Planszowy Express

Planszowy Express #82

25 sierpnia 2018 roku

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.

W tym tygodniu: wydawnictwo Games Factory przyznaje się do kłamstwa, Grajeczka, Planszówki w Spodku, Colt Express: Bandits, Moa, Konkurs na Grę!, Altiplano: Podróżnik, Discover: Nieznane Lądy, Karciane Podziemia: Las Cienia dodatkowo najpopularniejsze gry na BGG i inne.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych artykułów/recenzji:


Czy to koniec wydawnictwa Games Factory?

Games Factory

Piszemy tę informację z wielkim żalem i bólem serca. Naprawdę świetnie zapowiadające się polskie wydawnictwo, z bazą naprawdę ciekawych gier planszowych, przyznało się właśnie do kłamstwa. W wielkim skrócie: okazało się, że pieniądze, które Games Factory zebrało na wydanie dodatków do gry Najeźdźcy z Północy na portalu „wspieram.to” dzięki finansowaniu społecznościowemu, nie trafiły tam, gdzie powinny. Zebrane środki miały zostać przekazane na wyprodukowanie dodatków, ale jak się właśnie przed kilkoma dniami okazało, pieniądze nie trafiły do właściwego miejsca, przez co dodatki te nadal znajdują się w jednej z chińskich fabryk. Games Factory wypowiedziało się w tej sprawie:

Drodzy Wspierający,
Piszemy tę aktualizację z ciężkim sercem. Dziś w internecie pojawiły się informacje, że dodatki nie opuściły Chin z powodu nieuregulowania rachunków.
Niestety, to prawda – przepraszamy za kłamstwa. Liczyliśmy na poprawę koniunktury, która umożliwi nam dostarczenie tego, co obiecaliśmy, jednak wyjątkowo niekorzystna kondycja rynku spowodowała, że nie mamy nawet możliwości ocenić kiedy byłoby to możliwe. Staraliśmy się też przez cały ten czas pozyskać zewnętrzne finansowanie. Nie udało się. Nie powinniśmy byli się tak zachować i zdajemy sobie sprawę z tego jak bardzo zawiedliśmy Wasze zaufanie. Jeszcze raz przepraszamy.
 
Podjęliśmy decyzję o dokonaniu zwrotu środków wszystkim wspierającym – każdego, kto do tej pory nie chciał zwrotu prosimy o podanie danych do jego wykonania. Dane do przelewu prosimy podać na adres email reklamacje@gamesfactory.pl – prosimy o numer konta wraz z kwotą do zwrotu. Zwroty zostaną wykonane do 14 dni roboczych ze względu na dużą ich liczbę. Wszystkim z Was, którzy są tym zainteresowani oferujemy też sprzedaż gier z naszej aktualnej oferty za pół ceny, analogicznie do wcześniejszej akcji wynikającej z opóźnienia Mage Wars.
Jeśli już prosiliście o zwrot a jeszcze go nie otrzymaliście – wciąż możecie dokonać zamówienia. Oferta zostanie wysłana do Was w odpowiedzi na Wasz mail z danymi do zwrotu.
 
Prosimy o podanie danych do zwrotu najpóźniej do dnia 20 września.
 
Na koniec zapewniamy również, że możliwość zakupów dodatków będzie – trafią do sklepów. Jeszcze raz przepraszamy za nasze niedopuszczalne zachowanie.
Games Factory
Szerzej o całej akcji przeczytacie na blogu Planszówki we Dwojelink tutaj.

Jeśli chodzi o naszą dalszą współpracę z Games Factory, to aby zachować się profesjonalnie, wciąż zamierzamy zrecenzować aktualnie posiadane gry przekazane nam do recenzji. Co dalej? Bardzo chciałbym, aby po tym potężnym kopniaku, wydawnictwo wyciągnęło wnioski i mimo wszystko utrzymało się na polskim rynku wydawniczym, chociaż będzie to ciężkie, niemal niewykonalne zadanie. Wciąż czekamy między innymi na dodatki do Hero Realms, Star Realms czy też inne gry. Trzymamy kciuki, aby Games Factory znalazło środki na wydanie wszystkich zapowiedzianych gier. Z pewnością nie będziemy już Was zachęcali do wspierania ich gier na portalach finansujących typu „wspieram.to”, jak miało to miejsce przed ujawnieniem tej przykrej wiadomości, ale wysoce prawdopodobne jest, że jeśli otrzymamy kolejne gry do recenzji, to z pewnością podejdziemy do tego uczciwie i wydamy sprawiedliwą oraz obiektywną opinię, na którą nie będzie rzutował cień tego wydarzenia.

My jako blog, bardzo przepraszamy za zachęcanie do wspierania tytułów, które być może nigdy nie ujrzą światła dziennego.


Premiera: Grajeczka (wyd. Portal Games)

Od dziś najnowsza pozycja linii 2 Pionków wydawnictwa Portal Games, prześliczna gra planszowa Grajeczka jest dostępna w sprzedaży!

W grze przyjdzie nam zwiedzić magiczne królestwo Grajeczki, krainę którą przemierzają baśniowi bohaterzy. Wcielisz się w rolę lojalnego księcia, odważnej księżniczki czy przerażającego smoka. Ich przygody pomogą odkryć ci wraz z każdym ruchem kolejne fragmenty baśni – gdy opowiesz ją całą, zwyciężysz!

Grajeczka wydawana jest w Polsce na licencji Iello, francuskiego producenta i wydawcy gier planszowych znanych z szerokiego wyboru gier familijnych, takich jak Kanagawa, Morze Chmur, czy Bajkogry. Ich tytuły okraszone są zawsze pięknymi ilustracjami, a proste zasady tworzone są przez doświadczonych autorów. Twórcą Grajeczki jest odpowiedzialny między innymi za Elysium duet: Matthew Dunstan i Brett J. Gilbert, który pracował także przy Raids. Z kolei ilustracje tworzył Miguel Coimbra, znany z prac nad 7 Cudami.

Gra jest już do kupienia w sklepach.


Wydarzenie: Planszówki w Spodku

Już we wrześniu, a dokładniej 22 i 23 dnia tego miesiąca w katowickim spodku zagracie w gry planszowe. Organizatorem akcji jest zaprzyjaźniona kawiarnia Ludiversum, gdzie każdego dnia możecie zagrać w jedną z wielu gier, które mają w swojej kolekcji, a przy okazji przekąsić coś smacznego lub po prostu napić się jakiegoś piwka. Oferta jest naprawdę bogata. Więcej szczegółów poznamy wkrótce.


Premiera: Colt Express: Bandits (wyd. Rebel)

Uwielbiasz grać w Colt Express, ale czasem brakuje Ci dodatkowego gracza? Masz ochotę przeżyć unikalną przygodę oraz zwiększyć wyzwanie? Rebel przygotował dla Was idealne rozwiązanie!

Seria Colt Express Bandits to paczuszki z postaciami, które wprowadzą do gry dodatkowych, automatycznych uczestników gry. Każdy z nich posiada wyjątkowe umiejętności, znacząco wpływające na rozgrywkę. Od teraz musimy współpracować, by nie wygrał z nami samodzielny bandyta, jednocześnie pamiętając, że zwycięzca może być tylko jeden!

Otrzymamy takie oto pakiety: Django, Tuco, Cheyenne, Doc, Ghost oraz Belle.

Dodatki są już do kupienia w sklepach 


Premiera: Moa (wyd. Cube Factory of Ideas)

Moa to baśniowa interpretacja starcia pomiędzy pierwotnymi mieszkańcami Nowej Zelandii, a falami napływających osadników zza morza. Autochtonami są ptaki, którym nadano wiele cech ludzkich – potrafią rozmawiać, noszą ubrania i używają broni oraz narzędzi.

Najeźdźcy to zgraja złożona z psów, oposów, szczurów i łasic. Każdy z ssaków przypływających na wyspę ma swoją własną charakterystykę Psy są nieco bardziej pokojowo nastawione, ale niezwykle potężne, jeśli zmuszone do walki, a łasice dziko atakują kiedy tylko mają okazję.

Przejmujesz kontrolę nad plemieniem ptaków i starasz się przejąć kontrolę nad jak największą częścią wyspy.

Gra jest już do kupienia w sklepach.


Konkurs na grę!

Lubicie grać z dziećmi w gry planszowe? A może sami macie pomysł na grę matematyczną? Stwórzcie własną grę planszową i dołączcie do autorów wydawnictwa Granna! Własne nazwisko na okładce – bezcenne, a do tego jeszcze odpowiednie honorarium!

Szczegóły konkursu znajdziecie tutaj


Zapowiedź: Altiplano – Podróżnik (wyd. Baldar)

Podróżnik, wędrując po południowoamerykańskich wyżynach i dostarcza mieszkańcom nowe pomysły. Każdy, kto go spotka, będzie mógł skorzystać z wyjątkowych aktywów. Dodatek ten wprowadza tak zwany publiczny punkt wymiany, dzięki któremu uzyskamy rzadkie towary w zamian za opale. Dodatkowe kart losów pozwolą wprowadzić do gry jeszcze większą różnorodność. Rozszerzenie to sprawi, że dokładne planowanie ruchów staje się ważniejsze. Uzyskamy również większą interakcję między graczami w aspekcie zarządzania zasobami.

Aktywa, które pozyskamy od podróżnika, pozwolą nam odkryć zupełnie nowe sposoby na pomnażanie naszego majątku. Niestety nieprzewidywalne karty losów wymagają od nas często spontanicznych decyzji, a te z kolei mogę mieć duży wpływ na nasze planowanie. Dążenie do sukcesu w tym niegościnnym regionie zmienia się teraz w zupełnie nowe wyzwanie. Jesteście przygotowani? Ja już nie mogę się doczekać.

Premiera w IV kwartale 2018 roku


Zapowiedź: Discover – Nieznane Lądy (wyd. Galakta)

Budzisz się z potwornym bólem głowy i nie masz bladego pojęcia, jak się tu znalazłeś. Dzicz rozciąga się jak okiem sięgnąć, a w oddali słyszysz potworne wycie. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad przyczyną swojego położenia, musisz przetrwać.

Mamy przyjemność zapowiedzieć Discover: Nieznane lądy – nową grę o eksploracji i przetrwaniu autorstwa Coreya Konieczki, będącą jednocześnie pierwszą polską edycją gry z linii Unique Games od Fantasy Flight Games.

Ostateczny cel gry jest zawsze jeden – nieważne, czy grasz sam, czy w czwórkę – musisz przetrwać, ale to pozornie proste zadanie wiązało się będzie z odkryciem wielu sekretów. Logo Unique Games oznacza, że każda kopia Discover: Nieznanych lądów na świecie jest inna i zawiera niepowtarzalną mieszkankę postaci, wątków fabularnych, przedmiotów i wrogów. Przygoda w twoim egzemplarzu gry będzie zupełnie inna od tego, co znajdzie w pudełku Twój znajomy! Jednak bez względu na warunki, w jakich się znajdziecie, musicie odkryć jak trafiliście do samego serca dziczy – to, czy będziecie współpracować, czy działać samodzielnie, zależy już tylko od Was!

Czym jest gra wydana w serii Unique Games? Mówiąc krótko to zupełnie nowy typ gry. Każda tytuł w serii Unique Games może być inną grą, ale wszystkie łączy jedno – każda kopia, którą znajdziecie na sklepowej półce jest innym zestawem komponentów!

Oczywiście mechanika i kilka komponentów, takich jak pionki, będzie wspólnych dla wszystkich kopii Discover: Nieznanych lądów, jednak większość kart, kafelków terenu i żetonów będzie w znacznym stopniu różnicowało każdy egzemplarz. Otwierając swój egzemplarz gry, nigdy nie możesz być pewien, co znajdziesz w środku, ponieważ będzie to unikatowe na skalę całego świata połączenie elementów i sekretów, które będziesz mógł odkryć podczas rozgrywki. Unique Games nie są podobne do gier typu Legacy, w których każdy rozpoczyna grę z tym samym zestawem elementów i personalizuje ją w trakcie gry – w Discover: Nieznanych lądach rozpoczynasz grę z w pełni unikatowym egzemplarzem!

Premiera w IV kwartale 2018 roku


Wspieram.to: Karciane Podziemia – Las Cieni (wyd. Czacha Games)

YouTube Video Preview

Czujesz zew przygody… ale nie masz wolnych 4 godzin, ani ochoty na rozkładanie setek komponentów. Karciane Podziemia Las Cieni pozwolą ci wskoczyć od razu w wir przygód, wywarzać drzwi, turlać kostkami i w efektywny oraz efektowny sposób tłuc potwory. Poprzez możliwość użycia każdej karty na 4 różne sposoby (spotkanie/XP/umiejętność albo mikstura/przedmiot) całe doświadczenie plądrowania lochów zostało sprowadzone do kompaktowych rozmiarów. Możesz zwiedzać podziemia samodzielnie albo z przyjacielem. Bossowi i tak jest to obojętne – będzie zadowolony, gdy pożre was oboje!

Więcej informacji oraz możliwość wsparcia gry tutaj.


Gry, które w ostatnich tygodniach zyskały największą popularność (wraz z linkami):

15 sierpnia 2018 roku

 1. Brass: Birmingham – skok z 2392 na 1401 miejsce, obecnie 633.
 2. Root – skok z 1860 na 1240 miejsce, obecnie 642.
 3. Everdell – skok z 1541 na 1135 miejsce, obecnie 803.
 4. Villainous – skok z 4835 na 3304 miejsce, obecnie 2214.
 5. Mint Delivery – skok z 4766 na 4013 miejsce, obecnie 3299.

22 sierpnia 2018 roku

 1. Brass: Birmingham – skok z 1401 na 749 miejsce, obecnie 633.
 2. Root – skok z 1240 na 768 miejsce, obecnie 642.
 3. Villainous – skok z 3304 na 2363 miejsce, obecnie 2214.
 4. Palm Island – skok z 3660 na 2665 miejsce, obecnie 2413.
 5. Everdell – skok z 1135 na 858 miejsce, obecnie 803.

*Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o wyżej wymienionych grach, wystarczy kliknąć w odnośnik do angielskiej strony BGG, gdzie znajdziecie pełen opis i zdjęcia danej gry.


Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Filmomaniak, Horror w Arkham LCG – Serce starszych.
 • Panaceum (Lucrum Games) – premiera 29 sierpnia 2018 roku,
 • Burano (Lucrum Games) – premiera 29 sierpnia 2018 roku,
 • Amazonki (Lucrum Games) – premiera 3 września 2018 roku,
 • Fikolo (Lucrum Games) – premiera 19 września 2018 roku,
 • Tajne Agentki (Lucrum Games) – premiera 3 października 2018 roku,
 • Obrońcy Galaktyki (Lucrum Games) – premiera 3 października 2018 roku – więcej informacji o premierach Lucrum Games tutaj.,
 • Klany Kaledonii (Czacha Games) – premiera w październiku 2018 roku, 
 • Coimbra (Rebel) – premiera we wrześniu 2018 roku.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj!


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

One thought on “Planszowy Express #82

 • Bardzo smutna wiadomość o Games Factory, bo naprawdę lubiłem ich gry. Mam nadzieję, że uda się im podnieść na równe nogi 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *