Recenzje

Recenzja #788 Cosmoludo: Mana

Seria dwuosobowych gier logicznych Cosmoludo to uczta dla fanów pięknie wydanych i zapewniających mnóstwo kombinowania gier. Zapraszamy do recenzji gry Mana, w której naszym zadaniem jest pochwycenie najważniejszego pionka przeciwnika.


Informacje o grze

Autor gry Cosmoludo: Mana: Claude Leroy

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2

Czas gry: 10-20 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plCosmoludo to przepięknie wydana seria logicznych gier planszowych, która może być perełką każdej kolekcji i każdego salonu. Każda z tych dwuosobowych gier została umieszczona w specjalnym, eleganckim pudełku, w każdej znajdziemy starannie wykonane drewniane elementy i instrukcję w kilku językach. W tej recenzji przeczytacie więcej o grze Mana, której autorem jest Claude Leroy, twórca gier logicznych.

Jeśli chcecie poczytać więcej o innych grach z tej serii zapraszamy do ich recenzji na naszym blogu:

Cosmoludo: Yoxii

Cosmoludo:Hokito

Cosmoludo: Pantarei

Cosmoludo: Mana

Przegląd elementów

Cosmoludo: Mana podobnie jak pozostałe pozycje z serii zajmuje bardzo ładne, dość wysokie i otwierane z boku pudełko. Po otwarciu wieczka, w środku znajdziemy dwa zestawy drewnianych pionków (białe i czarne) oraz figurkę złotego ptaka Mana. Nie wszystkie pionki graczy są takie same, w skład zestawu wchodzi 5 identycznych roninów (wojowników) i 1 nieco wyższy dajmio (dowódca). Oprócz tego w pudełku otrzymujemy planszę z zaznaczonymi na niej symbolami. Pudełko mogłoby być oczywiście nieco mniejsze, ale wtedy nie pasowałoby do pudełek innych gier z serii, więc można na to przymknąć oko.

W środku opakowania znajdziemy napisaną w kilku językach instrukcję, w tym również w języku polskim. Zasady przedstawione są na dwóch stronach, więc jak widzicie, nie ma ich dużo. Na szczęście instrukcja jest jasno napisana i w trakcie gry nie trzeba już do niej zaglądać.

Zarys Rozgrywki

Zadaniem graczy jest pojmanie/zbicie pionka dajmio przeciwnika. Rozpoczynamy grę od ustawienia naszych figur na planszy. W początkowym układzie dajmio graczy muszą znaleźć się na któryś z „podwójnych” symboli po obu stronach, a ptak Mana czeka na swoją kolej obok planszy. Rozpoczynają czarne i ruszają dowolnym pionkiem o tyle pól, ile wskazuje zajmowane przez niego pole. Pionek na „plusie” poruszy się więcej o jedno pole, na podwójnym o 2, a ten na potrójnym aż o 3 pola. Nie trzeba poruszać się w linii prostej, podczas ruchu można dowolnie skręcać.

Pole, na którym wylądujemy na koniec ruchu, wskaże nam symbol, na którym musimy umieścić ptaka Mana (dowolne na planszy) oraz równocześnie symbol, z którego przeciwnik musi poruszyć swój pionek. A co, jeśli żaden z jego pionków nie stoi na pasującym symbolu? Wtedy gracz ma dwie możliwości: ruch dowolnym pionkiem lub przywrócenie do gry jednego z pojmanych wcześniej roninów.

Recenzja

Cosmoludo: Mana to bardzo ciekawa i wciągająca gra strategiczna. To gra stworzona na wzór gier klasycznych, widzę więc w niej sporo podobieństwa do szachów. Przede wszystkim przez białe i czarne figury, które w odpowiedni sposób poruszają się po planszy i zbijają pionki przeciwnika, a warunkiem zwycięstwa jest pokonanie najważniejszego z nich. Gra oczywiście posiada także sporo różnic, a chyba najważniejszą z nich jest ustawianie ptaka Mana. Jego obecność pełni podwójną rolę – przypomina, jaki ruch należy wykonać oraz nieco utrudnia rozgrywkę, gdyż w przestawianiu figur musimy także brać go pod uwagę.

Gra ma proste zasady, które bez problemu zrozumieją dzieci od 8 roku życia. Sama rozgrywka wymaga jednak sporo kombinowania i… treningu. Musimy dobrze ją poznać, by pewnie stawiać nasze figury i obrać najlepszą strategię. Podczas rozgrywki trzeba być bardzo uważnym, by nie umieścić ptaka Mana na polu, które umożliwi naszemu przeciwnikowi szybkie zwycięstwo. Mana to zdecydowanie gra typu easy to learn, hard to master.

Bardzo spodobała mi się szybsza od szachów rozgrywka (jedynie 6 figur na gracza do przemieszczenia po planszy + ptak) oraz duża regrywalność, która zapewni mnóstwo dobrej zabawy. Mana świetnie trenuje logiczne i strategiczne myślenie, jest pięknie wykonana i sprawdzi się dla każdego.

Podsumowanie

Cosmoludo: Mana to elegancka gra planszowa z klasycznymi zasadami, która spodoba się graczom w każdym wieku, również seniorom. Dzięki prostym zasadom i szybkiej, regrywalnej rozgrywce jest przystępna, nie nudzi i zapewnia mnóstwo kombinowania. Polecamy!

Mocne Strony:

  • proste zasady gry,
  • trenuje strategiczne i logiczne myślenie,
  • spore podobieństwo do szachów,
  • eleganckie wykonanie,
  • duża regrywalność.

Słabe Strony:

  • czasem trzeba podnosić pionki, żeby zobaczyć jaki symbol się pod nimi kryje.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *