Planszowy Express

Planszowe nowinki #17

19 lipca 2017 roku

Planszowe Nowinki

Kolejna część cyklu Planszowych nowinek. Co tym razem?

Nagroda Spiel Des Jahres 2017 przyznana. Zapowiedzi gier DOOM: Gra planszowa, Górą i Dołem, Obecność: Eksploracja, Tajniacy Duet,  Eko, CV Pocket, Valeria: Card Kingdoms. Polska instrukcja do Projekt Gaja. Premiera gry Wojownicy Midgardu, oraz polska produkcja na Kickstarterze – Starscrappers Cave-in. Przedsprzedaż dodatku do Martwej Zimy – Wojna Kolonii, a także dodruk armii do Neuroshimy Hex.


Nagrody Spiel Des Jahres 2017 przyznane

Już jakiś czas temu poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Kinderspiel des Jahres (gra dla młodszych graczy), którą zdobył IceCool.

IceCool

Tymczasem poznaliśmy kolejnych zwycięzców w dwóch kategoriach, w tym tej najbardziej prestiżowej Spiel des Jahres. Nagroda w kategorii Kennerspiel des Jahres przypadła w tym roku grze EXIT.

Exit

Główna nagroda przypadła grze: Kingdomino – Gratulujemy autorowi i polskiemu wydawcy Games Factory Publishing

Kingdomino

Recenzję gry znajdziecie na naszym blogu – kliknij by przejść.


DOOM: Gra planszowa

Prosimy o uwagę. Wykryto wyrwę osłony w Marsjańskiej Fabryce A113 Union Aerospace Corporation. Personel powinien ewakuować się przy najbliższej sposobności. Jest to alarm stopnia 6. Każdy pracownik, który pozostanie w obiekcie, utraci swoją polisę ubezpieczeniową UAC. Drużyny ratownicze zostały wysłane, aby zabezpieczyć zakład i sprawdzić, czy pracownicy zastosowali się do procedury.

W DOOM: Grze planszowej do czterech ciężko uzbrojonych marines stanie w obronie ludzkości do walki z mrocznym zastępem piekieł. Z najbardziej zabójczą bronią w rękach marines UAC rozpoczną niebezpieczne misje, aby dokonać nieludzkich wyczynów, przebijając się przez hordy drapieżnych demonów najeźdźcy.

Z każdym chwalebnym zabójstwem marines przybliżają się do zwycięstwa, pozostawiając za sobą ścieżkę krwawej masy porąbanych na kawałki potworów. Nie obędzie się jednak bez kilku śmiertelnie niebezpiecznych ran…

Gra pojawi się w polskich sklepach dzięki wydawnictwu Galakta: premiera III/IV kwartał 2017 roku

Kliknij aby przejść do strony wydawnictwa Galakta


Dodruk armii do Neuroshimy Hex

Portal zapewnia że trwa dodruk polskich armii do Neuroshimy: Missisipi, Neodżungla, Nowy Jork, Smart, Vegas, Uranopolis, Death Breath, Sharrash


Górą i Dołem

Twoja osada została splądrowana przez barbarzyńców. Musiałeś wyruszyć w świat w poszukiwaniu miejsca na założenie nowej wioski. Kiedy w końcu odnalazłeś idealną lokację, okryłeś, że pod właśnie zbudowanym domem ciągnie się ogromna sieć podziemnych jaskiń pełnych bogactw i przygód! Teraz organizujesz ekspedycje i rozbudowujesz swoją osadę, podróżując wciąż między górą i dołem…

Górą i Dołem to ekscytująca gra, która łączy w sobie budowanie osady i przeżywianie niezwykłych przygód. Każdy z graczy pragnie zbudować jak najwspanialszą wioskę zarówno na górze, jak i na dole. Podczas gry mieszkańcy wioski zostaną przydzieleni do różnych zadań, takich jak zbieranie surowców, budowanie kolejnych domów, szkolenie nowych pracowników czy wyprawy do jaskiń. To właśnie pod powierzchnią czeka wiele tajemnic i skarbów. W tym miejscu pojawia się Księga przygód – zbiór paragrafów opisujących niezwykłe przygody jakie czekają was w podziemiach. Za każdym razem, gdy wyślesz ekspedycję do jaskini, jeden z graczy przeczyta odpowiedni paragraf, przedstawiając w ten sposób historię i wydarzenie tej ekspedycji. Narrator odczytuje graczowi możliwe decyzje, a ich wynik w dużej mierze zależeć będzie od cech wysłanych osadników. Ciebie i twoich mieszkańców czeka wiele niezapomnianych przygód!

Wydawcą gry będzie Bard – nie znamy jeszcze daty premiery gry.


Przedsprzedaż gry Martwa Zima Wojna Kolonii

Połączcie swoje siły i stańcie do walki w najnowszym rozszerzeniu do Martwej Zimy – Wojnie Kolonii! Wojna Kolonii posiada moduł, który pozwoli Wam połączyć Martwą Zimę oraz Martwą Zimę: Długą Noc i stanąć do epickiej bitwy kolonia przeciw kolonii przeznaczonej dla 4-11 graczy! Walka przeciwko innym graczom o surowce oraz panowanie nad lokacjami dostarczy Wam zupełnie nowych wrażeń w tym opanowanym przez zombie świecie. Dodatkowo w Wojnie Kolonii znajdziecie też moduł Samotnego Wilka, czyli gracza-wyrzutka, który balansuje na krawędzi pomiędzy dwoma koloniami, wykonując swoje własne, indywidualne cele.

Wojną Kolonii powinni zainteresować się również ci z Was, którzy posiadają jedynie jeden z dwóch podstawowych zestawów do gry. W pudełku do tego rozszerzenia znajdziecie bowiem 50 zupełnie nowych kart rozdroży, 15 postaci, 11 kart zagrożeń oraz 43 karty przedmiotów! Tchną one na pewno nieco świeżości w kolejne rozgrywki i zapewnią długie godziny nowych, ekscytujących wrażeń!

Grę możecie zakupić bezpośrednio na stronie sklepu Cube:

Kliknij by przejść do sklepu


Na Kickstarterze wystartowała gra polskich twórców Filipa Miłuńskiego i Jana Zalewskiego – Star Scrappers: Cave- in. Jest to gra dla 2 do 4 graczy, gdzie gracze wcielają się w rolę przedstawicieli galaktycznych przedsiębiorstw, które konkurują w trudnym, czasami nawet bezlitosnym przemyśle, jakim jest górnictwo. W odległej przyszłości niezliczone obce gatunki eksplorują galaktykę celem znalezienia fortuny i sławy. Możesz poprowadzić swoich ludzi i użyć ich do osiągnięcia swoich celów. Bogactwo i chwałą czekają na ciebie w nieskończonej galaktyce pełnej przygód i wyzwań.

Link do akcji na Kickstarterze


Zapowiedź Obecność: Eksploracja

Not Alone Exploration

Wydawnictwo Games Factory Publishing ogłosiło, że dodatek do gry Obecność pojawi się w polskich sklepach już w październiku tego roku.


Tajniacy Duet

Rebel wyda kolejną grę z serii Tajniacy – tym razem wersja dwuosobowa. Premiera w tym lub kolejnym roku. Gdy tylko będziemy znali dokładną datę premiery, to z pewnością poinformujemy Was o tym.


Polska instrukcja do gry Projekt Gaja

Gaia_Project

Dla spragnionych nowych instrukcji, pojawiła się właśnie instrukcja do gry Project Gaia – jeśli jesteście zainteresowani tym tytułem, to już dzisiaj możecie uczyć się zasad gry.

Znajdziecie ją pod tym adresem


Granna i jej nowy tytuł CV Pocket

„Piękne życie masz w kieszeni! Chciałbyś wcielić się w kogoś innego? CV Pocket pozwala zbudować niesamowity życiorys w kwadrans. Wybieraj pracę, hobby i znajomych, podejmuj trudne życiowe wybory i pokonaj przeciwników! CV Pocket to całkiem nowa, kompaktowa gra karciana przepełniona ciekawymi decyzjami.”

Wydawnictwo Granna zaskakuje swoimi tytułami. Już dzisiaj możemy zacząć interesować się ich nowym zapowiedzianym tytułem CV Pocket. Autorem gry jest Filip Miłuński, a ilustratorem Piotr Socha. Gra będzie przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy, czas gry to około 20 minut. Wygląda zachęcająco.

Zawartość pudełka: • 55 kart • Notes • Ołówek • Instrukcja


Premiera gry Wojownicy Midgardu od Czacha Games

Stary Jarl umarł, a jego niegdyś prosperujący port popadł w ruine. Nieustraszone kreatury nawiedzają okolice, siejąc zniszczenie i chaos. Trolle atakują miasta, Nieumarli terroryzują pobliskie osady, a potwory nękają kupców i podróżników na drogach. Ludzie cierpią, ale Ty…możesz być ich wybawcą.

Champions of Midgard to gra łącząca w sobie grę kościaną z mechaniką worker-placement, tworząc ciekawą mieszankę strategii i dynamicznej walki. Werbuj nowych wojowników, zdobywaj potężne runy, spoglądaj w przyszłość i wysyłaj swe wojska by pokonywały wielkie i mityczne bestie! Ten kto zdobędzie najwięcej chwały stanie się nowym Jarlem i czempionem Midgardu!

Niedługo recenzja gry na naszym blogu


Fox Games i gra Ekö

Na olbrzymiej pustyni Ekö powstały nowe istoty złożone ze skał, piachu i wiatru. Stwórz własną armię i przejmuj kontrolę nad regionami aby zwyciężyć w tym nowopowstałym konflikcie żywiołów.

Już niedługo wydawnictwo FoxGames wyda fantastycznie ilustrowaną grę Eko, która została przypisana do kategorii gier abstrakcyjnych. Gra zapowiada się bardzo obiecująco – czekamy z niecierpliwością.


Valeria: Card Kingdoms zostanie wydane przez GFP

Valeria: Card Kingdoms wspaniale ilustrowana gra, w której rekrutować będziemy bohaterów, rozbudowywać swoje ziemie oraz pokonywać potwory. Wszystkie postacie posiadają dwa efekty, jeden pojawia się gdy uda Ci się aktywować postać w swojej turze, a drugi gdy aktywuje ją inny gracz w swojej rundzie. Aktywacja zależy od rzutu dwiema kostkami, który wykonuje aktywny gracz. Po rzucie i aktywacji postaci, mamy do wyboru dwie akcje, a potem przekazujemy kostki następnemu graczowi, który rozgrywa swoją turę.

Grę wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa. Punkty zdobywamy za pokonywanie potworów, oraz za wznoszone budowle na swoich ziemiach. Dodatkowym źródłem punktów jest nasz lord, którego losujemy na początku gry. Każdy z nich ma swoje własne cele i warunki za jakie dostaje punkty. Gra kończy się gdy pokonamy wszystkie potwory lub gdy wykupimy wszystkie możliwe budowle…lub gdy opróżnimy odpowiednią ilość stosów mieszkańców Valerii.

Gra jest szybka i lekka, a dzięki podwójnej aktywacji własnych postaci nie odrywamy oczu od stołu i przez cały czas bierzemy udział w rozgrywce!

Niestety nie znamy jeszcze daty premiery gry.


Zamki Burgundii już wkrótce w polskiej wersji

Zamki Burgundii

To gra, której nazwisko autora jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie planszówek –  mowa oczywiście o Stefanie Feldzie.

Zamki Burgundii to jego najlepsza gra, a jego pozycja w rankingu gier BGG to miejsce 11. Zamki Burgundii miały już swoją premierę na świecie w 2011 roku. Jednak w tym roku pojawi się ona w polskiej wersji językowej, (chociaż gra jest niezależna językowo) za pośrednictwem wydawnictwa Rebel.

W grze gracze wcielają się we wpływowych książąt i starają się stale powiększać swoje bogactwa i wpływy poprzez handel oraz budowę. Dwie z kości wyznaczają opcje naszych akcji, ale to do graczy zawsze należy ostateczny wybór. W grze istnieje wiele dróg do zdobycia chwały i potęgi, możemy ją zdobyć poprzez handel, hodowlę zwierząt, budowanie miasta, a także różne odkrycia naukowe. W grze trzeba myśleć kilka kolejek do przodu, każdy z naszych ruchów musi być przemyślany. Gra jest sporym wyzwaniem dla graczy i żadna z kolejnych partii nie przypomina tej poprzedniej.

Zamki Burgundi

Premiera: wrzesień/październik 2017 roku


Laboratorium gier #3

LABORATORIUM GIER #3 to czterodniowe spotkanie, podczas którego uczestnicy biorą udział w warsztatach z tworzenia gier planszowych. Pozwolą one bliżej zapoznać się z procesem projektowania, testowania i z samym rozwojem projektu gry. Uczestnicy wezmą udział w tworzeniu prototypów, a także zdobędą wiedzę dotyczącą kreatywnego myślenia oraz zapoznają się z dostępnymi modelami tworzenia gier planszowych od podstaw i prowadzenia projektu gry. Podczas kolejnych bloków warsztatowych uczestnicy będą brać udział w wykładach prowadzonych przez ekspertów a każda grupa otrzyma swojego branżowego opiekuna.

Więcej informacji na stronie projektu na wspieram.to.


Co jeszcze nowego?

Zapowiedzi gier:

  • Pulsar 2849 (premiera 2017 – Rebel),
  • Oto jest pytanie (premiera 2017 – Rebel),
  • Dodatek do gier Tash-Kalar i Adrenaliny (premiera 2017 – Rebel),
  • Posiadłość Szaleństwa 2 ed.: Za Progiem (premiera lipiec 2017 – Galakta),
  • Legenda Pięciu Kręgów  (premiera kwartał IV – Galakta),
  • Vikings Gone Wild: Ragnarok! (kwartał IV 2017 roku – GFP),
  • Kraina Snów (IV kwartał 2017 roku – Rebel),
  • Dobble Zwierzaki (październik 2017 roku – Rebel),
  • Miszmasz! (listopad 2017 roku – Rebel),
  • Eksplodujące Kotki (IV kwartał 2017 roku – Rebel),

Przegapiłeś poprzednie Planszowe Nowinki? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnych ciekawych planszowych nowinek już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku, o ile jeszcze tego nie zrobiłeś.

Diceland na Facebooku

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *