Recenzje

Recenzja #23 Spaghetti

Spaghetti

Spaghetti to klasyczna gra w bierki w nowoczesnym i smakowitym wydaniu, gdzie czas to nasz największy przeciwnik.

Informacje o grze

Autor gry: Michał Gołębiowski

Ilustracje: Bartłomiej Kordowski

Wydawnictwo: Granna

Liczba graczy: 2 – 4

Czas gry: 30 minut

Ranking BGG: ogólny – 6923

Wiek: 6+

Mechaniki w grze: set collection

Cena gry to około: 41 zł (według serwisu Ceneo.pl) – kliknij i zobacz oferty sklepów.

Zarys fabularny/krótki opis z pudełka

Spaghetti to pyszne włoskie danie, którego konsumpcja może sprawić nie lada kłopot. Nitki makaronu są bardzo niesforne i nie dają się łatwo złapać. Tylko najlepsi nie dają plamy, czyniąc z jedzenia spaghetti czystą sztukę. Chciałbyś zmierzyć się z najsłynniejszym włoskim daniem, a przy tym dobrze bawić się na imprezach lub przy rodzinnym stole? Stworzyliśmy dla Ciebie trzy przepisy na pyszną zabawę! Buon appetito!

Spaghetti

Wykonanie

Po otwarciu pięknie ilustrowanego wieczka pudełka, ujrzymy kilka elementów:

Spaghetti

Czterostronicową instrukcję, która jest bardzo dobrze napisana i szczegółowo wyjaśnia dosyć proste zasady gry. W instrukcji znajdziemy 3 wariant rozgrywki.

Głównym elementem gry są sznurówki w czterech kolorach, których zadaniem jest imitowanie nitek makaronu spaghetti, całkiem sprytne i eleganckie rozwiązanie.

Niektóre przepisy na spaghetti, mówią nam o użyciu mięsa, w naszej grze dostaniemy cztery mięsne klopsiki, które przypominają piłeczki do ping-ponga.

Przecież nie będziemy spożywali spaghetti, bez talerza. Dostajemy dwa talerzyki, mniejszy i większy.

Kilka żetonów z przepisami, które będziemy wykorzystywać w ostatnim z trzech wariantów gry.

Ostatnim elementem jest klepsydra, która odmierza dla nas równiutkie 20 sekund.

Spaghetti

Rozgrywka

Zasady gry w Spaghetti są dziecinnie proste i dobrze, ponieważ jest to gra familijna, więc przystępność zasad to tylko i wyłącznie atut. Pamiętacie grę w bierki, gdzie trzeba było wyciągać patyczki? Tutaj mamy odświeżoną wersję w klimatycznym wydaniu. Otóż naszym zadaniem będzie wyciąganie jak najwięcej nitek spaghetti w ciągu dwudziestu sekund. Czas odmierzać będzie dla nas klepsydra. Mimo, że brzmi banalnie, to w praktyce wcale takie łatwe nie jest.

SpaghettiPrzed rozgrywką mieszamy ze sobą wszystkie nitki i układamy na nich nasze klopsiki. Następnie gracze w swoich turach starają się wyciągać jak najwięcej nitek w określonym czasie. Mamy krótsze nitki, które są warte mniej i dłuższe, za które dostajemy odpowiednio więcej punktów, ale jednocześnie są trudniejsze do wyciągnięcia. Możemy to robić tylko jedną ręką, a pozostałe nitki spaghetti nie mogą wylecieć poza talerz. Tyczy się to również klopsików. Jeśli nastąpi jedna z dwóch niedozwolonych sytuacji, gracz natychmiast przerywa rundę, a kolejka przechodzi do następnego gracza.

Spaghetti

W Spaghetti otrzymujemy 3 tryby rozgrywki: łatwy, średni i trudny. Przed rozgrywką należy się zdecydować na jeden z nich i możemy rozpoczynać apetyczną zabawę.

Spaghetti di Base:

to najłatwiejszy wariant. Wykorzystujemy tutaj wszystkie nitki makaronu, duży talerz i tylko 3 klopsiki. Po starannym wymieszaniu makaronu, rozpoczynamy rozgrywkę.  Nitki można wyciągać jedna za drugą, do momentu, aż nie skończy nam się czas. Jednak należy pamiętać o tym, że zanim weźmiemy się za próbę wyciągnięcia kolejnej nitki, musimy najpierw odłożyć pierwszą do naszych zasobów. Klopsy również możemy zabierać z talerza, ale tylko w sytuacji, gdy nie stykają się w danej chwili z żadną z nitek. Gra kończy się w momencie gdy nie ma już żadnego klopsa i nie pozostała na talerzu ani jedna sznurówka. Następnie przechodzimy do podliczania końcowego:

 • żółte nitki (naturalne) – są warte tylko jeden punkt,
 • czerwone (pomidorowe) – są warte dwa punkty,
 • zielone (szpinakowe) – są warte trzy punkty,
 • czarne (sepiowe) – są warte aż cztery punkty,
 • klopsik jest wart jeden punkt.

Zwycięzcą zostaje ten z graczy, który zgromadził najwięcej punktów.

Spaghetti

Spaghetti Difficili:

to drugi wariant, który opiera się na tych samych zasadach, z tą różnicą, że w tym przypadku będziemy korzystali z 4 uciekających klopsów i małego talerza. Mała niepozorna zmiana, a rozgrywka staje się piekielnie trudna.

Spaghetti Superiori:

w tym trybie korzystamy również z 4 klopsików, ale możemy zdecydować się na mały albo duży talerz – wybór należy do nas. Wariant ten wykorzystuje żetony z przepisami, przed każdą rozgrywką należy potasować wszystkie i wybrać losowo sześc z nich. Następnie odkrywamy te żetony i ustawiamy wokół talerza, w taki sposób by były widoczne dla każdego gracza. Od teraz jeśli uda nam się w ciągu jednego ruchu (20 sekund) wyciągnąć odpowiednią liczbę nitek, to możemy je wymienić na pasujący do nich żeton. Dzięki czemu zdobędziemy bonusowe punkty na koniec rozgrywki. Niby mała modyfikacja, a rozgrywka nabiera rumieńców i każda tura staje się niezłym wyzwaniem dla graczy.

Spaghetti

Warto jeszcze wspomnieć, że jeśli napiszemy cokolwiek na adres service@granna.pl, to otrzymamy za darmo specjalną niebieską nitkę makaronu, która jest warta 5 punktów.

Podsumowanie

Spaghetti to szalona polska produkcja, która odtwarza klasyczną grę w bierki w znakomity i przepyszny sposób. Jest to wzorowa gra rodzinna, przy której wszyscy razem będziemy się przednio bawili. Dzieciom z pewnością spodobają się klopsiki i niteczki makaronu. Presja dwudziestu sekund jest mocno wyczuwalna, zwłaszcza gdy nasze danie będzie odpowiednio wymieszane i poplątane. Bardzo ciekawym motywem w grze jest zastosowanie różnych długości niteczek, sprawia to że niektóre zebrać łatwiej, a inne ciężej. Na im trudniejszą niteczkę się zdecydujemy, tym będziemy musieli poświęcić jej więcej czasu i zręczności, a to może sprawić, że nie zdążymy przed czasem, lub któryś z klopsików wypadnie poza brzeg talerza. Wariant rozgrywki na dużym talerzu jest dosyć prosty i świetnie nadaje się do rozgrywki z małymi dziećmi, natomiast mały talerz i 4 szalone klopsiki, to już nie lada wyzwanie nawet dla największych degustatorów.

Spaghetti

Bardzo fajnie, że twórca podał nam danie okraszone możliwością wyboru 3 wariantów, każdy znajdzie swój ulubiony, bądź możemy rozgrywać je na zmianę wedle upodobań. Tytuł ten jednak nie posiada wielkiego potencjału regrywalnościowego. Zazwyczaj po jednej, czy dwóch partiach mamy dość i odkładamy grę na półkę, by za jakiś czas mogła się ona ponownie pojawić na stole. Mimo wszystkich wariantów w grze robimy cały czas to samo i jeśli ktoś lubi urozmaicenie, to może po jakimś czasie się znudzić – wszystko tak naprawdę zależy od naszego podejścia. Najgorzej jest w przypadku, gdy przy stole znajdziemy wścibskich graczy, którzy co kolejkę starają się tak wymieszać danie, by wręcz niemożliwym było zebranie choć jednej niteczki. Wtedy też, rozgrywka może znacząco się przedłużać, a zabawa zaczyna przeradzać się w istny horror, nie zalecamy granie z takimi osobnikami.

Spaghetti

Gra skaluje się bardzo dobrze, nie ma większego znaczenia ile osób siedzi przy stole. Jednak jest zauważalna różnica w rywalizacji i atmosferze przy stole – im nas więcej, tym ciekawiej. Na opakowaniu mamy informację, że gra jest dla dwóch do czterech graczy – śmiem się z tym nie zgodzić. Jeśli ktoś lubi masochistyczne solowe rozgrywki, to może nawet samemu próbować wyciągać niteczki na czas, natomiast nic nie ogranicza nas przy zwiększaniu liczby graczy. Chociaż z drugiej strony osoba zaczynająca ma dużą przewagę w wyciąganiu niteczek, więcej czwarta czy też piąta i kolejna osoba, może mieć znacząco utrudnione zadanie, a makaronu może zacząć brakować. Spaghetti to gra zręcznościowa z pięknym wykonaniem i niebanalnym pomysłem na siebie. Twórcy ugotowali dla nas danie wykwintnie mechanicznie, idealnie doprawione ilustracjami i okraszone ciekawym klimatem.

Spaghetti

Wariant najtrudniejszy, pozwala nam wykonywać swoją turę w niecodzienny sposób. Dzięki przepisom możemy zdobyć dodatkowe punkty, ale zmuszają nas one do wyciągania określonych nitek, a to może stanowić problem, zwłaszcza że mamy tylko 20 sekund. Bardzo ciekawy tryb, który znacząco podnosi regrywalność, a wersja na małym talerzu jest tylko dla prawdziwych wyjadaczy. Tryb ten nie pozostawi na was suchej nitki makaronu. Gra potrafi wywoływać u nas emocje, zwłaszcza dużo śmiechu, ale również delikatnie podnosi poziom pozytywnej adrenaliny i zdrowej nutki rywalizacji. Zasady gry są bardzo proste i w zasadzie tłumaczą się same, także rozgrywkę z nowymi osobami możemy zacząć od razu, bez zbędnego obrzucania graczy tysiącem zasad i wyjątków od wyjątków.

Plusem gry, jest jej czas, który często mieści się w granicach 15-30 minut w zależności od trybu, w który gramy. Również cena jest kluczowa, ponieważ to co dostajemy w zamian za kilkadziesiąt złotych jest stosunkowo wyważone. Boli mnie natomiast, dużo pustej przestrzeni w pudełku. Natomiast nie wiem co mogłoby się tam dodatkowego znaleźć, ale samo pudełko mogłoby być przynajmniej o 1/3 wyszczuplone. Polecam grę nie tylko smakoszom włoskiej kuchni, ale całym rodzinom, które lubią spędzać czas w miły i zabawny sposób. Dla hardcorowych graczy spaghetti nie będzie raczej daniem głównym, ale może być przekąską, która rozbudzić apetyt na więcej.

Spaghetti

Zalety/Wady

Zalety

 • Innowacyjny pomysł na klasyczną grę w bierki,
 • Fantastyczne wykonanie,
 • Różne poziomy trudności i tryby gry,
 • Gra pod presją czasu,
 • Idealna dla rodzin,
 • Przyciągająca okładka,
 • darmowy dodatek do zamówienia na stronie wydawnictwa,
 • niska cena,
 • walory edukacyjne dla dzieci,
 • proste zasady,
 • emocjonująca.

Wady

 • wścibscy gracze mogą długo mieszać i bardzo utrudniać grę,
 • dużo powietrza w pudełku,
 • czasem potrafi się ciągnąć.

Neutralne:

 • nie dla zaawansowanych graczy,
 • po kilku rozgrywkach może stać się monotonna.

Przydatne linki:

Kliknij i znajdź najtańszą ofertę

*Otwierając okienka kolejnych sklepów na Ceneo sprawiasz, że otrzymujemy drobną bonifikatę, z której utrzymujemy serwer i domenę. Nic cię to nie kosztuje, a dokładasz małą cegiełkę w rozwoju serwisu, który jest całkowicie wolny od reklam.

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Granna za udostępnienie gry do recenzji.

granna

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *