Planszowy Express

Planszowy Express #56

Planszowy Express 56

27 stycznia 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: Charterstone, Hej, To moja ryba!, UBOOT, Nusfjord, Azul, Riverboat, Gretchiny, najpopularniejsze gry tygodnia i inne.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych recenzji:

Recenzja #91 Cry Havoc: Aftermath

Cry Havoc: Aftermath to zeszłoroczny dodatek do podstawowej wersji gry od wydawnictwa Portal. To nieduże pudełko jest naprawdę solidnie wypchane elementami, które dodają jeszcze więcej możliwości każdej z frakcji, jak i samej rozgrywce.

Recenzja #92 Dobry, Zły i Munchkin

Dobry, Zły i Munchkin to kolejna gra z serii Munchkina, w której jako poszukiwacz przygód przemierzamy podziemia i zdobywamy skarby z pokonanych potworów. Tym razem jednak podziemia wymieniamy na Saloon a zbroję na zacny kapelusz – witamy na Dzikim Zachodzie!

Recenzja #93 Torres

Torres to niezwykła gra, w której pewien król postanowił zorganizować konkurs na nowego władcę krainy. Czy uda ci się zbudować i kontrolować największy zamek w ciągu 3 lat, by zostać nowym dziedzicem? Tylko odpowiednie planowanie i spryt mogą ci na to pozwolić.

Recenzja #94 Gnaj Robaczku!

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to jest być dżdżownicą? Nie? A może myślałeś o tym, by wziąć udział w robaczkowym wyścigu? Też nie? To teraz wraz ze swoim dzieckiem możecie zobaczyć, jak to wygląda w praktyce, grając w Gnaj Robaczku!

Recenzja #95 Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia

Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia to mini-wersja pełnoprawnej Kawerny, która wyszła z pod ręki mistrza gier ekonomicznych – Uwe Rosenberga. Tym razem otrzymujemy tytuł, w którym stoczymy pojedynek jeden na jednego. Która pieczara krasnoludów okaże się najwspanialsza?


Charterstone (wyd. Rebel)

Greengully to nazwa królestwa rządzonego przez pewnego Króla, który wydał dekret o zakładaniu osad od podstaw poza granicami Królestwa. W każdym z tych miejsc pojawi się szóstka wyjątkowych mieszczan, którzy mogą się pochwalić niezwykle przydatnymi umiejętnościami. Nie mogło obyć się bez nagrody. Król sowicie wynagrodzi tych, którzy przyczynią się do rozwoju regionu w największym stopniu. Czy sprostasz temu zadaniu?

Charterstone to rewolucyjna gra z bardzo popularnym ostatnio systemem Legacy. Tym razem, system ten opracowano na potrzeby gry ekonomicznej, gdzie zajmiemy się rozbudową zupełnie nowej osady. Zaczniemy od bardzo ograniczonej liczby zasad i pól. W trakcie trwania rozgrywki i poszerzania obszarów wioski, sytuacja będzie ulegała zmianie. W instrukcji pojawią się nowe zasady, a na planszy nowe budynki – wszystko dzięki specjalnym naklejkom. Z prostej gry o banalnych zasadach, Charterstone zmieni się w ekonomicznego kolosa o niespotykanej głębi i ogromnej liczbie możliwych do podjęcia decyzji.

Przygodowy aspekty gry został przygotowany na równe dwanaście partii, jednakże nie oznacza to, że po rozegraniu wszystkich z nich, grę wyrzucimy do kosza. Nie, nie jest to tytuł „jednorazowy”, gdyż po całej kampanii będziemy mogli grać dalej na unikatowej, stworzonej przez nas planszy. Każda kopia gry Charterstone będzie posiadała jedyną i niepowtarzalną wioskę zbudowaną właśnie przez nas samych. Od teraz to my jesteśmy autorami tej gry.

Planowana data premiery II/III kwartał 2018 roku

(więcej o grze – przeczytacie tutaj)


Hej, To moja ryba! (wyd. Rebel)

Hej, to moja ryba! to gra, która już jakiś czas temu pojawiła się na rynku gier planszowych i cieszyła się dość dużą popularnością. Nastał jednak ten moment, w którym doczekaliśmy się odświeżonego wydania gry, z nowymi przepięknymi grafikami.

Jak powszechnie wiadomo pingwiny to niezwykle łakome zwierzątka. Często ślizgają się po lodzie, tylko po to aby nakarmić swoje brzuszki tłustymi rybkami. Kto powiedział, że mają się śpieszyć? Na wszystko mają czas, dlatego każdy ich ruch jest mocno przemyślany. Hej, to moja ryba! to tytuł, w którym przyjdzie nam zarządzać czteroosobową drużyną pingwinów. Aby uzyskać najwyższy wynik, będziemy musieli dokonywać mądrych i przemyślanych posunięć. W tej grze możesz zostać zablokowany przez pozostałych graczy – także miej się na baczności.

Planowana data premiery gry jeszcze nie ustalona

(więcej o grze – przeczytacie tutaj)


UBOOT: Gra planszowa (wyd. Phalanx)

UBOOT: Gra planszowa to kolejna polska produkcja po „Nemesis”, która szturmem zdobyła nowych wspierających na platformie Kickstarter. Już teraz liczba osób, które zdecydowały się wesprzeć produkcję tejże gry przekroczyła dawno 6500 osób. Gra zebrała dotychczas 430000 funtów – ta liczba robi wrażenie, ale czym tak naprawdę jest UBOOT?

Coraz częściej gry planszowe pozwalają nam na rozgrywkę w czasie rzeczywistym, co to oznacza? Chodzi o mechanikę, która jest skonstruowana w taki sposób, że wszyscy gracze jednocześnie wykonują swoje ruchy. Pozycja ta przeniesie nas do świata podwodnych wojen, można ją nawet nazwać podwodnym thillerem wojennym. Gracze będą mogli wcielić się w określone role, oto one: Kapitan, Pierwszy Oficer, Nawigator i Główny Inżynier. Oznacza to, że rozgrywka jest przeznaczona dla od 1 do 4 graczy. Podczas trwającej partii towarzyszyła nam będzie specjalnie opracowana aplikacja, która niesamowicie podniesie poziom realizmu w grze. Będzie ona również sterować trudną do pokonania sztuczną inteligencją.

Tutaj wspólnymi siłami musimy sprawnie zarządzać całą załogą i szybko reagować na wszelkie wydarzenia pojawiające się podczas trwającej partii. UBOOT to gra nie tylko strategiczna, ale również taktyczna z nastawieniem na pracę zespołową.

Link do kampanii gry na platformie Kickstarter tutaj


Nusfjord (wyd. Lacerta)

 

Nusfjord to spokojna wioska rybacka znajdująca się w północnej części Norwegii. Za dawnych czasów była to świetnie prosperująca miejscowość dzięki tarłu ryb. Obecnie Nusfjord zamieszkuje niecałe 100 osób. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, jak piękne jest to miejsce? W Nusfjord dominują fiordy, a skały wokół są pokryte drzewami.

Jako właściciel dużej firmy rybackiej w Nusfjord w archipelagu Lofoten, twoim celem jest rozwój portu i otaczającego go krajobrazu. Aby osiągnąć sukces, musisz powiększyć swoją flotę, wyciąć okoliczne lasy, postawić nowe budynki i zaspokoić lokalnych mieszkańców. Pamiętaj, że konkurencja cały czas czyha.

Podobnie jak w przypadku Agricoli i Ora et Labora, Nusfjord posiada mechanizm umieszczania robotników. Niezależnie od tego, czy gracz chce wyrąbać las, kupić nowy nóż lub zbudować budynek, musi umieścić pracownika w odpowiednim miejscu – co jest możliwe tylko wtedy, gdy znajdziemy dla niego wolne pokoje. Pieniądze są rzadkie, a jednym z szybszych i łatwiejszych sposobów na ich zdobycie jest akcja zwiększania udziałów własnej firmy na rynku. Jeśli twojemu przeciwnikowi uda się nabyć te akcje przed tobą, to pozwolisz mu by czerpał profity z połowów na morzu. Rozgrywka przeznaczona będzie dla 1 do 5 graczy. Czas gry od 20 do 100 minut – dość duża rozbieżność.

Premiera gry w 2018 roku (bliżej nie ustalona)


Azul (wyd. Lacerta)

Azulejo to cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Ich powierzchnia jest jedno lub wielokolorowa, gładka lub też z fakturą. Płytek azulejo używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych. Motywy wykonywane z azulejo miały postać scen historycznych, mitologicznych, ikonografii religijnej, oraz całej gamy elementów dekoracyjnych zarówno geometrycznych, jak i roślinnych. Mozaiki bardzo często pokrywały całe ściany i podłogi w pałacach, ogrodach, kościołach, klasztorach, a także mieszkaniach czy miejscach użyteczności publicznej.

W grze Azul gracze będą przemieszczać kolorowe płytki bezpośrednio od dostawców na ich plansze. Następnie będą zdobywali punkty w oparciu o to, w jaki sposób płytki te zostały umieszczone na ich dekorowanym pałacu. Punkt otrzymujemy za konkretne wzory i komplety. Dodatkowo jeśli zmarnujemy jakąś dostawę, to odbije się to na nas negatywnie. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa. Gra autorstwa Michaela Kieslinga, która szturmem wbiła się do 100 najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek.

Premiera gry w kwietniu 2o18 roku


Riverboat (wyd. Lacerta)

W kolejnej nowej pozycji od Michaela Kieslinga, czyli Riverboat, gracze wcielą się w farmerów wiodących sielankowy żywot na brzegach rzeki Missisipi. Akcja gry przenosi nas do dziewiętnastowiecznej Ameryki, gdzie będziemy musieli obsiewać pola odpowiednimi zasobami, dbać o nie i pielęgnować w taki sposób, aby doskonałe plony wypłynęły statkami do Nowego Orleanu. Gra będzie toczyła się na przestrzeni 4 rund.

W pierwszej fazie rozmieścimy na polach swoich robotników. W drugiej zorganizujemy zbiory, próbując grupować podobne typy zasobów razem. W trzeciej zbierzemy plony i załadujemy je na statki. W czwartej łodzie odpłyną, a gracze będą mogli wykonać specjalne akcje. Piąta faza jest przeznaczona na zdobycie dodatkowych punktów zwycięstwa. Graficznie gra prezentuje się całkiem przyzwoicie, z chęcią sprawdzę ten tytuł.

Planowana data premiery w 2018 roku (bliżej nieokreślona)


Gretchiny (wyd. Black Monk Games)

Gretchiny to zwariowana gra wyścigowa osadzona w świecie Warhammera 40000. Zielonoskórzy orkowie z różnych klanów chwytają swoje wózki, dołączają do nich wszystko co akurat jest pod ręką i ruszają do szaleńczego wyścigu. Bezpieczeństwo jest tutaj wysunięte na drugi plan, liczy się tylko szybkość i siła ognia. Dzięki zagrywaniu kolejnych kart, będziemy starali się przeszkodzić naszym rywalom, a także próbować ich wyprzedzić. Gra została przeznaczona dla od 2 do 4 graczy, a jej drugi egzemplarz pozwoli przeprowadzić wyścig nawet w 8 osób.

Premiera gry w I kwartale 2018 roku


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Charterstone skok z 238 na 165 miejsce, obecnie 157.
 2. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 137 na 109 miejsce, obecnie 99.
 3. Projekt Gaja skok z 76 na 61 miejsce, obecnie 59.
 4. Dinosaur Island – skok z 749 na 626 miejsce, obecnie 605.
 5. Azul – skok z 115 na 98 miejsce, obecnie 97.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie takie gry jak: Gra o Tort, Budapest 1945, Wirus, Batyskaf, Star Scrappers: Łowcy kryształów.
 • Ale cyrk – premiera gry w sierpniu 2018 roku (wyd. Granna),
 • Legendy polskie: Bazyliszek – premiera gry w I kwartale 2018 roku (wyd. Granna),
 • Legendy polskie: Pan Twardowski – premiera gry w I kwartale 2018 roku (wyd. Granna),
 • Polis – premiera gry w II kwartale 2018 roku (wyd. Granna),
 • Podaj hasło – premiera gry w II kwartale 2018 roku (wyd. Granna),
 • Tajny agent – premiera gry w II kwartale 2018 roku (wyd. Granna),
 • Pszczoły – premiera gry w II kwartale 2018 roku (wyd. Granna),
 • Skarpetki – premiera gry w II kwartale 2018 roku (wyd. Granna),
 • Gloom – premiera gry w marcu 2018 roku (wyd. Black Monk Games),
 • Fallout: Gra planszowa – premiera gry w II kwartale 2018 roku (wyd. Galakta),
 • Eldritch Horror: Przedwieczna Groza – Maski Nyarlathotepa – premiera gry w II kwartale 2018 roku (wyd. Galakta),
 • Lutecja – premiera gry  w lutym 2018 roku (wyd. Lacerta),
 • Neuroshima Hex 3.0: Iron Gang – Hexogłówki – premiera w marcu 2018 roku (wyd. Portal Games),
 • Loot Island – premiera gry w styczniu 2018 roku (wyd. Hobbity.eu),
 • Esport Manager – premiera gry w lutym 2018 roku (wyd. Thistroy Games),
 • Rzutem do mety – premiera gry nieustalona (wyd. Trefl-Kraków),
 • Dylematy (drugie wydanie) – premiera gry I półroczu 2018 roku (wyd. Rebel),
 • Magic Maze – premiera gry w lutym 2018 roku (wyd. Lacerta),
 • Pandemic: Stan Zagrożenia (State of Emergency) – premiera dodatku w II kwartale 2018 roku (wyd. Lacerta),
 • Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Blada Maska – premiera dodatku w lutym 2018 roku (wyd. Galakta),

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *