Planszowy Express

Planszowy Express #54

Planszowy Express 54

13 stycznia 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: Dragon Castle, The Networks, Dr Microbe, Jungle Speed Plaża, Dobble Plaża, Tajniacy: Obcy Agenci, Burano, Round House, najpopularniejsze gry tygodnia i inne.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych recenzji:

Recenzja #87 Istambuł: Gra Kościana

“Istambuł: Gra Kościana” to młodsza siostra dobrze znanej, ekonomicznej euro-gry o takiej samej nazwie. Wcielamy się w kupca na bazarze Stambułu, a naszym głównym celem jest być pierwszym, który zbierze określoną liczbę rubinów.

Recenzja #86 Cry Havoc

„Cry Havoc” to gra, w której staniemy na czele jednej z ras chcących przejąć kontrolę nad zasobami nowo odkrytej planety. Zadanie to nie będzie proste, gdyż dostępu do nich zaciekle bronią rdzenni mieszkańcy. Mechanika area control i wyraźna asymetria pomiędzy graczami, to znaki szczególne tej pozycji. Sprawdźcie czy jest to gra dla was!

Recenzja #85 Roll for the Galaxy

„Roll for the Galaxy” to duchowy następca znanej i lubianej gry „Race for the Galaxy”. Tym razem naszym głównym narzędziem, które posłuży do rozbudowy naszego międzygwiezdnego imperium, będą unikatowe kości. Postawisz na rozwój produkcji i handlu, eksploracji kosmosu czy badania śladów obcej cywilizacji?

Recenzja #84 Oto jest pytanie!

„Oto jest pytanie!” to gra planszowa dla osób lubiących pozycje imprezowe, w których poznawanie współgraczy i ich “wskaźnika moralności” sprawia przyjemność oraz powoduje szeroki uśmiech na twarzy.

Recenzja #83 Vudu

 Vudu to gra, w której do granic możliwości uprzykrzamy przeciwnikom życie. Potrafisz rzucać kości, mając ciągle złączone ze sobą łokcie? Magiczny Turniej Vudu czas zacząć!


Dragon Castle (wyd. Rebel)

Dragon Castle to gra w luźny sposób nawiązująca do koncepcji popularnego mahjonga – zadaniem graczy będzie pozyskiwanie płytek o różnych kolorach i wartościach, a następnie jak najefektywniejsze budowanie z nich własnego zamku. Uczestnicy będą musieli mądrze planować swoje ruchy, dążyć do skutecznych kombinacji oraz tak wykorzystywać specjalne zdolności i cele, by zdobywać jak najwięcej punktów.

Premiera w 2018 roku.


The Networks (wyd. Board&Dice)

Witamy w branży telewizyjnej! Jesteś właścicielem nowej sieci telewizyjnej. Masz tylko trzy okropne publiczne pokazy, niewielką ilość gotówki i niekończące się ambicje. Dodatkowo wygląda na to, że nie jesteś jedyną nową siecią telewizyjną w mieście… Czy potrafisz stworzyć najlepsze pokazy z najpopularniejszymi gwiazdami i najbardziej dochodowymi reklamami? Czy masz wystarczająco dużo pokazów tego samego rodzaju, aby Twoja stacja się wyróżniała? Czy najlepiej wykorzystać możliwości potężnych kart stacji? Która stacja uzyska najwięcej Widzów i wygra tę grę? The Networks to gra strategiczna opracowana przez projektantów Bad Medicine, Battle Merchants i Prolix, w których gracze prowadzą konkurencyjne sieci telewizyjne.

Gra trwa 60-90 minut, dla od 1-5 graczy. Wyzwaniem w grze jest to, że Twoje widowiska wymagają gwiazd i reklam. Niektóre gwiazdy lepiej sprawdzają się w niektórych rodzajach pokazów, a niektóre reklamy działają lepiej o pewnych porach czasu. Będziesz podejmował trudne decyzje, które pokierują twoją sieć telewizyjną na sam szczyt!

Premiera w listopadzie 2018 roku


Dr Microbe (wyd. Rebel)

Wciel się w naukowca i szukaj bakterii pasujących do kombinacji! W grze Dr Microbe każdy z graczy otrzymuje własną pęsetę oraz szalkę Petriego (przezroczyste naczynie laboratoryjne) w którym będzie umieszczał mikroby w różnych kształtach i kolorach z dostępnej puli. Każdorazowo zadaniem uczestników zabawy jest:

 • Odwzorowanie kombinacji mikrobów widniejącej na karcie.
 • Znalezienie brakującego mikroba, czyli takiego, który będzie różnił się od pozostałych kształtem i kolorem.

Pamiętajcie, że poszczególne mikroby możemy przenosić wyłącznie za pomocą pęsety! Pierwsza osoba, której uda się wykonać zadanie, zdobywa punkt w postaci karty, natomiast ten, kto pierwszy zdobędzie 5 kart – wygrywa całą grę.

Premiera w 2018 roku


Jungle Speed: Plaża (wyd. Rebel)

Nowe wydanie bezkonkurencyjnej gry imprezowej, w której liczy się zręczność, spostrzegawczość i szybkość! Tutaj każdy stara się jak najszybciej pozbyć swoich kart – aby to zrobić, musi w odpowiednim momencie złapać drewniany totem. Jeśli się pomyli, albo w ogóle tego nie zrobi – będzie musiał wziąć karty od swoich przeciwników.

Ta wersja Jungle Speeda zostanie z nami jeszcze dłużej dzięki specjalnym, mocniejszym kartom. Są one wodoodporne, dzięki czemu możemy bawić się dosłownie w każdych warunkach: na plaży, w lesie, a nawet… w wodzie!

Premiera gry w I połowie 2018 roku


Dobble Plaża (wyd. Rebel)

Zanurkuj z pluskiem po zwycięstwo wszędzie tam, gdzie porwie Cię fala przygody, dzięki zupełnie nowej, bardzo trwałej i wodoodpornej wersji ulubionej gry rodzinnej!

Dobble Plaża to 30 kart, na których znajdziecie po 6 symboli związanych z morzem i plażą. Na 2 dowolnych kartach zawsze znajduje się dokładnie 1 wspólny symbol. Niezależnie od tego, czy grasz nad jeziorem, na basenie czy w wannie, Twoim celem jest jak najszybciej odnaleźć wspólny symbol i wygrać!

Premiera gry w II kwartale 2018 roku


Tajniacy: Obcy Agenci (wyd. Rebel)

Kolejny mały dodatek z 10 kartami, dzięki któremu gra Tajniacy zostaje wzbogacona o 20 nowych haseł.

Premiera w I połowie 2018 roku


Round House (wyd. Lucrum Games)

W grze Round House gracze są głową rodziny, która stara się doprowadzić swoją familię do chwały. Podczas rozgrywki będziemy zmieniali swoje pionki wokół okrągłego budynku tylko w jednym kierunku, wykonując jednocześnie różne czynności, aby zdobyć cenne towary, handlować nimi za pieniądze, wynajmować najróżniejszych ekspertów. Przyjdzie nam również wysłać członków naszych rodzin do odległych interesów. Ostatecznie rodziny wracają do domów, aby oddać pokłon przodkom. Tylko sprytne zarządzanie pionkami wokół okrągłego domu i maksymalna ich wydajność, może spowodować że twoja rodzina będzie najbardziej chwalebna i wygra grę.

Premiera gry w 2018 roku


Burano (wyd. Lucrum Games)

Burano to tak zwana koronkowa wyspa znajdująca się w północnej weneckiej lagunie. Słynie ona z kolorowych domów, które sprawiają że wyspa ta przypomina bajkową krainę. Główną działalnością w Burano było wędkarstwo. Legendy głoszą gdy mężowie wyruszali na łowy, a wtedy żony zajmowały się wyszywaniem koronek i naprawianiem sieci rybackich. W czasach średniowiecza koronka z Burano była podziwiana i poszukiwana przez rodziny królewskie z całej Europy.

Gracze wcielą się w lidera rodziny na tej malutkiej wyspie. Mogą wysyłać swoich ludzi, aby łowić główne źródło dochodów lub wysyłać kobiety do sprzedaży mleka za granicę. Zarabiając na życie i sprawiając, że sława wyspy Burana rośnie, musisz dowiedzieć się jak odpowiednio zorganizować swoją rodzinę do pracy. Tylko od ciebie zależy czy przyniesiesz jej chwałę i wyróżni się ona pośród wielu innych rodzin znajdujących się na wyspie.

Premiera gry w 2018 roku


Dwie kampanie na platformie wspieram. to

Cthulhu: Rise of the Cults

YouTube Video Preview

Królowie Osiedli

YouTube Video Preview


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Projekt Gaja skok z 149 na 96 miejsce, obecnie 84.
 2. Charterstone skok z 463 na 299 miejsce, obecnie 267.
 3. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 223 na 159 miejsce, obecnie 148.
 4. Dinosaur Island – skok z 1225 na 940 miejsce, obecnie 832.
 5. Pandemic: Rising Tide – skok z 3348 na 2682 miejsce, obecnie 2610.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie takie gry jak: Intryganci (2. edycja), Sabotażysta: Przebieralnia, Elementum
 • Miś Wojtek – premiera gry w styczniu tego roku (wyd. IPN),
 • Arkana Miłości i Arkana Miłości 2 – premiera gier w styczniu tego roku (wyd. Rebel),
 • InBetween – premiera gry w maju tego roku (wyd. Board&Dice),
 • Gra o Tron: Gra karciana LCG – Królewski wiec – premiera dodatku w styczniu tego roku (wyd. Galakta),
 • T.I.M.E Stories: Aleja Gwiazd – premiera dodatku w kwietniu tego roku (wyd. Rebel),
 • Głębia (Abyss): Lewiatan – premiera w II kwartale tego roku (wyd. Rebel),
 • Rajas of the Ganges – premiera w kwietniu tego roku (wyd. Egmont),
 • Pulsar 2849 – premiera w lutym tego roku (wyd. Rebel),
 • Kwiatki – premiera w lutym tego roku (wyd. Rebel),
 • Hero Realms – premiera w lutym tego roku (wyd. Games Factory),
 • Runebound: Nierozerwalne więzi – premiera dodatku w styczniu 2018 roku (wyd. Galakta),
 • Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Blada Maska – premiera dodatku w lutym 2018 roku (wyd. Galakta),

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *