Recenzja #345 Jupitajnia COUPLE

Jupitajnia COUPLE to gra karciana dla par, która pokazuje, że wspólne rozmowy nie muszą być trudne. Przekonajcie się, jak połączyć przyjemne z użytecznym w budowaniu szczęśliwego związku.


Informacje o grze Jupitajnia COUPLE

Autor gry: Agata Pierzchała

Liczba graczy: 2

Czas gry: ok. 60 min.


Wspieramy budowanie wartościowych relacji!

Rozmowa w związku to nasza codzienność, prawda? Przecież ustalamy, co zjemy na obiad, kto wyniesie śmieci, jaki serial włączymy w telewizji i czyja dziś kolej na robienie zakupów. Czasami nawet angażujemy się bardziej i opowiadamy, co ciekawego słychać w pracy. No tak, ale czy dorośli ludzie, którzy przecież planują wspólne życie, powinni ograniczać się do tak oczywistych spraw? Czy wymówka, że nie zostali nauczeni rozmów o uczuciach i emocjach musi być ograniczeniem? Jak zacząć rozmowę, aby nie była krępująca dla żadnej ze stron?

My proponujemy wyłożyć karty na stół. A dokładniej – karty autorstwa Agaty Pierzchały zatytułowane Jupitajnia COUPLE. Poznajcie je bliżej.


Przegląd elementów gry Jupitajnia COUPLE

Jupitajnia COUPLE to zestaw do gry dla par. Nie dostaniemy go jednak w kartonowym pudełku, ale w estetycznym, płóciennym woreczku. Wewnątrz znajdziemy zestaw kart, instrukcję oraz mniejszy woreczek, a w nim sześcienną kość i klepsydrę.

Wśród kart możemy wyróżnić: 38 Kart Pytań, 1 Kartę Refleksji oraz 9 Kart Nagród. Na każdej Karcie Pytań znajdują się trzy pytania, a przy nich jedna, dwie lub trzy kropki. Na Kartach Nagród widnieją po trzy akcje do wykonania przez parę. Więcej o nich znajdziecie w dalszej części. Wszystkie karty prezentują się naprawdę ładnie. Ich estetyka współgra z całym zestawem, a duży format jest wygodny w użytkowaniu.

W niewielkiej, ale czytelnej instrukcji znajdziemy krótko i jasno rozpisane zasady, jak korzystać z kart Jupitajnia COUPLE.


Zasady gry

Zanim razem z naszą drugą połówką zasiądziemy do kart Jupitajnia COUPLE, warto zadbać o przyjemną atmosferę w formie wieczoru czy chwili we dwoje. Do gry nie potrzeba specjalnych warunków, więc można wyciągnąć ją zarówno w domowym zaciszu, jak i na wspólnym pikniku.

Karty dzielimy na trzy stosy w taki sposób, aby oddzielnie leżały Karty Nagród, Pytań i Refleksji. Pierwsza osoba rzuca kością i czyta odpowiednie pytanie (1/4 oczka – pytanie pierwsze, 2/5 – drugie, 3/6 – trzecie). Po odczytaniu pytania odwracamy klepsydrę, a osoba pytająca ma minutę na udzielenie odpowiedzi. Po tym czasie pytający ma za zadanie sparafrazować usłyszaną odpowiedź. Ktoś może zapytać, po co powtarzać wszystko drugi raz? To jedyna możliwość, aby upewnić się, że zostaliśmy dobrze zrozumiani. Jeżeli parafraza była prawidłowa, otrzymujemy tyle punktów, ile kropek przy pytaniu. Następnie role się odwracają i druga osoba zadaje pytanie.

Punkty zbieramy do wspólnej puli. Po uzyskaniu kolejno 10, 20 i 30 punktów losujemy Kartę Nagrody i zapoznajemy się z odpowiednią akcją. Powinniśmy ją zrealizować od razu lub w najbliższym czasie. Nagrody są tym bardziej interesujące, im więcej punktów zdobywamy. I tak na przykład po przekroczeniu pierwszego progu możemy trafić na nagrodę w postaci powiedzenia sobie komplementu, ale już na koniec zrobienie wspólnie czegoś, czego jeszcze razem nie robiliśmy.


Recenzja gry Jupitajnia COUPLE

Jupitajnia COUPLE to druga gra o budowaniu relacji, którą mamy okazję Wam przedstawić. Poprzednio była to Talia Ja-Ty (recenzję znajdziecie TUTAJ). Dzisiaj skupiamy się jednak na relacjach w związku.

Wykonanie

Na pierwszy rzut oka jedno można powiedzieć na pewno: Jupitajnia COUPLE wygląda naprawdę ładnie! Karty są wykonane nie tylko estetycznie, ale też solidnie. Do tego niebanalne opakowanie, jakim jest płócienny woreczek (a w zasadzie dwa) – na mnie całość zrobiła bardzo pozytywne wrażenie. Autorka zadbała nawet o takie szczegóły, jak kolor kości i wnętrza woreczka pasujący do zestawu. Jedyny drobiazg, do którego ktoś może się przyczepić, to jednakowy rewers wszystkich rodzajów kart, co będzie zauważalne przy przygotowywaniu gry.

Rozgrywka

Wiemy już, że Jupitajnia COUPLE wygląda pięknie, ale to jej przeznaczenie jest bardziej istotne. Czy estetyka pociąga za sobą przyjemne wrażenia z gry?

Jupitajnia COUPLE jest przeznaczona do gry we dwoje, a poświęcić na nią będziemy musieli ok. 30 minut do godziny. Karty bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w związkach kilkumiesięcznych, gdzie partnerzy dopiero się poznają, jak i w tych wieloletnich, w ramach odświeżenia naszej relacji. Podczas rozgrywki (może bardziej rozmowy?) natrafimy na wiele ciekawych pytań, o których często nie myślimy lub nie mówimy na co dzień. Odpowiedź na niektóre z nich na pewno będzie dla nas powodem do dumy, natomiast inne zmuszą do refleksji. Na każdą odpowiedź dostajemy 60 sekund, które odmierza nam klepsydra. Efektem zastosowania ograniczenia czasowego jest mówienie od razu tego, co przychodzi nam na myśl. W związku z tym często będzie tak, że grając kolejny raz, jeśli trafimy na to samo pytanie, udzielimy innej odpowiedzi.

Na początku nie do końca widzieliśmy sens parafrazowania czyjejś wypowiedzi. Wystarczyło jednak kilka pytań, aby stało się to dla nas jasne. Okazuje się, że często odbieramy czyjąś wypowiedź nieco inaczej, niż powinniśmy, na przykład dodając do niej własne odczucia. Zmieniamy w ten sposób jej przekaz. A czy to nie właśnie brak zrozumienia jest jednym z głównych powodów sporów? Jupitajnia COUPLE uczy nas nie tylko uważnego słuchania drugiej osoby, ale też jasnego przekazywania komunikatów naszemu partnerowi.

Choć na odpowiedź mamy tylko minutę, u nas często zdarzało się, że po sparafrazowaniu wypowiedzi, spędzaliśmy jeszcze chwilę nad omówieniem danej sprawy. To właśnie sprawia, że gra może nieco się przedłużyć. Ale zawsze wiemy, że po osiągnięciu progu 10 punktów czekają na nas nagrody, a te przecież wszyscy uwielbiają!

Nagrody i Refleksje

Forma nagród w grze Jupitajnia COUPLE ma na celu zachęcić nas do wspólnej aktywności i przyczynić się do pogłębienia naszej relacji. Myślę, że będą one szczególnie ważne dla związków wieloletnich, gdzie co raz rzadziej dzieje się coś nowego.

Istotną częścią zakończenia gry jest realizacja Karty Refleksji. To moment na powiedzenie sobie, czego nowego dowiedzieliśmy się podczas rozgrywki.


Podsumowanie

Jupitajnia COUPLE zrobiła na nas pozytywne wrażenie. Razem z partnerem chętnie do niej zasiadamy, nie czując już żadnych obaw i wątpliwości. Jeśli więc szukacie gry, która zapewni wartościowo spędzony czas we dwoje, a ponadto pozwoli na poruszenie ważnych tematów, ta sprawdzi się doskonale. Jupitajnia COUPLE pokazuje, że rozmowy na ważne tematy, jak wsparcie, uczucia i emocje, nie muszą być trudne. Ponadto będzie idealnym prezentem dla nowożeńców lub na kolejną rocznicę ślubu, albo dla partnerki/partnera, aby pokazać, że zależy nam na wspólnym spędzaniu czasu i wzmacnianiu naszych relacji. Z czystym sumieniem polecam Jupitajnię COUPLE wszystkim parom, które wciąż chcą pracować nad swoim związkiem i chętnie wykorzystają do tego pomocne, ale i przyjemne narzędzia.


Mocne strony:

  • piękne, solidne wykonanie,
  • poruszenie ciekawych spraw w formie pytań,
  • wzmacnianie relacji i poznawanie się na nowo,
  • doskonała jako prezent.

Słabe strony:

  • jednakowy rewers wszystkich kart.

Przydatne linki:

Grę kupisz tutaj

Artykuły autorki Jupitajni Agaty Pierzchały


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazała autorka Agata Pierzchała. Bardzo dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *