Recenzje

Recenzja #16 Serce Smoka

Serce Smoka

Serce Smoka to gra karciana tak sucha, że o jej domniemanym klimacie dowiedziałem się dopiero pisząc tę recenzję.

Autor recenzji: Orath


Informacje o grze

Autor gry: Rüdiger Dorn

Ilustracje: Michael Menzel

Wydawnictwo: Galakta

Liczba graczy: 2

Czas gry: 20 minut

Ranking BGG: – Ogólna pozycja 1184, Gra rodzinna 309

Wiek: 8+

Mechaniki w grze: Hand Management

Cena gry to około: 43 zł (według serwisu Ceneo.pl)


Zarys fabularny

„Dawno, dawno temu, Wielki Smok opiekował się wszystkimi ludźmi i pilnował aby w całym królestwie panował ład i porządek. Jednak złowrogi czarnoksiężnik rzucił na niego urok, który zamienił go w kamienny posąg, a źródło jego wewnętrznego ognia uwięził w rubinie, zwanym Sercem Smoka. Kiedy zabrakło Wielkiego Smoka, w krainie nastały lata niepokoju. Rozszalałe ogniste smoki i trolle atakują królestwo, z trudem powstrzymywane przez mężnych bohaterów i sprytne łowczynie.

Jako uczeń Wielkiego Smoka, musisz postarać się zdjąć klątwę i uwolnić swojego mistrza. Jako wierny sługa czarnoksiężnika dopilnuj, by smok nigdy nie obudził się ze snu w swoim skalnym więzieniu.”

Serce_smoka


Wykonanie

Pudełko do gry Serce Smoka jest niewielkich rozmiarów, a w środku znajdziemy takie elementy jak:

Serce_smoka

Krótką, czterostronicową instrukcję, która wyjaśnia wszystkie zasady gry.

Ładnie zilustrowaną planszę, z wyraźnie zaznaczonymi polami, na które będziemy zagrywać karty z naszej ręki. Dodatkowo na planszy narysowane zostały strzałki, które mają na celu przypominać nam o efekcie zagrywanej karty.

Serce_smoka

100 kart (2 identyczne zestawy po 50 kart), których ilustracje odpowiadają polom na planszy. Na kartach znajdziemy: Skrzynie ze skarbem, Ognistego smoka, Skamieniałego smoka, Czarodziejkę, Trolla, Krasnoluda, Bohatera, Łowczynię smoków oraz Statek.

 

Warto zwrócić uwagę na rewersy kart, które swoim kolorem rozgraniczają karty na dwie talie.

Serce_smoka

 

Fajnym dodatkowym elementem dołączonym do gry jest czerwona figurka tytułowego Smoka.Serce_smoka

 


Rozgrywka

Serce smoka polega głównie na zdobywaniu jak największej liczby kart znajdujących się na planszy, trafiają one na stos kart, który pod koniec rozgrywki będzie stanowił naszą punktację końcową. W rogach każdej karty przypisana jest liczba PZ (od 1 do 4) jaką się za nią dostanie.Serce_smoka

Gracze na przemian zagrywają karty z ręki, umieszczając je na odpowiednich polach (zilustrowanych identycznie jak dana karta) na planszy. Muszą zagrać jedną lub kilka kart tego samego typu i wykonać związaną z nią akcje, przykładowo Trollem zabijamy wszystkie Czarodziejki znajdujące się na planszy, po czym zabieramy je do naszego zakrytego stosu kart, a Trolla zostawiamy na zagranym polu. Niektóre pola różnią się od siebie liczbą kart wymaganą do wykonania akcji. Są pola, na których wyłożenie jednej karty spowoduje reakcje na planszy, ale są też i takie, które wymagają zagrania 3, czy nawet 4 kart, aby wywołać pożądany efekt.

Ręka każdego z graczy składa się z pięciu kart, po wyłożeniu na plansze jednej karty (lub więcej kart tego samego typu) gracz od razu dobiera tyle, aby mieć ich znów 5 na ręce. Wyjątkiem jest, gdy któryś z graczy zabije Skamieniałego smoka, osoba ta zabiera figurkę Smoka z planszy i dobiera do 6 kart na rękę. Drugi gracz może wejść w posiadanie tej figurki na tych samych zasadach. Różnica polega tylko na tym, że zamiast brać figurkę z planszy, to zabiera ją swojemu oponentowi. Konsekwencją tego jest odrzucenie przeciwnikowi jednej karty i odłożenie jej z powrotem na wierzch jego talii. Figurka Smoka zapewnia nam dużą przewagę, więc nieprzerwanie się o nią rywalizuje w trakcie rozgrywki.Serce_smoka

Czas w grze Serce Smoka upływa wraz z odpływającymi statkami. Statki te w momencie utworzenia stosu składającego się z 3 kart wyruszają w morze. Gra kończy się, gdy trzeci stos statków odpłynie. Rozgrywka może skończyć się również, gdy któremuś z graczy skończą się karty w talii. Jednakże niezależnie od sposobu zakończenia gry, drugi gracz będzie mógł wykonać swój ostatni ruch.

 

Poniżej znajduje się opis poszczególnych kart:

Serce_smokaSkrzynia ze skarbem – brak akcji. Dzięki umiejętności Czarodziejki i Ognistego smoka, zabiera się wszystkie Skrzynie ze skarbem ze stosu na planszy.


Serce_smokaOgnisty smok – zagranie tej karty powoduje zabranie wszystkich wyłożonych na planszy Skrzyń ze skarbem na swój stos kart punktujących na koniec gry.


Serce_smokaSkamieniały smok – brak akcji. Dzięki umiejętności Czarodziejki, zabiera się wszystkie Skamieniałe smoki ze stosu na planszy oraz figurkę Wielkiego Smoka.


Serce_smokaCzarodziejka – zagrywając tę kartę gracz musi dokonać wyboru, czy chce zabrać wszystkie Skrzynie ze skarbem z planszy na swój stos punktów, czy wszystkie karty Skamieniałego smoka i dodatkowo zdobyć figurkę Wielkiego Smoka.


Serce_smokaTroll – Zagranie tej karty powoduje zabranie wszystkich wyłożonych Czarodziejek na planszy na swój stos kart punktujących na koniec gry.


Serce_smokaKrasnolud – gracz, który dołoży czwartego Krasnoluda, zabiera wszystkich czterech z planszy na swój stos kart punktujących na koniec gry.


Serce_smokaBohater – gracz który dołoży drugiego Bohatera, zabiera wszystkie wyłożone Trolle z planszy na swój stos punktów. Następnie gracz odkłada obie karty Bohaterów na obszar znajdujący się pod Statkami.


Serce_smokaŁowczyni smoków – gracz który dołoży trzecią Łowczynię smoków, zabiera wszystkie wyłożone Ogniste smoki z planszy na swój stos punktów. Następnie gracz odkłada trzy karty Łowczyń na obszar znajdujący się pod Statkami.


Serce_smokaStatek – gracz który dołoży trzeci Statek, zabiera wszystkie znajdujące się na obszarze pod nim, karty Bohaterów i Łowczyń smoków na swój stos kart punktujących na koniec gry. Trzy karty Statku są odkładane w formie stosu obok planszy. Po odłożeniu trzeciego stosu obok planszy gra ulega zakończeniu.

 

Jak widać prawie każda karta niesie ze sobą jakiś efekt i wynikające z tego korzyści. Gra zmusza nas do zagrania minimum jednej karty podczas ruchu. To jaką kartę rzucimy jest zależne tylko i wyłącznie od naszej decyzji. W zależności od sytuacji na planszy gracz musi analizować, która karta najlepiej zaprofituje w trakcie ruchu.


Podsumowanie

Serce Smoka to ciekawa karcianka, która należy do gier szybkich, lekkich i przyjemnych, dając również możliwość lekkiego kombinowania. W czasie gry często zdarza się, że przeciwnik podbiera nam karty, na które sami polowaliśmy, dlatego też warto szacować ryzyko związane z zagrywaniem każdej z nich. Gra jest niezależna językowo, a prostota zasad sprawia, że łatwo można kogoś z nimi zapoznać, przez co świetnie sprawdza się również w przypadku dzieci. Po skończonej rozgrywce towarzyszy uczucie, chęci zagrania kolejnej, kolejnej i kolejnej partii, nawet jeśli ciągle przegrywamy. Porażka nie demotywuje, a wręcz zachęca do zrewanżowania się.Serce_smoka

Największym minusem gry jest duża losowość, partie nie zawsze są odpowiednio zbalansowane. Czasem karty podchodzą idealnie na rękę, a niekiedy zdobywa się liche punkty, niezależnie od zagrywanych kart. Nie mniej jednak, po kilku partiach da się w pewien sposób „zapanować” nad tą losowością, co z kolei może doprowadzić do grania według pewnych schematów.

Plansza i grafiki na kartach są bardzo ładnie zilustrowane, szkoda tylko, że nie odczuwa się klimatu w grze, jest ona bardzo sucha i wcale nie czuć konfliktu, w którym jeden z graczy wciela się w sługę Czarnoksiężnika, a drugi w sługę Wielkiego smoka. Czy czujemy, że walczymy ze sobą o to jakie będą dalsze losy świata? Nie, po prostu zagrywamy kolejne karty i zdobywamy punkty, które pod koniec gry wyłonią zwycięzcę. Wyraźnie widać, że klimat został doklejony na siłę. Nie mniej jednak nie przeszkadza to w tym, by cieszyć się samą mechaniką gry. Serce_smoka

Osobiście lubię Serce Smoka, jego cena jest bardzo przystępna. Świetnie się sprawdza, czy to jako przerywnik między większymi tytułami, czy tak po prostu, żeby w coś zagrać. Jeśli zastanawiasz się nad jego kupnem, to polecam skorzystać z portalu Board Game Arena, gdzie możesz zagrać i samemu sprawdzić, czy ta gra zasługuje na miejsce w Twojej kolekcji.


Zalety

  • mechanika gry,
  • cena,
  • oprawa graficzna,
  • czas gry,
  • syndrom kolejnej partii,
  • niski próg wejścia.

Wady

  • losowość,
  • schematyczność,
  • brak klimatu.Serce_smoka 

Przydatne linki:

Znajdź najtańszą ofertę 

*Otwierając okienka kolejnych sklepów na Ceneo sprawiasz, że otrzymujemy drobną bonifikatę, z której utrzymujemy serwer i domenę. Nic cię to nie kosztuje, a dokładasz małą cegiełkę w rozwoju serwisu, który jest całkowicie wolny od reklam.

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *