Recenzje

Recenzja #453 Z kwiatka na kwiatek

Z kwiatka na kwiatek to gra w typowo letnich klimatach. Śliczne figurki motylków, kolorowe rabatki i grafiki przedstawiające ogród sugerują lekką grę familijną. A jak jest naprawdę? Zapraszamy do recenzji.


Informacje o grze Z kwiatka na kwiatek

Autorzy gry Z kwiatka na kwiatek: Ekaterina Gorn, Igor Sklyuev

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30 min

Wiek: 10+Z kwiatka na kwiatek to gra logiczna, która zdecydowanie kusi wyglądem. Słodkie figurki motylków i kolorowe klomby sprawiają, że gra prezentuje się na stole fantastycznie. Gra oryginalnie nosi właśnie tytuł „Cloomba”, co tłumaczone jest dosłownie, jako „kwiatowe łoże”. Byłam bardzo ciekawa tej gry, gdyż bardzo spodobała mi się jej oprawa graficzna. Czy rozgrywka też przypadła mi do gustu?


Przegląd elementów gry Z kwiatka na kwiatek

Z kwiatka na kwiatek jest śliczną i dopracowaną grą. Wszystko zostało wykonane z niezwykłą starannością – od figurek , poprzez żetony kwiatków, kończąc na kartach z dodatkowymi zadaniami. Bardzo spodobał mi się zielony, aksamitny woreczek przeznaczony do przechowywania motylków. Świetnie pasuje do klimatu gry i robi bardzo ładne wrażenie. Pudełko jest raczej średniej wielkości i w związku z dużą liczbą elementów – dość ciężkie.

Do gry dołączono również instrukcję, co ważne, napisaną dużymi, wyraźnymi literami. Zasady gry przedstawiono w jasny sposób i nie powinno być wątpliwość, jak przeprowadzić rozgrywkę.


Zarys Rozgrywki Z kwiatka na kwiatek

Zasady gry nie są skomplikowane, a naszym celem jest stworzenie najładniejszego ogródka pełnego kwietnych rabatek, które będą przyciągały kolorowe motylki… W tym celu będziemy odwiedzać dwa stragany, na których będziemy mogli wybrać odpowiadający nam żeton wraz z figurką. Motylek może od razu pofrunąć na rabatkę lub trafić na nasz kapelusz, gdzie po jakimś czasie może zostać wymieniony na inny żeton lub kartę.

Co ciekawe, na jednej rabatce może wylądować tylko jeden motylek. Co oznacza, że aby uzyskać większą liczbę punktów, trzeba budować rabatki nie obok siebie, ale na tyle blisko, żeby później połączyć je jakimś „łącznikiem”, które w znaczący sposób poprawią naszą punktację.

Gra kończy się wraz z wyczerpaniem dostępnych na straganach rabatek. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów.


Recenzja

Z kwiatka na kwiatek to przyjemna gra logiczna, w którą można zagrać z rodziną. Gra wymaga logicznego myślenia, ale nie da się w niej zaplanować wielu ruchów naprzód. Co prawda widzimy, co aktualnie znajduje się na straganie, ale nasze upatrzone płytki mogą zostać łatwo podebrane przez innych. Pomimo wspólnego straganu z płytkami, w grze nie występuje negatywna interakcja, każdy pracuje na swoje konto i stara się „wykręcić” jak największą liczbę punktów.

Gra jest regrywalna, za każdym razem układamy inny ogródek, z aktualnie dostępnych płytek. Skaluje się dobrze w każdym gronie. Pojedyncza rozgrywka trwa około 20 minut, jest to dobry czas na grę, która może stanowić filler przed dłużnymi tytułami, bądź jako gra dla osób niemających czasu na długie rozgrywki.

Zasady są proste, intuicyjne i łatwe do nauczenia na przykład przez osoby starsze. Dzieci były trochę znudzone rozgrywką, ale nasza babcia czuła się, jak ryba w wodzie! Myślę, że jest to idealna gra właśnie dla seniorów, taka, która zapewnia dobrą zabawkę, przy której można trochę pomyśleć, ale jednocześnie nie jest zbyt trudna.

Jedyne co mi przeszkadza w rozgrywce to słabo zbalansowane karty. Niektóre dają niewspółmiernie dużo punktów do innych, a można je kupić za taką samą liczbę motylków. Kart jednak nie trzeba używać, a gra nic na tym nie traci.

Wykonanie i grafika są cudowne, polecam zagrać Z kwiatka na kwiatek w ogrodzie!


Podsumowanie

Z kwiatka na kwiatek to familijna pozycja i chociaż rozgrywka jest typowo logiczna, nie jest to skomplikowana gra. Gra nie przepali nam zwojów, ale pozwoli miło spędzić czas w rodzinnym gronie. Dokładnie nowych rabatek jest relaksujące i przyjemne, grafiki są śliczne, dlatego sądzę, że gra może spodobać się szczególnie starszym graczom. Dla młodszych graczy rozgrywka może być zbyt mało emocjonująca.


Mocne strony:

  • proste zasady gry,
  • relaksująca rozgrywka,
  • piękne wykonanie.

Słabe strony:

  • słabo zbalansowane karty,
  • mało emocjonująca.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Nasza Księgarnia. Bardzo dziękujemy!

Nasza Księgarnia

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *