Recenzje

Recenzja #824 Mow

Czas wracać do obory! Umiejętnie zagrywaj karty krów, lecz bądź ostrożny, gdyż przy niektórych osobnikach, aż roi się od uciążliwych much! Mow to zabawna gra autorstwa Bruno Cathala pełna uroczych ilustracji i zaskakujących zwrotów akcji.


Informacje o grze

Autor gry Mow: Bruno Cathala

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2-10

Czas gry: 15 minut

Wiek: 7+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPrzegląd elementów

Gra Mow pojawiła się w Polsce już kilka lat temu. Teraz otrzymujemy ją w odnowionym wydaniu i pod banderą wydawnictwa Rebel. Gra zajmuje małe pudełko, które oprócz porządnie wykonanych elementów, kryje w sobie pewną niespodziankę… Nie przestraszcie się, gdy uniesiecie wieczko, a gra przywita Was uroczym muczeniem! Na okładce nie znajdziemy informacji, że w środku znajduję się głośnik i to tak idealnie odwzorowujący dźwięk wydawany przez krowę, niektórzy mogą się więc mocno zdziwić!

Nowe wydanie gry zyskało również odświeżoną szatę graficzną. Zamiast dość krzykliwych rysunków w komiksowym stylu krowy otrzymały nowy, bajkowo-sielankowy wygląd powiązany z porami roku. Nam ta zmiana bardzo przypadła do gustu!

Oprócz krów (dwóch talii po 48 kart) w pudełku znajdziemy również karty rolników, wspierające graczy, którym gorzej poszły wcześniejsze zmagania, zgrabny notesik, ołówek oraz instrukcję. Zasady zostały czytelnie przedstawione i poparte licznymi przykładami.

Zarys Rozgrywki

Jak grać w Mow? Zasady rozgrywki są bardzo proste. Gracze wybierają kartę krowy z ręki i zagrywają ją na stół, przestrzegając złotej zasady. „Karta krowy, którą dodajesz do stada, MUSI mieć niższy, albo wyższy numer niż pozostałe karty krów w stadzie.” Oprócz zwykłych kart z numerami mamy do dyspozycji również karty specjalne, które pozwalają nam wykonywać dodatkowe akcje. Krowy akrobatki (numery 7 i 9) można zagrywać na karty o tych samych numerach. Blokerki (0 i 16) blokują końce stada. Niemrawki mogą wcisnąć się między nienastępujące po sobie numery. Niestety krowy specjalne są bardzo lubiane przez muchy…

Jeśli gracz nie może bądź nie chce dołożyć karty, musi zebrać całe stado do swojej „obory”, czyli na swój stos. Na koniec gry wszystkie muchy, które znajdują się na zebranych krowach, będą liczyły się jako punkty ujemne. Rozgrywka kończy się momencie uzbierania przez któregoś z graczy 100 much. Podczas zabawy gracz, któremu nie powiodło się podczas ostatniej rundy i który zgromadził u siebie najwięcej much, otrzymuje losową kartę rolnika ze specjalną umiejętnością. Może ją wykorzystać w przyszłych rundach i nieco zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo.

Recenzja

Mow spodobało nam się już od pierwszej rozgrywki! To bardzo przyjazna gra rodzinna, która sprawdzi się również na imprezach. Karty krów są urocze i zabawne, zasady nie są skomplikowane i bez problemu zrozumieją je zarówno dzieci, jak i nieograni gracze. Gra ma sporą dawkę losowości, co nie każdemu może się spodobać. Nie mamy żadnego wpływu na dobierane karty i możemy jednie zarządzać swoją ręką. Nam to jednak kompletnie nie przeszkadzało w dobrej zabawie!

Dzięki losowości Mow ma sporą regrywalność i każda rozgrywka może wyglądać nieco inaczej. Gra jest dynamiczna, nie mamy tutaj długiego zastanawiania się nad dołożeniem karty. Zabawa jest emocjonująca, szczególnie wtedy, kiedy stado już dość mocno się rozrosło i w każdym momencie ktoś może zgarnąć wszystkie karty…

Zgodnie z informacją na pudełku w Mow może zagrać jednocześnie nawet 10 graczy! Ja nie wyobrażam sobie rozgrywki w takim składzie, gdyż zanim przyszłaby kolej ostatniej osoby, stado zgarnąłby już z pewnością któryś z graczy. Myślę, że 5-6 osób to maksimum dla komfortowej rozgrywki. Co ciekawe gra sprawdzi się również dla 2 graczy! Przygotowano dla nich specjalny wariant, w którym krowy zamiast do jednego, dokładamy do trzech stad! Muszę przyznać, że działa to całkiem nieźle!

Podsumowanie

Mow to zabawna gra karciana, w której zagrywamy karty krów i jednocześnie staramy się, aby nie trafiły do nas uciążliwe muchy. Gra jest bardzo ładnie wykonana, charakteryzuje się prostymi zasadami i świetnie sprawdzi się jako imprezowa i familijna pozycja! Polecamy, to gra, że MUUUUcha nie siada!

Mocne Strony:

  • staranne wykonanie,
  • proste zasady rozgrywki,
  • urocze ilustracje krów,
  • karty rolników wspomagające graczy,
  • ciekawy tryb dla dwuosobowy,
  • muczące pudełko!

Słabe Strony:

  • dość spora losowość.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *