Recenzje

Recenzja #383 Alicja w krainie słów

Zasiądź do herbatki w towarzystwie Alicji, Kapelusznika i pozostałych bohaterów podczas rozgrywki w rodzinną grę słowną Alicja w krainie słów. Czy uda Ci się przestrzegać zasad Królowej Kier i dotrwać do końca przyjęcia?


Informacje o grze Alicja w krainie słów

Autor gry: Chris Darsaklis, Spyros Koronis

Ilustracje: Asterman Studio

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 3-8

Czas gry: 25 min.

Wiek: 10+

Mechaniki w grze: Real-Time, Variable Player Powers

Królowa Kier, władczyni Krainy Czarów, zaprosiła cię na herbatkę w pałacowych ogrodach. Królowa lubuje się w ustanawianiu dziwacznych praw. Na przykład dzisiaj zabrania używania niektórych liter alfabetu! Każdy, kto wypowie słowo zawierające zakazane litery, będzie musiał jak niepyszny wracać do domu. Czy wytrwasz do końca przyjęcia?

Alicja w krainie słów to imprezowa gra rodzinna, w której będziemy przeszukiwać swój zasób słownictwa dotyczącego wyjątkowo różnorodnych tematów: od owoców po Starożytną Grecję. Przekonaj się, czy uda Ci się wykorzystać go w określonym czasie, czy zostaniesz zmuszony opuścić tę szaloną herbatkę u Królowej Kier!


Przegląd elementów gry

W kolorowym pudełku znajdziemy przede wszystkim karty z: literami, bohaterami powieści Lewisa Carrolla, punktacją i tematami rozmów, żetony, instrukcję oraz uroczy, grający imbryk.

Dzieciom na pewno przypadnie do gustu imbryczek, który podczas rozgrywki będzie odmierzał czas wypowiedzi każdego gracza, grając melodyjkę. Możemy zmienić w nim głośność oraz czas, w zależności od poziomu trudności, jaki chcemy przyjąć w danej rozgrywce.

Na kartach bohaterów znajdziemy postaci, takie jak: Kapelusznika, Alicję, Królową Kier, Dwójkę Kier, Bliźniaków, Kota z Cheshire, Pana Gąsienicę oraz Białego Królika. Będziemy mogli wykorzystywać ich indywidualne zdolności, aby przechytrzyć przeciwników lub zabezpieczyć samych siebie.


Zasady gry

Alicja w krainie słów składa się z tylu rund, ilu graczy zasiada do stołu. W instrukcji zostały przedstawione warianty podstawowy i zaawansowany. Ten pierwszy przewidziany został dla gry, w której biorą udział młodsi gracze, ale na pewno wiele osób będzie wolało urozmaiconą rozgrywkę. Jeśli wybieramy tryb zaawansowany, na początku gry wręczamy graczom karty postaci, podczas gdy w podstawowym udział bierze tylko Królowa Kier (w końcu przyjęcie bez gospodarza byłoby nieco nie na miejscu!). Podczas jednej rundy rozgrywać będziemy następujące fazy:

  1. Nakrycie stołu.
  2. Rozmowa.
  3. Sprzątanie.

Podczas nakrycia stołu przygotowujemy stos kart punktacji, a osoba posiadająca Królową Kier wybiera jeden temat rozmowy spośród dwóch. Następnie odkrywa dwie (lub trzy) karty zakazanych liter i uruchamia imbryk, rozpoczynając rozmowę.

Skoro temat aktualnej rozmowy jest już wybrany, gracze po kolei muszą powiedzieć słowo z nim związane. Co istotne, nie może używać zakazanych liter! Ponadto wypowiadane słowo nie może zostać powtórzone po innym graczu. Jeśli dany wyraz łamie zasady, albo gracz nie zdążył nic powiedzieć, a imbryk przestał grać, odpada i bierze wierzchnią kartę punktacji. Jeżeli jednak mu się to udało, naciska imbryk, a swoją kolejkę zaczyna kolejny gracz. Rozmowa toczy się do momentu, aż odpadną wszyscy poza jedną osobą lub każdy zagra wszystkimi postaciami.

Po zakończeniu rozmowy, przechodzimy do sprzątania. Gracze otrzymują liczbę punktów wskazaną na karcie, przekazują swoją postać osobie z lewej strony i przygotowują się do nowej rundy.

Niektóre karty tematów zostały oznaczone dodatkowym symbolem. Są to prostsze dziedziny, które możemy wykorzystać w zabawie z młodszymi graczami. Grę możemy też upraszać bądź utrudniać, zmieniając czas na wypowiedź. Choć mogłoby się wydawać, że 10 sekund to bardzo dużo, żeby powiedzieć jedno słowo, sprawa komplikuje się, kiedy temat zaczyna się wyczerpywać!


Recenzja gry Alicja w krainie słów

Alicja w krainie słów to gra słowna o prostych zasadach, której imprezowego charakteru nadaje dynamiczna rozgrywka i wyścig z czasem. Kilka opcji, które pozwalają nam modyfikować zasady: postaci, czas gry, liczba wykładanych liter i tematy, umożliwiają nam lepiej dopasować rozgrywkę do danego towarzystwa. Możemy więc przygotować zabawę dla rodziny z dziećmi, ale też wariant dla starszych graczy. Dzięki temu Alicja w krainie słów sprawdzi się w każdym towarzystwie, które lubi lekkie gry słowne.

Tik-tok, tik-tok, tik-tok…

Z początku miałam obawy, czy grający imbryk nie będzie irytował nas podczas rozgrywki, ale na szczęście okazał się on po prostu ciekawym urozmaiceniem zabawy.

Czas w grze mija bardzo szybko, więc przy mniejszej liczbie graczy zwiększaliśmy liczbę rozgrywanych rund. Jak to jednak często bywa z imprezówkami, im nas więcej, tym ciekawiej. Tutaj nie ma mowy o nudzie: przez cały czas musimy uważnie słuchać innych, aby nie powtórzyć ich słów, a jednocześnie myśleć już nad następnym słowem… A najlepiej kilku, bo jest spora szansa, że ktoś użyje go przed nami! Albo dorzuci dodatkową zakazaną literę, jeśli ma taką możliwość. Bądź gotowy na nutkę negatywnej interakcji!

Elementy gry osadzone zostały w klimacie Alicji w Krainie Czarów, co może przyciągnąć młodszych graczy, choć tematyka nie ma większego wpływu na samą rozgrywkę.

Gdzieś to już było, ale…

Alicja w krainie słów skojarzyła mi się z inną grą od tego samego wydawnictwa, a mianowicie z Łap za słówka, którą miałam okazję recenzować TUTAJ jakiś czas temu. Tam również wybierany był temat, z którego szukaliśmy słów oraz wykładało się dwie litery. Zasadnicza różnica polegała jednak na tym, że w Łap za słówka wskazanych liter trzeba było użyć, a w Alicji nie można tego zrobić. Mając porównanie, zdecydowanie chętniej wrócę do omawianej tutaj gry, ze względu na bardziej dynamiczną rozgrywkę i niemożliwość wystąpienia sytuacji bez wyjścia.

Alicja w krainie słów zapewnia wysoką regrywalność, dzięki losowym dobieraniu liter i tematów. Każda rozgrywka będzie zatem wymagała od nas szukania innych słów. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że gra ta jest walką z czasem, co nie każdemu będzie odpowiadać. Jeśli odbiorcą ma być osoba, która preferuje spokojne gry słowne wymagające dłuższych i trudniejszych rozmyślań, Alicja w krainie słów raczej nie okaże się dobrym wyborem.


Podsumowanie gry Alicja w krainie słów

Alicja w krainie słów to gra imprezowa, która doskonale sprawdzi się przy rodzinnym stole. Minimalne wymagania, proste zasady i dynamiczna rozgrywka sprawiają, że gra mija szybko i przyjemnie. Dzięki temu, że zasiąść do niej może nawet 8 osób (lub więcej, jeśli odrzucimy karty postaci), spokojnie możemy zaproponować ją w liczniejszym towarzystwie. I choć może nie będzie to gra słowna najczęściej lądująca na moim stole, to już nie mogę doczekać się, aż będę mogła ją zaproponować swoim uczniom. Gra zapewni im nie tylko dobrą, lekką rywalizację, ale też zmusi do pobudzenia wyobraźni i wzbogacenia swojego słownictwa!


Mocne strony:

  • proste zasady,
  • dynamiczna rozgrywka,
  • możliwość dostosowania poziomu trudności do towarzystwa,
  • grający imbryczek, który spodoba się młodszym graczom,
  • minimalne ograniczenia wiekowe,
  • rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.

Słabe strony:

  • nie nadaje się dla osób wolących spokojne, wymagające dłuższych rozmyślań gry słowne.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Egmont. Bardzo dziękujemy!

egmontpolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *