Notowanie BGG #20 – Styczeń 2019

Dwudzieste notowanie rankingu Board Game Geek – styczniowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych.


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. Jest to najpopularniejsza na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Gloomhaven. Jest to gra typu dungeon-crawler z przebogatą zawartością i jednym z największych pudełek w historii gier planszowych. A jeszcze do niedawna pierwsze miejsce zajmowała gra Pandemic: Legacy, która również stała się prekursorem nowej formy planszówek – posiadających system “Legacy”. To właśnie dzięki temu systemowi planszówki otrzymały ciekawą i często niezwykle wciągającą historię, co niestety bezpośrednio wiąże się z jednorazowością danej produkcji. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #20: Styczeń 2019

(zakres analizy: 2 grudnia 2018 roku – 7 stycznia 2019 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Gloomhaven8,6208,6180,002
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,4948,495-0,001
3Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,2758,279-0,004
4Terraformacja Marsa8,2298,2240,005
5Zimna Wojna8,1838,184-0,001
6Star Wars: Rebelia8,1648,1630,001
7Scythe8,1168,1100,006
8Projekt Gaja8,1038,0920,011
9Great Western Trail8,0698,0690,000
10Terra Mystica8,0618,065-0,004
11Zamki Burgundii8,0118,0100,001
12+3Twilight Imperium (Czwarta Edycja)8,0077,9620,045
13-1Wojna o Pierścień (Druga Edycja)8,0068,0050,001
14-17 Cudów Świata: Pojedynek8,0018,002-0,001
15-1The 7th Continent7,9827,992-0,010
16+6Spirit Island7,9397,9000,039
17-1Puerto Rico7,9317,933-0,002
18-1Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9227,928-0,006
19Viticulture Essential Edition7,9207,9160,004
20-2Arkham Horror: Gra Karciana7,9177,9160,001
21-1Concordia7,9137,9080,005
22-1Agricola7,9017,906-0,005
23Mage Knight7,8957,898-0,003
24Brass: Lancashire7,8917,8820,009
25Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8837,8810,002
26Orleans7,8747,8690,005
27Blood Rage7,8567,861-0,005
28Food Chain Magnate7,8507,8480,002
29+13Brass: Birmingham7,8387,7270,111
30Uczta dla Odyna7,8377,8320,005
31-2Mechs vs. Minions7,8337,839-0,006
32-1Star Wars: Imperium Atakuje7,8237,829-0,006
33Kingdom Death: Monster7,8227,8140,008
34-2Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8157,821-0,006
35-1Wysokie Napięcie7,8107,812-0,002
36-1Pandemic Legacy: Sezon 27,8107,8050,005
37Azul7,7937,7880,005
38-2Eclipse7,7897,793-0,004
39-1Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7827,7810,001
40-1Le Havre7,7647,767-0,003
41-1Robinson Crusoe7,7577,762-0,005
42-1The Voyages of Marco Polo7,7337,7330,000
43Android: Netrunner7,7187,723-0,005
44+1Klany Kaledonii7,7037,6930,010
45-17 Cudów Świata7,7007,7000,000
46Keyflower7,6867,691-0,005
47Caylus7,6717,6710,000
48Race for the Galaxy7,6677,669-0,002
49Dominant Species7,6607,6600,000
50+5Rising Sun7,6567,6520,004
51-1Twilight Imperium (Trzecia Edycja)7,6557,659-0,004
52+1Pola Arle7,6547,6530,001
53+1Lords of Waterdeep7,6527,653-0,001
54-3Eldritch Horror7,6487,654-0,006
55-3Tajniacy7,6477,654-0,007
56Pięć Klanów7,6467,648-0,002
57El Grande7,6367,6360,000
58+1Dominion: Intryga7,6197,620-0,001
59+1Patchwork7,6167,620-0,004
60+2Anarchrony7,6157,6020,013
61-3T.I.M.E Stories7,6127,623-0,011
62-1Brzdęk: Nie drażnij smoka!7,6127,6100,002
63+3Mombasa7,6017,5980,003
64-1Roll for the Galaxy7,5987,602-0,004
65-1Battlestar Galactica7,5977,599-0,002
66-1The Gallerist7,5967,598-0,002
67Sherlock Holmes Consulting Detective7,5837,587-0,004
68Troyes7,5797,580-0,001
69+1Rosyjskie Koleje7,5707,571-0,001
70-1Star Wars: X-Wing7,5677,574-0,007
71Tygrys i Eufrat7,5677,569-0,002
72Martwa Zima: Gra Rozdroży7,5617,567-0,006
73Trajan7,5557,558-0,003
74Dominion7,5547,556-0,002
75Pandemic7,5537,555-0,002
76Crokinole7,5277,5270,000
77Kemet7,5267,5260,000
78Pandemic Iberia7,5187,5130,005
79Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5067,511-0,005
80Epoka Kamienia7,5047,508-0,004
81+1Zakazane Gwiazdy7,5017,503-0,002
82-1Santorini7,4977,505-0,008
83Alchemicy7,4947,4920,002
84+6Lisboa7,4887,4730,015
85-1Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,4847,488-0,004
86+1Zamki Szalonego Króla Ludwika7,4837,4810,002
87-2Legendary Encounters7,4827,484-0,002
88-2Star Realms7,4787,481-0,003
89-1The Resistance: Avalon7,4747,477-0,003
90-1Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,4747,475-0,001
91+1Yokohama7,4747,4670,007
92-1Istanbul7,4737,4730,000
93+2Agricola (odświeżona edycja)7,4707,4550,015
94+6Root7,462NowośćNowość
95+5Wojownicy z Midgardu7,455NowośćNowość
96+4Najeźdźcy z Północy7,454NowośćNowość
97-4Ora et Labora7,4537,458-0,005
98-2Wsiąść do Pociągu: Europa7,4537,454-0,001
99-5Arcadia Quest7,4527,458-0,006
100-3Chaos w Starym Świecie7,4477,4470,000

Największy wzrost i spadek GR:

Brass: Birmingham (+0,111)
Twilight Imperium (Czwarta Edycja) (+0,045)
Spirit Island (+0,039)
Lisboa (+0,015)
Agricola (nowa edycja) (+0,015)
Anachrony (+0,013)


TIME Stories (-0,011)
The 7th Continent (-0,010)
Santorini (-0,008)
Tajniacy (-0,007)
Star Wars: X-wing (-0,007)


Co wypadło?/Co nowego?

Nowości: Najeźdźcy z Północy, Wojownicy z Midgardu, Root.

Spadki: Railways of the World, Grand Austria Hotel, Suburbia


Tygodniowe wzrosty w ramach całego BGG

5 grudnia 2018

12 grudnia 2018

19 grudnia 2018

26 grudnia 2018


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

Leave a Reply