Topki

Top 30 gier planszowych – Edycja 2021 – miejsca od 30 do 21

Top 30 gier planszowych – Edycja 2021

Witajcie ponownie w naszej corocznej topce gier planszowych. W tym roku zdecydowaliśmy się ograniczyć do bardziej skondensowanej formy, czyli postanowiliśmy wybrać jedynie 30 gier planszowych. Wybór nie był prosty, gdyż początkowo zakwalifikowanych gier było ponad 50. Stopniowo szeregowaliśmy kolejne tytuły na podstawie naszych wrażeń z ostatnich rozgrywek. W tym roku zdecydowaliśmy się nie umieszczać w topce gier, w które z różnych powodów dawno nie graliśmy, dlatego też pewna część tytułów to nowości, które często lądują na naszym stolem, głównie przy okazji ogrywania gier do recenzji. Nie sposób przy takim natłoku gier wracać do swoich ulubionych tytułów. Co więcej, wszystkie tytuły w dniu pisania topki powinny być dostępne do kupienia w sklepach. Dlatego też, aby ułatwić Wam zadanie, umieściliśmy linki do serwisu Ceneo, gdzie znajdziecie najtańsze oferty. Miłego odkrywania nowości i przyjemnych rozgrywek!

Na naszym blogu znajdziesz zawsze najlepsze gry planszowe! Zajrzyj na naszego FB

Partnerem tej topki jest księgarnia internetowa Gandalflink do działu z grami planszowymi.


Lista rezerwowych – czyli gry, które za jakichś powodów nie trafiły na tegoroczną listę, a są warte Waszej uwagi:

 • Fantastyczne Światy,
 • Miasteczka Tiny Towns
 • Kroniki Zbrodni
 • Tuareg,
 • Azul Letni Pawilon,
 • Odyseja,
 • Kartografowie,
 • Wyspa Skye,
 • Wsiąść do Pociągu: Europa,
 • Zamek,
 • Star Wars: Rebelia,
 • Aeon’s End
 • Concordia,
 • Newton,
 • Godfather: Imperium Corleone,
 • 51 Stan: Master Set
 • Zamki Burgundii,
 • Queendomino

Top 30 gier planszowych – EDYCJA 2021 czas zacząć!


Miejsce 30 – Sushi Go Party!

Sushi Go Party! to jedna z najprzyjemniejszych gier imprezowych z mechaniką draftu kart. Do tego wszystkiego bardzo nietypowy temat traktujący o przygotowywaniu sushi i świetne metalowe pudełko do przechowywania zawartości. Niezwykła regrywalność, humorystyczne grafiki, sprytna mechanika. Czego chcieć więcej? Moim zdaniem zdecydowanie lepsza od 7 Cudów Świata. Kulinarne pojedynki możemy toczyć nawet z 7 innymi graczami przy jednym stole. Zapowiada się przepyszna zabawa!

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 29 – Epoka Kamienia

Absolutnie fenomenalny tytuł, który trafia na stół zawsze, gdy chcę pokazać niedzielnym graczom nowoczesne planszówki. To tytuł, który stanowi pierwszy krok do świata planszówek z bardzo ciekawą mechaniką rozwoju plemienia. Mimo upływu wielu lat od premiery, Epoka Kamienia wciąż zachwyca swoim wykonaniem, grafiką, a i mechanika się nie zestarzała. To klasyk, który musicie mieć w swojej kolekcji.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 28 – New York Zoo

Niedawno poznana, nowa gra od Uwe Rosenberga. Następca Patchworka z ciekawym tematem rozwoju tytułowego Zoo i mnóstwem drewnianych zwierzątek. Waszym zadaniem będzie jak najszybsze zapełnienie własnej planszetki Zoo wybiegami najróżniejszych zwierząt. Tematyczna układanka, która przypomina tetris, a do tego wszystkiego zawiera element wyścigu, który sprawia, że gra jest wypełniona emocjami aż do ostatniej rundy. Przyszłość Twojego Zoo zależy tylko od Twoich decyzji i kolejnych pokoleń uroczych animeepli.

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 27 – Res Arcana

Jedna z najbardziej niepozornych gier z jedną z najlepszych wyprasek, z jakimi miałem do czynienia. Typowa mechanika zamiany jednych surowców w drugie, ale z nietypowym rozwiązaniem. To karciana gra o tematyce fantasy ze świetnymi ilustracjami, które są tylko tłem dla dobrze przemyślanej mechaniki. Wcielicie się tutaj w magów i będziecie zagrywać kolejne karty, które pozwolą zdobyć Wam kolejne umiejętności do przetwarzania surowców i zdobywania kolejnych punktów. Śpieszcie się, bo gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy zdobędzie 10 punktów. Mnóstwo kombinacji kart, wiele możliwości i niezwykła głębia rozgrywki.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 26 – Spirit Island

Tym razem zagracie razem przeciwko grze. Spirit Island to jeden z najlepszych przedstawicieli gier kooperacyjnyhch, gdzie wspólnie z innymi graczami lub samotnie staracie się walczyć z siłami zła. A będą nimi najeźdźcy z dalekich krain, którzy próbują przejąć wyspę z tubylczymi plemionami. Na całe szczęście gracze wcielą się w tytułowe duchy o potężnych mocach. W podstawowej wersji gry jest ich aż 8, a rozgrywka każdym z nich jest zupełnie inna. Niezwykle ważne jest tutaj wspólne podejmowanie decyzji co do kolejnych działań i tego, jak skutecznie odeprzeć wroga. Największym atutem tej pozycji jest jej regrywalność i mnogość wyborów do podjęcia w trakcie rozgrywki.

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 25 Patchwork

Najlepsza logiczna układanka z ekonomią w tle. Patchwork to abstrakcyjny hit, który odkąd trafił do naszej kolekcji wiele lat temu, wciąż regularnie wraca na nasz stół. Wszystko dzięki połączeniu kilku ciekawych mechanik, zarządzania czasem, przychodem i układania tetrisowych elementów na planszy, a to wszystko w rywalizacyjnym trybie jeden na jednego. Temat, choć nietypowy, bo traktujących o szyciu kołderki z różnych elementów, pasuje tutaj doskonale. I nie dajcie się zwieść tej propozycji, ponieważ jest to tytuł wymagający od gracza wielu przemyślanych decyzji. Patchwork musi znaleźć się w Twojej kolekcji, jeśli go jeszcze nie masz!

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 24 – Calico

Jedno z najnowszych abstrakcyjnych odkryć. I tak samo, jak w przypadku Patchworka, ten milutki kotek na okładce naprawdę jest zwodniczy, bo Calico to gra przepalająca zwoje mózgowe. Calico to gra, która w bardzo krótkim czasie podbiła serca wielu graczy. To niezwykle złożona łamigłówka z uroczym kocim tematem polegająca na układaniu kafelków. Fenomenalne wykonanie, bardzo przystępne zasady, świetna cena i mnóstwo możliwości.

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 23 – Capital

Najlepszy city builder, a do tego produkt pochodzący z Polski i traktujący o Polsce, a dokładnie o odbudowie Warszawy. Bardzo ciekawa i niezwykle tematyczna mechanika zarządzania dzielnicami miasta i świetnie odwzorowana mechanika zniszczeń wojennych. Wiele możliwości, a tak mało zasad. Do tego niezwykle przyjemne dla oka grafiki i element pełniący funkcję edukacyjną.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 22 – Osadnicy: Królestwa Północy

Byli już Osadnicy Narodziny Imperium, był też 51 Stan: Master Set, a teraz przyszła kolej na Osadników: Królestwa Północy. Tytuł ten łączy to, co najlepsze z obu wymienionych tytułów i dodaje coś od siebie. To bardzo przyjemna gra w rozbudowywanie jednego z wielu dostępnych w podstawce plemion. Przeurocze grafiki na kartach, ciekawa tematyka, świetne wykonanie, a to wszystko pochodzące od polskiego autora gier planszowych Ignacego Trzewiczka i debiutującej Joanny Kijanki. Jeśli gra Ci się spodoba, to na rynku dostępne są kolejne plemiona, które urozmaicą zabawę. Przyjemność zagwarantowana!

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 21 – Sagrada

Arcyładna gra o konstruowaniu witraży z kostek. Trafiła na nasz stół ponownie po dłuższej przerwie za sprawą dwóch dodatków, które niedawno pojawiły się po polsku. To logiczny abstrakt z bardzo ciekawą mechaniką draftu kości i układania z nich własnego witraża. Przeźroczyste kosteczki w wielu kolorach wyglądają genialnie, ale nie dajcie się zwieść, bo aby zdobyć rozsądną liczbę punktów to pojawiająca się tutaj łamigłówka może okazać się niezwykle wymagająca. To planszówka, która zachwyca i nie przypomina żadnej innej gry, z którą miałeś do tej pory do czynienia. To tytuł, który również powinien trafić do Twojej kolekcji.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutajMiejsca 20 do 11 tutaj

Miejsca od 10 do 1 tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

One thought on “Top 30 gier planszowych – Edycja 2021 – miejsca od 30 do 21

 • Bez jaj, że Calico lepsze od Aeon’s End…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *