Diceland na warsztacie

Diceland na warsztacie #4

Diceland na warsztacie 4

Kolejny miesiąc to… kolejny insert! W dzisiejszym odcinku Diceland na warsztacie pokażę Wam, jak w łatwy sposób uporządkować elementy z gry planszowej Tzolk’in wraz z dodatkiem w jednym pudełku.


Kalendarz majów w budowie

Gdy pierwszy raz rozpakowałam mój egzemplarz gry Tzolk’in, od razu zwróciłam uwagę na dość długi czas, jaki musiałam poświęcić na przygotowanie rozgrywki. Elementów było dość sporo, a przechowywanie ich w strunowych woreczkach na dłuższą metę nie zdało egzaminu. W ten sposób pojawił się pomysł na insert, który zrobiłam w dosłownie 2 godziny. Nie było skomplikowanego planu, rozmyślań jak sensownie rozmieścić elementy, ani przymiarek czy nic się nie rozsypie. Chodziło tylko o to, żeby pozbyć się tych woreczków strunowych, które walały się po całym pudełku.

Tzolkin Insert (7)

Oczywiście insert nie był perfekcyjny. Wiele elementów mieszało się ze sobą przy przenoszeniu gry, ze względu na nierówną planszę, która nie stanowiła zabezpieczenia dla surowców czy czaszek. Jednak czas przygotowania rozgrywki znacznie się skrócił, co mogłam uznać niejako za sukces… do czasu, gdy zaczęło denerwować mnie każdorazowe przekładanie elementów, które wędrowały po insercie, jak im się podobało. Ręka do góry, kto nie lubi robienia czegoś byle jak!

W końcu przyszedł ten dzień, w którym moje wewnętrzne „ja” zbuntowało się na brak profesjonalizmu i przysiadłam znów nad insertem do Tzolk’ina, tym razem najpierw z kartką, ołówkiem i linijką. Początkowo obawiałam się, czy uda mi się tak zaprojektować ten insert tak, aby  plansza utrzymywała elementy w swoich przegródkach. Obejrzałam mnóstwo pomysłów innych osób, nim powstała wersja dopasowana do moich potrzeb, czyli nie tylko praktyczna pod względem ułożenia, ale również wyjmowalna, aby zaoszczędzić miejsca na stole! To co, zaczynamy?

Tzolkin Insert (4)


PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie rozpoczniemy tak samo, jak poprzednim razem, dlatego jeśli jesteście tu po raz pierwszy lub po prostu chcecie sprawdzić, czy o czymś nie zapomnieliście, zachęcam do przeczytania:

Diceland na warsztacie #3

Ponownie użyję płyty piankowej o grubości 3mm, jednak tym razem w kolorze czarnym.


ETAP 1 – Insert na kartoniki

Zaczniemy od insertu na kartoniki: budynki, monumenty oraz klątwy, czyli najmniej poręczne elementy gry planszowej. Zdecydowałam się ustawić je w pionie, aby po pierwsze zaoszczędzić miejsce, a po drugie zmniejszyć pozostałą przestrzeń tak, aby plansza nie przemieszczała się po pudełku.

 1. Najpierw wycinamy podstawę o wymiarach 28 cm/5,5 cm. Pamiętajcie, aby tnąc nożem, najpierw wykonać pierwsze delikatne nacięcie w piance, a dopiero powtarzając tę czynność drugi raz, przeciąć piankę na dwa kawałki, dzięki czemu krawędzie nie będą postrzępione.Tzolkin Insert (8)
 2. Kolej na ścianki naszego boxa. W tym celu wycinamy 2 kawałki o wymiarach 28 cm długości/4 cm wysokości.Tzolkin Insert (9)
 3. Krótsze ścianki boczne mają taki sam wymiar, jak ścianki działowe, dlatego potrzebujemy aż 6 kawałków 3 cm długości/ 4 cm wysokości.Tzolkin Insert (10)
 4. Teraz czas na sklejanie. Jedną krawędź dłuższej ścianki smarujemy klejem i przykładamy prostopadle do podstawy tak, aby tworzyły ze sobą kąt prosty. W tym przypadku można też wspomóc się ekierką. Ważne jest ułożenie tej pierwszej ścianki, aby nie wychodziła poza podstawę. Następnie doklejamy krótsze ścianki po bokach oraz ścianki działowe. Jeśli chodzi o odległości pomiędzy ściankami działowymi, to ja zostawiłam więcej miejsca na kartoniki klątw, czyli 6 cm, natomiast pozostałe wymierzyłam tak, aby po prostu zmieściła się reszta elementów (zastosowałam przerwy między ściankami: 5cm – monumenty, 5cm – budynki pierwszego poziomu, 5cm – budynki drugiego poziomu, 4,5 cm – budynki drugiego poziomu).Tzolkin Insert (15)
 5. Pozostało nam już tylko dokleić ostatnią dłuższą ściankę, tak, jak na zdjęciu.Tzolkin Insert (20)
  Pewnie zastanawiacie się dlaczego podstawa tego boxa jest aż taka duża? Już śpieszę z wyjaśnieniem! Przestrzeń, na której nie ma żadnych ścianek, wykorzystamy na płytki plemion, 5 plansz graczy, plansza szybkiej akcji oraz znacznik pierwszego gracza. Dzięki wydłużonej podstawie, po wybudowaniu całego insertu, żadna jego część nie będzie zbyt luźna i niedopasowana.Tzolkin Insert (22)

ETAP 2 – Insert dla elementów na start

Elementy gry rozdzieliłam na takie, które rozkładamy na początku rozgrywki, jak pionki, dobra początkowe, żetony urodzaju oraz szybkiej akcji i takie, których będziemy potrzebować przez całą rozgrywkę na stole, jak surowce, czaszki oraz ziarno.

 1. Zaczniemy od insertu, którego nie będziemy musieli wykładać na stół podczas rozgrywki. Wycinamy podstawę o wymiarach 23 cm/15 cm.Tzolkin Insert (11)
 2. Następnie przygotowujemy ścianki, czyli
  2 ścianki o wymiarach 23 cm długości/3 cm wysokości,
  4 ścianki o wymiarach 14,4 cm długości/3 cm wysokości,
  2 ścianki o wymiarach 8 cm długości/3 cm wysokości,
  1 ścianka o wymiarach 6 cm długości/3 cm wysokości.

 3. Teraz czas na ułożenie wszystkich ścianek. Zaczniemy od przyklejenia jednej najdłuższej ścianki, która będzie stanowiła dla nas punkt wyjścia. Następnie doklejamy pierwszą krótszą ściankę zewnętrzną (o wymiarach 14,4 cm długości/3 cm wysokości). Zostawiamy 8 centymetrów przerwy i przyklejamy równolegle kolejną ściankę o tych samych wymiarach. Następnie znów mierzymy 8 centymetrów i przyklejamy trzecią ściankę.Pora, aby użyć najkrótszych ścianek. Zaczniemy od tej o wymiarach 6 cm długości/3 cm wysokości. Przedzieliłam nią powstałą przestrzeń, a następnie dokleiłam ściankę o wymiarach 8 cm długości/3 cm wysokości. Następną ściankę o tych samych wymiarach przykleiłam mniej więcej na środku pozostałej przestrzeni, równolegle do poprzedniego separatora.Tzolkin Insert (19)
 4.  Pozostało nam już tylko doklejenie dwóch pozostałych ścianek zewnętrznych i gotowe!Tzolkin Insert (1)

ETAP 3 – insert na elementy potrzebne podczas gry

 1. Ponownie zaczniemy od wycięcia podstawy, tym razem o wymiarach 23 cm/13,5 cm.
 2. Pora na przygotowanie ścianek:
  2 ścianki o wymiarach 23 cm długości/3 cm wysokości,
  4 ścianki o wymiarach 12,9 cm długości/3 cm wysokości,
  2 ścianki o wymiarach 6 cm długości/3 cm wysokości,
  1 ścianka o wymiarach 9,6 cm długości/3 cm wysokości.
 3. Na początek wyznaczymy ramy boxa przyklejając jedną najdłuższą ściankę oraz dwie krótsze o wymiarach 12,9 cm długości/3 cm wysokości. Następnie prostopadle do jednej z krótszych ścianek, doklejamy ściankę o wymiarach 6 cm długości/3 cm wysokości mniej więcej na środku boxa.Tzolkin Insert (16)
 4. Teraz przyklejamy ściankę o wymiarach 12,9 cm długości/3 cm wysokości równolegle do ścianki zewnętrznej o tym samym wymiarze. Ponownie kleimy ściankę o wymiarach 6 cm długości/3 cm wysokości, tak aby pozostała w jednej linii z poprzednią i powtarzamy krok ze ścianką o wymiarach 12,9 cm długości/3 cm. Pozostało już tylko doklejenie ścianki o wymiarach 9,6 cm długości/3 cm wysokości, która również będzie rozdzielać przestrzeń na żetony, dokładnie tak, jak na zdjęciu poniżej.Tzolkin Insert (18)Oczywiście jeśli chcecie posklejać ścianki w innej kolejności, to nie stanowi to żadnego problemu. Ja opisuję Wam krok po kroku moje przygotowanie insertu w sposób, w jaki mi było najprościej. Być może Wam inna kolejnosć sklejania, znacznie ułatwi pracę.
 5. Ostatnim krokiem jest doklejenie najdłuższej zewnętrznej ścianki.Tzolkin Insert (23)

PODSUMOWANIE

Kolejny insert za nami! Bardzo lubię praktyczne rozwiązania, które znacznie ułatwiają mi rozgrywkę, dlatego insert do Tzol’kina i dodatku Plemiona i Przepowiednie powstał z myślą o możliwości wyjęcia części z surowcami i ustawienia jej na stole, aby elementy nie zajmowały zbyt dużo miejsca na nim.

W przypadku Tzolk’ina ważne jest również ułożenie elementów planszy w odpowiedniej kolejności. Ja zawsze zaczynam od tych kawałków, które nie mają na sobie kół. Na samej górze ustawiam największy fragment, na którym znajdują się aż dwa koła. Jest on znacznie większy od pozostałych i przykrywa również część insteru z kartonikami, dlatego nie ma możliwości ułożenia go niżej. Jednak taka kolejność zapobiega przemieszczaniu się elementów i pozwala w pełni cieszyć się porządkiem w pudełku.

Na dziś to już wszystko. Standardowo w razie pytań odsyłam Was do komentarzy lub maila marzena@dicelandblog.pl. Pomimo, że insert jest już gotowy, ja nie żegnam się z Tzolk’inem, ponieważ już zabieram się za przygotowanie dla Was kolejnego odcinka właśnie z tą grą planszową!


Poprzednie odcinki

MALOWANIE:
Diceland na warsztacie #1 – malowanie Jirocho (Tokaido)

Diceland na warsztacie #2 – malowanie Zen-emona i Jirocho (Tokaido)

INSERTY:
Diceland na warsztacie #3 – insert dla Keyflower z dodatkami


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *