Recenzja #454 Znajdź Pluszaka

Ukochany pluszak ukrył się w pokoju… Wspólnymi siłami spróbujcie go znaleźć, zanim nastanie noc. Zagrajcie z najmłodszymi w Znajdź Pluszaka, sympatyczną grę kooperacyjną, w którą mogą grać już nawet 3-latki!


Informacje o grze

Autor gry Znajdź pluszaka : Xavier Violeau

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 5 minut

Wiek: 3+Kiedy uwielbiasz planszówki i jesteś rodzicem, zastanawiasz się, od jakiego wieku możesz zarazić dziecko swoim hobby i zagrać razem z nim w Posiadłość Szaleństwa, czy Everdell…. Po chwili zastanowienia postanawiasz zacząć od czegoś mniej oczywistego i przeglądasz gry dla dzieci. Większość tytułów oscyluje mniej więcej dla graczy od 6 roku życia, a Ty potrzebujesz czegoś na już dla swojego 3-latka! Na szczęście z pomocą przychodzi Muduko i proponuje swoje Znajdź pluszaka! Niewielką, grę z sympatycznymi zwierzakami, w której pojedyncza rozgrywka trwa zaledwie 5 minut! To, co? Gramy?


Przegląd elementów

Znajdź Pluszaka to gra zajmująca małe pudełko, które bez problemu możemy wszędzie zabrać ze sobą, czy postawić na każdej półce. Z wieczka spogląda na nas słodki, wielkooki królik, któremu towarzyszą inne, mniejsze zabawki. Wszystkie grafiki w grze są bardzo słooodkie i na pewno spodobają się dzieciom. Żetony pluszaków, kryjówek oraz kafelki wydrukowano na grubej tekturze, gra więc spokojnie wytrzyma intensywne zabawy najmłodszych.

Do gry dołączono również czytelną instrukcję, która bardzo dobrze wyjaśnia zasady gry.


Zarys Rozgrywki

Naszym celem w grze jest odnalezienie zagubionej zabawki oraz jej kryjówki. W tym celu ze wszystkich dostępnych, zakrytych kafelków losujemy 1 i kładziemy go na środku stołu – oto nasza zguba. Teraz losujemy kolejnych 7 kafelków i układamy je jeden obok drugiego. Na końcu szeregu kładziemy kafelek z księżycem, który oznacza noc i… koniec gry.

Teraz gracze po kolei wybierają kafelki i przyrównują je do wybranej na początku zguby. Jeśli szukamy pluszaka, porównujemy połówki słońca, które muszą utworzyć całość, a jeśli chcemy poznać kryjówkę – sprawdzamy połówki księżyca. Jeśli obrazki się bez problemu połączą, mamy to! Znaleźliśmy część rozwiązania. Żeby wygrać rozgrywkę, musimy znaleźć zarówno pluszaka, jak i miejsce w którym się ukrył.


Recenzja

Przy ocenie Znajdź Pluszaka musimy pamiętać, że jest to gra dla najmłodszych: 3-6 letnich dzieci. Starsze dzieciaki również przez chwilę zajmą się grą, ale to już nie będzie ten sam zachwyt, co w oczach maluchów. Gra jest dość losowa, nigdy nie wiemy, na jakie kafelki trafimy i w jakiej liczbie pojawi nam się dana podpowiedź. Oczywiście, jeśli będziemy mieć zbyt dużo powtórek na kafelkach, możemy je wymienić, ale może się zdarzyć, że nie będziemy mieli wskazówek za pomocą których, uda nam się sprawdzić podpowiedzi.

Gra jest regrywalna, gdyż za każdym razem szukamy innego układu pluszak – kryjówka oraz używamy do tego różnych kafelków. Jest to gra kooperacyjna, więc skaluje się dobrze w każdym składzie, nam najlepiej grało się jednak w drużynie dziecko – dorosły. Asysta rodzica jest według mnie konieczna w Znajdź Pluszaka, chociażby po to, żeby dobrze przykładać kafelki do poszukiwanej karty, czy naprowadzać dziecko na właściwy trop. Gra uczy sztuki dedukcji o wraz z pomocą rodzica, dziecko może poćwiczyć logiczne myślenie.

Pojedyncza partia jest króciutka- trwa około 5 minut. Dzięki temu w zależności od nastroju możemy pograć tyle razy, ile chcemy i oczywiście… wygrywać, co uwielbiają przecież wszystkie maluchy.

Gra jest prosta, ładnie wykonana i nam szczególnie pasowała do rozgrywek przed snem. Słodkie pluszaki, grafiki nocy, gwiazdek, księżyca świetnie sprawdzały się na krótką, spokojną zabawę przed snem.


Podsumowanie

Znajdź Pluszaka to sympatyczna gra, w którą można zagrać już z najmłodszymi (nawet 3-letnimi) dziećmi. Proste zasady, przyjazne grafiki i krótka rozgrywka sprawdzają się świetnie, jeśli chcemy zająć na chwile nasze pociechy. Jeśli szukacie miłej gry, za pomocą której chcecie zapoznać swoje maluchy z planszówkami – Znajdź Pluszaka jest bardzo dobrym wyborem.


Mocne strony:

  • świetna już dla 3 latków,
  • proste zasady,
  • sympatyczne grafiki,
  • małe pudełko,
  • ćwiczy dedukcję i logiczne myślenie.

Słabe strony:

  • najmłodsi wymagają asysty starszego gracza,
  • duża losowość.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Muduko. Bardzo dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *