Recenzje

Recenzja #495 Obrazki

Jak naprowadzić innych na zdjęcie przedstawiające wzburzone morze za pomocą kamieni? A kolorowych kosteczek lub drewnianych klocków? Poznajcie Obrazki: grę, w której główną rolę odgrywa wyobraźnia!


Informacje o grze Obrazki

Autor gry Obrazki: Christian Stöhr, Daniela Stöhr

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 3-5

Czas gry: 30 min.

Wiek: 8+Zgodnie z zapowiedzią wydawnictwa, Obrazki to szybka gra rodzinna o niezwykle prostych zasadach. Czy rzeczywiście? Przekonacie się po przeczytaniu naszej recenzji.


Przegląd elementów

W pudełku, poza krótką instrukcją, znajduje się 91 dwustronnych kart ze zdjęciami, woreczek z żetonami, notes oraz pięć zestawów narzędzi, za pomocą których będziemy przedstawiać skojarzenia z tytułowymi obrazkami. Są to:

 • ramka i 24 kolorowe kostki;
 • drewniane klocki w sześciu kształtach;
 • dwie sznurówki;
 • 19 kart z symbolami;
 • po cztery patyki i kamienie.

Wszystko to zamknięte jest w pudełku o standardowych wymiarach, choć mogłoby być ono mniejsze, bo zawartość nie wypełnia go w całości.

Gra jest niezależna językowo, więc możemy ją wykorzystać np. podczas zajęć, w których udział biorą obcokrajowcy.


Zarys rozgrywki

I tu od razu muszę zgodzić się z informacją, że gra ma bardzo proste zasady. Na początku każdej rozgrywki rozkładamy 16 zdjęć i umieszczamy przy nich żetony liter oraz liczb, aby móc odczytać położenie każdego z nich. Każdy z graczy, których powinno być od trzech do pięciu, otrzymuje po jednym z przedstawionych wyżej zestawów. Następnie gracze losują po żetonie ze współrzędnymi obrazka, na który muszą naprowadzić pozostałych przy pomocy otrzymanych narzędzi. I tu zaczyna się test dla naszej wyobraźni!

Gdy wszyscy już stworzą swoje małe dzieła, próbują ustalić, które obrazki chcieli przedstawić pozostali gracze. Za każde poprawnie odgadnięte zdjęcie punkt otrzymuje zarówno osoba odgadująca, jak i ta, która ją na ten obrazek naprowadziła.


Recenzja gry Obrazki

Obrazki możemy zaproponować w towarzystwie nieposiadającym żadnego doświadczenia w grach planszowych. Wynika to nie tylko z łatwych reguł, ale również z krótkiego czasu gry. Doskonale sprawdzi się zatem w towarzystwie niecierpliwych dzieci, w którym ryzyko znudzenia może pojawić się stosunkowo szybko. Nie oznacza to wcale, że dorośli nie odczują przyjemności z rozgrywki. My w gronie samych pełnoletnich również bardzo przyjemnie spędziliśmy czas, odgadując, „co autor miał na myśli”. Oczywiście, niejednokrotnie pozwalaliśmy sobie na delikatne przytyki na temat wyobraźni rywali, bo przecież zawsze można było pokazać to lepiej!

Regrywalność

Wspomniałam wyżej, że Obrazki zawierają aż 91 dwustronnych kart, co daje nam 182 różne zdjęcia, które musimy odwzorowywać. Jak przenosi się to na regrywalność gry? Mam tutaj nieco mieszane uczucia. Choć obrazków rzeczywiście jest sporo, to niektóre z nich są do siebie bardzo podobne. Z drugiej strony, grając często, prędzej czy później zaczną się one powtarzać, a co za tym idzie, wzrasta prawdopodobieństwo powtarzania się modeli naprowadzających. Zgodnie z instrukcją, w trakcie całej rozgrywki (pięć rund) zdjęcia pozostają na stole bez wymiany. My czasami pozwalaliśmy sobie naginać tę regułę, urozmaicając rozgrywkę kosztem szybszego wykorzystania kart. Wybór należy zatem do Was. Jeżeli jednak gracie w różnych towarzystwach lub nie wracacie za często do tych samych gier, regrywalność powinna być zadowalająca.

Obrazki a inne gry pobudzające wyobraźnię

Gier, w których rozgrywka jest tak naprawdę kreatywną zabawą, na rynku mamy coraz więcej. Mnie Obrazki najbardziej skojarzyły się z Dixitem. Skąd to skojarzenie? W obu grach staramy się naprowadzić pozostałych graczy na konkretną kartę, choć tutaj robimy to za pomocą drewnianych klocków, kolorowych kostek i innych ciekawych elementów. W obydwu pozycjach zależy nam również, aby chociaż kilka osób odgadło naszą kartę, bo od tego zależą nasze punkty zwycięstwa. Nie możemy jednak porównywać zdjęć z Obrazków z niesamowitymi kartami z Dixita, ponieważ te drugie po prostu nie mają sobie równych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w Obrazki zagrać na kartach z innych gier. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, a przecież tutaj gra ona główna rolę!

W Obrazki możemy zagrać już w gronie trzyosobowym Jeżeli jednak macie możliwość, warto zasiąść do stołu w towarzystwie czterech lub pięciu graczy. Im więcej osób, tym więcej analizowania i główkowania, a co za tym idzie
– lepsza zabawa! Metody przedstawiania obrazków niejednokrotnie potrafią obudzić w nas nieodkryte talenty artystyczne… lub przynajmniej przypomnieć, co w dzieciństwie sprawiało, że tak dobrze bawiliśmy się przy Lego.


Podsumowanie

Obrazki to gra skierowana do osób, które gustują w rozgrywkach angażujących wyobraźnię, albo chociaż od czasu do czau mają ochotę na taką zabawkę. Jest to przede wszystkim gra o na tyle prostych zasadach, że nie ograniczają nas one w doborze towarzystwa. I chociaż śmiało możemy powiedzieć, że jest to planszówka rodzinna, my doskonale bawiliśmy się przy stole w składzie dorosłych. Mogę nawet przyznać, że dawno tak nie śmialiśmy się przy rozgrywce! Komu Obrazki prawdopodobnie nie przypadną do gustu? Myślę, że osobom nie czerpiące większej przyjemności z gier pokroju Dixita, którego ja osobiście uwielbiam. W każdym innym przypadku warto dać im szansę! Obrazki zostają w naszej kolekcji.


Mocne strony:

 • bardzo proste zasady;
 • doskonała zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych graczy;
 • krótki czas rozgrywki;
 • przyjemna integracja;
 • pobudza wyobraźnię.

Słabe strony:

 • niektóre obrazki są do siebie bardzo podobne;
 • zbyt duże pudełko w stosunku do zawartości.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel. Bardzo dziękujemy!

rebel logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *