Recenzja #23 Spaghetti

Spaghetti Recenzja #23 Spaghetti

Spaghetti to klasyczna gra w bierki w nowoczesnym i smakowitym wydaniu, gdzie czas to nasz największy przeciwnik.

Informacje o grze

Autor gry: Michał Gołębiowski

Ilustracje: Bartłomiej Kordowski

Wydawnictwo: Granna

Liczba graczy: 2 – 4

Czas gry: 30 minut

Ranking BGG: ogólny – 6923

Wiek: 6+

Mechaniki w grze: set collection

Cena gry to około: 41 zł (według serwisu Ceneo.pl) – kliknij i zobacz oferty sklepów.

Zarys fabularny/krótki opis z pudełka

Spaghetti to pyszne włoskie danie, którego konsumpcja może sprawić nie lada kłopot. Nitki makaronu są bardzo niesforne i nie dają się łatwo złapać. Tylko najlepsi nie dają plamy, czyniąc z jedzenia spaghetti czystą sztukę. Chciałbyś zmierzyć się z najsłynniejszym włoskim daniem, a przy tym dobrze bawić się na imprezach lub przy rodzinnym stole? Stworzyliśmy dla Ciebie trzy przepisy na pyszną zabawę! Buon appetito!

Spaghetti 1 Recenzja #23 Spaghetti

Wykonanie

Po otwarciu pięknie ilustrowanego wieczka pudełka, ujrzymy kilka elementów:

Spaghetti 26 Recenzja #23 Spaghetti

Czterostronicową instrukcję, która jest bardzo dobrze napisana i szczegółowo wyjaśnia dosyć proste zasady gry. W instrukcji znajdziemy 3 wariant rozgrywki.

Głównym elementem gry są sznurówki w czterech kolorach, których zadaniem jest imitowanie nitek makaronu spaghetti, całkiem sprytne i eleganckie rozwiązanie.

Niektóre przepisy na spaghetti, mówią nam o użyciu mięsa, w naszej grze dostaniemy cztery mięsne klopsiki, które przypominają piłeczki do ping-ponga.

Przecież nie będziemy spożywali spaghetti, bez talerza. Dostajemy dwa talerzyki, mniejszy i większy.

Kilka żetonów z przepisami, które będziemy wykorzystywać w ostatnim z trzech wariantów gry.

Ostatnim elementem jest klepsydra, która odmierza dla nas równiutkie 20 sekund.

Spaghetti 18 Recenzja #23 Spaghetti

Rozgrywka

Zasady gry w Spaghetti są dziecinnie proste i dobrze, ponieważ jest to gra familijna, więc przystępność zasad to tylko i wyłącznie atut. Pamiętacie grę w bierki, gdzie trzeba było wyciągać patyczki? Tutaj mamy odświeżoną wersję w klimatycznym wydaniu. Otóż naszym zadaniem będzie wyciąganie jak najwięcej nitek spaghetti w ciągu dwudziestu sekund. Czas odmierzać będzie dla nas klepsydra. Mimo, że brzmi banalnie, to w praktyce wcale takie łatwe nie jest.

Spaghetti 10 Recenzja #23 SpaghettiPrzed rozgrywką mieszamy ze sobą wszystkie nitki i układamy na nich nasze klopsiki. Następnie gracze w swoich turach starają się wyciągać jak najwięcej nitek w określonym czasie. Mamy krótsze nitki, które są warte mniej i dłuższe, za które dostajemy odpowiednio więcej punktów, ale jednocześnie są trudniejsze do wyciągnięcia. Możemy to robić tylko jedną ręką, a pozostałe nitki spaghetti nie mogą wylecieć poza talerz. Tyczy się to również klopsików. Jeśli nastąpi jedna z dwóch niedozwolonych sytuacji, gracz natychmiast przerywa rundę, a kolejka przechodzi do następnego gracza.

Spaghetti 11 Recenzja #23 Spaghetti

W Spaghetti otrzymujemy 3 tryby rozgrywki: łatwy, średni i trudny. Przed rozgrywką należy się zdecydować na jeden z nich i możemy rozpoczynać apetyczną zabawę.

Spaghetti di Base:

to najłatwiejszy wariant. Wykorzystujemy tutaj wszystkie nitki makaronu, duży talerz i tylko 3 klopsiki. Po starannym wymieszaniu makaronu, rozpoczynamy rozgrywkę.  Nitki można wyciągać jedna za drugą, do momentu, aż nie skończy nam się czas. Jednak należy pamiętać o tym, że zanim weźmiemy się za próbę wyciągnięcia kolejnej nitki, musimy najpierw odłożyć pierwszą do naszych zasobów. Klopsy również możemy zabierać z talerza, ale tylko w sytuacji, gdy nie stykają się w danej chwili z żadną z nitek. Gra kończy się w momencie gdy nie ma już żadnego klopsa i nie pozostała na talerzu ani jedna sznurówka. Następnie przechodzimy do podliczania końcowego:

 • żółte nitki (naturalne) – są warte tylko jeden punkt,
 • czerwone (pomidorowe) – są warte dwa punkty,
 • zielone (szpinakowe) – są warte trzy punkty,
 • czarne (sepiowe) – są warte aż cztery punkty,
 • klopsik jest wart jeden punkt.

Zwycięzcą zostaje ten z graczy, który zgromadził najwięcej punktów.

Spaghetti 17 Recenzja #23 Spaghetti

Spaghetti Difficili:

to drugi wariant, który opiera się na tych samych zasadach, z tą różnicą, że w tym przypadku będziemy korzystali z 4 uciekających klopsów i małego talerza. Mała niepozorna zmiana, a rozgrywka staje się piekielnie trudna.

Spaghetti Superiori:

w tym trybie korzystamy również z 4 klopsików, ale możemy zdecydować się na mały albo duży talerz – wybór należy do nas. Wariant ten wykorzystuje żetony z przepisami, przed każdą rozgrywką należy potasować wszystkie i wybrać losowo sześc z nich. Następnie odkrywamy te żetony i ustawiamy wokół talerza, w taki sposób by były widoczne dla każdego gracza. Od teraz jeśli uda nam się w ciągu jednego ruchu (20 sekund) wyciągnąć odpowiednią liczbę nitek, to możemy je wymienić na pasujący do nich żeton. Dzięki czemu zdobędziemy bonusowe punkty na koniec rozgrywki. Niby mała modyfikacja, a rozgrywka nabiera rumieńców i każda tura staje się niezłym wyzwaniem dla graczy.

Spaghetti 16 Recenzja #23 Spaghetti

Warto jeszcze wspomnieć, że jeśli napiszemy cokolwiek na adres service@granna.pl, to otrzymamy za darmo specjalną niebieską nitkę makaronu, która jest warta 5 punktów.

Podsumowanie

Spaghetti to szalona polska produkcja, która odtwarza klasyczną grę w bierki w znakomity i przepyszny sposób. Jest to wzorowa gra rodzinna, przy której wszyscy razem będziemy się przednio bawili. Dzieciom z pewnością spodobają się klopsiki i niteczki makaronu. Presja dwudziestu sekund jest mocno wyczuwalna, zwłaszcza gdy nasze danie będzie odpowiednio wymieszane i poplątane. Bardzo ciekawym motywem w grze jest zastosowanie różnych długości niteczek, sprawia to że niektóre zebrać łatwiej, a inne ciężej. Na im trudniejszą niteczkę się zdecydujemy, tym będziemy musieli poświęcić jej więcej czasu i zręczności, a to może sprawić, że nie zdążymy przed czasem, lub któryś z klopsików wypadnie poza brzeg talerza. Wariant rozgrywki na dużym talerzu jest dosyć prosty i świetnie nadaje się do rozgrywki z małymi dziećmi, natomiast mały talerz i 4 szalone klopsiki, to już nie lada wyzwanie nawet dla największych degustatorów.

Spaghetti 13 Recenzja #23 Spaghetti

Bardzo fajnie, że twórca podał nam danie okraszone możliwością wyboru 3 wariantów, każdy znajdzie swój ulubiony, bądź możemy rozgrywać je na zmianę wedle upodobań. Tytuł ten jednak nie posiada wielkiego potencjału regrywalnościowego. Zazwyczaj po jednej, czy dwóch partiach mamy dość i odkładamy grę na półkę, by za jakiś czas mogła się ona ponownie pojawić na stole. Mimo wszystkich wariantów w grze robimy cały czas to samo i jeśli ktoś lubi urozmaicenie, to może po jakimś czasie się znudzić – wszystko tak naprawdę zależy od naszego podejścia. Najgorzej jest w przypadku, gdy przy stole znajdziemy wścibskich graczy, którzy co kolejkę starają się tak wymieszać danie, by wręcz niemożliwym było zebranie choć jednej niteczki. Wtedy też, rozgrywka może znacząco się przedłużać, a zabawa zaczyna przeradzać się w istny horror, nie zalecamy granie z takimi osobnikami.

Spaghetti 23 Recenzja #23 Spaghetti

Gra skaluje się bardzo dobrze, nie ma większego znaczenia ile osób siedzi przy stole. Jednak jest zauważalna różnica w rywalizacji i atmosferze przy stole – im nas więcej, tym ciekawiej. Na opakowaniu mamy informację, że gra jest dla dwóch do czterech graczy – śmiem się z tym nie zgodzić. Jeśli ktoś lubi masochistyczne solowe rozgrywki, to może nawet samemu próbować wyciągać niteczki na czas, natomiast nic nie ogranicza nas przy zwiększaniu liczby graczy. Chociaż z drugiej strony osoba zaczynająca ma dużą przewagę w wyciąganiu niteczek, więcej czwarta czy też piąta i kolejna osoba, może mieć znacząco utrudnione zadanie, a makaronu może zacząć brakować. Spaghetti to gra zręcznościowa z pięknym wykonaniem i niebanalnym pomysłem na siebie. Twórcy ugotowali dla nas danie wykwintnie mechanicznie, idealnie doprawione ilustracjami i okraszone ciekawym klimatem.

Spaghetti 24 Recenzja #23 Spaghetti

Wariant najtrudniejszy, pozwala nam wykonywać swoją turę w niecodzienny sposób. Dzięki przepisom możemy zdobyć dodatkowe punkty, ale zmuszają nas one do wyciągania określonych nitek, a to może stanowić problem, zwłaszcza że mamy tylko 20 sekund. Bardzo ciekawy tryb, który znacząco podnosi regrywalność, a wersja na małym talerzu jest tylko dla prawdziwych wyjadaczy. Tryb ten nie pozostawi na was suchej nitki makaronu. Gra potrafi wywoływać u nas emocje, zwłaszcza dużo śmiechu, ale również delikatnie podnosi poziom pozytywnej adrenaliny i zdrowej nutki rywalizacji. Zasady gry są bardzo proste i w zasadzie tłumaczą się same, także rozgrywkę z nowymi osobami możemy zacząć od razu, bez zbędnego obrzucania graczy tysiącem zasad i wyjątków od wyjątków.

Plusem gry, jest jej czas, który często mieści się w granicach 15-30 minut w zależności od trybu, w który gramy. Również cena jest kluczowa, ponieważ to co dostajemy w zamian za kilkadziesiąt złotych jest stosunkowo wyważone. Boli mnie natomiast, dużo pustej przestrzeni w pudełku. Natomiast nie wiem co mogłoby się tam dodatkowego znaleźć, ale samo pudełko mogłoby być przynajmniej o 1/3 wyszczuplone. Polecam grę nie tylko smakoszom włoskiej kuchni, ale całym rodzinom, które lubią spędzać czas w miły i zabawny sposób. Dla hardcorowych graczy spaghetti nie będzie raczej daniem głównym, ale może być przekąską, która rozbudzić apetyt na więcej.

Spaghetti 4 Recenzja #23 Spaghetti

Zalety/Wady

Zalety

 • Innowacyjny pomysł na klasyczną grę w bierki,
 • Fantastyczne wykonanie,
 • Różne poziomy trudności i tryby gry,
 • Gra pod presją czasu,
 • Idealna dla rodzin,
 • Przyciągająca okładka,
 • darmowy dodatek do zamówienia na stronie wydawnictwa,
 • niska cena,
 • walory edukacyjne dla dzieci,
 • proste zasady,
 • emocjonująca.

Wady

 • wścibscy gracze mogą długo mieszać i bardzo utrudniać grę,
 • dużo powietrza w pudełku,
 • czasem potrafi się ciągnąć.

Neutralne:

 • nie dla zaawansowanych graczy,
 • po kilku rozgrywkach może stać się monotonna.

Spaghetti 25 Recenzja #23 Spaghetti

Przydatne linki:

Kliknij i znajdź najtańszą ofertę

*Otwierając okienka kolejnych sklepów na Ceneo sprawiasz, że otrzymujemy drobną bonifikatę, z której utrzymujemy serwer i domenę. Nic cię to nie kosztuje, a dokładasz małą cegiełkę w rozwoju serwisu, który jest całkowicie wolny od reklam.

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Granna za udostępnienie gry do recenzji.

granna logo Recenzja #23 Spaghetti

Dodaj komentarz