Notowanie BGG #12 – Maj 2018

Notowanie BGG Maj 2018 Notowanie BGG #12   Maj 2018

Dwunaste notowanie rankingu Board Game Geek – majowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Gloomhaven. Jest to gra typu dungeon-crawler z przebogatą zawartością i jednym z największych pudełek w historii gier planszowych. A jeszcze do niedawna pierwsze miejsce zajmowała gra Pandemic: Legacy, która również stała się prekursorem nowej formy planszówek – posiadających system “Legacy”. To właśnie dzięki temu systemowi planszówki otrzymały ciekawą i często niezwykle wciągającą historię, co niestety bezpośrednio wiąże się z jednorazowością danej produkcji. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #12: Maj 2018

(zakres analizy: 1 kwietnia 2018 roku – 1 maja 2018 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Gloomhaven8,6138,619-0,006
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,5018,502-0,001
3Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,3108,318-0,008
4Zimna Wojna8,2018,202-0,001
5Terraformacja Marsa8,1938,1890,004
6Star Wars: Rebelia8,1678,170-0,003
7Terra Mystica8,1048,105-0,001
8Scythe8,0998,104-0,005
9Great Western Trail8,0368,0280,008
107 Cudów Świata: Pojedynek8,0068,0050,001
11Zamki Burgundii8,0048,0040,000
12Wojna o Pierścień (Druga Edycja)7,9887,9880,000
13↑23The 7th Continent7,9877,7780,209
14↑4Projekt Gaja7,9687,9010,067
15↓2Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9587,963-0,005
16↓2Puerto Rico7,9527,955-0,003
17↓2Agricola7,9267,928-0,002
18↓2Mage Knight7,9197,922-0,003
19↓2Arkham Horror: Gra Karciana7,9077,908-0,001
20↓1Viticulture Essential Edition7,9057,8980,007
21↓1Blood Rage7,8887,895-0,007
22↓1Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8857,890-0,005
23Concordia7,8787,8720,006
24↓2Mechs vs. Minions7,8717,872-0,001
25↓1Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8587,864-0,006
26↓1Star Wars: Imperium Atakuje7,8587,862-0,004
27↓1Orleans7,8537,8520,001
28↓1Wysokie Napięcie7,8307,833-0,003
29↓1Food Chain Magnate7,8277,8190,008
30Uczta dla Odyna7,8167,818-0,002
31↓2Eclipse7,8157,818-0,003
32↓1Kingdom Death: Monster7,8027,7950,007
33↓1Brass: Lancashire7,7907,791-0,001
34↑3Pandemic Legacy: Sezon 27,7907,7720,018
35↓2Robinson Crusoe7,7887,790-0,002
36↓2Le Havre7,7827,783-0,001
37↓2Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7817,783-0,002
38↑6Twilight Imperium (Czwarta Edycja)7,7607,6940,066
39↓1Android: Netrunner7,7467,750-0,004
40↓1The Voyages of Marco Polo7,7397,7390,000
41↓17 Cudów Świata7,7167,718-0,002
42↓1Keyflower7,7127,717-0,005
43↓1Tajniacy7,7067,713-0,007
44↑16Azul7,6937,6140,079
45↓2T.I.M.E Stories7,6917,702-0,011
46↓1Caylus7,6877,689-0,002
47↓1Eldritch Horror7,6857,686-0,001
48↓1Twilight Imperium (Trzecia Edycja)7,6777,680-0,003
49↓1Race for the Galaxy7,6737,674-0,001
50↓1Lords of Waterdeep7,6687,6680,000
51↑12Spirit Island7,6627,6000,062
52↓1Pięć Klanów7,6587,659-0,001
53↓1Dominant Species7,6577,660-0,003
54↓1El Grande7,6527,653-0,001
55↓3Pola Arle7,6507,657-0,007
56↓2Patchwork7,6437,647-0,004
57↓2Dominion: Intrigue7,6377,639-0,002
58↓2Roll for the Galaxy7,6307,634-0,004
59↓2Clank!: Smocza Furia7,6267,629-0,003
60↑5Klany Kaledonii7,6237,5920,031
61↑16Rising Sun7,6217,5250,096
62↓4Star Wars: X-Wing7,6157,620-0,005
63↓2Battlestar Galactica7,6127,613-0,001
64↓5Martwa Zima: Gra Rozdroży7,6117,618-0,007
65↓3Mombasa7,5997,600-0,001
66↓2Sherlock Holmes Consulting Detective7,5967,5960,000
67↓1Troyes7,5797,581-0,002
68↓1Rosyjskie Koleje7,5787,580-0,002
69↑2The Gallerist7,5777,5730,004
70↓2Tygrys i Eufrat7,5767,578-0,002
71↓2Trajan7,5757,577-0,002
72↓2Dominion7,5737,576-0,003
73↓1Pandemic7,5647,566-0,002
74↓1Santorini7,5567,565-0,009
75↓1Crokinole7,5487,549-0,001
76↓1Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5337,535-0,002
77↓1Kemet7,5317,532-0,001
78↑7Anarchrony7,5277,4970,030
79↓1Epoka Kamienia7,5207,521-0,001
80↓1Zamki Szalonego Króla Ludwika7,5137,517-0,004
81Alchemicy7,5137,515-0,002
82↓2Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,5107,515-0,005
83↓1Zakazane Gwiazdy7,5087,509-0,001
84↓1Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,5037,507-0,004
85↓1The Resistance: Avalon7,4987,503-0,005
86↑1Arcadia Quest7,4957,4920,003
87↓1Star Realms7,4927,493-0,001
88Legendary Encounters7,4927,4920,000
89Ora et Labora7,4867,491-0,005
90Istanbul7,4707,4700,000
91Wsiąść do Pociągu: Europa7,4677,469-0,002
92↑1Suburbia7,4647,466-0,002
93↓1Wojna Narodów7,4617,466-0,005
94Chaos w Starym Świecie7,4617,464-0,003
95↑1Pandemic Iberia7,4617,4600,001
96↑2Charterstone7,4587,4540,004
97↓2Railways of the World7,4577,460-0,003
98↓1Commands & Colors: Ancients7,4577,459-0,002
99Captain Sonar7,4407,448-0,008
100Paths of Glory7,4337,437-0,004
 
Największy wzrost i spadek GR:

The 7th Continent (+0,209)

Rising Sun (ponad +0,096)

Azul (+0,079)

Projekt Gaja (+0,067)

Twilight Imperium (Czwarta Edycja) (+0,066)

Spirit Island (+0,062)

Klany Kaledonii (+0,031)

Anarchrony (+0,030)

TIME Stories (-0,011)

Santorini (-0,009)

Captain Sonar (-0,008)

Cywilizacja Poprzez Wieki (III edycja) (-0,008)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,007)

Tajniacy (-0,007)

Blood Rage (-0,007)

Pola Arle (-0,007)


Co wypadło?/Co nowego?

Nowości – brak

Wypadli – nikt

Analiza

Na przestrzeni ostatnich 30 dni 8 gier zanotowało bardzo duży wzrost wskaźnika GeekRatio: The 7th Continent, Rising Sun, Azul, Projetk Gaja, Twilight Imperium (4 edycja), Spirit Island, Klany Kaledonii i Anarchrony. Na tle wszystkich tych gier na szczególne wyróżnienie zasługuje Siódmy Kontynent, który z miejsca 36 wskoczył na 13 pozycję, wyprzedzając tym samym aż 23 inne gry – niesamowity wynik. Jestem niemalże przekonany, że w kolejnym notowaniu ta gra mocno namiesza w szykach najsilniejszych. W pierwszej dziesiątce w tym miesiącu nie zanotowaliśmy żadnych roszad, ale Terraformacja Marsa jeszcze bardziej zbliżyła się do Zimnej Wojny i być może na przestrzeni najbliższych dwóch miesiący zajmie 4 pozycję. Nie udało nam się przewidzieć, że Scythe wyprzedzi Terrę Mysticę, gdyż to właśnie Scythe stracił więcej. Projekt Gaja wskoczył o 4 oczka w górę i być może w przyszłym miesiącu trafi już do pierwszej dziesiątki gier.

Udało nam się za to przewidzieć, że Concordia wyprzedzi Mechs vs. Minions, a tym samym teraz będzie walczyła z Posiadłością Szaleństwa (drugą edycją) i być może w kolejnym miesiącu oba tytuły zamienią się miejscami. Pandemic Legacy: Sezon 2 wyraźnie wyhamował, a więc z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że raczej nie powalczy o top 10. Większą szansę na to ma 4 edycja Twilight Imperium, która na dzień dzisiejszy zajmuje wysokie 38 miejsce.

Rodzinna gra logiczna Azul, która podbiła serca graczy, zdobyła aż 16 oczek, zajmując ostatecznie 44 miejsce. Co więcej, już dzisiaj zajmuje ona pierwsze miejsce w kategorii gier abstrakcyjnych i familijnych – gratulujemy. Warto zauważyć, że dwie gry autorstwa Erica M. Langa trafiły w tym miesiącu do obu grup spadków i wzrostów. Blood Rage traci, a Rising Sun zyskuje. Która z tych gier jest lepsza? To z pewnością bardzo indywidualna kwestia. Ciekaw jestem tylko, czy za jakiś czas oba tytuły zamienią się miejscami. A Wy jak myślicie?

Największe spadki zanotowały takie gry jak: TIME Stories, Santorini, Captain Sonar, Cywilizacja 3 Edycja, Martwa Zima: Gra Rozdroży, Blood Rage, Tajniacy oraz Pola Arle Do pierwszej setki  po raz pierwszy od kilku miesięcy nie trafiła żadna nowa gra, a tym samy nie pożegnaliśmy się z żadnym tytułem.

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień kwietnia:

  1. The Mind – skok z 2927 na 2371 miejsce.
  2. Feudum – skok z 4111 na 3366 miejsce.
  3. The City of Kings – skok z 2011 na 1648 miejsce.
  4. Projekt Gaja – skok z 20 na 17 miejsce.
  5. Barbarians: The Invasion – skok z 4558 na 3897 miejsce.

Drugi tydzień kwietnia:

  1. Feudum – skok z 3366 na 2861 miejsce.
  2. Hannibal & Hamilcar – skok z 2954 na 2557 miejsce.
  3. The Mind – skok z 2371 na 2080 miejsce.
  4. Projekt Gaja – skok z 17 na 15 miejsce.
  5. Castell – skok z 3416 na 3022 miejsce.

Trzeci tydzień kwietnia:

  1. The 7th Continent – skok z 31 na 24 miejsce.
  2. Feudum – skok z 2861 na 2471 miejsce.
  3. The Mind – skok z 2080 na 1808 miejsce.
  4. Decrypto – skok z 2555 na 2284 miejsce.
  5. Star Wars: Legion – skok z 3731 na 3414 miejsce.

Czwarty tydzień kwietnia:

  1. The 7th Continent – skok z 24 na 16 miejsce.
  2. Projekt Gaja – skok z 15 na 13 miejsce.
  3. Feudum – skok z 2471 na 2172 miejsce.
  4. Decrypto – skok z 2284 na 2019 miejsce.
  5. The Mind – skok z 1808 na 1614 miejsce.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

Dodaj komentarz