Recenzje

Recenzja #786 Cosmoludo: Hokito

Seria dwuosobowych gier logicznych Cosmoludo to uczta dla fanów pięknie wydanych i zapewniających mnóstwo kombinowania gier. Zapraszamy do recenzji gry Hokito, w której będziemy tworzyć wieże z drewnianych pionków, które pomogą nam zdobyć przewagę nad przeciwnikiem.


Informacje o grze

Autor gry Cosmoludo: Hokito: Claude Leroy

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2

Czas gry: 10-20 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plCosmoludo to przepięknie wydana seria logicznych gier planszowych, która może być perełką każdej kolekcji i każdego salonu. Każda z tych dwuosobowych gier została umieszczona w specjalnym, eleganckim pudełku. W każdej znajdziemy starannie wykonane drewniane elementy i instrukcję w kilku językach. W tej recenzji przeczytacie więcej o grze Hokito, której autorem jest Claude Leroy, twórca gier logicznych.

Jeśli chcecie poczytać więcej o innych grach z serii Cosmoludo zapraszamy do ich recenzji na naszym blogu: Yoxii, Kamon, Pantarei, Mana.

Przegląd elementów

Cosmoludo: Hokito podobnie jak pozostałe pozycje z serii zajmuje zgrabne, eleganckie pudełko. Cała seria wspaniale prezentuje się, stojąc razem na półce i jest ozdobą każdej kolekcji. W środku opakowania znajdziemy składaną planszę z kwadratowymi polami oraz zestaw drewnianych żetonów w dwóch kolorach: białym i czarnym. Żetony są bardzo ładnie wykonane i przyjemne w dotyku. Dodatkowo mają wytłoczenia z jedną z trzech wartości: I, II i III.

Oprócz planszy i żetonów w pudełku znajdziemy również książeczkę z instrukcjami w kilku językach, w tym oczywiście w języku polskim. Zasad nie jest dużo (zajmują jedynie dwie strony), a instrukcja przestawia je jasno i czytelnie.

Zarys Rozgrywki

Cosmoludo: Hokito to gra przypominająca nieco warcaby z twistem. Na początku rozgrywki gracze układają po 18 swoich żetonów na planszy. Mniej zaawansowani gracze zajmują po 3 dolne rzędy i w losowy sposób dokładają żetony. Bardziej zaawansowani mogą zajmować całą planszę i dokładać po jednym żetonie w dowolnym miejscu. Następnie gracze po kolei rozgrywają swoje tury. Każdy żeton może wykonać tyle „skoków” ile wynosi jego wartość. Główną zasadą gry jest to, iż pojedynczy pionek można ustawić tylko na drugim samotny pionek, a cały stos może „wskoczyć” jedynie na inny stos.

Kiedy żaden z graczy nie będzie miał możliwości ruchu, a wszystkie żetony, które mogły, już na siebie powskakiwały, następuje podliczenie punktów. Wartość swojego żetonu, który znajdzie się na górze stosu, mnożymy przez liczbę żetonów pod nim i dodajemy również do tego „wolne” żetony w naszym kolorze na planszy. Oczywiście gracz z największą liczbą punktów wygrywa. Hokito po japońsku oznacza „wyposażenie pomocnicze” i rzeczywiście, punktuje tylko pionek z góry, a reszta żetonów w stosie to jego pomocnicy do zwycięstwa.

Recenzja

Cosmoludo: Hokito nazywany jest u nas „grą w skoczki”. Trzeba się porządnie nakombinować, żeby nasze żetony znalazły się górze stosu. Musimy dokładnie obserwować zarówno żetony, które nam pozostały i mają możliwość ruchu, jak i te, które ma jeszcze do dyspozycji nasz przeciwnik. Najważniejsze są oczywiście ostatnie ruchy, gdyż to od nich zależy, do kogo na koniec rozgrywki będzie należał cały stosik i kto zgarnie za niego cenne punkty. Warto również, żeby żetony o większych wartościach „wskoczyły na górę” i zapewniły nam większy mnożnik. Gra rozkręca się dosyć powoli, ale pod koniec rozgrywki mamy do podjęcia mnóstwo decyzji.

Hokito to bardzo regrywalna pozycja, gdyż za każdym razem żetony mogą znaleźć się w innym układzie, co powoduje inne możliwości ich dokładania. Sporym utrudnieniem jest również to, że jeśli chcemy „skakać” całymi stosami musimy je najpierw sobie zbudować i poświęcić kilka tur na wskakiwanie na siebie pojedynczych żetonów.

Cała rozgrywka nie jest zbyt długa i zajmuje około 15 minut. Gra ma na tyle nieskomplikowane zasady, że może zagrać w nią praktycznie każdy, zarówno gracz doświadczony, nieograny, jak i dziecko od 8 roku życia. Oczywiście im więcej gramy, tym lepszą strategię możemy sobie wypracować, jak wiadomo trening czyni mistrza, zarówno w skakaniu „na żywo”, jak i na planszy.

Podsumowanie

Cosmoludo: Hokito to ciekawa, dwuosobowa gra strategiczna przywodząca na myśl klasyki, takie jak warcaby, szachy, czy go. Gra jest pięknie wykonana, charakteryzuje się ciekawą rozgrywką zapewniająca mnóstwo kombinowania, dobrym czasem rozgrywki oraz dużą regrywalnością. Polecamy!

Mocne Strony:

  • elegancki design,
  • minimum zasad, maksimum strategii,
  • piękne wykonanie,
  • strategiczna rozgrywka,
  • bardzo dobry czas gry,
  • duża regrywalność.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *