Recenzje

Recenzja #237 Bogowie Olimpu

Bogowie Olimpu to edukacyjna gra quizowa, dzięki której powtórzenie wiedzy o mitologii greckiej będzie świetną zabawą. Połącz przyjemne z pożytecznym, odpowiadaj na pytania i spraw, aby jak najwięcej bóstw  stanęło po twojej stronie. Uważaj jednak na niebezpieczeństwo i straszliwe potwory…


Informacje o grze

Autor gry: Joanna Bolek, Urszula Pitura

Ilustracje: Katarzyna Urbaniak

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20-30 minut

Wiek: 8+

Mechaniki w grze: Quiz, Set Collection


Pudełko z grą

Starożytni Grecy wierzyli, że na najwyższym masywie górskim w ich kraju-Olimpie zamieszkują wszechmocni Bogowie. Szczycili się oni różnymi mocami, przeżywali przygody oraz mieli różne problem i ludzkie przywary. O Bogach Olimpu napisano mnóstwo historii, o których w czasach nowożytnych należy mieć chociaż mgliste pojęcie. Na szczęście istnieją przyjemne sposoby nauki i możliwości sprawdzania wiedzy – wystarczy połączyć mity greckie z grą planszową i świetnie się bawić.


Przegląd elementów gry

Zawartość opakowania

Gra Bogowie Olimpu zapakowana jest w dość małe i poręczne pudełko. W środku instrukcję oraz karty: 14 bóstw, 15 potworów, 15 kategorii, 65 pytań oraz kartę pierwszego gracza. Wszystkie karty zilustrowane są w podobnym stylu jak okładka.

Karta Zeusa

Bogowie są przedstawieni dokładnie, posiadają charakterystyczne dla siebie atrybuty i nie powinno być problemu z ich odróżnieniem. Potwory budzą raczej śmiech niż strach, dziewczynom najbardziej spodobała się Charybda przedstawiona jako niebieski wir z wielką paszczą i oczami. Grafiki są ładne i proste, nie są udziwnione, co mi się bardzo podoba. Są dokładnie takie, jakie powinny być.

Potwory

Teraz przejdźmy do kart quizowych. Każda z nich zawiera 3 pytania z różnych kategorii. Do wyboru mamy 65 kart co daje nam łącznie aż 195 pytań! Każde z nich jest unikalne i wymaga odpowiedzi typu PRAWDA/FAŁSZ. Nie są to banalne zagadnienia, niektóre dotyczą naprawdę  szczegółowych zagadnień, co zachęca do poszerzania swojej wiedzy z zakresu mitologii. Pytania są napisane czytelną czcionką.

Przykładowe pytania

Instrukcja do gry jest jasna i z dokładnością przedstawia zasady rozgrywki. Po jednorazowym przeczytaniu wszystko powinno stać się jasne. Dodatkowo na końcu instrukcji znajdziemy „Dodatek dla dociekliwych”, gdzie przedstawiono skróty niektórych mitów.

Czytelna instrukcja

Zasady gry

Zasady gry Bogowie Olimpu są bardzo proste. Po przygotowaniu kart Pierwszy Gracz odsłania pierwszą kartę Kategorii tak, żeby była dobrze widoczna i wykonuje swoją akcję. Ma do wyboru 3 możliwości: wyzwanie, ryzyko oraz ofiara.

Przygotowana rozgrywka

Wyzwanie polega na pobraniu karty z pytaniem i udzieleniu odpowiedzi na to wskazane przez wylosowaną kategorię. Jeżeli gracz odpowiedział poprawnie, to zdobywa kartę, która od teraz staje się 1 punktem Odwagi. Druga możliwość (ryzyko) to po prostu zagranie na przeciwnika wylosowanej karty z potworem. Efekt karty działa natychmiast (na przykład brak możliwość wykonania akcji, czy strata punktu odwagi). Ofiara polega natomiast na zdobyciu przychylności wybranego bóstwa i na wymianie odpowiedniej liczbie punktów odwagi na kartę boga.

Rewersy kart quizowych -punkty Odwagi

Grę można zakończyć na kilka sposobów: przez wykorzystanie wszystkich kart bóstw, przez wyczerpanie się stosu pytań bądź przez wyłożenie 3 specjalnych kart potworów: Chimery, Hydry oraz Centaura.

Ups… koniec gry

Dodatkowo nasi bogowie, których zdobyliśmy za zdobyte z trudem punkty odwagi, mają specjalne moce, które mogą nam pomagać w rozgrywce. Możemy na przykład uzyskać ochronę przed potworami, zmniejszyć koszt pozyskania następnego boga bądź wymienić wyłożone karty bóstw na nowe.


Recenzja

Bogowie Olimpu to quiz, który sprawdzi naszą  wiedzę na temat greckiej mitologii. Żeby zagrać z dziećmi w tę grę, należy wcześniej wprowadzić dziecko w temat! Nie polecam zaczynać zabawy, bez wcześniejszego przeczytania kilku mitów. Łatwo wtedy można się do gry zniechęcić – nie wiadomo co odpowiadać na pytania, kim są ci wszyscy bogowie i potwory, które przeszkadzają w rozgrywce. My z dziewczynami przed zagraniem w grę przeczytałyśmy dwie książki Wydawnictwa Zielona Sowa: Najpiękniejsze Mity Greckie oraz Labirynt Minotaura. Historyczne śledztwo.

Najpiękniejsze Mity greckie i Labirynt Minotaura

Moje córki uwielbiają greckie mity, dlatego gra nie stanowiła dla nas trudności. Niektóre pytania były oczywiste, inne jednak wymagały zastanowienia i przywołania odpowiedniej historii. Myślę, że wiek 8+ pomimo prostych zasad gry został ustanowiony właśnie przez zasób wiedzy, jaki trzeba posiadać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zapoznać z mitologią grecką już młodsze dzieci. Nawet moja 4-latka znała odpowiedzi na niektóre pytania, na przykład o piętę Achillesa, czy nić Ariadny.

Karty Kategorii

Bogowie Olimpu pomimo dobierania kart z pytaniami „w ciemno” nie są zbyt losową grą. Każda właściwa odpowiedź na pytanie daje nam jedną kartę Odwagi, którą możemy wykorzystać do pozyskania karty Boga. Podczas gry dobrze się bawiłyśmy i często podpowiadałyśmy sobie nawzajem. Czasem w grze występowała negatywna interakcja – zagranie karty potwora na przeciwnika, ale efekt działania tej karty nie był zbyt spektakularny, wręcz w przypadku niektórych potworów pomocny – jak odpowiedź na dodatkowe pytanie. Negatywna interakcja może też ujawnić się w podbieraniu sobie upatrzonych kart Bogów, ale na szczęście bóstw jest tyle, że zaraz na miejsce jednego pojawiał się kolejny.

Karty bogów

Gra skłania do dyskusji, sprawia, że dzieci opowiadają o znanych im mitach i tym sposobem nawzajem przypominają sobie różne informacje. Myślę, że w grę można zagrać również drużynowo, wspólnymi siłami odpowiadając na pytania i wspólnie podejmować decyzję, czy zagrać potwora, czy może spróbować pozyskać przychylność greckiego boga. Gra z powodzeniem mogłaby być wykorzystywana na lekcjach historii, czy języka polskiego do powtórzenia materiału, jak również w warunkach domowych. Pamiętajmy, że w tej grze nie znajdziemy wielkich emocji i nie będziemy co chwilę wybuchać śmiechem – to zdecydowanie pozycja edukacyjna.

Polecam również z zapoznaniem się z inną grą quizową Wydawnictwa Zielona Sowa – Dziewięć Światów. Ta pozycja z kolei pomaga nam sprawdzić wiedzę z mitologii nordyckiej i oprócz pytań typu „prawda i fałsz” zawiera również trudniejsze pytania „a, b, c”.

Bogowie Olimpu i Dziewięć Światów

Jedynym problemem, a zarazem zaletą gier quizowych jest ograniczona regrywalność. W pewnym momencie odpowiedzi na wszystkie pytania będą już jasne. Jeśli zagramy z osobami, które nigdy nie grały w taką grę, szanse nie będą zbyt wyrównane… Zaletą jest jednak nasza wiedza, która dzięki znajomości odpowiedzi będzie z pewnością imponująca.

Podsumowanie

Bogowie Olimpu to świetny quiz edukacyjny, dzięki któremu powtórzenie wiadomości o mitologii greckiej stanie się łatwe i przyjemne. Bardzo podoba mi się taka forma nauki. Dzięki zagraniu z dziećmi w tę pozycję sprawdzimy ich wiedzę przed szkolnym sprawdzianem, a przy okazji sami przypomnimy sobie najważniejsze informacje o greckich Bogach. Takie gry powinny być w szkołach obowiązkowe. Zamiast żmudnego wkuwania dobra zabawa!


Mocne strony:

  • dobrej jakości quiz edukacyjny,
  • duża liczba pytań,
  • urozmaicenie quizu potworami,
  • duży walor edukacyjny.

Słabe strony:

  • ograniczona regrywalność.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Zielona Sowa. Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

One thought on “Recenzja #237 Bogowie Olimpu

  • Ciekawa propozycja na rodzinne granie. Mitologia grecka jest niezwykle interesująca, co ciekawe góra Olimp nie jest bardzo wysoka, a jednak nikt ze starożytnych greków nie wybrał się sprawdzić, co tam słychać u bogów 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *