Recenzje

Recenzja #597 Chemiczny Detektyw

Gra planszowa pomagająca w nauce chemii? Tak! Chemiczny Detektyw to niesamowita pomoc dla wszystkich uczniów. Od teraz nauka chemii stanie się prawdziwą przyjemnością i świetną zabawą! Odszukaj zaginione w laboratorium molekuły i poznaj sekrety pierwiastków chemicznych.


Informacje o grze

Autor gry Chemiczny Detektyw: Michalina Wilkowska

Wydawnictwo: Science Boards

Liczba graczy: 2

Czas gry: 60 min

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Science Boards. Wydawnictwo Science Boards nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plChemia w szkole nie była moją mocną stroną… Do czasu kiedy poznałam świetną nauczycielkę, która pokazała mi, że chemia może być ciekawa i inspirująca! Chciałam, żeby moje córki od razu poznały chemię z tej „lepszej strony” i niesamowicie ucieszyłam się na wieść o powstaniu nowego wydawnictwa Science Boards i wydaniu przez nie gry Chemiczny Detektyw! Jesteście ciekawi, jak prezentuje się gra i czy spodobała nam się rozgrywka? Zapraszamy do recenzji!


Przegląd elementów

Chemiczny Detektyw zajmuje niestandardowe, dość płaskie pudełko. Przypomina nieco teczkę, czy walizkę i bardzo dobrze prezentuje się na półce. Godnym uwagi jest fakt, iż format dostosowano do zawartości, gdyż w środku opakowania znajdziemy całe mnóstwo świetnie wykonanych elementów!

Po wyjęciu zawartości z pudełka przerabiamy je jednym ruchem na gotową planszę do gry! To sprytne rozwiązanie, gdyż plansza nam się nie przesuwa i jednocześnie nie widzimy strony przeciwnika.

Każdy gracz otrzymuje swoją planszetkę, na której będzie mógł zaznaczać uzyskane informacje, zmazywalny pisak, zestaw znaczników oraz zestaw sześciu poszukiwanych, magnetycznych cząsteczek! Wszystkie elementy gry wykonano z należytą starannością, układy okresowe pierwiastków są przejrzyste i czytelne. Dodatkowo grupy pierwiastków zaznaczone różnymi kolorami, co ułatwia naukę.

Do gry dołączono również dobrze napisaną instrukcję, która oprócz wyjaśnienia zasad gry, przedstawia informacje o najciekawszych pierwiastkach chemicznych.


Zarys Rozgrywki

Chemiczny Detektyw do gra przeznaczona dla 2-osób! W dużym skrócie rozgrywka przypomina grę w statki. Umieszczamy 6 cząsteczek-magnesów w wybranych przez nas, dowolnych miejscach na tablicy, a następnie staramy się odszukać cząsteczki ukryte przez przeciwnika. Nie jest to wcale takie proste, gdyż często, żeby coś odnaleźć musimy się sporo „nastrzelać”. A pierwiastki przy okazji same wchodzą do głowy!

-Mamo czy masz coś na 78 Platynie Pt? – pytała co chwilę moja 9-latka.

Gra posiada również trudniejszy wariant, gdzie liczy się również odpowiednie umieszczenie pierwiastków na planszy oraz bierze się pod uwagę zjawisko promieniotwórczości. Grę wygrywa ten, kto pierwszy odnajdzie zaginione cząsteczki lub ten kto uzyska więcej punktów na znaleziska i rozmieszczenie molekuł (w wariancie zaawansowanym).


Recenzja

Chemiczny Detektyw to bardzo dobra gra edukacyjna, której zdecydowanie brakowało w mojej kolekcji! To gra z bardzo prostymi zasadami, w którą mogą grać dzieci i dorośli nieposiadający żadnej chemicznej wiedzy. Podczas zabawy gracze oswajają się z układem okresowym pierwiastków i uczą się go „czytać” i odnajdować na nim konkretne informacje niczym na klawiaturze komputera. Poznają obco brzmiące nazwy, uczą się grup, stanów skupienia. Dodatkowo dowiedzą się, czym jest promieniotwórczość, elektroujemność a nawet, który pierwiastek jest najbardziej „krzykliwy”!

Gra jest regrywalna i można grać w nią wielokrotnie, dzięki namagnesowanym cząsteczkom i zmywalnym pisakom. Do opakowania załączona jest również ściereczka, którą można wyczyścić tabliczki po skończonej zabawie. Podczas rozgrywki gracze cały czas się ze sobą kontaktują, rozmawiają. Mogą „dotknąć” cząsteczek, zobaczyć jak są zbudowane, ile mają wiązań. Gra uczy na wielu poziomach i według mnie jest obowiązkową pozycją dla nauczycieli chemii, dzieci zainteresowanych chemią lub mających z nią problemy oraz dla rodziców którzy chcą „zaprzyjaźnić” pociechy z tym ciekawych, lecz wymagającym przedmiotem szkolnym.


Podsumowanie

Podsumowując, Chemiczny Detektyw to ciekawa gra edukacyjna, która sprawi, że dziecko oswoi się z układem okresowym pierwiastków, pozna budowę najważniejszych cząsteczek oraz dowie się, czym jest promieniotwórczość. Kto wie, może dzięki tej grze ktoś odkryje w sobie naukowca? Polecam dla wszystkich lubiących naukę poprzez zabawę! I czekam na więcej gier od Science Boards! Może teraz coś z fizyki…?


Mocne Strony:

  • nauka poprzez zabawę,
  • bardzo dobre wykonanie,
  • duża dawka wiedzy,
  • proste zasady gry,
  • ćwiczy uważność i koncentrację,
  • świetny pomysł na grę chemiczną!

Słabe Strony:

  • dość długi czas gry.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Science Boards. Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *