Planszowy Express

Planszowy Express #98 – zapowiedzi Lucrum Games, Muduko i Rebel, minirecenzja gry Klonowa Dolina, wrażenia z Dorfromantik i inne.

W tym odcinku: zapowiedzi Lucrum Games na 2024 rok, styczniowe nowości od Muduko, przedsprzedaże Rebela, minirecenzja gry planszowej Klonowa Dolina, pierwsze wrażenia z rozgrywki w Dorfromantic, a także informacja o trwającej przedsprzedaży serii Final Girl, którą bardzo polecamy!


Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Zapowiedź Kutná Hora: Miasto srebra (Rebel)

Kutná Hora: Miasto srebra to ekonomiczna gra planszowa, w której kierujemy zamożnymi rodzinami posiadającymi wpływy w różnych gildiach. Podczas rozgrywki będziemy wykorzystywać swój majątek, aby rozwijać kopalnie i budować Kutną Horę. W wyniku naszych decyzji miasto będzie się rozrastało, co będzie miało znaczący wpływ na gospodarkę. Aby wygrać, będziemy musieli dostosowywać się do zmian cen i korzystać z nadarzających się okazji. Więcej informacji tutaj.

Zapowiedź MLEM: Agencja Kosmiczna (Rebel)

MLEM: Agencja kosmiczna to rodzinna gra planszowa, w której wcielamy się w kapitanów międzygwiezdnych wypraw. Ale nie takich zwykłych, bo nasi astronauci to… koty! Nieustraszone i uparte już dawno temu podbiły Ziemię, a teraz mają zamiar opanować cały kosmos. Podczas zabawy naszym zadaniem jest poprowadzenie kociej rakiety, by dotrzeć jak najdalej i uniknąć kotastrof. Przyda się zwierzęcy instynkt, który podpowie, kiedy najlepiej opuścić pojazd, oraz gotowość do podejmowania ryzyka. Więcej informacji tutaj.

Zapowiedź Osaczeni (Rebel)

Osaczeni to semi-kooperacyjna gra przygodowa, która zaprasza uczestników do mrocznego świata zdominowanego przez potwory, o jakich nikt dotąd nie słyszał. Podczas rozgrywki wcielisz się w jednego z ocalałych, którzy próbują schronić się w centrum handlowym. Oprócz Twojej rodziny jest tam też kilka innych, a każda zrobi wszystko, by przetrwać. Czas odrzucić wszelkie sentymenty – kłamstwo, zdrada i rabunek mogą okazać się jedyną szansą, by Twoi najbliżsi mogli wyjść żywi z tego koszmaru. Więcej informacji tutaj.

Zapowiedź General Orders (Lucrum Games)

General Orders: World War II to dwuosobowa gra strategiczna, w której wcielicie się w dowódców rywalizujących ze sobą o kontrolę nad kluczowym polem bitwy II wojny światowej, czy to we włoskich górach, czy na wyspach Pacyfiku. Będziecie starali się przejąć kluczowe zasoby strategiczne, które odblokowują specjalne zdolności i uniemożliwiają zrobienie tego samego przeciwnikom. Kluczem do sukcesu jest balans między chęcią zdobycia przewagi i potrzebą zabezpieczenia linii zaopatrzenia, odparcia ataków powietrznych i ostrzałów artyleryjskich oraz obrony swojej kwatery głównej. Gra serii autora popularnego Undaunted.

Zapowiedź Everything Ever (Lucrum Games)

Everything Ever to gra, do której przygotowywaliście się całe życie – nawet o tym nie wiedząc! Każdy obejrzany film i serial, każda usłyszana piosenka, każde odwiedzone miejsce, każda przeczytana książka, każda zjedzona rzecz, każdy spotkany człowiek – wszystko to czyni cię mistrzem w ten tytuł. Nareszcie nadszedł czas, gdy wiedza bezużyteczna do czegoś się przyda! W Everything Ever będziecie kolejno wymieniać rzeczy w podanych kategoriach, takich jak „Każdy film o dinozaurach” czy „Każdy zespół z kolorem w nazwie”. W grze zawsze pojawią się jednocześnie dwie kategorie, a waszym zadaniem będzie wymienić po jednej rzeczy w każdej z nich – i oczywiście nie mogą się one powtarzać! Bonusowe punkty można zdobyć za wymienienie jednej rzeczy, która pasuje do obu kategorii na raz!

Jeśli nie będziecie mogli niczego wymyślić, możecie zastąpić jedną z dostępnych kategorii inną ze swojej ręki. Pozostali gracze będą oceniać poprawność odpowiedzi – mogą przydzielić wam żółtą lub czerwoną kartkę! Każda błędna odpowiedź to karne karty do kolekcji. Osoba, która zdobędzie ich najmniej – wygrywa!

Zapowiedź Thorgal – Gra Karciana (Lucrum Games)

W grze karcianej Thorgal wcielisz się w przywódcę jednej z czterech frakcji: Wikingów, Ludzi z gwiazd, Banitów lub Możnowładców, a następnie zbierzesz drużynę sprzymierzeńców i bohaterów, których wesprzesz ekwipunkiem, tajemniczymi artefaktami i zwierzęcymi towarzyszami. Tak wyposażona drużyna wyruszy na niebezpieczne wyprawy by podbić odległe krainy, a Ty pomożesz jej w tym zagrywając ze swojej talii przeznaczenia karty z różnymi stałymi lub natychmiastowymi efektami. Oczywiście Twój przeciwnik nie będzie czekał, aż wygrasz – w tym czasie przywoła ze swojej talii zguby podstępnych popleczników, mitologiczne potwory lub niebezpieczne zdarzenia, dążące do zagłady Twojej drużyny.

Jeżeli pomimo wysiłków wrogów podbijesz wybraną krainę, zostaniesz nagrodzony bezcennym rogiem (oznaczającym punkty zwycięstwa) – będzie to jednak bonus dla Twojego przeciwnika, który zyska dzięki temu nowe możliwości w kolejnych turach.

Zapowiedź Wasabi (Lucrum Games)

W Wasabi będziecie konkurować ze sobą o punkty zwycięstwa ze zrealizowanych kart zamówień. Możecie skupiać się na tych łatwych i szybkich, aby otrzymywać natychmiastowe bonusy, lub podjąć wyzwanie przyrządzenia czegoś bardziej skomplikowanego w zamian za mnóstwo punktów. W każdej turze będziecie dokładać nowe składniki do kurczącej się w oczach kuchni i starali się układać je w najlepiej punktujący sposób. W realizacji zamówień będą pomagały wam karty akcji. Nie zapomnijcie o kolekcjonowaniu pikantnego wasabi które poprawi jakość przygotowanych rolek!

Wasabi to reimplementacja znanej i uwielbianej gry o tej samej nazwie- teraz wzbogacona o nowe mechaniki, wygładzone zasady i nowe ilustracje!


Minirecenzja gry Klonowa Dolina (Lucrum Games)

RADOŚĆ PROWADZI DO ZWYCIĘSTWA! W tej grze wcielamy się w urocze zwierzaki z Klonowej Doliny, by wybrać się w podróż po zasoby i uczynić doroczny festyn niezapomnianym wydarzeniem pełnym radości i zabawy! Choć tytuł brzmi znajomo, to nie jest to po prostu kolejna wersja „Dobrego Roku”. Tutaj mamy do czynienia z zupełnie inną mechaniką opartą na kartach, gdzie młode zwierzaki przemierzają planszę w poszukiwaniu surowców i „ciekawostek”. 🌲

Elementy wspólne? Z pewnością zbieranie zasobów i karty współpracujące ze sobą dla punktów. Ale uwaga! Jest również wiele nowych mechanik, jak np. naszywki ze sprawnościami na nasz plecak. W pudełku znajdziemy też dwa mini dodatki z którymi spokojnie możecie zacząć przygodę już na starcie. Nasza opinia? Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Gra jest zarówno prosta w zasadach – idealna dla rodzin – ale oferuje głębię strategii również dla doświadczonych graczy. Nawet fani cięższych eurogier będą miło zaskoczeni! Wiele elementów świetnie się tutaj przenika, dlatego często znajdziecie siebie w sytuacji analizowania co zrobić najpierw, aby wyciągnąć w danej turze jak najwięcej. A czas jest tu dość mocno ograniczony, w końcu nikt z nas nie będzie biegał po lesie nocą!

My kupiliśmy edycję Deluxe i trzeba to powiedzieć głośno – jest obłędna wizualnie, a po jednej rozgrywce od razu chce się więcej! Dodatkowo działa świetnie nawet na 2 graczy. Jeśli macie „Dobry Rok” i zastanawialiście się nad „Klonową Doliną”, to śmiało mogę powiedzieć – warto! Trudno jeszcze stwierdzić, która część wygra w naszym zestawieniu, ale „Klonowa Dolina” ma wielkie szanse na podbicie naszych serc.

A Wy mieliście szansę zagrać w którąś część? Koniecznie dajcie znać, jakie są Wasze odczucia

Katarzyna Dzierżęga


Zapowiedź Linx (Lucrum Games)

Linx to sprytna mała gra logiczna, łącząca kółko i krzyżyk z papier-kamień-nożyce! W trakcie rozgrywki gracze wykładają kafelki aby – jak w kółko i krzyżyk – trzy płytki w ich kolorze łączyły się w pionie, poziomie lub po skosie. Przeciwnicy mogą jednak przykrywać umieszczone wcześniej płytki swoimi według starożytnej zasady, w której papier bije kamień, kamień bije nożyce, a nożyce biją papier. Czy uda się wyłonić zwycięzcę, zanim gracze przekroczą dopuszczalną siatkę 5×5 płytek?

Linx to gra budząca niespodziewanie dużo emocji – szczególnie jak na mieszczącą się w 15 minutach rozgrywkę. Prawie każda gra kończy się pytaniem: to co, rewanżyk?

Zapowiedź Inklink (Lucrum Games)

Mleko się rozlało… Gorzej! To atrament! I jak teraz odczytasz swoje notatki? Jeżeli zmrużysz oczy, ta plama wygląda trochę jak N. A gdyby to ją obrócić? Jasne, to przecież Z. Chwila! Może uda się z tego bałaganu jednak coś odczytać…

Inkling stawia przed tobą i twymi współgraczami niełatwe zadanie. Każde z was musi przekazać swoim sąsiadom (graczom po lewej i prawej stronie) zestaw sekretnych słów, próbując jednocześnie odcyfrować otrzymywane od nich komunikaty. Aby to zrobić, będziecie musieli korzystać z kart kleksów zawierających „poplamione” litery. Nie musicie, a czasem wręcz nie powinniście, korzystać z tych liter w klasyczny sposób – spróbujcie obrócić N, żeby uzyskać Z, albo postawcie „na głowie” T, imitując L. Kreatywność i domyślność to główne narzędzia prowadzące do zwycięstwa!

Zapowiedź Kraken (Lucrum Games)

Zostając z zwierzęcym klimacie przypominamy Krakena (org. Feed the Kraken) Czy jesteście gotowi na prawdziwie niezapomniany rejs?

Kraken to gra ukrytych tożsamości, blefu i dedukcji, z trzema stronnictwami o całkowicie rozbieżnych celach. Wszyscy stanowicie załogę jednego statku, ale pragniecie poprowadzić go zupełnie innym kursem. Lojalni marynarze chcą po prostu doprowadzić okręt do bezpiecznego portu, piraci zaś zamierzają pożeglować do pełnej łajdaków Karmazynowej Zatoki. w tym samym czasie szalony kultysta stara się zbałamucić członków załogi, aby pomogli mu wezwać mrocznego pana głębin – samego Krakena! Kto pierwszy wyrzuci kogo za burtę?

Zapowiedź Zamiast Nas (Lucrum Games)

2083 rok. Ludzkość wymarła parę dekad temu, zostawiając na Ziemi ślady swojej obecności. Z czasem natura odzyskała swoją planetę. Podczas gdy przyroda odradza się, małpy kontynuują ewolucję. Zbierają się w plemiona, rozwijają, uczą używania pozostałych po ludziach przedmiotów i zdobywają wiedzę.

Jako lider jednego z plemion, twoim zadaniem jest wytyczyć najlepszą ścieżkę rozwoju.

Zapowiedź W Oparach Miłości (Lucrum Games)

To gra dla dwóch osób – stworzycie i poprowadzicie w niej dwie postacie które spotkają się, zakochają i napotkają wyzwania typowe dla związków.

Granie w W oparach miłości jest jak tworzenie komedii romantycznej na planszy: to rollercoaster emocji, śmiechu, wstydu i trudnych kompromisów. Niczym w prawdziwym związku, możecie dążyć tu do różnych celów! Od was zależy czy zdecydujecie się zmienić, pozostać nieustępliwymi czy wcielić w Łamaczy Serc. Żyli długo i szczęśliwie nie jest pewne – ale niezależnie od tego, jakie wyzwania napotka wasz związek, zawsze będzie to podróż pełna przygód, która na pewno wywoła uśmiech!

Więcej informacji o planowanych datach premier i samych grach dowiecie się z fanpage’a wydawnictwa Lucrum Games


Wrażenia z rozgrywki w Dorfromantik (Iuvi Games)

Jedna z najciekawszych niezależnych gier cyfrowych, w którą miałem przyjemność się zagrywać, została przeniesiona na planszę i od razu zgarnęła najważniejszą nagrodę „Spiel Des Jahr 2023”, dlatego też nie mogło jej zabraknąć i na naszym stole recenzenckim. W ubiegłe święta i nowy rok, tytuł ten zagościł na naszych stołach. To bardzo ładnie wydany i ciekawie zaprojektowany tytuł familijny, który świetnie oddaje ducha swojego pierwowzoru. Nie tak łatwe, ale wciąz przyjemne kooperacyjne kombinowanie, jak i gdzie dołożyć kafelek, aby jak najefektowniej wykonywać zadania. Do tego wszystkiego element kampanii i odblokowywania nowych elementów i mechanik gry – sprawiają, że do Dorfromatik chce się wracać. To bardzo dobra gra, którą zdecydowanie warto mieć w swojej kolekcji. Pełna recenzja już wkrótce w naszym serwisie.

W skrócie czym jest Dorfromantic? To lekka, przyjemna, relaksująca planszówka kooperacyjna z mechaniką dobierania kafelków, tworzenia krainy i kampanią, która będzie odkrywać przed nami nowe elementy mechaniczne. Macie już swoje egzemplarze, czy jeszcze zastanawiacie się nad zakupem?

Adrian Gieparda


Styczniowe nowości od wydawnictwa Muduko:

DRACULA vs VAN HELSING – premiera 09.01.2024

Trzymająca w napięciu asymetryczna gra dwuosobowa! Wciel się w Draculę lub Van Helsinga podczas legendarnego pojedynku. Stocz walkę o pięć dzielnic na planszy, porównując karty z przeciwnikiem. Jeśli Dracula ma kartę o wyższej wartości, to przemienia jedną osobę z dzielnicy w wampira. Kiedy Van Helsing ma wyższą kartę, to Dracula traci punkt życia.

Splito. Dziel się wszystkim (poza wygraną) – premiera 15.01.2024

Szybka gra karciana, w której musisz liczyć (nie) tylko na siebie. Pomagaj sobie i swoim sąsiadom w realizacji celów, ale wykaż się sprytem – bo zwycięzca może być tylko jeden!

Podczas gry współpracuj z dwoma bezpośrednimi sąsiadami. W każdej turze umieszczaj kartę między sobą a graczem po lewej lub po prawej, tworząc wspólne „strefy”. Strategia i sojusze będą niezwykle ważne, ponieważ będą miały wpływ na wygraną. Twój końcowy wynik będzie obliczany poprzez pomnożenie punktów uzyskanych w obszarze po swojej lewej stronie przez punkty w obszarze po prawej.

W Krainie Legend. Gra na spostrzegawczość – premiera 29.01.2024

Trąbki, plecaki, kielichy, patelnie i inne rzeczy zgubiły się w okolicach Łysej Góry, zamku w Kórniku, w Tatrach i innych cudownych miejscach. A może zabrał je Pan Twardowski w drodze na księżyc?

W Krainie Legend gracze wcielają się w bajkowych detektywów, których zadaniem będzie jak najszybsze odnalezienie przedmiotów. Zadanie nie jest łatwe, bo obiektów na planszach jest całe mnóstwo!

Każda plansza reprezentuje inną legendę. Gracze muszą wytężyć wzrok na morzu, w którym mieszka Jurata, w zamku z Białą Damą czy na krakowskim rynku, podczas tańca Lajkonika. Ta rodzinna gra na spostrzegawczość zachwyca przepięknymi ilustracjami znanej i lubianej Nikoli Kucharskiej. Kilka trybów rozgrywki zapewni wszystkim członkom rodziny dużo dobrej zabawy przez wiele godzin.

Gra ma również charakter edukacyjny – stymuluje i rozwija percepcję u najmłodszych graczy, usprawnia logiczne myślenie i rozbudza wyobraźnię. W Krainę Legend można grać także solo jak i nawet w 18 osób jednocześnie. To zaś sprawia, że jest to idealny tytuł także dla grup przedszkolnych lub szkolnych świetlic.

W Krainie Legend jest bezpośrednią kontynuacją W Krainie Baśni – obie gry można ze sobą łączyć, ale też grać oddzielnie.

Wciąż trwa przedsprzedaż Final Girl – gry solo, w którą już graliśmy (Lucky Duck Games)

Dzieje się tu coś przerażającego… Morderca grasuje. Ludzie umierają. Wszyscy panikują. Co robić? Biec? Szukać broni? Ratować innych? Spiesz się! Morderca już ruszył twoim tropem. Ta wyjątkowa 1-osobowa gra wciągnie cię w świat pełen motywów z horrorów, a dzięki innowacyjnemu systemowi filmów zapewni praktycznie nieskończoną regrywalność. Każdego mordercę można połączyć z każdą lokacją, więc dodanie kolejnych filmów do kolekcji wzbogaci wybory i stworzy nowe wyzwania. „Final Girl” to wyjątkowo klimatyczna i różnorodna gra dla jednego gracza oparta na unikalnym systemie filmów.

Jest pięć filmów dostępnych do kupienia osobno: „Legenda nawiedzonego dworu”, Horror w Szczęśliwej przystani, „Masakra w lunaparku”, „Rzeź w świętym gaju” i „Koszmar z Alei Klonów”. Filmy można ze sobą dowolnie łączyć, co zapewnia bardzo dużą różnorodność rozgrywki.

Czas na strach!
Wcielasz się w rolę bohaterki, która stawia czoła potwornemu mordercy. Bohaterka będzie poruszać się po lokacji w poszukiwaniu przydatnych przedmiotów, ratując ofiary i mierząc się z mordercą (lub przed nim uciekając). Jednocześnie morderca będzie siał spustoszenie, głównie mordując niewinne ofiary i atakując bohaterkę. Jest wiele dróg prowadzących do celu, ale ten jest tylko jeden: pokonanie mordercy!

Ta gra jest niepowtarzalna, posiada niecodzienny klimat i sprytne sposoby na łączenie kolejnych pudełek. Polecamy!

Zestaw podstawowy i wszystkie epizody możecie kupić tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *