Notowanie BGG #10 – Marzec 2018

Notowanie BGG 10 Notowanie BGG #10   Marzec 2018

Dziesiąte notowanie rankingu Board Game Geek – marcowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Gloomhaven, która wyznaczyła nowy trend nowoczesnych planszówek (duża liczba figurek i duży nacisk na grafikę). A jeszcze do niedawna pierwsze miejsce zajmowała gra Pandemic: Legacy, która również stała się prekursorem nowej formy planszówek – Legacy. Jednorazowość została mocno powiązana z ciekawą historią, która coraz częściej jest wykorzystywana w nowych produkcjach. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #10: Marzec 2018

(zakres analizy: 1 lutego 2018 roku – 28 lutego 2018 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Gloomhaven8,5958,5450,050
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,5048,4980,006
3Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,3248,326-0,002
4Zimna Wojna8,2058,209-0,004
5Terraformacja Marsa8,1848,1740,010
6Star Wars: Rebelia8,1688,1680,000
7Terra Mystica8,1118,117-0,006
8Scythe8,0998,0940,005
97 Cudów Świata: Pojedynek8,0168,0090,007
10Great Western Trail8,0088,0050,003
11Zamki Burgundii8,0027,9990,003
12Wojna o Pierścień (Druga Edycja)7,9857,9800,005
13Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9667,969-0,003
14Puerto Rico7,9577,960-0,003
15Agricola7,9317,934-0,003
16Mage Knight7,9237,925-0,002
17↑1Arkham Horror: Gra Karciana7,9027,8970,005
18↓1Blood Rage7,8987,903-0,005
19Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8947,8920,002
20↑2Viticulture Essential Edition7,8867,8740,012
21↓1Mechs vs. Minions7,8797,8790,000
22↓1Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8717,879-0,008
23Star Wars: Imperium Atakuje7,8667,869-0,003
24Concordia7,8657,8570,008
25Orleans7,8477,8470,000
26Wysokie Napięcie7,8357,839-0,004
27Eclipse7,8217,826-0,005
28↑1Uczta dla Odyna7,8107,8020,008
29↓1Food Chain Magnate7,8097,814-0,005
30↑18Projekt Gaja7,8077,6620,145
31↓1Robinson Crusoe7,7927,796-0,004
32↓1Brass: Lancashire7,7917,795-0,004
33↑2Kingdom Death: Monster7,7877,7610,026
34↓2Le Havre7,7867,787-0,001
35↓2Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7847,786-0,002
36↓2Android: Netrunner7,7547,763-0,009
37↓1The 7th Continent7,7447,7390,005
38↓1The Voyages of Marco Polo7,7407,7380,002
39↑16Pandemic Legacy: Sezon 27,7307,6430,087
407 Cudów Świata7,7217,723-0,002
41↓3Keyflower7,7217,726-0,005
42↓3Tajniacy7,7207,725-0,005
43↓2T.I.M.E Stories7,7117,717-0,006
44↓2Caylus7,6937,695-0,002
45↓2Eldritch Horror7,6897,690-0,001
46↓2Twilight Imperium (Third Edition)7,6827,688-0,006
47↓2Race for the Galaxy7,6757,676-0,001
48↓2Lords of Waterdeep7,6697,671-0,002
49↓2Dominant Species7,6617,666-0,005
50↓1Pięć Klanów7,6587,661-0,003
51↓1El Grande7,6547,657-0,003
52Pola Arle7,6517,6480,003
53↓2Patchwork7,6487,652-0,004
54Dominion: Intryga7,6427,645-0,003
55↓2Roll for the Galaxy7,6397,646-0,007
56Clank!: Smocza Furia7,6327,633-0,001
57↑1Star Wars: X-Wing7,6247,631-0,007
58↓1Martwa Zima: Gra Rozdroży7,6227,632-0,010
59Battlestar Galactica7,6167,618-0,002
60↑32Twilight Imperium (Czwarta Edycja)7,6077,4580,149
61↓1Sherlock Holmes Consulting Detective7,5967,5950,001
62↓1Mombasa7,5957,5900,005
63↑1Troyes7,5827,5810,001
64↓1Trajan7,5827,5820,000
65↓3Rosyjskie Koleje7,5797,583-0,004
66Tygrys i Eufrat7,5787,579-0,001
67↓2Dominion7,5777,580-0,003
68↑1The Gallerist7,5717,5640,007
69↓1Santorini7,5677,5660,001
70↓3Pandemic7,5677,568-0,001
71↑1Klany Kaledonii7,5647,5320,032
72↓2Crokinole7,5497,551-0,002
73↓2Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5377,542-0,005
74↓1Kemet7,5327,5320,000
75↓1Zamki Szalonego Króla Ludwika7,5247,528-0,004
76Epoka Kamienia7,5227,524-0,002
77↑18Azul7,5207,4480,072
78↓3Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,5187,525-0,007
79↓2Alchemicy7,5157,516-0,001
80Zakazane Gwiazdy7,5097,5090,000
81↓3Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,5097,511-0,002
82↓3The Resistance: Avalon7,5087,511-0,003
83↓2Arcadia Quest7,4967,503-0,007
84↓2Legendary Encounters7,4957,500-0,005
85↓2Star Realms7,4947,4940,000
86↓2Ora et Labora7,4917,493-0,002
87↑6Anarchrony7,4827,4560,026
88↓1Wsiąść do Pociągu: Europa7,4707,471-0,001
89↓4Nations7,4707,474-0,004
90↓4Suburbia7,4697,473-0,004
91↓2Istanbul7,4687,4680,000
92↓4Chaos w Starym Świecie7,4657,469-0,004
93↓3Commands & Colors: Ancients7,4647,468-0,004
94↑6Spirit Island7,463NowośćNowość
95↓4Railways of the World7,4617,465-0,004
96Pandemic Iberia7,4537,4410,012
97Captain Sonar7,4457,4400,005
98↓4Paths of Glory7,4457,454-0,009
99↓1Cosmic Encounter7,4307,435-0,005
100↓1Combat Commander: Europe7,4257,429-0,004
 
Największy wzrost i spadek GR:

Twilight Imperium 4 edycja (+0,149)

Projekt Gaja (ponad +0,145)

Pandemic Legacy: Sezon 2 (+0,087)

Azul (ponad +0,072)

Gloomhaven (+0,050)

Spirit Island (ponad +0,038)

Klany Kaledonii (+0,032)

Kingdom Death: Monster (+0,026)

Anarchrony (+0,026)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,010)

Android: Netrunner (-0,009)

Path of Glory (-0,009)

Cywilizacja Poprzez Wieki (II edycja) (-0,008)

Star Wars: X-Wing (-0,007)

Wojna o Pierścień (I edycja) (-0,007)

Roll for the Galaxy (-0,007)

Arcadia Quest (-0,007)


Co wypadło?/Co nowego?

Nowości – Spirit Island

Wypadli – Goa

Analiza

Aż 9 gier zanotowało ogromny wzrost wskaźnika GeekRatio: Twilight Imperium (IV edycja), Projekt Gaja, Pandemic Legacy: Sezon 2, Azul, Gloomhaven, Spirit Island, Klany Kaledonii, Kingdom Death: Monster i Anarchrony. W pierwszej dziesiątce w zasadzie bez większych zmian w tym miesiącu. Gloomhaven kolejny miesiąc z rzędu umacnia swoją stabilną pozycję lidera tabeli zyskując kolejne 0,050 GR.  Największą stratę o wysokości 0,006 GR zanotowała kolejny miesiąc z rzędu Terra Mystica, która moim zdaniem prędzej czy później ustąpi miejsca Projektowi Gaja. W tym miesiącu sporo zyskała również Terraformacja Marsa, która prawdopodobnie na przestrzeni dwóch najbliższych miesięcy zamieni się miejscami z Zimną Wojną. Nie udało się nam jednak przewidzieć awansu GWT, która miała przeskoczyć 7 Cudów Świata: Pojedynek. Tym razem zwycięsko z Pojedynku wyszedł “Pojedynek”.

Concordia, o której wspominaliśmy miesiąc temu wciąż stabilnie zyskuje kolejne punkty GR i już w najbliższym miesiącu zamieni się miejscami ze Star Wars: Imperium Atakuje, a może również Cywilizacją Poprzez Wieki (II edycją).

W tym miesiącu to właśnie IV edycja Twilight Imperium zanotowała najwyższy wzrost wskaźnika GR, podnosząc się w rankingu o 32 oczka. Już naprawdę niewiele dzieli ją by pokonać wcześniejszą III edycję. Jeśli utrzyma swoje tempo wzrostu to stanie się to w marcu, a ostatecznie powinna znajdować się w okolicach 40 miejsca. Projekt Gaja natomiast w tym miesiącu trafił do najlepszej 30 gier, a jeśli poziom wzrostu się utrzyma to 15 miejsce w kolejnym notowaniu gwarantowane. Trzymamy kciuki, gdyż to bardzo dobra gra, w którą zagrywamy się z wielką przyjemnością. Wydaje mi się również, że w najbliższej naszej topce gier zajmie miejsce na podium. Pandemic Legacy: Sezon 2 również nie zwalnia tempa i pnie się na szczyt tabeli zajmując teraz 39 pozycję. Prawdopodobnie w najbliższym miesiący mocno zbliży się do 30 miejsca.

Największe spadki zanotowały takie gry jak: Martwa Zima: Gra Rozdroży, która już od kilku miesięcy notuje największe spadki w pierwszej setce gier. Kolejnymi grami są: Android: Netrunner, Patch of Glory, Cywilizacja Poprzez Wieki (II edycja), Star Wars: X-Wing, Wojna o Pierścień (I edycja), Roll for the Galaxy oraz Arcadia Quest. Do pierwszej setki  trafiła gra o nazwie Spirit Island wyrzucając z niej grę Goa.

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień lutego:

  1. Rising Sun – skok z 2223 na 1413 miejsce.
  2. Projekt Gaja – skok z 61 na 50 miejsce.
  3. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 109 na 92 miejsce.
  4. Spirit Island – skok z 186 na 163 miejsce.
  5. Charterstone – skok z 165 na 146 miejsce.

Drugi tydzień lutego:

  1. Rising Sun – skok z 1413 na 762 miejsce.
  2. Hate – skok z 13157 na 10350 miejsce.
  3. Hardback – skok z 3559 na 2865 miejsce.
  4. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 92 na 75 miejsce.
  5. Projekt Gaja – skok z 50 na 41 miejsce.

Trzeci tydzień lutego:

  1. Rising Sun – skok z 762 na 433 miejsce.
  2. Zombicide: Green Horde – skok z 4362 na 3295 miejsce.
  3. The Grimm Forest – skok z 3235 na 2536 miejsce.
  4. Spirit Island – skok z 141 na 120 miejsce.
  5. Projekt Gaja – skok z 41 na 35 miejsce.

Czwarty tydzień lutego:

  1. Rising Sun – skok z 433 na 254 miejsce, obecnie 215.
  2. Rise to Nobility – skok z 4965 na 4001 miejsce, obecnie 3549.
  3. Stuffed Fables – skok z 2634 na 2185 miejsce, obecnie 2036.
  4. Spirit Island – skok z 120 na 100 miejsce, obecnie 98.
  5. Hardback – skok z 2474 na 2120 miejsce, obecnie 2044.

planszowe gram prix 2018 300x300 Notowanie BGG #10   Marzec 2018

Nasz blog został nominowany w plebiscycie Gram Prix jako najlepszy blog/serwis. Będzie nam miło za każdy oddany na nas głos. Dodatkowo dla głosujących jest przewidziana ogromna pula nagród – około 100. Zagłosować możecie w tym miejscu – kliknij tutaj.


Do zobaczenia w przyszłym miesiącu w kolejnym podsumowaniu zestawienia BGG, a tymczasem wróć do posta, skomentuj i zostaw kciuka – dzięki.

Facebook Pulub nas Notowanie BGG #10   Marzec 2018

2 thoughts on “Notowanie BGG #10 – Marzec 2018”

Dodaj komentarz