Planszowy Express

Planszowy Express #72

Planszowy Express 72

19 maja 2018 roku

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.

W tym tygodniu: Strażnicy Xobos, Solar City, Minerały, Monster Slaughter: Horror w Głębi Lasu, Aura, Czarowieże, Inbeetwen, najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszego najnowszego zestawienia najlepszych gier planszowych:


Zagramw.to: Strażnicy Xobos (Imagine Realm)

Strażnicy Xobos

W grze Strażnicy Xobos prowadzić będziemy tytułowych Strażników do walki o dominację na planecie Xobos. Jest to bardzo dynamiczna gra strategiczno-taktyczna z elementami ekonomii. Klany strażników mogą wznosić budowle, zdobywać nowe technologie i ulepszenia zwiększające zdolności wydobywcze najważniejszego surowca – Kryształów Energii. Gra oferuje ogromną dawkę planowania oraz możliwość przeprowadzania zaskakujących ataków, a przez zróżnicowane zdobywanie zasobów oraz rozwój technologiczny, żadna rozgrywka nie będzie taka sama. Dzięki mechanice ulepszeń oraz budowania połączeń będziemy mogli tworzyć potężne defensywy, miażdżące ataki lub zbilansowany rozwój gospodarczy – wszystko jest w naszych rękach! Rozważne prowadzenie ekonomii z doskonałym planowaniem może doprowadzić do zaskakującego zwycięstwa…

17 maja gra wystartowała ze swoją kampanią na platformie Zagramw.to, dzisiaj wskaźnik wsparć przekroczył już 200 osób, a sama gra uzbierała blisko 40 000 zł. Zachęcamy do dalszego wspierania gry i odblokowywania celów.

zawartosc pudełka straznicy xobos

Więcej informacji na stronie kampanii

Link do kampanii na Zagramw.to


Zapowiedź: Solar City (Games Factory)

Oładka Solar City PL Planszowy Express #64

Solar City jest pierwszą grą Games Factory, która jest skierowana na rynek międzynarodowy oraz pierwszą grą, która będzie finansowana przy pomocy dwóch platform finansowania społecznościowego jednocześnie – zagramw.to i kickstarter.com. O grze pisaliśmy bardziej szczegółowo w jednym z naszych poprzednich materiałów – link tutaj.

Kampania gry startuje dokładnie 12 czerwca o godzinie 10:00 na platformie zagramw.to, natomiast kampania na kickstarterze wystartuje 8 godzin później. Przez pierwsze 48 godzin kampanii na obu platformach przygotowana została specjalna promocyjna cena. Kampania gry zakończy się 5 lipca 2018 roku. Próg ufundowania gry wynosi odpowiednio 50 000 zł/15 000 dolarów. Gra trafi do wspierających na przełomie września/października 2018 roku, a swoją oficjalną premierę będzie miała na targach Essen 2018.

Kampania gry startuje już 12 czerwca 2018 roku


Zapowiedź: Minerały (Games Factory)

Minerals okładka RGB

Świat skrywa jeszcze wiele tajemnic zaklętych w kamieniach i skałach. Wyrusz na ekscytującą wyprawę mineralogiczną, podczas której będziesz mógł zbadać dzieła sztuki ukryte w naturze, odnajdując przy okazji skarby w postaci niesamowitych minerałów.

W Minerałach gracze poruszają pionki po zbudowanej przez siebie planszy, zbierając różne rodzaje minerałów – określających liczbę punktów ruchu oraz punktów zwycięstwa. W czasie rozgrywki gracze będą mieli okazję zdobywać dodatkowe punkty za kompletowanie wyjątkowych układów znajdujących się na kartach zadań. Będą mogli też poświęcić część swoich zbiorów na aktywowanie kart akcji, aby wykonać bardziej strategiczne posunięcia. Plansza zmniejsza się z każdą rundą i należy dobrze zaplanować własne ruchy, aby zgromadzić kolekcję minerałów o najwyższej wartości i wygrać, gdy rozgrywka już się zakończy!

Autorką gry oraz przepięknych grafik jest Magdalena Śliwińska – absolwentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dzięki której Minerały to nie tylko gra planszowa, lecz także małe dzieło sztuki!

Minerals wizualizacja prototyp

Premiera gry w 2018/2019 roku (bliższą datę premiery poznamy wkrótce)


Zapowiedź: Monster Slaughter: Horror w Głębi Lasu (Black Monk Games)

Monster Slaughter: Horror w Głębi Lasu to gra planszowa, w której gracze wcielą się w potwory wyjęte żywcem z horrorów z lat 80.! Każdy gracz pokieruje jedną z potwornych rodzin, między innymi Wilkołakami, Wampirami czy Koszmarami. Ich zadaniem będzie wtargnąć na organizowaną przez studentów imprezę i napełnić żołądki… gospodarzami!

Rozgrywka toczy się na planszy, reprezentującej trójwymiarową chatę. Do wersji podstawowej gry dołączony jest dodatek Szopa na Narzędzia, modyfikujący i rozwijający zasady gry. Oprócz tego w ręce graczy trafi zestaw 8 scenariuszy do gry!

Monster Slaughter: Horror w Głębi Lasu czerpie z najpopularniejszych horrorów ubiegłego wieku. Przerażające bestie i ich spanikowane, szukające ratunku ofiary to hołd złożony klasykom kina gore. Jeszcze w tym roku gracze będą mogli poczuć na własnej skórze, co to znaczy dreszczyk strachu!

MonsterSlaughter Komponenty3

Premiera gry pod koniec 2018 roku


Zapowiedź: Aura (Lucrum Games)

W nowej grze ze stajni Lucrum Games będziesz miał okazję wcielić się… w chmurę!, której jedynym celem w życiu jest ekspansja, reprodukcja innych chmur oraz nawadnianie roślin. Niestety twoi kumple (którzy są także chmurami) mają identyczny cel. Musisz manipulować pogodą i integrować się z innymi chmurkami, aby przyczynić się do wzrostu jak największej liczby upraw – wszystko po to, by zdobyć tytuł Najcenniejszej Chmury.

Aura to wysoce interaktywna gra dla 1-4 graczy, w której kontrolujemy chmury, głosujemy na pogodę i deszcz na polach, a wszystko po to, aby to właśnie woda z naszej chmurki sprawiła, że wyrośnie jak najwięcej roślin! Choć tematyka gry jest bardzo minimalistyczna, to interakcja w niej jest intensywna, a sama gra jest szybka i szalenie zabawna!

Premiera gry w IV kwartale 2018 roku


Wspieram.to: Czarowieże (projekt autorski)

YouTube Video Preview

Czarowieże to prosta gra pojedynkowa, w którą może zagrać każdy niezależnie od wieku czy doświadczenia z grami karcianymi. Główny rdzeń rozgrywki opiera się na zmodyfikowanych zasadach „kółko i krzyżyk”- i absolutnie każdy jest w stanie opanować grę w kilka minut. Jednak proste zasady nie oznaczają prymitywnej rozgrywki. Im sprytniejsi są zawodnicy, tym pojedynek staje się bardziej wymagający!

Jest to doskonała gra zarówno dla dwójki dzieci, jak i dla weteranów gier taktycznych. Poziom skomplikowania rozgrywki zależy tylko od graczy! Gra przeznaczona jest dla 2 graczy i trwa 5-30 minut.

Link do kampanii gry na wspieram.to


Premiera: InBetween (Board&Dice)

Coś mrocznego czai się na ulicach Upsideville. Ludzie znikają bez śladu. Przyjaciele i sąsiedzi patrzą na Ciebie nawiedzonym wzrokiem – widzisz w ich oczach udrękę, o ile w ogóle jesteś w stanie znieść ich spojrzenia. Na ich twarzach dostrzegasz strach oraz coś jeszcze… nieme pytanie zrodzone z desperacji: „Dlaczego nas to spotkało? Błagamy, nie chcemy być następni…”.

Inbetween to gra dla 2 osób rywalizujących ze sobą w walce o mieszkańców Upsideville, która odbywa się między dwoma wymiarami: naszym – ludzkim oraz mrocznym i tajemniczym – Istoty. Jeden z graczy dąży do uratowania mieszkańców miasteczka, drugi do przeniesienia jak największej ich liczby na stronę wymiaru złowieszczej Istoty.

Podczas rozgrywki w InBetween gracz wcielający się w postać Istoty nie będzie szczędzić starań o to, aby mieszkańcy Upsideville dali się pochłonąć jego wymiarowi, zanurzając się coraz głębiej w czeluści jego świata. W tym samym czasie, gracz mający na celu uratowanie miasta i jego mieszkańców, dążyć będzie do zwiększenia bezpieczeństwa w Upsideville w wymiarze ludzkim i nie spocznie, aż zabezpieczy wszystkich przed niecnymi zamiarami Istoty.

Gra jest już do kupienia w sklepach


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

 1. Space Base – skok z 3311 na 2773 miejsce, obecnie 2626.
 2. Ganz schön clever – skok z 3546 na 3020 miejsce, obecnie 2674.
 3. Decrypto skok z 1694 na 1479 miejsce, obecnie 1415.
 4. The Mind skok z 1257 na 1113 miejsce, obecnie 1103.
 5. Shards of Infinity skok z 4346 na 3892 miejsce, obecnie 3817.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: A kysz!, Boss Monster – Narzędzia zagłady, Gwiezdna ucieczka, Dinozaury, Wiewiórki atakują, Hippo, Kariba, Kartel, EXIT: Zakazany zamek, EXIT: Stacja badawcza, EXIT: Zapomniana wyspa.
 • Lunation (Underworld Kingdom) – premiera w listopadzie 2018 roku,
 • Wsiąść do Pociągu: Nowy York (Rebel) – premiera w lipcu 2018 roku,
 • Great Western Trail: Kolej na Północ (Lacerta) – premiera w czerwcu 2018 roku,
 • Anno Domini 1666 (Wargamer Games Studio LTD) – trwa kampania na wspieram.to – link tutaj,
 • Stuffed Fables (Cube: Factory of Ideas) – premiera w 2018 roku,
 • Eldritch Horror: Przedwieczna Groza – Maski Nyarlathotepa (Galakta) -premiera w tym miesiącu,
 • Century: Korzenny Szlak – Edycja Golem – premiera w maju 2018 roku,
 • Szybkie kolory: Zestaw dodatkowy 1 – premiera w czerwcu 2018 roku.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *