Planszowy Express

Planszowy Express #45

Planszowy Express 45

11 listopada 2017 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was informacje o:

Zapowiedzi takich gier i dodatków do gier jak: Legenda Pięciu Kręgów: Los nie ma tajemnic, Chryzantemowy Tron, W zakazanym mieście,Medytacje nad Nietrwałością. A także Horror w Arkham: Labirynty Obłędu, Abyss: Lewiatan, Eksplodujące Kotki, Azul,Cry Havoc: Aftermath, Tajniacy Duet oraz gry zyskujące popularność i inne.


Legenda Pięciu Kręgów: Los nie ma tajemnic (wyd. Galakta)

Los nie ma tajemnic to zestaw dynastii do gry karcianej Legenda Pięciu Kręgów, który zawiera 60 nowych kart (po 3 kopie każdej z 20 różnych kart) zaprojektowanych tak, aby gracze mogli lepiej dostosować swoje talie.Legenda Pięciu Kręgów to osadzona w mitycznym świecie Rokuganu gra o strategicznych bataliach i dworskich intrygach, w której gracze walczą o honor i chwałę.

Zawiera karty 81-100 z cyklu Cesarskiego. To nie jest samodzielna talia. Do gry potrzebny jest zestaw podstawowy Legendy Pięciu Kręgów: Gry karcianej.

Premiera w grudniu tego roku


Legenda Pięciu Kręgów: Chryzantemowy Tron (wyd. Galakta)

l5k02_box

Chryzantemowy Tron to zestaw dynastii do gry karcianej Legenda Pięciu Kręgów, który zawiera 60 nowych kart (po 3 kopie każdej z 20 różnych kart) zaprojektowanych tak, aby gracze mogli lepiej dostosować swoje talie. Legenda Pięciu Kręgów to osadzona w mitycznym świecie Rokuganu gra o strategicznych bataliach i dworskich intrygach, w której gracze walczą o honor i chwałę.

Zawiera karty 61-80 z cyklu Cesarskiego. To nie jest samodzielna talia. Do gry potrzebny jest zestaw podstawowy Legendy Pięciu Kręgów: Gry karcianej.

Premiera w grudniu tego roku


Legenda Pięciu Kręgów: W zakazanym mieście (wyd. Galakta)

l5k_w_zakazanym_miescie

W Zakazanym Mieście to zestaw dynastii do gry karcianej Legenda Pięciu Kręgów, który zawiera 60 nowych kart (po 3 kopie każdej z 20 różnych kart) zaprojektowanych tak, aby gracze mogli lepiej dostosować swoje talie. Legenda Pięciu Kręgów to osadzona w mitycznym świecie Rokuganu gra o strategicznych bataliach i dworskich intrygach, w której gracze walczą o honor i chwałę.

Zawiera karty 41-60 z cyklu Cesarskiego. To nie jest samodzielna talia. Do gry potrzebny jest zestaw podstawowy Legendy Pięciu Kręgów: Gry karcianej.

Premiera w grudniu tego roku


Legenda Pięciu Kręgów: Medytacje nad Nietrwałością (wyd. Galakta)

l5k02_box

Medytacje nad nietrwałością to zestaw dynastii do gry karcianej Legenda Pięciu Kręgów, który zawiera 60 nowych kart (po 3 kopie każdej z 20 różnych kart) zaprojektowanych tak, aby gracze mogli lepiej dostosować swoje talie. Legenda Pięciu Kręgów to osadzona w mitycznym świecie Rokuganu gra o strategicznych bataliach i dworskich intrygach, w której gracze walczą o honor i chwałę.

Zawiera karty 101-120 z cyklu Cesarskiego. To nie jest samodzielna talia. Do gry potrzebny jest zestaw podstawowy Legendy Pięciu Kręgów: Gry karcianej.

Premiera w grudniu tego roku


Horror w Arkham: Labirynty Obłędu (wyd. Galakta)

ahc_labirynty_obledu_front_box_insert

Horror w ArkhamLabirynty obłędu to zupełnie nowa 80-kartowa przygoda. Badacze będą musieli pokonać tajemniczego geniusza, który porwał ich i zmusił do udziału w okrutnych eksperymentach. Jeśli chcą ujść z życiem, będą musieli rozwikłać jego pokrętne zagadki. I muszą się spieszyć – w tej pułapce nie są sami…

Jesteście wystarczająco szybcy i sprytni, by wydostać się z Labiryntów obłędu? Czy wasza odwaga wystarczy, by pokonać okrutnego geniusza, który stworzył to więzienie? Czy uda się przetrwać spotkania z dziwnymi, cienistymi stworami, których jęki słychać w echach odległych korytarzy?

Labirynty obłędu pojawią się zimą 2017/2018.


Abyss: Lewiatan (wyd. Rebel)

Wiadomości z posterunku są niepokojące. Lewiatany to przerażające morskie potwory, teraz zbiegają się w kierunku granicy i zagrażają Królestwu. Czy alianci i poborowi, wyznaczeni przez każdą z Gildii, są w stanie ich powstrzymać? Wyjaśnienie jest teraz niebezpieczne: walka nie jest łatwa, a ucieczka może być jeszcze bardziej niebezpieczna. Kiedy odkrywasz głębię, a odkrywana karta jest potworem, możesz walczyć z Lewiatanem na granicy. Niektórzy nowi lordowie i sprzymierzeńcy pomogą ci w walce dzięki ich specjalnej mocy. Gracz, który zabił największą liczbę potworów morskich, bierze figurkę i zdobywa 5 dodatkowych punktów na koniec gry. Ale bądź ostrożny, natomiast jeśli nie walczysz, możesz doznać obrażeń.

Premiera dodatku w 2018 roku (bliżej nieustalona)


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Pandemic Legacy: Sezon 2 – skok z 2237 na 919 miejsce.

 2. Azul – skok z 2790 na 1452 miejsce.

 3. Clans of Caledonia – skok z 1086 na 591 miejsce.

 4. Projekt Gaja – skok z 1877 na 1245 miejsce.

 5. Queendomino – skok z 4397 na 2969 miejsce.


Eksplodujące Kotki (wyd. Rebel)

Do Polski zawitał największy bestseller gier oryginalnie wydanych przez kampanie crowdfundingowe. Gra, która jeszcze przed wydaniem stała się hitem. W czym tkwi tajemnica jej sukcesu? No cóż, jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o koty ?

Eksplodujące Kotki to napędzana kociakami odmiana rosyjskiej ruletki. Gracze ciągną co turę po karcie, aż do momentu dobrania eksplodującego kota – wtedy nieszczęśnik wybucha i ginie, a gra się kończy. Ale! W talii są też karty, dzięki którym można odwrócić uwagę samobójczego kocięcia, uniknąć go, czy też zmusić przeciwnika do dobrania kilku kart na raz. Gra z każdą upływającą kolejką staje się coraz bardziej intensywna – im mniej kart pozostaje w talii, tym większe prawdopodobieństwo wyciągnięcia morderczego futrzaka i wywołania wybuchu, po którym pozostanie tylko płonąca kulka kłaków.

Gra jest już do kupienia w sklepach


Azul (wyd. Lacerta)

W grze Azul gracze będą przemieszczać kolorowe płytki bezpośrednio od dostawców na ich plansze. Następnie będziemy zdobywali punkty w oparciu o to, w jaki sposób płytki te, zostały umieszczone na naszym dekorowanym pałacu. Punkt otrzymujemy za konkretne wzory i komplety. Dodatkowo jeśli zmarnujemy jakąś dostawę, to odbije się to na nas negatywnie. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa. Gra autorstwa Michaela Kieslinga. W Polsce gra zostanie wydana pod szyldem wydawnictwa Lacerta.

Premiera w 2018 roku


Cry Havoc: Aftermath (wyd. Portal Games)

Wojna zbyt długo zbierała swe żniwo. Cztery armie ścierały się, walcząc o drogocenne kryształy, i żadna strona nie dawała za wygraną. Nieustanny konflikt czynił ekstrakcję niesamowicie trudną. Planeta pozostawała jednak hojna, dostarczając wartościowych surowców, także siły okupacyjne trwały, nieustannie walcząc o dominację. Bez cienia końca tego starcia na horyzoncie, wszystkie cztery frakcje rozwinęły nowe taktyki i technologie, by powiększyć swoją przewagę.

Nowości:

 • Budynki Uniwersalne,
 • Budowle Frakcji,
 • 4 plansze liderów,
 • Punktowane wydarzenia.

Dodatek jest już do kupienia w sklepach


Tajniacy Duet (wyd. Rebel)

Codenames Duet to tak naprawdę Tajniacy w nieco zmodyfikowanej i przystosowanej do dwuosobowej partii, wersji. Przedstawiaj hasła, by spróbować zidentyfikować agentów, wśród wszystkich postaci na stole. Tym razem pracujecie wspólnie. Przygotowując grę, umieszczamy nasze słówka w siatce 5×5 – łącznie 25 słówek. W tej wersji, umieszczając kartę klucz w podstawce, obaj gracze widzą tylko swoją stronę. W ten sposób każdy z graczy widzi swoich trzech zabójców ukrywających się wśród cywili. Zielone symbole oznaczają karty agentów, 3 z nich są wspólne, natomiast zabójcy znajdują się w różnych miejscach (po trzech na stronę gracza). Musicie wspólnie ujawnić piętnastu agentów, nie ujawniając mordercy, ani zbyt wielu niewinnych osób postronnych. Na wszystko macie ograniczony czas.

Gra jest już do kupienia w sklepach


Już w listopadzie startuje 28 edycja Pionka – mamy dla was informację prasową o tym konwencie – koniecznie zajrzyjcie.

Pionek 28 Edycja – kliknij tutaj


Szybkie informacje:

 • Wydane zostały takie gry jak: Qwirkle w metalowej puszce, Okulary Czary-Mary, Sen, Na końcu języka, Eko (Ekö), Triominos Sunshine, Triominos Color
 • Star Wars: Przeznaczenie – Rywale (zestaw do draftu) – premiera w 2018 roku (Galakta)
 • Star Wars: Rebelia (dodatek) – premiera w 2018 roku (Galakta)
 • Agricola: Artifex Deck – premiera w 2018 roku (Lacerta)
 • Agricola (dodatek dla 5 – 6 graczy) – premiera w 2018 roku (Lacerta)
 • Posiadłość Szaleństwa (2 ed.): Ulice Arkham – premiera w II kwartale 2018 roku (Galakta)
 • Eldritch Horror: Przedwieczna Groza – Maski Nyarlathotepa – premiera w 2018 roku (Galakta)
 • Wyspa Sky’e: Journeyman – premiera w 2018 roku (Lacerta)
 • Keyflower: Farmerzy – premiera w grudniu 2017 roku (Czacha Games)
 • Small World: Podniebne wyspy – premiera w listopadzie 2017 roku (Rebel)

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *