Planszowy Express

Planszowy Express #42

Planszowy Express 42

21 października 2017 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was informacje o:

Zapowiedzi takich gier i dodatków do gier jak: Legenda Pięciu Kręgów: Łzy Amaterasu, The Others: Gniew i Apokalipsa, Pulsar 2849, Zakazana Pustynia, Fikolo, Krótka Historia Cywilizacji, Erin, Gwiezdny Fluxx oraz Dobry i Zły Munchkin. Informacja o premierze: Pixie Queen i inne szybkie informacje.


Legenda Pięciu Kręgów: Cykl Cesarski – Łzy Amaterasu

l5k02_box

Jeszcze niedawno swoją premierę miała gra Legenda Pięciu Kręgów, a już teraz otrzymujemy informację o dacie planowanej premiery pierwszego dodatku. Łzy Amaterasu pojawi się na sklepowych półkach już listopadzie. Czym jest ten dodatek? Jest to zestaw dynastii, który zawiera 60 zupełnie nowych kart (20 różnych kart, po 3 sztuki każda). Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by grający w prosty sposób mogli dostosować swoje talie. Oczywiście do gry potrzebny jest zestaw podstawowy. Co jak co, ale grafiki w tej grze są zabójczo piękne.

 

L5K02_wachlarz

Premiera: listopad 2017 roku (Galakta)


The Others: Gniew (dodatek)

Nowym grzechem w grze The Others będzie Gniew. Postawi on przed graczami nowe wyzwania i zaoferuje nowe strategie osobie kierującej Grzechem. W dodatku pojawi się również nowy zestaw potworów, wśród nich znajdziemy: Manipulatora, sześć Abominacji oraz straszliwy Awatar Gniewu. Za pomocą Mocy Grzechu i Kart Grzechu, Gniew zmieni dynamikę gry, dzięki czemu stanie się ona trudniejsza dla osób, które zdecydują się wpaść w szał zabijania.

 

Premiera: I kwartał 2018 roku (Portal Games)


The Others: Apokalipsa (dodatek)

Dodatek Apokalipsa pozwoli ci zmierzyć się w The Others z finalnym przeciwnikiem, czyli Apokalipsą i jego czterema sługusami: Zarazą, Głodem, Wojną i Śmiercią. Opowieść o Apokalipsie nadaje nowego wymiaru w rozgrywce. Dzięki temu dodatkowi graczom przyjdzie zmierzyć się z wieloma ogromnymi potworami, a sam gracz, który obejmuje kontrolę Grzechu zyska jeszcze większą kontrolę nad miastem. Będzie on mógł przejmować dzielnice na potrzeby swoich Akcji Miasta. Miasto otrzyma dodatkowe cztery Płytki Miasta i kilka różniących się od siebie map. A dzięki 6 zupełnie nowym rodzajom kart ulepszeń, bohaterowie zyskają pomoc w nadciągającej walce z Apokalipsą.

Premiera: I kwartał 2018 roku (Portal)


Pulsar 2849

Pulsar 2849 będzie grą planszową opartą na zarządzaniu kośćmi w klimatach sci-fi. Graczom przyjdzie eksplorować przestrzeń kosmiczną, rozbudowywać flotę i tworzyć infrastrukturę, która pozwoli przetransportować energię z kolejnych pulsarów. Gracze będą rozwijać własne drzewko technologiczne. Każdy będzie dysponował innymi możliwościami, jak również indywidualnym celem, który będzie starał się zrealizować. Początek gry będzie generowany w sposób losowy, a duża różnorodność rozgrywki sprawi, że w grze będzie wiele drug do zwycięstwa. Dzięki temu gra z pewnością zyska na regrywalności.

Premiera: przełom grudnia 2017  i stycznia 2018 roku


Zakazana Pustynia

Zakazana pustynia to kolejna gra w stylu Zakazanej Wyspy, w której gracze wspólnie toczą walkę z mechaniką gry. Na początku rozgrywki każdy z graczy wybiera swoją rolę, która zdefiniuje jego specjalną zdolność oraz miejsce startowe. Rozgrywka przypomina bardzo Zakazaną Wyspę, a jednak została ulepszona o wiele innowacyjnych mechanizmów. Są to: modułowa i często zmieniająca się plansza gry, zarządzanie zasobami oraz nowy system lokalizacji części latającej maszyny.

Premiera: II kwartał 2018 roku (Rebel)


Fikolo

Fikolo Planszowe nowinki #16

Fikolo to kolory i kształty, które są rozmieszczone w układzie 3 x 3. Korzystając z kart symboli, każdy z graczy próbuje zmienić układ tak, aby odpowiadał rozmieszczeniu kolorów lub kształtów do podanych zadań. Gracz, który ma najwięcej symboli na zebranych kartach zadań, wygrywa grę, ale ponieważ wszyscy grają równocześnie, a karty zadania można odwrócić w dowolną stronę, gra stanowi solidne wyzwanie dla graczy. Poniższa grafika przedstawia zagraniczną edycję gry.

Premiera: I kwartał 2018 roku (Lucrum Games)


Krótka historia cywilizacji (Flow of History)

Krótka historia cywilizacji to gra kierowana raczej do zaawansowanych graczy, lecz bardzo elegancka, zwięzła i pozwalająca zakończyć partię w okolicach godziny, nawet przy pełnym składzie osobowym. Autorem tego tytułu jest młody, utalentowany projektant rodem z Tajwanu Jesse Li, który zasłynął już takimi tytułami, jak Guns & Steel oraz Ponzi Scheme. Spotkamy tu typowe mechaniki gier cywilizacyjnych: wybór kart za kolejnych epok, liderów, ustroje, gospodarkę, kulturę i oczywiście mechanizm wojny i wyniszczenia przeciwnika. Unikalną mechaniką jest sposób zakupu kart, który lekko przypomina licytację, lecz jest bardziej dynamiczny i konfrontacyjny. Poniższa grafika przedstawia zagraniczną wersję gry. Polska edycja zyska nieco na jakości, jednak będzie wierna oryginałowi. Jak widzicie polska okładka prezentuje się wyśmienicie – myślę, że możecie spać spokojnie.

Premiera: I kwartał 2018 roku (Lucrkum Games)


Pixie Queen

Pixie Queen to ekonomiczna gra z mechaniką worker placement. Rozrywka została przeznaczona dla 2 do 5 graczy. W grze wcielimy się w rolę Przywódców Wróżek, którzy próbują prześcigać się w wynajdowaniu sposobów na zadowolenie Królowej. Podczas każdej rundy, gracze będą gromadzić Jedzenie, Srebro i Złoto by następnie przekazać zebrane dobra ku jej czci. Dzięki hojnemu obdarowywaniu Królowej zostaniemy nagrodzeni Złotymi Pierścieniami. Będziemy również mogli dołączyć do jej pałacu jako Lojalni Służący. Królowa jednak jest wybredna i nie łatwo ją zadowolić. Na mniej wydolnych czekają punkty karne. Tak czy siak, jeśli uda nam się ukończyć grę na plusie, to znaczy że poszło na całkiem dobrze. Dajcie znać w komentarzu jeśli graliście.

Grę można kupić już w sklepach


Erin – polska wersja The Arrival

W grze Erin przyjdzie nam wcielić się w rolę wodza plemienia. Każde plemię będzie próbowało podbić jak największą ilość terenów na mitycznej wyspie Erin. Będziemy musieli zmierzyć się z demonicznymi Fomori, a jednocześnie utrudnić ekspansję naszym konkurentom. Szybka ekspansja oznacza narażenia na siłę Fomori, powolna zaś może oznaczać, że zostaniemy daleko w tyle za naszymi przeciwnikami, jednak jest to o wiele spokojniejsza strategia. Będziemy zdobywali sławę jak i ulegali spaczeniu, a to która z wartości jest cenna, okaże się dopiero pod koniec gry. Gra może skończyć się znacznie szybciej dzięki odpowiednio wysokiemu wskaźnikowi spaczenia. Wtedy też wygrywa gracza, mający największą jego wartość. W innym przypadku gra przebiega normalnie i trwa określoną liczbę rund, a zwycięzcą zostaje ten, który posiada najwięcej punktów sławy.

(chwilowo kampania została wstrzymana z przyczyn niewiadomych)


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

Znalezione obrazy dla zapytania legenda pięciu kręgów

 1. Legenda Pięciu Kręgów – skok z 2707 na 1919 miejsce.

 2. Clans of Caledonia – skok z 3508 na 2665 miejsce.

 3. Aeon’s End: War Eternal – skok z 3295 na 2966 miejsce.

 4. Terraformacja Marsa – skok z 7 na 6 miejsce.

 5. Tajemnica Whitehall – skok z 2888 na 2527 miejsce.


Gwiezdny FLUXX

Zmieniaj zasady… W KOSMOSIE! Gwiezdny FLUXX to gra karciana nie z tej ziemi! Jeżeli masz już dość gier, które nudzą się po kilku rozgrywkach, niepowtarzalny FLUXX jest strzałem w dziesiątkę! Wszystko zaczyna się bardzo prosto: dobierz jedną kartę i zagraj jedną kartę.  Rozgrywka szybko zmienia się jednak w kosmiczną jazdę bez trzymanki! Zagrywaj Nowe Zasady, zdobywaj Fanty i przeprowadzaj Akcje, by osiągnąć Cele i wygrać! Uważaj na Zonki i Niespodzianki! Nie chcesz chyba, aby Twój Statek Kosmiczny miał Usterkę…?

Premiera: listopad 2017 roku (Black Monk Games)


Dobry i Zły Munchkin

Ta wersja legendarnej karcianki przeniesie Cię w sam środek znanego z westernów świata Dzikiego Zachodu! Spróbuj sił jako jedna z nowych klas – Kowboj, Bandyta, Indianin albo Cwaniak i zostań najszybszym munchkinem w mieście! Ale kim byliby bohaterowie westernów bez swoich dzielnych koni? Osiodłaj Rumaka, skrzyknij Pomocnikówi przemierzaj dziką Amerykę w poszukiwaniu Skarbów i Poziomów! Uważaj, gdzieś czają się Krzaczor Zagłady, Szeryf z Miasta Bez Pawia i Skaczący z Rogami!

Dobry, Zły i Munchkin jest samodzielną grą, opierającą się na mechanice gry karcianej Munchkin. Tak więc, jeśli chcesz, możesz ją także łączyć z Munchkinem Edycją Polską oraz dowolnymi innymi podstawkami i dodatkami do Munchkina dla jeszcze większej liczby Potworów, Skarbów i Poziomów!

Premiera: listopad 2017 roku (Black Monk Games)


Szybkie informacje:

 • Wydane zostały takie gry jak: Wsiąść do Pociągu: USA 1910, Dixit 8: Harmonia, Wyspa smoków, Rekin, Bang! Gra kościana: Old Saloon, Semper Fidelis 1918, KUKBUK – Gorące Talerze, Alias: Ja to kto?, Trexo, Star Wars: Imperium Atakuje – W sercu Imperium, Descent: Wędrówki w Mroku – Rdzewiejące okowy, Inspektor Tusz, Zaplątana sawanna
 • Star Wars: Przeznaczenie – zestawy dodatkowe – premiera IV kwartał 2017 roku (Galakta),
 • Wsiąść do Pociągu: Azja – premiera listopad 2017 roku (Rebel),
 • Szeryf z Nottingham: Wesoła drużyna – premiera listopad 2017 roku (Rebel),
 • Legendarni Wynalazcy – premiera w październiku 2017 roku (Rebel),
 • Thief’s Market – premiera styczeń 2018 roku (Bard),
 • Kraina Snów – premiera październik 2017 roku (Rebel),
 • Timeline: Wiedza Ogólna – premiera października 2017 roku (Rebel),
 • Tempel des Schreckens – premiera I kwartał 2018 roku (Lucrum Games),
 • Intryganci (2. edycja) – premiera grudzień 2017 roku (Lucrum Games),
 • Elementum – premiera grudzień 2017 roku (Quantum Games),
 • Projekt Manhattan – akcja na wspieram.to w listopadzie 2017 roku (Czacha Games),
 • Munchkin Conan – premiera w listopadzie 2017 roku (Black Monk Games),
 • Eldritch Horror: Przedwieczna Groza – Miasta w gruzach – premiera w listopadzie 2017 roku (Galakta),
 • Gra o Tron: Żelazny Tron – Wojny, które nadejdą – premiera w listopadzie 2017 roku (Galakta),
 • Do Boju, Towarzysze – premiera w styczniu 2017 roku (Black Monk Games),

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

One thought on “Planszowy Express #42

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *