Notowanie BGG #14 – Lipiec 2018

Notowanie BGG 14 lipiec 2018 Notowanie BGG #14   Lipiec 2018

Czternaste notowanie rankingu Board Game Geek – lipcowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Gloomhaven. Jest to gra typu dungeon-crawler z przebogatą zawartością i jednym z największych pudełek w historii gier planszowych. A jeszcze do niedawna pierwsze miejsce zajmowała gra Pandemic: Legacy, która również stała się prekursorem nowej formy planszówek – posiadających system “Legacy”. To właśnie dzięki temu systemowi planszówki otrzymały ciekawą i często niezwykle wciągającą historię, co niestety bezpośrednio wiąże się z jednorazowością danej produkcji. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #14: Lipiec 2018

(zakres analizy: 1 czerwca 2018 roku – 28 czerwca 2018 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Gloomhaven8,6228,6160,006
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,5018,5010,000
3Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,3018,306-0,005
4↑1Terraformacja Marsa8,2038,1960,007
5↓1Zimna Wojna8,1988,1980,000
6Star Wars: Rebelia8,1668,167-0,001
7Scythe8,1078,1060,001
8Terra Mystica8,0908,095-0,005
9Great Western Trail8,0468,0410,005
10↑2Projekt Gaja8,0308,0060,024
11↓1The 7th Continent8,0278,0230,004
12↓17 Cudów Świata: Pojedynek8,0078,0060,001
13Zamki Burgundii8,0078,0040,003
14Wojna o Pierścień (Druga Edycja)7,9927,9850,007
15Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9517,955-0,004
16Puerto Rico7,9477,949-0,002
17Agricola7,9237,924-0,001
18Mage Knight7,9157,916-0,001
19Viticulture Essential Edition7,9147,9100,004
20Arkham Horror: Gra Karciana7,9127,9070,005
21↑1Concordia7,8887,8840,004
22↓1Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8857,887-0,002
23Blood Rage7,8817,882-0,001
24Mechs vs. Minions7,8697,8680,001
25↑1Orleans7,8557,8550,000
26↓1Star Wars: Imperium Atakuje7,8537,855-0,002
27Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8487,854-0,006
28Food Chain Magnate7,8457,8390,006
29↑2Twilight Imperium (Czwarta Edycja)7,8297,8130,016
30↓1Wysokie Napięcie7,8267,828-0,002
31↓1Uczta dla Odyna7,8207,8200,000
32↑2Pandemic Legacy: Sezon 27,8127,8000,012
33↓1Eclipse7,8097,812-0,003
34↓1Kingdom Death: Monster7,8027,8000,002
35Brass: Lancashire7,7907,791-0,001
36Robinson Crusoe7,7847,788-0,004
37Le Havre7,7827,783-0,001
38Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7817,783-0,002
39↑2Azul7,7447,7260,018
40↓1Android: Netrunner7,7427,7420,000
41↓1The Voyages of Marco Polo7,7417,7410,000
42↑3Spirit Island7,7207,6890,031
43↓17 Cudów Świata7,7137,714-0,001
44↓1Keyflower7,7057,709-0,004
45↓1Tajniacy7,6947,700-0,006
46Caylus7,6847,686-0,002
47Eldritch Horror7,6827,684-0,002
48T.I.M.E Stories7,6787,681-0,003
49Race for the Galaxy7,6727,673-0,001
50Twilight Imperium (Trzecia Edycja)7,6707,672-0,002
51Lords of Waterdeep7,6647,666-0,002
52Pięć Klanów7,6567,658-0,002
53↑1Pola Arle7,6557,6530,002
54↑3Rising Sun7,6557,6410,014
55↓2Dominant Species7,6537,654-0,001
56↑2Klany Kaledonii7,6537,6400,013
57↓2El Grande7,6487,650-0,002
58↓2Patchwork7,6417,6410,000
59Dominion: Intrigue7,6347,6340,000
60Roll for the Galaxy7,6257,627-0,002
61Clank!: Smocza Furia7,6217,623-0,002
62Battlestar Galactica7,6107,611-0,001
63Star Wars: X-Wing7,6057,609-0,004
64Martwa Zima: Gra Rozdroży7,6007,606-0,006
65Mombasa7,6007,601-0,001
66Sherlock Holmes Consulting Detective7,5937,594-0,001
67Troyes7,5837,5810,002
68The Gallerist7,5827,5800,002
69↑1Tygrys i Eufrat7,5787,5770,001
70↓1Rosyjskie Koleje7,5767,578-0,002
71Trajan7,5717,572-0,001
72Dominion7,5687,569-0,001
73Pandemic7,5627,5620,000
74↑2Anarchrony7,5527,5420,010
75↓1Santorini7,5457,549-0,004
76↓1Crokinole7,5427,545-0,003
77Kemet7,5327,5320,000
78Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5267,527-0,001
79Epoka Kamienia7,5177,519-0,002
80Alchemicy7,5097,510-0,001
81↑2Zakazane Gwiazdy7,5097,5070,002
82↓1Zamki Szalonego Króla Ludwika7,5067,509-0,003
83↓1Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,5057,509-0,004
84Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,4987,500-0,002
85↑1Arcadia Quest7,4947,4940,000
86↓1The Resistance: Avalon7,4937,495-0,002
87Star Realms7,4917,4910,000
88Legendary Encounters7,4887,491-0,003
89↑1Pandemic Iberia7,4817,4780,003
90↓1Ora et Labora7,4807,483-0,003
91Istanbul7,4747,4710,003
92Wsiąść do Pociągu: Europa7,4657,467-0,002
93Chaos w Starym Świecie7,4607,462-0,002
94Suburbia7,4597,461-0,002
95Charterstone7,4597,461-0,002
96Railways of the World7,4567,459-0,003
97↑1Commands & Colors: Ancients7,4527,456-0,004
98↓1Wojna Narodów7,4517,456-0,005
99Captain Sonar7,4397,440-0,001
100Yokohama7,428NowośćNowość
 
Największy wzrost i spadek GR:

Spirit Island (+0,031)

Projekt Gaja (+0,024)

Azul (+0,018)

Twilight Imperium (Czwarta Edycja) (+0,016)

Rising Sun (+0,014)

Klany Kaledonii (+0,013)

Cywilizacja: Poprzez Wieki 2ed. (-0,006)

Tajniacy (-0,006)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,006)

Terra Mystica (-0,005)

Cywilizacja: Poprzez Wieki 3ed. (-0,005)


Co wypadło?/Co nowego?

Nowości – Yokohama

Wypadli – Paths of Glory

Analiza

Na przestrzeni ostatnich 28 dni, 6 gier zanotowało całkiem niezły wzrost wskaźnika GeekRatio. Na największe uznanie zasługuje tym razem Spirit Island. Tuż za nią uplasowały się takie gry jak: Projekt Gaja, Azul, Twilight Imperium (Czwarta Edycja), Rising Sun i Klany Kaledonii. Aczkolwiek warto nadmienić, że wszystkie z tych pozycji znacząco zwolniły względem poprzednich miesięcy. Wyraźnie widać tutaj wyhamowanie. Do pierwszej dziesiątki udało się wreszcie dotrzeć Projektowi Gaja. Prawdopodobnie w kolejnym miesiącu wskoczy na dziewiąte miejsce wyprzedzając jednocześnie Great Western Trail. Czy Projekt Gaja wyprzedzi Terrę Mysticę? Myślę, że może się to zdarzyć już za kilka miesięcy. Obecnie dzieli ich tylko 0,060 punktów GR. The 7th Continent niestety szybko został wypchnięty z pierwszej dziesiątki i nie wiem czy przy obecnym stanie uda mu się tam kiedykolwiek jeszcze wrócić. 7 Cudów Świata: Pojedynek spadło na 12 pozycję i obecnie remisuje z Zamkami Burgundii.

Warto nadmienić, że kolejny wielki krok w kierunku podium zrobiła po raz kolejny znana i lubiana Terraformacja Marsa wyprzedzając Zimną Wojnę. Czy uda się jej wyprzedzić Cywilizację Poprzez Wieki? Być może. Na horyzoncie widać już kolejne dodatki do TM, więc ostatecznie mogą mieć one duży wpływ na obecną pozycję tego tytułu. Dobrze udało nam się przewidzieć, że Concordia wyprzedzi w tym miesiącu Posiadłość Szaleństwa i ponownie wskakuje o jedno oczko wyżej.

Największe spadki zanotowały takie gry jak: Cywilizacja: Poprzez Wieki 2ed., Tajniacy, Martwa Zima: Gra Rozdroży, Terra Mystica oraz Cywilizacja Poprzez Wieki 3ed. Nasze przewidywania się sprawdziły i do pierwszej setki udało się w końcu dostać grze Yokohama, spychając niżej Paths of Glory. Na 101 pozycji plasuje się Grand Austria Hotel i być może już wkrótce i jej się uda wejść do pierwszej setki.

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień czerwca:

  1. Ganz schön clever – skok z 2374 na 1769 miejsce.
  2. Die Quacksalber von Quedlinburg – skok z 4070 na 3412 miejsce.
  3. Decrypto – skok z 1339 na 1156 miejsce.
  4. Renegade – skok z 3710 na 3214 miejsce.
  5. Shards of Infinity – skok z 3732 na 3258 miejsce.

Drugi tydzień czerwca:

  1. Terraformacja Marsa – skok z 5 na 4 miejsce.
  2. Ganz schön clever – skok z 1769 na 1424 miejsce.
  3. Decrypto – skok z 1156 na 966 miejsce.
  4. Projekt Gaja – skok z 13 na 11 miejsce.
  5. Luxor – skok z 5732 na 4918 miejsce.

Trzeci tydzień czerwca:

  1. Ganz schön clever – skok z 1424 na 1269 miejsce.
  2. Decrypto – skok z 966 na 869 miejsce.
  3. Die Quacksalber von Quedlinburg – skok z 2986 na 2710 miejsce.
  4. Space Base – skok z 2010 na 1839 miejsce.
  5. Pioneer Days – skok z 3004 na 2769 miejsce.

Czwarty tydzień czerwca:

  1. Century: Cuda Wschodu – skok z 4757 na 3929 miejsce.
  2. The Island of El Dorado– skok z 5056 na 4394 miejsce.
  3. Ganz schön clever – skok z 1269 na 1152 miejsce.
  4. Space Base – skok z 1839 na 1684 miejsce.
  5. Welcome To…– skok z 2383 na 2190 miejsce.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

Dodaj komentarz