Planszowy Express

Planszowy Express #62

Planszowy Express 62

3 marca 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: Penny Dreadfun: Duchy, Demony, Dickensy, Do Boju, Towarzysze!, Afera na Wiejskiej, Altiplano, Kości Obfitości, Krótka Historia Cywilizacji, najpopularniejsze gry tygodnia i inne.


Nasz blog został nominowany w plebiscycie Gram Prix jako najlepszy blog/serwis. Będzie nam miło za każdy oddany na nas głos. Dodatkowo dla głosujących jest przewidziana ogromna pula nagród – około 100. Zagłosować możecie w tym miejscu – kliknij tutaj.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych recenzji:

Recenzja #109 Wygnańcy: Oblężenie

Marzyłeś kiedyś by poprowadzić szturm na zamek? A może chciałeś wczuć się w rolę obrońców zamku, którego przyszłość stoi przed znakiem zapytania? W grze Wygnańcy: Oblężenie możemy stanąć po jednej lub drugiej stronie konfliktu. Kolonizatorzy czy rdzenni mieszkańcy, kto tym razem wygra tę batalię?

Recenzja #110 Domek: Słoneczna 156

Domek: Słoneczna 156 to dodatek rozszerzający podstawową edycję gry Domek. Tym razem będziemy mogli zaprosić rodzinę do naszego domu, a także zaprojektować go na podstawie specjalnych planów budowy. Co więcej, od teraz zagramy nawet w sześciu graczy.

Recenzja #111 Port Royal

Zapraszamy do Port Royal – tętniącego życiem miasta i głównego portu na Karaibach.To idealne miejsce do wzbogacenia się. Jednak pamiętajmy, by inwestować nasze pieniądze, ponieważ fiskus nie śpi! Niewielkie pudełko od wydawnictwa Pegasus Spiele może Was mocno zaskoczyć!


Penny Dreadfun: Duchy, Demony, Dickensy (wyd. Redi Games)

Penny Dreadfun

PENNY DREADFUN: Duchy, Demony, Dickens to gra planszowa, która zabiera graczy do roku 1888, do wiktoriańskiej Anglii, pełnej okultyzmu, brytyjskiego humoru, chorób wenerycznych oraz mniej lub bardziej historycznych postaci. Celem gry jest dotarcie do centrum Piekła, uratowanie królowej Wiktorii i odprowadzenie jej na pole startowe, do Pałacu Buckingham. Gracze muszą wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, sojusze i świństwa by przejąć królową i pokazać, kto jest najpotężniejszym – albo najsprytniejszym – graczem.

Penny Dreadfun 2

Gracze poruszają się po planszy podzielonej na 3 regiony: Londyn, Podziemia i Piekło. Każdy region posiada własną talię zdarzeń, z której gracze losują karty opisujące mniej lub bardziej osobliwe wydarzenia. Karty zdarzeń mogą opisywać przeciwników, questy, znaleziony ekwipunek i spotkanych towarzyszy, ale też mniej oczywiste rzeczy, jak teleportery, klątwy czy przekletą melodyjkę usłyszaną w sklepie, którą jakimś cudem utknęła Ci w głowie i utrudnia grę. Grę otrzymaliśmy do testów, także spodziewajcie się w najbliższym czasie jej recenzji.

Link do kampanii na wspieram.to

Kampania na wspieram.to już 12 marca 2018 roku


Do Boju, Towarzysze! (wyd. Black Monk Games)

Do boju, Towarzysze!

Wypchnij Towarzyszy na pierwszą linię frontu i pozostań ostatnim żywym graczem!  Nie pozwól, by atak trafił właśnie Ciebie i pamiętaj, że na tej wojnie nie masz przyjaciół. Pełna negatywnej interakcji gra karciana, budząca salwy śmiechu i jęki zawodu, gdy Towarzysze pokrzyżują Twoje plany. Nie wychodź przed szereg – wypchnij tam przeciwnika!

Zagrywaj karty Manewrów i Wydarzeń, by skryć się za plecami innych… ale najpierw musisz przewidzieć ich ruchy!  Zbieraj Ekwipunek – Hełm, Kamizelka czy Maska Gazowa mogą uratować Cię przed stratą życia. Równoczesna, dynamiczna rozgrywka sprawi, że ani przez chwilę nie poczujesz się bezpiecznie! Pamiętaj, nie chcesz być na celowniku! Przeżyj, to rozkaz!

Gra jest już do kupienia w sklepach – o tutaj


Afera na Wiejskiej

Afera na wiejskiej

Już niedługo na platformie wspieram.to startuje kampania satyrycznej gry planszowej o polityce – Afera na Wiejskiej. Zobaczcie co sami piszą o niej sami twórcy gry:

Moi Drodzy! Czy wy też macie już dość? Polityków, polityki, całego tego politycznego hejtu, waśni, sporów, podziałów wśród znajomych i w rodzinach? Czas to zmienić. Jak za dawnych czasów możemy się śmiać z absurdalnych pomysłów władzy, wyśmiewać afery i wpadki polityków.  Już niedługo będziecie mogli wspólnie usiąść do stołu i zdobywać własny elektorat, podkładać świnie i odkrywać wpadki oponentów, aby przejąć ich wyborców. Dasz radę? Lepiej się przygotuj na prawdziwą walkę polityczną! twórcy gry

Afera na wiejskiej 2

Kampania na wspieram.to już w marcu 2018 roku


Altiplano (wyd. Baldar)

Altiplano to gra oparta na mechanice budowania worka na wzór gry Orlean. Osadzona została w południowoamerykańskich wyżynach Andów. Altiplano – nie jest prostą grą. Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie celu, więc gra pozostaje atrakcyjna, jeśli chodzi o wypróbowywanie nowych opcji i strategii, a twój sukces lub porażka zależy również od tego, czy twoi przeciwnicy pozwalają ci robić co chcesz, czy też udaremniają strategię, której szukasz. Konkurencja dla poszczególnych rodzajów towarów jest duża – podobnie jak zabawa w dorwaniu upragnionej karty rozszerzenia sprzed nosa innego gracza!

Gra jest już do kupienia w sklepach


Kości Obfitości (wyd. Board&Dice)

Kości obfitości

Kości obfitości to szybka i zabawna gra oparta na rzucaniu kośćmi. Kolorowe kostki reprezentują warzywka, które będziemy sadzić, gromadzić i sprzedawać na targu (lub karmić słodkiego, różowego świniaka).

Każda runda rozpoczyna się od rzutu naszymi warzywkami (kostkami), po czym każdy gracz wybiera po jednym, które zasadzi w swoim ogródku (rysując warzywko w odpowiedniej kolumnie na arkuszu) lub nakarmi nim świnkę PiP. Wybraną kostkę (czerwone to pomidory, zielone to sałata, a pomarańczowe kostki symbolizują marchewki) przerysowujemy do naszego ogródka, pamiętając, że takie same warzywka muszą rosnąć obok siebie (w przeciwnym razie trafiają do brzucha świnki – co też daje nam punkty!).

Ostatnia kostka zostaje na stole i wskazuje, jakie warzywka są tego dnia potrzebne na ryneczku – gracze skreślają po jednym warzywku na swoich arkuszach ryneczku, by na koniec gry wiedzieć ile punktów będą warte ich warzywa.

Premiera w marcu 2018 roku


Krótka Historia Cywilizacji (wyd. Lucrum Games)

Krótka Historia Cywilizacji to gra kierowana raczej do zaawansowanych graczy, lecz bardzo elegancka, zwięzła i pozwalająca zakończyć partię w okolicach godziny, nawet przy pełnym składzie osobowym. Autorem tego tytułu jest młody, utalentowany projektant rodem z Tajwanu Jesse Li, który zasłynął już takimi tytułami, jak Guns & Steel oraz Ponzi Scheme. Spotkamy tu typowe mechaniki gier cywilizacyjnych: wybór kart za kolejnych epok, liderów, ustroje, gospodarkę, kulturę i oczywiście mechanizm wojny i wyniszczenia przeciwnika. Unikalną mechaniką jest sposób zakupu kart, który lekko przypomina licytację, lecz jest bardziej dynamiczny i konfrontacyjny. Polska edycja zyska nieco na jakości, jednak będzie wierna oryginałowi. Jak widzicie polska okładka prezentuje się wyśmienicie.

Premiera w kwietniu 2018 rokuGry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

  1. Rising Sun – skok z 254 na 164 miejsce, obecnie 130.
  2. Rise to Nobility skok z 4001 na 3107 miejsce, obecnie 2899.
  3. Zombicide: Green Horde – skok z 2884 na 2495 miejsce, obecnie 2264.
  4. Stuffed Fables – skok z 2185 na 1903 miejsce, obecnie 1744.
  5. The Shipwreck Arcana – skok z 3957 na 3490 miejsce, obecnie 3311.

Szybkie informacje:

  • Zostały wydane takie takie gry jak: Król Złodziei.
  • Martwa Zima: Wojna Kolonii – premiera gry w marcu 2018 roku (wyda. Cube Factory of Ideas),
  • Food Truck – premiera gry już wkrótce (wyd. Nasza Księgarnia),
  • Game Over – premiera gry już wkrótce (wyd. Nasza Księgarnia).

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już za tydzień, a jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na Facebooku

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *