Planszowy Express

Planszowy Express #84

9 września 2018 roku

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.

W tym tygodniu: Planszówki w Spodku, Nanty Narking, Detektyw, Lutecja, Szarlatani z Pasikurowic, Great Western Trail: Kolej na Północ, Elekt i inne, a dodatkowo najpopularniejsze gry na BGG.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych artykułów/recenzji:

Recenzja #147 Feudum


Wydarzenie: Planszówki w Spodku?

Już w tym miesiącu planszówkowa mapa Polski wzbogaci się o nowy festiwal gier. W weekend 22-23 września w Katowicach odbędzie się pierwsza edycja Planszówek w Spodku.

To nowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja grania w gry planszowe, jako ciekawego sposobu na spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Przez dwa dni (sobotę i niedzielę) każdy będzie mógł przyjść i zagrać w dostępne w wypożyczalni gry. Festiwal jest skierowany zarówno do doświadczonych graczy, jak i do tych, którzy dopiero odkrywają radość płynącą z grania.

Na uczestników Planszówek w Spodku czekać będą atrakcje w postaci dostępu do biblioteki 400 różnych gier, pomocnych animatorów tłumaczących zasady, wspaniałych współgraczy i miłej atmosfery. Będzie można też spotkać wydawców z różnych zakątków Polski, poznać ich nowe tytuły, a nawet zakupić je do swojej kolekcji. Będzie można też zagrać w najciekawsze prototypy początkujących autorów. W planach są również konkursy dla odwiedzających.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, gdyż planszówki to świetna zabawa dla każdego i doskonały sposób na budowanie więzi między ludźmi.

Organizatorem jest Ludiversum – katowicka kawiarnia z grami planszowymi.

Najważniejsze informacje:

DATA FESTIWALU: 22-23 września 2018

GODZINY FESTIWALU: Sobota 10.00-21.00, Niedziela 10.00-19.00

MIEJSCE: Spodek, al. Korfantego 35, Katowice

WSTĘP: 10 zł (bilet 2-dniowy)

WYDARZENIE NA FACEBOOKU: link tutaj


Kickstarter: Nanty Narking (wyd. Phalanx)

Nanty Narking to wiktoriańska gra planszowa, która jest reimplementacją znanej i lubianej gry planszowej Świat Dysku: Anhk Morpork. Obecnie ceny białego kruka są naprawdę wysokie i przekraczają nawet kwotę 600 zł. Na szczęście brak praw do Świata Dysku zaowocował przeniesieniem mechaniki do innego uniwersum. Tym razem zanurzymy się głęboko w świecie literatury Dickensa i Sir Arthura Conan Doyle.

Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o grze to zapraszamy do poprzedniego Planszowego Expressu. A tymczasem zapraszamy do wspierania gry na platformie Kickstarter. Gra dotychczas zebrała 175 000 dolarów – gratulujemy. Link poniżej.

Kampania gry na Kickstarterze


Zapowiedź: Detektyw (wyd. Portal Games)

Na 26 września 2018 roku wydawnictwo Portal Games zapowiedziało premierę polskiej edycji gry Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa.

Detektyw to kolejna – obok obsypanych nagrodami Robinsona Crusoe czy Osadników: Narodziny Imperium – głośna na całym świecie premiera studia developerskiego z Gliwic. W ostatnich miesiącach tytuł zdominował amerykańskie zestawienia najbardziej oczekiwanych gier planszowych roku (tzw. The Most Anticipated Game of the Year) publikowane przez najważniejsze serwisy i blogi branżowe.

Detektyw swoją prapremierę miał w sierpniu tego roku podczas targów Gen Con, największej imprezy poświęconej grom planszowym w Stanach Zjednoczonych. Odniósł tam historyczny sukces – gra wyprzedała się w ciągu pierwszych 18 godzin imprezy i trafiła ostatecznie na szóste miejsce najgłośniejszych premier imprezy (tzw. GeekBuzz Ranking), pokonując ponad 600 innych gier planszowych, które zadebiutowały podczas tego weekendu na Gen Conie.

Twórcami gry są: weteran branży gier Ignacy Trzewiczek oraz dwójka nowych twarzy, Jakub Łapot oraz Przemysław Rymer. Wszyscy pochodzą ze Śląska. Nad grą pracowali ponad 2 lata.

W tym roku na świecie ukaże się 7 edycji Detektywa. Oprócz polskiej i angielskiej, ukażą się także edycje we Francji, Włoszech, Rosji, Czechach i Niemczech, osiągając rekordowy łączny nakład ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Na pierwszą połowę 2019 roku zapowiedzianych jest kolejnych 5 edycji językowych, m.in. chińska, brazylijska czy japońska. Szczegóły dotyczące tych wydań zostaną ogłoszone w październiku, podczas największych w Europie targów gier – Essen Spiel 2018.

Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa to w pełni kooperacyjne, wciągające doświadczenie. Proste zasady pozwalają graczom skupić się na zadaniu przedstawionemu zespołowi śledczych – rozwiązaniu wymagającej sprawy kryminalnej.

Detektyw jest grą przeznaczoną dla jednego do pięciu graczy, którą rozgrywa się w formie kampanii. Cała historia opowiadana jest na przestrzeni pięciu powiązanych ze sobą scenariuszy. Gracze wcielają się w nich w agentów amerykańskiej Państwowej Agencji Detektywistycznej Antares. To instytucja stworzona by wspierać tradycyjną robotę detektywów najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Gracze również będą korzystać ze współczesnych technologii podczas rozgrywki – na potrzeby gry wydawca zbudował specjalną stronę internetową imitującą strony FBI i policji, gdzie gracze mogą znaleźć informacje o podejrzanych w sprawie.

Jeśli szukasz współczesnego symulatora pracy śledczego, jest to gra w sam raz dla ciebie – w niej nie będziesz bawić się w detektywa, będziesz detektywem!

Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie WWW Detektywa – link tutaj.


Zapowiedź: Lutecja (wyd. Lacerta)

Imperator August planuje wynieść jednego mieszkańca Lutecji do statusu senatora. Aby dostąpić tego zaszczytu, musisz stać się najbardziej wpływowym dostojnikiem, kontrolującym najważniejsze zasoby i obszary miasta.

Lutecja to szybka do wytłumaczenia gra z elementami licytacji i blefu. W każdej rundzie będziecie starać się zdobyć karty postaci i/lub miejsc. W ten sposób zdobywacie punkty zwycięstwa i kontrolę nad zasobami oraz budynkami. Gracz, który zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa, zostanie mianowany rzymskim senatorem w Lutecji i wygra.

Gra jeszcze w tym miesiącu trafi do polskich sklepów


Zapowiedź: Szarlatan z Pasikurowic (wyd. G3)

Wiemy już, że wydawnictwo G3 wyda po polsku grę z niecodziennym tytułem, a mianowicie „Szarlatan z Pasikurowic”. Nazwa śmieszna, zaskakująca i przyciągająca uwagę. Gra zdobyła tegoroczną nagrodę Kennerspiel des Jahres, czyli najważniejsze niemieckie wyróżnienie w kategorii gra zaawansowana. W grze wcielimy się w tytułowych szarlatanów, których zadaniem jest przygotowanie tajnego naparu ze z najróżniejszych składników. Musisz jednak uważać, ponieważ szczypta jednego składnika za dużo i całą miksturę szlag trafi. Sprzedawaj mikstury i kupuj coraz to lepsze składniki, dzięki czemu twoje kolejne mikstury będą jeszcze lepsze.

Premiera w IV kwartale 2018 roku


Premiera: Great Western Trail: Kolej na Północ (wyd. Lacerta)

Grając z rozszerzeniem „Great Western Trail – Kolej na północ”, nadal prowadzisz życie ranczera i pędzisz swoje stada z Teksasu do Kansas City. Kraj jednak dynamicznie się rozwija, a druga rewolucja przemysłowa wymusza konieczność zmian. Kluczowe są teraz inne miasta, jak choćby Chicago na północy czy Nowy Jork na wschodzie. Handel z nimi jest znacznie bardziej wymagający. Mimo to, decydujesz się poszerzyć obszar swojej działalności o północną część kraju. Zakładaj więc oddziały w miastach leżących wzdłuż świeżo wybudowanej trasy kolejowej na północ i korzystaj z nowych opcji rozwoju.

Gra jest już do kupienia w sklepach


Zagramw.to: Elekt (wyd. What The Frog)

Rubież to świat ruin i cmentarzysk maszyn. Wieki temu na nasz świat znany z codzienności spadła okultystyczna zagłada, której nikt się nie spodziewał. Grupa badaczy otworzyła bramę do Bezmiaru – drzemiących od zarania dziejów pokładów Ciemności – i wypuściła na świat upiory. Wielokształtna masa demonów łaknąca ludzkiej krwi zalała Ziemię. Ludzkość stanęła w obliczu niezrozumiałego i potężnego wroga, który budził najgłębsze przerażenie i którego nie imała się żadna broń. Rozgorzały straszliwe i druzgoczące wojny. Nuklearne eksplozje burzyły miasta i góry, pustynie płonęły zamieniając się w morza szkła, jeziora i rzeki wyparowywały, kwaśne deszcze i żrące wiatry targały obliczem świata.

Wybitne jednostki badały nowe fenomeny i wprowadzały cywilizację w arkana magii, w którą wcześniej nikt nie wierzył. Gdy po długiej i wyczerpującej walce opadł już bitewny kurz, niewiele pozostało z dawnego wspaniałego świata, błyszczącego chromem i rozbrzmiewającego słodką muzyką. Ludzie na nowo zaczęli bać się ciemności i tego co w sobie kryje. Zostali rozbici i rozgonieni po spustoszonym świece, ale zachowali resztki godności i przetrwali tworząc klany.

Zwycięzcami w Wielkiej Wojnie zostali okultyści, którzy sprowadzili na świat Ciemność. Nazwali się Ebionitami, a ich przywódca mianował się Pierwszym Cesarzem. Zdominowali przywołane upiory i kazali im sobie służyć lub zawierali z nimi pakty, plugawiąc swoje dusze i otrzymując „dary”. Zaczęli budowę Nowego Ładu na Ziemi od założenia totalitarnego Dominatu. Dziś jest to jedyne państwo, które istnieje na Rubieży – moloch budzący grozę w sercach wolnych ludzi. Moloch, do którego Ty należysz!

Elekt to pięknie zilustrowana gra karciana przesiąknięta mrocznym klimatem fantasy. Jako czempion swojego rodu przywołuj upiory i rozsyłaj kultystów, aby przejąć władzę i zasiąść na tronie Dominatu jako nowy Cesarz-Elekt. Gra Elekt oferuje wiele strategicznych decyzji w każdej rozgrywce, które napędzane są intuicyjną i przystępną mechaniką.

Kampania gry na platformie Zagramw.to tutaj


Gry, które w ostatnich tygodniach zyskały największą popularność (wraz z linkami):

 1. Root – skok z 558 na 382 miejsce, obecnie 312.
 2. Brass: Birmingham – skok z 569 na 402 miejsce, obecnie 323.
 3. Cowabunga – skok z 6460 na 5554 miejsce, obecnie 5560.
 4. Everdell – skok z 763 na 660 miejsce, obecnie 629.
 5. Blue Lagoon– skok z 4429 na 3875 miejsce, obecnie 3653.

*Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o wyżej wymienionych grach, wystarczy kliknąć w odnośnik do angielskiej strony BGG, gdzie znajdziecie pełen opis i zdjęcia danej gry.


Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Munchkin: Gloom, Burano, Ethnos.
 • Vudulhu (Black Monk Games) – premiera jeszcze w tym miesiącu,
 • Dochodzenie (Lucrum Games) – premiera w listopadzie 2018 roku,
 • AXIO (Egmont) – premiera w IV kwartale 2018 roku,
 • Anarchrony (Albi) – premiera w październiku 2018 roku, 
 • Cortex dla dzieci 2 i Cortex 2 – premiera we wrześniu 2018 roku,
 • Horror w Arkham LCG – Miasto Archiwów – premiera we wrześniu 2018 roku,
 • Pomiędzy dwoma zamkami Szalonego Króla (Phalanx) – premiera w IV kwartale 2018 roku, 
 • Sekret (Lucrum Games) – premiera w listopadzie 2018 roku, 
 • Karciane Podziemia: Las Cieni (Czacha Games) – premiera w listopadzie 2018 roku,
 • Rolnicy (Nasza Księgarnia) – premiera w październiku 2018 roku.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj!


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *