Recenzje

Recenzja #787 Cosmoludo: Kamon

Seria dwuosobowych gier logicznych Cosmoludo to uczta dla fanów pięknie wydanych i zapewniających mnóstwo kombinowania gier. Zapraszamy do recenzji gry Kamon, w której podążymy za symbolami i kolorami, aby stoczyć spektakularny pojedynek z przeciwnikiem!


Informacje o grze

Autor gry Kamon: Bruno Cathala

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2

Czas gry: 10-20 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plCosmoludo to przepięknie wydana seria logicznych gier planszowych, która może być perełką każdej kolekcji i każdego salonu. Każda z tych dwuosobowych gier została umieszczona w specjalnym, eleganckim pudełku, w każdej znajdziemy starannie wykonane drewniane elementy i instrukcję w kilku językach. W tej recenzji przeczytacie więcej o grze Kamon, której autorem jest Bruno Cathala, jeden z Wielkich Twórców gier planszowych, który ma na koncie ogromną ilość wspaniałych gier, takich jak chociażby 7 Cudów Świata Pojedynek czy Cyklady.

Jeśli chcecie poczytać więcej o innych grach z serii zapraszamy do ich recenzji na naszym blogu: Cosmoludo: Yoxii, Cosmoludo: Hokito, Cosmoludo: Pantarei, Cosmoludo: Mana.

Przegląd elementów

Cosmoludo: Kamon zajmuje nietypowe, dość wysokie pudełko otwierane z boku. Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę fantastycznie, a już najlepiej prezentuje się na półce z innymi grami z serii, które wyglądają razem jak okazałe książki. Gra zmieściłaby się pewnie w nieco mniejszym pudełku, ale w tym przypadku wybaczam mniejszą oszczędność miejsca, na rzecz designerskiego wyglądu.

W środku opakowania znajdziemy sporo bardzo ładnie wykonanych elementów. W grze będziemy używać planszy, ale co ciekawe będziemy mogli sami ją stworzyć przed każdą rozgrywką… Żetony, które z niej wypchniemy, możemy po prostu dowolnie pomieszać i ułożyć od nowa. Są one porządnie wykonane i grube, a każdy wyróżnia się kolorem oraz jednym z pięciu prostych symboli. Do gry wykorzystamy również drewniane ramki-sześciokąty, które będziemy układać na zmianę na planszy.

Do gry dołączono również książeczkę z instrukcjami w kilku językach. Zawiera ona oczywiście również instrukcję po polsku, zajmującą dwie strony. Zasady są dobre przedstawione i podczas rozgrywki nie ma potrzeby do nich wracać.

Zarys Rozgrywki

Cosmoludo: Kamon to gra nawiązująca do klasyki gatunku, czyli do gier takich, jak szachy, czy go. Zasady są genialne w swojej prostocie, ale pozwalają na prowadzenie satysfakcjonującej rozgrywki wymagającej kombinowania i strategicznego myślenia. Kamon w języku uzbeckim oznacza ukłon. Myślę, że to całkiem dobra nazwa dla tej gry, w której będziemy na zmianę podążać za wyborami przeciwnika i umieszczać nasz pierścień w zależności od jego decyzji.

Na czym polega rozgrywka? Gracze na zmianę dokładają swoje pierścienie na planszy, a na dopiero co położonej ramce umieszczają dodatkowo pierścień złoty. Stanowi on wskazówkę dla przeciwnika, gdyż może on dołożyć swój kolejny pierścień jedynie na żetonie w tym samym kolorze bądź z identycznym symbolem. Grę można wygrać na 3 sposoby, przez połączenie łańcuchem przeciwległych boków planszy, przez otoczenie przeciwka oraz przez jego zablokowanie i uniemożliwienie kolejnego ruchu.

Recenzja

Cosmoludo: Kamon spodobało nam się już od pierwszej rozgrywki. Gra ma naprawdę proste zasady, ale umożliwiają one mnóstwo kombinowania. Czy lepiej dołożyć pierścień tak, by pędzić do przeciwległego brzegu, czy może lepiej postarać się otoczyć przeciwnika? Czy próbować połączyć zielone kolory, czy może niebieskie lub jeszcze inaczej? A może najlepiej będzie blokować drugiego gracza i podkładać mu kłody (pierścienie) pod nogi, tak aby w końcu zablokować i wygrać?

Kamon ma bardzo dużą regywalność dzięki planszy, w której możemy dowolnie ułożyć 37 żetonów. To był świetny pomysł, aby nie drukować ich na stałe. Dodatkowo na planszy mamy jeden pusty żeton, który może nam nieco namieszać podczas gry, gdyż utrudnia utworzenie ścieżki, czy też otoczenie przeciwnika i musimy wziąć pod uwagę jego położenie przy planowaniu naszej strategii.

Grając w Kamon, miałam nieco podobne odczucia jak przy grze w szachy. Cały czas musimy obserwować przeciwnika i oddać jego „pokłon” w jak najlepszym miejscu. Kamon spodobał mi się również za kolorową i elegancką planszę i przyjemne w dotyku pierścienie. Na uwagę zasługuje również bardzo dobry, nie za długi czas gry. Chętnie wyciągnę Kamon do szybkiej rozgrywki, zarówno z mniej, jak i bardziej ogranymi graczami, a nawet z dziećmi, gdyż one również sobie świetnie z Kamonem radzą. Cieszę się, że mam tę pozycję w kolekcji i Wam również bardzo ją polecam.

Podsumowanie

Cosmoludo: Kamon to fantastyczna gra dwuosobowa, która przy minimalnej liczbie zasad zapewnia wspaniałą logiczną rozgrywkę. W grze czeka nas mnóstwo wyborów, możemy obierać różne strategie i doskonale się przy tym bawić. Gra jest bardzo solidnie wykonana, szybka i regrywalna. Bardzo polecamy!

Mocne Strony:

  • minimum zasad, maksimum strategii,
  • piękne wykonanie,
  • plansza, w której pola możemy dowolnie zmieniać,
  • ciekawa rozgrywka,
  • instrukcja w kilku językach
  • szybki czas gry

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *