Artykuły i ReportażePlanszowy Express

Planszowy Express #57 – Relacja z Portalconu 2018

Planszowy Express 57

28 stycznia 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was relację z sobotniej wizyty na PortalConie.

Zapowiedziane nowości wydawnictwa Portal Games i linii 2 Pionki: Rising Sun, Decrypto, Monolith Arena, Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa, Ethnos, Aeon’s End, Fotosynteza, Wystawa Światowa 1893,  Sentient, Zamki Caladale, Mage Knight, Steamrollers, Ex Libirs, Inis,  Zombicide: Czarna Plaga.

Portalcon 2018


Cześć, dzisiaj przygotowaliśmy dla was relację z sobotniej wizyty na Portalconie, gdzie mieliśmy okazję być całą załogą z Diceland. Udało nam się poznać i zagrać w kilka nowości wydawniczych wydawnictwa Portal Games i linii 2 Pionki zapowiedzianych na 2018 rok.

Sobotni poranek nie należał jednak do najpiękniejszych. Gdyż z samego rana mgły i deszcze utrudniały przybycie fanów wydawnictwa Portal na to bardzo ważne wydarzenie. Nam udało się pojawić jeszcze zanim Portalcon się rozpoczął. Weszliśmy do środka, otrzymaliśmy specjalne plakietki dla mediów oraz promki do gier Portalu i rozsiedliśmy się wygodnie na kanapach. Od razu dostaliśmy propozycję zagrania w pierwszą z nowości – czyli Dekrypto, która wydana zostanie w linii 2 Pionków.

Decrypto

Decrypto to gra, która już teraz została okrzyknięta przez wielu recenzentów, jako następczyni Tajniaków. Czy takie miałem wrażenie grając w tę grę? I tak i nie. Podczas pierwszej partii od razu miałem skojarzenia właśnie z Tajniakami, jednak tutaj rozgrywka i odczucia z niej płynące są nieco inne. Same zasady gry są bardzo proste. Dzielimy się na dwie drużyny, które muszą przekazywać hasła w taki sposób, by przeciwna drużyna nie odkryła sekretnego kodu. Hasła natomiast nie mogą być zbyt skomplikowane, gdyż równocześnie ważne jest, by prawidłowej odpowiedzi udzieliła nasza drużyna. Już teraz słychać głosy, że Decrypto to murowany hit w kategorii gry imprezowe na 2018 rok. Zobaczymy jak gra zostanie przyjęta w Polsce. Nam udało się zagrać 2 partie i już podczas drugiej, kiedy graliśmy znając w pełni zasady, bawiliśmy się przednio i gra z pewnością zagości na naszych stołach już po premierze. Bardzo podoba mi się wykonanie gry oraz sposób przekazywania haseł, a specjalnie przygotowane karty z szyfrem i słowami zapewnią praktycznie nieskończoną regrywalność.

Portalcon 2018 (6)

Premiera gry zapowiedziana jest na I kwartał 2018 roku

Zobaczcie co Piotrek sądzi o Decrypto:

Ta gra przywitała nas już przy wejściu na konwent. W ramach oczekiwania na punkt kulminacyjny dnia, rozegraliśmy jedną partię. Jeszcze zanim na dobre poznaliśmy zasady gry, zostaliśmy zaskoczeni sposobem w jaki ujawniane są nam wyrazy tworzące nasz szyfr. Naprawdę fajna sprawa. Dalej było tylko lepiej. Sama rozgrywka przypominała mi nieco to, czego doświadczyłem podczas rozgrywek w Tajniaków: Obrazki. Jednak przy tej pozycji bawiłem się znacznie lepiej. Nawet pierwsza runda, w której prawidłową konfigurację cyfr odgadnąć ma własna drużyna, może okazać się trudna, jeśli za bardzo skupimy się na utrudnieniu zadania przeciwnikom. W dalszej części gry trwają ciekawe zmagania, wymagające od nas odpowiedniego balansowania pomiędzy odpowiednim stopniem trudności używanych haseł. Zbyt łatwe pozwolą odgadnąć nasz szyfr przeciwnikom, zbyt trudne spowodują, że nasza drużyna sobie z nimi nie poradzi i skaże się na porażkę. To bardzo szybka gra skojarzeń, która daje dużo frajdy. Moim zdaniem może stać się imprezowym hitem 2018 roku.Piotr Struś

Portalcon 2018 (5)

O godzinie 11:00 udaliśmy się do sali teatralnej, gdzie Ignacy Trzewiczek miał opowiedzieć nieco o zbliżających się premierach gier. Byliśmy mocno zaskoczeni, kiedy dowiedzieliśmy się jakie tytuły Portal i linia 2 Pionki zamierzają wydać – szczęka nam opadła.

Portalcon 2018 (8)

Zaraz po prezentacji udaliśmy się do specjalnego Press Roomu, gdzie mogliśmy zadać kilka pytań samu Ignacemu. Dowiedzieliśmy się tam paru ciekawych rzeczy, których w tym momencie nie możemy niestety ujawnić. Tuż po tym udaliśmy się do specjalnego pokoju, gdzie na stolikach zostały rozłożone praktycznie wszystkie nowości, o których podczas prezentacji wspominał Portal. Jednakże duże zainteresowanie tymi grami sprawiło, że ciężko było usiąść i rozegrać pierwszą partię w jakąkolwiek z nowych gier. Na całe szczęście udało nam się zagrać w kilka pozycji.

Portalcon 2018 (2)


Pierwszą z gier zapowiedzianych na 2018 rok był Rising Sun, czyli najnowsza produkcja Erica Langa, twórcy wielkiego hitu Blood Rage. Niestety piękno tej gry i ogromne, niezwykle szczegółowe figurki spowodowały, że ciężko było dopchać się do stołu by zagrać w ten tytuł.

Rising Sun

Rising Sun przeniesie nas do starożytnej Japonii, gdzie przyjdzie nam się wcielić w role przywódców klanów. Ich zadaniem jest nieustająca walka o kontrolę nad wyspami, ale również o przychylność lokalnych duchów i bóstw. Za ilustracje odpowiedzialny jest Adrian Smith. Gra zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Jak sami widzicie nie trzeba nawet grać w gry planszowe, by się nimi zachwycać. Znając przeszłość Blood Rage’a, możemy tylko przewidywać, że gra prawdopodobnie stanie się wielkim hitem w 2018 roku. Jest to absolutny must have dla fanów gier strategicznych i nie tylko. Pamiętajcie jednak o jednej istotnej rzeczy, w tej grze zdrada jest na porządku dziennym.

Premiera gry zapowiedziana jest na 30 marca 2018 roku


Kolejną gorącą premierą w 2018 roku będzie Monolith Arena – czyli następca gry Neuroshima Hex. Michał Oracz, który jest autorem obu tych gier, wziął co najlepsze z poprzedniczki, ubrał to w klimat fantasy i dodał unikatową mechanikę monolitów, która prawdopodobnie sprawiła, że gra jest jeszcze lepsza.

Monolith Arena

Gra zawierać będzie pięć różniących się od siebie frakcji, a każda z nich będzie mogła się pochwalić unikatowym zestawem zdolności i jednostek. Tytułowy Monolit to nic innego jak sztab armii, ale nie dajmy się zwieść prostocie, gdyż skrywa on niezwykłe moce, które gracz będzie mógł wykorzystać w odpowiednim momencie by zaskoczyć swojego rywala.

Premiera gry na Essen Spiel 2018


Udało nam się zagrać również w Detektywa: Kryminalną Grę Planszową. Zostaliśmy zaproszeni  do specjalnego pokoju, gdzie mogliśmy zagrać w prototypową wersję pierwszego scenariusza gry.

Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa

Zasady gry są bardzo proste. W zasadzie wytłumaczenie ich to zaledwie chwilka i można zaczynać zabawę. W grze będziemy starali się odkryć pewną sprawę, wcielając się w jednego z 4 detektywów. Zagadka kryminalna, która została przed nami postawiona jest niezwykle ciekawa i wciągająca. W początkowym etapie mamy wrażenie natłoku informacji, które dotyczą śledztwa. Możemy podążać różnymi tropami i śladami, a także badać wybrane przez nas wątki. Tylko i wyłącznie od nas zależy jak potoczy się śledztwo. Grając już w wersję prototypową mogliśmy się poczuć jak prawdziwi detektywi. Każda decyzja ma znaczenie i prawie każda z nich kosztuje nas upływający czas, który jest główną walutą w grze. Bardzo spodobał mi się mechanizm upływu czasu i mechanika stresu (czyli pracy w nadgodzinach). Niestety nie udało nam się zagrać w cały scenariusz, dlatego też nie chciałem poznać jego zakończenia. Jestem pewny, że Detektyw trafi do mojej kolekcji gier planszowych. Już teraz mogę śmiało stwierdzić, że jest to gra przeznaczona tylko i wyłącznie dla 4 graczy, którzy lubią klimaty detektywistyczne. W mniejszą liczbę osób gra również będzie działać prawidłowo, jednak stracimy z rozgrywki to co najlepsze. Nie od dziś wiadomo, że co cztery głowy to nie dwie. Według mnie, to murowany hit 2018 roku.

Ponoć pierwszy scenariusz należał do łatwiejszych, a kolejne mają stawiać przed nami coraz trudniejsze zadania. Ważna jest tutaj dedukcja i skrupulatność. Wybory nigdy nie są proste, a korzystanie ze specjalnie stworzonej bazy danych sprawia, że gra nabiera niezwykłego realizmu. Dodatkowo będziemy musieli korzystać z prawdziwych zasobów internetu i innych materiałów.

Przewidywana premiera gry na GenCon 2018


Etnos to kolejna z zapowiedzianych gier przez Portal. 

Ethnos

Ethnos to gra strategiczna, która oparta została na mechanice kontrolowania terenów. Gracze będą walczyć o kontrolę nad prowincjami mistycznej wyspy. Do tego celu będą wykorzystywać antyczne rasy Gigantów, Trolli, Orków, a także wielu innych bestii znanych ze świata fantasy. Grę ilustrował John Howe, czyli twórca ilustracji do powieści Władca Pierścieni.

Piotrkowi udało się zagrać – zobaczcie jego opinię:

Gra posiada proste do wytłumaczenia reguły, które pozwalają na świadome granie już od pierwszej partii. Element dominacji w regionach jest ważny, jednak na równi z tworzeniem jak najliczniejszych zestawów kart używanych do jej osiągnięcia. Sprawne łączenie tych dwóch czynników da nam upragnione zwycięstwo. Nie jest to najłatwiejsze zadanie. Bardzo ciekawym elementem są specjalne zdolności każdej z 12 ras. Dzięki nim rozgrywka nabiera więcej głębi. W grze doświadczymy też przyjemnej dozy interakcji. Mało jest natomiast samego klimatu. Nie macie co liczyć również na krwawe starcia. Na pewno jest to tytuł z potencjałem, który mam nadzieję w przyszłości sprawdzić nieco dokładniej.Piotr Struś

Gra zapowiedziana na II kwartał 2018 roku


Aeon's End

Aeon’s End to wielki przebój Kickstartera. Gra kooperacyjna, w którą można grać również solo. Teraz otrzymujemy informację, że gra pojawi się na polskim rynku w polskiej wersji językowej. Polska edycja będzie bazować na drugim poprawionym wydaniu oryginału. Główną mechaniką jest tutaj dobrze znany wszystkim deckbuilding, czyli mechanizm budowania własnej talii. W grze przyjdzie nam walczyć z potworami, dobrze znanymi z takich gier jak Diablo, Warcraft czy też Bloodborne.

Portalcon 2018 (1)

Gra zapowiedziana została na II kwartał 2018 roku


Gra Fotosynteza to jeden z największych hitów Essen 2017 i GenCon 2017, tym razem w Polsce za sprawą linii 2 Pionki – niezwykle dobra wiadomość. Gra zachwyca nie tylko swoim wykonaniem, ale również tematyką i mechaniką.

Fotosynteza

Przepiękna abstrakcyjna gra rodzinna, w której będziemy hodowali drzewka. Jednak zadanie to nie jest takie proste. Wokół drzew krążyć będzie słońce, a wraz z nim padające na nie promienie słoneczne. Drzewa będą rosły i zaczną rzucać cień na te mniejsze. W miarę rozwoju gry, na planszy robi się coraz ciaśniej i ciężko o miejsce, w którym możemy czerpać z energii słońca. Moja pierwsza rozgrywka w Fotosyntezę była bardzo przyjemnym doświadczeniem. Gra zachwyciła mnie i moich współgraczy. Widać było, że cieszyła się bardzo dużą popularnością podczas trwania całego konwentu. Całkiem proste zasady, ale nie głupia mechanika sprawiają, że można się tutaj nieźle nagłówkować. Ważne jest odpowiednie zarządzanie zgromadzoną energią, sadzenie drzew w odpowiednich miejscach i wybranie dobrego momentu na ścięcie największych z nich. Ta gra jest na szczycie mojej listy zakupowej i uwierzcie mi, że na waszej również. Już na dniach na łamach naszego serwisu znajdziecie recenzję tejże gry.

Portalcon 2018 (10)

Premiera gry w II kwartale 2018 roku


Kolejna gra euro dla całych rodzin to Wystawa Światowa 1893. 

Wystawa Swiatowa 1893

Grę cechują proste reguły, wciągająca rozgrywka i ogrom wyborów podczas każdej tury. Tytuł ten oparty jest głównie ma mechanice kontrolowania obszarów. Piotrkowi udało się zagrać i napisał dla was kilka słów o grze:

Do tej gry usiedliśmy niejako przypadkiem. Nie cieszyła się tak dużą popularnością, więc w oczekiwaniu na okazję zagrania w coś innego, postanowiliśmy ją wypróbować. To było naprawdę miłe zaskoczenie. Na wstępnie muszę powiedzieć, że gra jest sucha jak pieprz. Próżno tam szukać klimatu. Jeśli jednak ten mały mankament wam nie przeszkadza, to dalej jest już zdecydowanie lepiej. Mechanika gry działa naprawdę sprawnie. Tury poszczególnych graczy przebiegają błyskawicznie. Podczas ich wykonywania musimy się jednak dobrze zastanowić jaki ruch będzie dla nas najkorzystniejszy. Proste zasady, ładnie zazębiająca się mechanika, nie powodująca przestojów, a dająca sporo satysfakcji z rozgrywki i ładna grafika, sprawiają że ta niepozorna gra może zyskać sporo zwolenników. Po jednej partii mogę stwierdzić, że będzie to naprawdę solidna pozycja segmentu gier familijnych. Na pewno jeszcze do niej wrócę.Piotr Struś

Portalcon 2018 (4)

Premiera gry w I kwartale 2018 roku


Sientient to gra w klimatach cyberpunkowych.

Sientient

Tym razem otrzymujemy kościaną grę dla zaawansowanych graczy. Gra opowiada o kolejnej technologicznej rewolucji, której czasy właśnie nadeszły. Ludzie zaczęli wykorzystywać roboty praktycznie do wszystkiego. Ich budowa jest łatwym zadaniem, ale odpowiednie zaprogramowanie już nie. Gracze wybiorą swoje roboty do zaprogramowania i dzięki odpowiedniemu ustawieniu kości i ich modyfikacji, będą programować dla nich kolejne zadania do wykonania. Niestety nie mieliśmy przyjemności zagrać.

Premiera gry w III kwartale 2018 roku


Zamki Caladale to następna z zapowiedzianych gier.

Zamki Caladale

Wspaniała gra kafelkowa, w której gracze muszą zbudować najwspanialszy zamek z dostępnych kafli murów, wież, okiennic i blank. Idealna gra dla całej rodziny, która pozwala realizować nawet najbardziej szalone pomysły na własną twierdzę! – Portal Games.

Premiera w II kwartale 2018 roku


Mage Knight

Mage Knight – legendarna, ogromna gra planszowa stworzona przez weterana branży – Vlaada Chvátila. Buduj swoją armię, stwórz własną talię akcji i czarów, zdobywaj miasta, eksploruj podziemia… Graj w wielu różnych trybach rozgrywki! Wydanie gry zawierać będzie podstawową wersję gry oraz dwa rozszerzenia. Zagraj w najlepszego planszowego RPGa wszechczasów w powiększonej edycji Mage Knight! – Portal Games

Premiera w IV kwartale 2018 roku


SteamRollers

Gra pociągowa w wersji light! Podobnie jak w klasycznych tytułach z serii Steam Martina Wallace, gracze będą budowali trasy od jednego miasta do drugiego, a następnie transportowali nimi towary, tam, gdzie pojawi się zapotrzebowanie. Jednak dzięki mechanice kościanej gra przebiega szybko i ma znacznie niższy próg wejścia niż klasyczne gry Steam. Absolutny przebój kościany dla wszystkich fanów gier o pociągach! – Portal Games

Piotrkowi udało się zagrać, zobaczcie jakie są jego wrażenia z rozgrywki:

To ostatnia gra, którą udało mi się wypróbować. Temat pociągów zawsze powoduje zainteresowanie u fana Ticket to Ride. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to niezbyt urodziwa grafika. Nie zrażony tym mankamentem zasiadłem jednak do rozgrywki. Niestety gra mnie nie zachwyciła. Sam mechanizm wykonywania akcji poprzez wybór odpowiedniej kości jak najbardziej mi odpowiada. Jednak to jak mogę ją wykorzystać już nie do końca. Akcje i wybory przed jakimi stoimy w grze są raczej banalne i niezbyt ciekawe. Proces rozbudowy swojej sieci kolei jest dość żmudny, a brak możliwości wybrania odpowiedniej kości może frustrować. Gra rozkręca się dość powoli. Te wrażenia to raczej rzut okiem, gdyż partii nie udało mi się dograć do końca. W grze dostępne są również warianty o średnim i wysokim stopniu trudności, co może w znaczący sposób wpłynąć na radość płynącą z rozgrywki. Grze na pewno należy dać szansę, jednak wstępne rokowania nie są zbyt optymistyczne.Piotr Struś

Premiera gry w II kwartale 2018 roku


Ex Libris

Przebój 2017 roku w polskiej wersji językowej! W tej grze gracze wcielają się w bibliotekarzy, którzy próbują skompletować dla swojej biblioteki najlepszy, najbogatszy, najwspanialszy księgozbiór. Przepięknie wydana gra oparta na mechanice set collection i budowaniu zestawów ksiąg zgodnie z postawionymi celami – Portal Games.

Portalcon 2018 (9)

Premiera gry w III kwartale 2018 roku


Inis

Słynna strategia wydawnictwa Matagot (twórców takich przebojów jak Cyklady czy Kemet) wreszcie w Polskiej wersji językowej. Inis było nominowane do Golden Geek w kategoriach Gra roku 2016, Gra Strategiczna Roku 2016 oraz Najlepsze grafiki w grze 2016. Gracze poprowadzą do boju irlandzkie klany, by wywalczyć sobie władzę i panowanie nad okolicznymi ziemiami. To kolejna w naszym katalogu wspaniała gra strategiczna z gatunku dudes-on-the-map – Portal Games.

Graliśmy w Inis w pełnym składzie i gra zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie. Niestety wydanie, które nam zaprezentowano, było jeszcze tym, które mogliśmy spotkać już wcześniej. Nie była to jeszcze nieco odmieniona edycja, za która odpowiada Portal. Nie mniej jednak skupmy się na ogólnych odczuciach płynących z rozgrywki. Gra posiada jedną talię kart akcji, z której poprzez draft wybierzemy 4 karty na rękę. Dzięki nim będziemy mogli umieszczać na tworzącej się mapie nowe jednostki, przemieszczać je, toczyć wojny, umieszczać budynki, a także sprytnie blokować zagrania innych. Tutaj wybór nigdy nie był łatwy i zawsze jest sporo główkowania nad tym, która kartę zatrzymać na ręku i co planuje nasz rywal.

Bardzo ciekawe jest umieszczanie nowych obszarów i kontrola nad nimi. Jeśli jesteś graczem, który posiada najwięcej jednostek na danym terenie, to otrzymujesz kartę tego terenu ze specjalną umiejętnością z której możemy skorzystać. Mamy również dostępną talię kart epickich, które nieco różnią się od poprzednich. Sama mechanika walki jest niezwykle ciekawa i sprawia dużo możliwości i zagrań taktycznych. Możemy albo odrzucić jednostkę, ale kartę akcji z ręki. Odrzucamy tak na przemian do momentu, aż któremuś z graczy niezostanie żadna jednostka lub karta na ręku. Drugą możliwością jest wycofanie się na, któryś z sąsiednich obszarów, ale tylko gdy mamy tam nasze jednostki. Sposoby na zwycięstwo są trzy i pewne jest to, że nie warto chomikować swoich jednostek, tylko jak najbardziej rozprzestrzeniać je po wielu obszarach.

Premiera w II kwartale 2018 roku


Zombicide

Jedna z najsłynniejszych linii gier na świecie – Zombicide – wraca do Polski. Zombicide: Czarna Plaga to gigantyczny przebój, który na Kickstarterze zebrał ponad 4 miliony dolarów! Gra kooperacyjna osadzona w świecie fantasy, w której gracze wcielają się w role dzielnych awanturników walczących z podłymi Nekromantami przyzywającymi hordy zombi! Ponad 70 plastikowych figurek, plastikowe plansze graczy, ponad 100 kart i dziesiątki znaczników! Absolutny światowy hit wreszcie po Polsku! – Portal Games.

Portalcon 2018 (3)


Rozszerzenia i dodatki do gier

Portal Games zapowiedział również: Iron Gang: Hexogłówki,  Artefakty Obcych: Odkrycia, Osadnicy: Narodziny Imperium – Chłopcy idą na wojnę, Zombicide: Czarna Plaga – Wulfsburg,  Osadnicy: Narodziny Imperium – Amazonki, Bloodborne: Gra Karciana – The Hunter Nightmare, The Others: Apokalipsa, The Others: Gniew, Robinson Crusoe: Mystery Tales.

O wielu tych grach pisaliśmy już w ramach poprzednich części naszego Planszowego Ekspresu, dlatego też nie chcieliśmy się powielać i napisaliśmy głównie o nowościach i o tytułach w które udało nam się zagrać.


Całą organizację 10 edycji Portalconu oceniam bardzo pozytywnie. Szkoda tylko, że było tak mało miejsc i egzemplarzy nowych gier, przez co nie udało się we wszystko zagrać, a czas oczekiwania na rozgrywkę był jak dla mnie za długi. Cieszy natomiast fakt, że każdy na wejściu dostał upominku w postaci promek do Osadników, Robinsona i Pierwszych Marsjan. Z pewnością zorganizujemy mały konkurs w którym rozdamy wam to co udało nam się otrzymać. Na koniec sobotniego dnia odbyło się losowanie nagród, w którym można było wygrać bardzo ciekawe nagrody takie jak: kubki, koszulki, plakaty, unikatowe bonusy do gier jak i same gry. Nagród było naprawdę sporo, a całe losowanie przebiegało bardzo płynnie. Nawet nam udało się coś wygrać – grę Obóz Ninja. W trakcie trwania konwentu można było również w specjalnym sklepiku zaopatrzyć się w produkcje Portalu, a przez cały czas trwały mistrzostwa w Neuroshimę Hex – zwycięzcom gratulujemy.

Organizacja konwentu mile mnie zaskoczyła. Wszystko działało jak w zegarku. Na każdym kroku mogliśmy spotkać osobę, która starała się rozwiązać każdy nasz problem. To co najważniejsze, czyli sala z nowościami również prezentowała się profesjonalnie. Osobiście przeszkadzał mi nieco panujący hałas, jednak to nieodzowny element tego typu spotkań. Doskwierać mogła też mała liczba egzemplarzy testowych gier, przez co naprawdę ciężko było wywalczyć sobie miejsce przy stoliku. Jednak jeśli nam się udało mogliśmy liczyć na sprawne tłumaczenie zasad i kontrolę naszych poczynań w pierwszych turach gry, zapewnioną przez ekipę Portalu. Był to naprawdę mile spędzony dzień w doborowym towarzystwie. Jeśli was tam nie było, warto rozważyć wizytę na kolejnej edycji Portalconu.Piotr Struś

Portalcon 2018 (7)

Do zobaczenia na kolejnej 11 edycji Portalconu…


Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *