Recenzje

Recenzja #72 Skubane Kurczaki

Recenzja 72

Skubane Kurczaki to gra typu memory w nowoczesnym wydaniu, do której dołączone zostały duże drewniane figurki kurczaczków. Weź udział w szalonym wyścigu i spróbuj oskubać z piórek pozostałe kurczaki.

Informacje o grze

Autor gry: Klaus Zoch

Ilustracje: Doris Matthäus

Wydawnictwo: Zoch Verlag

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 15-20

Wiek: 4+

Mechaniki w grze: Memory

Zarys fabularny/krótki opis z pudełka

„Dziś na farmie rozgrywa się wielka Olimpiada! Każdy kurczak stroszy piórka, do wyścigu się szykując. Wszystkie walczą między sobą, przeciwnika oskubując. Ten, kto pierwszy zgarnie wszystkie piórka, zostanie zwycięzcą podwórka.”

Skubane Kurczaki (1)

Wykonanie/elementy gry

Dość dużych rozmiarów pudełko do gry Skubane Kurczaki zawiera śliczną ilustrację przedstawiającą tytułowe kurczaki, które właśnie postanowiły sobie urządzić szaloną zabawę. Okładka przyciąga wzrok, ponieważ jest kolorowa i utrzymana w nieco humorystycznym klimacie. Wewnątrz pudełka znajdziemy kilka ciekawych elementów, przyjrzyjmy się im dokładniej.

Skubane Kurczaki (2)

Jak sami widzicie dużą część stanowi tekturowa wkładką, którą wypełnia powietrze, dlatego też pudełko powinno być wyraźnie mniejsze. Pierwszymi elementami, które rzucają nam się w oczy to ogromne drewniane figurki kurczaków w czterech kolorach: żółtym, białym, niebieski oraz zielonym. Do figurek dołączone zostały drewniane piórka, specjalnie dopasowane by umieścić je z tyłu naszego kurczaczka.

Każda z figurek posiada z tyłu cztery otwory, w których podczas szalonego wyścigu będziemy umieszczali piórka innych kurczaków. Całość prezentuje się nadzwyczaj dobrze i z pewnością sprawi wiele radości nie jednemu młodszemu uczestnikowi zabawy.

Skubane Kurczaki (4)

Kolejnymi elementami są 24 tekturowe płytki w kształcie jajek. Zawierają one 12 różnych ilustracji. Są one bardzo kolorowe i przede wszystkim ciekawe, co przyciąga uwagę naszych pociech. Zostały one wykonane z solidnego kawałka tektury, dlatego też nie obawiałbym się o ich trwałość.

Skubane Kurczaki (9)

Kolejnym elementem jest 12 płytek, z których ułożymy podwórko. Zawierają one ilustracje, które pojawiły się na wcześniej wspomnianych kafelkach jajek i również są wykonane bardzo solidnie.

Skubane Kurczaki (7)

Czterostronicowa instrukcja to tak naprawdę kilka akapitów zasad, które są bardzo proste i intuicyjne. Tej gry w zasadzie nie trzeba tłumaczyć. Jednorazowa lektura nie pozostawia cienia wątpliwości, jak zacząć grać wedle wymyślonych przez autora zasad.

Skubane Kurczaki (8)

Rozgrywka

Zabawę należy zacząć od przygotowania rozgrywki, które nie powinno zająć dłużej niż minutę. 12 płytek należy dokładnie potasować i umieścić zakryte na środku stołu. Wokół nich należy rozłożyć okrągły tor z 24 jajek. Najlepiej w taki sposób, by powielające się ilustracje nie pojawiły się obok siebie. Ostatnim etapem przygotowania jest umieszczenie na jajkach kurczaków. Umieszczamy ich tyle, ilu graczy bierze udział w rozgrywce. Między kurczakami musimy zachować równe odstępy:

 • 4 graczy = 4 kurczaki i odstępy między nimi to 5 jajek,
 • 3 graczy = 3 kurczaki i odstępy między nimi to 7 jajek,
 • 2 graczy = 2 kurczaki i odstępy miedzy nimi to 11 jajek.

Poniżej prezentujemy przykładowe rozstawienie dla czterech graczy.

Skubane Kurczaki (11)

Kurczaki będą się ścigać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przeskakując z jajka na jajko. Jednak nie będzie to takie proste, chyba że mamy bardzo dobrą pamięć. Zanim poruszymy naszą figurką, musimy odkryć jeden żeton podwórka, pokazać go wszystkim graczom i jeśli był to obrazek wskazany na jajku przed nami, dopiero wtedy możemy wykonać ruch. Jeśli prawidłowo wskazaliśmy kafelek, to mamy okazję spróbować ponownie i tak do momentu, aż obrazek, który odkryjemy, nie będzie się zgadzał z obrazkiem znajdującym się na jajku przed nami. Tura przechodzi do kolejnego gracza, który jeśli zapamiętał wcześniej odkrywane obrazki, to będzie miał łatwiejsze zadanie do wykonania.

Skubane Kurczaki (12)

Jeśli uda nam się dogonić inną kurkę, ale wciąż stoimy za nią, to teraz musimy odkryć taki sam rysunek jak na jajku znajdującym się przed kurką, która stoi przed nami. Jeśli nam się to uda, to wtedy skubiemy kurczaka, czyli wyciągamy jego piórko i wkładamy je w odpowiedni otwór do naszej figurki. Gdy przed nami stoi większa ilość figurek, wtedy możemy przeskoczyć je wszystkie i jednocześnie oskubać je z ich piórek. Osoba, której jako pierwszej uda się oskubać pozostałe kurczaki, co jest jednoznaczne z zebraniem wszystkich piórek – wygrywa grę.

Skubane Kurczaki (15)

Podsumowanie

Gra Skubane Kurczaki wywołała u nas sporo pozytywnych emocji, których się nawet nie spodziewaliśmy. Zaskoczyła nas ona nie tylko fantastycznym wykonaniem, ale także dopracowaną mechaniką, która wciąga od pierwszych chwil. Ilustracje na kafelkach są naprawdę śliczne i kolorowe, a same kurczaki są rewelacyjne. Zasady gry są niezwykle intuicyjne i śmiem twierdzić, że gra sprawdzi się nawet dla nieco młodszych graczy, aniżeli dla czterolatków i więcej. Jednak należałoby wtedy zwracać ogromną uwagę na grającą pociechę, gdyż piórka są dość drobnym elementem, który można połknąć.

Skubane Kurczaki (10)

Cieszy fakt, że wszystkie kafelki zostały wykonane z solidnego i grubego kawałka tektury. A fakt, że gra jest przeznaczona głównie dla młodszych odbiorców sprawia, że nie szybko elementy te zostaną uszkodzone.

Skubane Kurczaki to nic innego jak znane i lubiane wszystkim memory, które tutaj zyskała dodatkową głębię w postaci toczącego się wyścigu. Pamiętam swoje rozgrywki w memory, które tuż po pierwszej partii sprawiały, że nie chciało mi się do niej ponownie wracać. Tutaj jest zupełnie inaczej. Po każdej rozgrywce mamy ochotę na jeszcze jedną partię, a po niej na kolejną. Gra sprawdzi się nie tylko wśród najmłodszych, ale sprawi radość również całym rodzinom z dziadkami włącznie.

Skubane Kurczaki (14)

Dodatkowym aspektem gry, na który warto zwrócić uwagę to jej walory edukacyjne. Gra rozwija pamięć oraz spostrzegawczość. Także łączymy przyjemne z pożytecznym. Gra jest niezwykle dynamiczna i tak naprawdę gracze wykonują swoje tury jedna za drugą. Nie zaznamy tutaj ani chwili wytchnienia, gdyż przez całą rozgrywkę trzeba bacznie obserwować kafelki, które są odkrywane  jeden za drugim. Dzięki tej dynamice, ciągłym emocjom, napięciu i fantastycznemu wykonaniu, faktycznie czujemy jakbyśmy brali udział w wyścigu. W rolę kurczaczków szczególnie potrafią wczuć się dzieci, które emocjonalnie podchodzą do oskubywania kurek – wzmaga to ich koncentracje na grze.

Skubane Kurczaki (17)Gra zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi SonderpreisKinderspie oraz BestesKinderspiel w 1998 roku. Do tej pory zajmuje czołowe pozycje w rankingach gier dla dzieci. Skubane Kurczaki to tytuł, którym zdecydowanie powinniście się zainteresować. Nam sprawił wiele radości i z pewnością jeszcze nie raz wyląduje na naszym stole.


Zalety:

 • fantastyczne wykonanie,
 • memory w nowoczesnym wydaniu,
 • duża dynamika i rywalizacja,
 • sporo emocji,
 • wciąga od pierwszych chwil,
 • proste i intuicyjne zasady,
 • walory edukacyjne.

Wady:

 • pudełko mogłoby być mniejsze,

Skubane Kurczaki (18)

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Zoch za przekazanie gry do recenzji

zoch small

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *