Planszowy Express

Planszowy Express #61

Planszowy Express 61

24 lutego 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: Boss Monster – Narzędzia zagłady, Terraformacja Marsa: Preludium, Esencja, Dice City, Geniusz Extreme, Górą i Dołem, gry tygodnia i inne.


Nasz blog został nominowany w plebiscycie Gram Prix jako najlepszy blog/serwis. Będzie nam miło za każdy oddany na nas głos. Dodatkowo dla głosujących jest przewidziana ogromna pula nagród – około 100. Zagłosować możecie w tym miejscu – kliknij tutaj.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych recenzji:

Recenzja #105 Rosyjska Ruletka: Mistrzostwa Świata

Podczas zabawy w Rosyjską Ruletkę przeniesiecie się na niecodzienne mistrzostwa, które obarczone zostały wysokim ryzykiem. Stawką w tej grze jest twoje życie, czy zaryzykujesz by szybko wygrać, czy też wolisz dotrzeć po trupach do upragnionego zwycięstwa. Pytanie jest tylko jedno i brzmi „Czy pociągniesz za spust raz jeszcze?”

Recenzja #106 Głodostwory

Głodostwory to gra, w której będziemy musieli wykarmić naszych potwornie głodnych klientów zanim upłynie czas. Każdy potwór ma dość duży apetyt i nie zadowoli się tylko jednym daniem. Czy podejmiesz wyzwanie wykarmienia takich głodomorów, nim w klepsydrze przesypie się ostatnie ziarenko piasku?

Recenzja #107 Pocket Imperium

Pocket Imperium to mała gra o wielkich możliwościach! Lubisz gry 4x, ale masz zbyt mało czasu? Pocket Imperium jest rozwiązaniem tego problemu, zbuduj własne imperium w kieszonkowej wersji.

Recenzja #108 Kryptos

Kryptos to gra, w której niczym Robert Langdon w „Kodzie da Vinci”, będziemy starali się złamać szyfr, nim zrobią to nasi przeciwnicy. Jako członek wywiadu musimy być czujni, ponieważ wróg nigdy nie śpi, a informacja okazuje się być cenniejsza niż najlepsza broń…


Boss Monster – Narzędzia zagłady (wyd. Trefl Kraków)

Boss Monster Narzędzia zaglady

Najnowszy dodatek do gry Boss Monster, o którym dowiadujemy się w najnowszym katalogu wydawnictwa Trefl. Dodatek ten dostarczy nam 24 zupełnie nowe karty przedmiotów. Dzięki nim bohaterowie, którzy wcześniej co rusz ginęli w naszych podziemiach, stali się nagle niezwykle potężni. Już dodatek Niezbędnik Bohatera podniósł poziom trudności tejże gry. Czy tym razem twórcy postanowili jeszcze bardziej zaszaleć, to się jeszcze okaże.

Premiera w 2018 roku (bliżej nieustalona) 


Terraformacja Marsa: Preludium (wyd. Rebel)

Już wkrótce, a dokładniej w okolicach III kwartału zostanie wydany przez wydawnictwo Rebel trzeci już dodatek do gry Terraformacja Marsa. Co otrzymujemy tym razem? Najważniejszą częścią tego dodatku jest 35 kart preludium, które posłużą nam do zdefiniowania naszej korporacji. Przyśpieszą one procesy terraformacji lub po prostu wzmocnią silnik naszej korporacji. Dodatkowo w pudełku swoje miejsce znalazło 5 zupełnie nowych korporacji, które będziemy mogli kontrolować oraz 7 oryginalnych kart projektów, które dołożymy do naszej talii kart. Oczywiście dodatek ten będzie mógł zostać połączony z poprzednimi.

Premiera w III kwartale 2018 roku


Esencja (wyd. Cube: Factory of Ideas)

The Essence project video thumbnail

Esencja to nowy polski tytuł, który właśnie wystartował ze swoją kampanią na platformie Kickstarter. Jest to gra strategiczna przeznaczona dla od 2 do 5 graczy. Podczas rozgrywki wcielimy się w jedną z pięciu frakcji, które bez ustanku walczą ze sobą o dominację w świecie pełnym magii, bez której żadna z technologii nie mogłaby funkcjonować. Będziemy rozwijać latające królestwo, rozszerzać je, zatrudniać doradców, toczyć walki z innymi oraz wykonywać zadania zbliżające nas do ostatecznego celu. Celem tym jest odtworzenie Wielkiego Kryształu i stanie się Cesarzem Nowego Świata! Autorami tejże gry są: Joanna Daciuk, Bartosz Daciuk, Tomasz Szczucki.

Aktualnie trwa kampania gry na platformie Kickstarter – kliknij tutaj


Dice City (wyd. Bard)

Na III kwartał 2018 roku przewidziana jest premiera gry Dice City. Jest ona oparta w głównej mierze na manipulacji kośćmi. Każda lokacja w grze odpowiada jednej ze ścianek kości. Będziemy musieli używać takiej taktyki i myślenia strategicznego, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Każdy z graczy będzie miał do dyspozycji wiele możliwości rozwoju swojego miasta. Będzie można np. stworzyć silną armię, zająć się konstrukcją cudownych budynków, czy też otworzyć szlaki handlowe. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu swoim miastem może uda nam się zdobyć fortunę i wygrać grę.

Premiera w III kwartale 2018 roku


Geniusz Extreme (wyd. Bard)

Kolejne gra od legendarnego już autora Reinera Knizii. Tym razem postanowił nam on nieco utrudnić zadanie i stworzył trudniejszą wersję Geniusza – Geniusz Extreme. W tej grze abstrakcyjnej będziemy układali kolorowe kafelki na planszy w taki sposób, aby zdobywać punkty za każdą linię kolorów, którą ten kafelek powiększa. Wersja Extreme jednak zamiast sześciokątów przekaże do naszej dyspozycji kafelki ośmiokątne. Dodatkowo zamiast sześciu kolorów, tym razem będzie ich 8. Dwa sprytne zabiegi spowodowały, że gra zyskała niesamowitą głębię i wzrósł jej poziom złożoności.

Premiera w II kwartale 2018 roku


Górą i Dołem (wyd. Bard)

Nowość od wydawnictwa Bard, która jest już do kupienia w sklepach. Gra Górą i Dołem to unikatowa produkcja łącząca w sobie dwie bardzo ciekawe cechy – grę euro z przygodą. Podczas gry będziemy budowali osadę, wysyłając jej mieszkańców do najróżniejszych zadań. Będziemy mogli również wybrać się do podziemi, gdyż czeka tam na nas wiele tajemnic i skarbów. Dzięki specjalnej księdze przygód, kolejne paragrafy historii będą wpływały na nasze przygody w podziemiach. Będziemy musieli dokonywać wyborów, a ich wynik będzie zależeć od cech naszych podróżników. Nie tylko mechanika, ale także grafika zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Grę można kupić najtaniej tutajGry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Rising Sun – skok z 433 na 254 miejsce, obecnie 215.
 2. Rise to Nobility skok z 4965 na 4001 miejsce, obecnie 3549.
 3. Stuffed Fables – skok z 2634 na 2185 miejsce, obecnie 2036.
 4. Spirit Island – skok z 120 na 100 miejsce, obecnie 98.
 5. Hardback – skok z 2474 na 2120 miejsce, obecnie 2044.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie takie gry jak: Magic Maze – Weź i czmychaj, Na lody, Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Noc czarnych gwiazd.
 • The Walking Dead: All Out War – premiera gry w czerwcu 2018 roku (wyd. Czacha Games),
 • Klany Kaledonii – kampania gry na zagramw.to startuje już w marcu tego roku (wyd. Czacha Games),
 • Majestat: Królewska Korona – dodatek – premiera w 2018 roku (wyd. Bard),
 • Carcassonne: Mosty, zamki i bazary (dodatek 8) – premiera w kwietniu 2018 roku (wyd. Bard),
 • Carcassonne: Wieża (dodatek 4) – premiera w kwietniu 2018 roku (wyd. Bard).

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.

Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideorecenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już za tydzień, a jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na Facebooku

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

2 thoughts on “Planszowy Express #61

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *