Recenzja #596 Podziel To

Nie dziel skóry na niedźwiedziu… ale karty jak najbardziej! Podziel To! to sprytna karcianka, w której przyda się chłodna kalkulacja oraz blefowanie. Zbieraj najlepsze zestawy kart i przechytrz pozostałych graczy!


Informacje o grze

Autor gry Podziel To!: Igor Ganzha

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 25 minut

Wiek: 7+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Wydawnictwo Muduko nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Podróżna karcianka? Czemu nie!

Uwielbiam gry w malutkich pudełeczkach, które mogę zabrać ze sobą wszędzie! Podziel To jest właśnie taką pozycją, zgrabną, niewielką karcianką, która zmieści się bez problemu do torebki, czy do plecaka. Pudełko jest idealnie dostosowane do zawartości-zawiera dwie przegródki na karty. Wydawca pomyślał również o zostawieniu dodatkowego miejsca na koszulki. Zwykle nie jestem zbyt wielką fanką „ubierania” kart, ale tutaj koszulki zdecydowanie się sprawdzą. Karty wciąż układa się i przesuwa po stole i myślę, że pomimo bardzo dobrej jakości kart mogłyby dość szybko ulec zniszczeniu. A byłoby szkoda, gdyż…

Karty są przepięknie zilustrowane! Autorem grafik do gry jest polski ilustrator Jan Kallwejt, którego prac nie miałam wcześniej przyjemności poznać. Bardzo polecam Wam stronę z portfolio, na którym można obejrzeć jego pozostałe prace, są świetne!


Oprócz 84 kart w pudełku znajdziemy dobrze napisaną instrukcję. Po jednokrotnym przeczytaniu wszystko stanie się jasne i nie trzeba będzie do niej zaglądać.

Jak grać w Podziel To

Zasady gry są bardzo proste, a wszystko sprowadza się oczywiście do dzielenia… Ale nie martwcie się, nie dzielenia liczb, ale dzielenia KART na 3 mniejsze grupy. Na początku tury wykładamy (w zależności od graczy biorących udział w grze) 7 lub 9 kart. Następnie pierwszy gracz rozdziela je dowolnie na poszczególne strefy: białą, niebieską i czarną. Kolejny krokiem jest wskazanie upatrzonej strefy. Każdy w tajemnicy dokonuje wyboru i wybiera kartę we właściwym kolorze. Kiedy wszyscy dokonają wyboru, równocześnie odkrywają karty. Jeśli któryś z graczy jako jedyny wybrał dany kolor, staje się szczęśliwym posiadaczem danego zestawu. Jeśli nie, to cóż… Niewybrane karty wypadają z gry, a wybrane przez kilka osób, kolejny raz są dzielone na mniejsze grupki.

Kiedy skończą nam się karty w stosie dobierania następuje liczenie punktów. Każdą wartość rozpatrujemy osobno i porównujemy, kto ma najwięcej kart w danym kolorze. W poniższym przykładzie gracz uzbierał najwięcej 9 i 6 ze wszystkich graczy i został pokonany w 5 i 10. Kończy grę z 15 punktami ( 9+6).


Recenzja

Podziel To przypadło do gustu zarówno mnie, jak i moim córkom. Spodobała nam się zarówno oprawa graficzna, jak i proste zasady, które można wytłumaczyć nowym graczom w kilka chwil. Wystarczy podzielić karty i wybrać jedną grupkę. Proste prawda? Ale dokonanie właściwego wyboru wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Często decydowałam się na skromniejszą grupę kart lub niezbyt pasującą do tego, co już zdobyłam, myśląc, że wszyscy „rzucą się” na większą grupę lub na jokery. Niestety zwykle okazywało się, że inni też tak pomyśleli i w końcu dzieliliśmy tą skromną grupkę na jeszcze mniejszą…

Bardzo spodobała nam się również tabelka, znajdująca się na odwrocie instrukcji. Zawiera ona szereg wyzwań, które motywują do obrania konkretnej strategii w grze. Ciekawe czy uda nam się wykonać wszystkie zadania…

Podziel To! to bardzo prosta gra karciana, która uczy obserwacji i podejmowania decyzji. Na pewno spodoba się dzieciakom, gdyż wymaga kombinowania, ale nie zawiera w sobie negatywnej interakcji. Rozgrywka jest płynna i przyjemna, a każda partia jest jedyna w swoim rodzaju! Myślę, że gra sprawdzi się też świetnie na spotkaniu ze znajomymi. To bardzo udana karcianka i serdecznie Wam ją polecam!


Podsumowanie

Podziel To! to niewielka karcianka, która zajmuje kompaktowe opakowanie, idealne do zabrania „w teren”. Charakteryzuje się prostymi zasadami i przyjemną, niezbyt skomplikowaną rozgrywką. Sprawdzi się doskonale jako gra imprezowa oraz gra dla dzieci. Dodatkowo jest przepięknie zilustrowana i kolorowa oraz bardzo dobrze wykonana. Polecam!


Mocne Strony:

  • świetne ilustracje,
  • staranne wykonanie,
  • proste zasady,
  • tabelka osiągnięć,
  • dobra cena,
  • uczy obserwacji.

Słabe Strony:

  • warto zakoszulkować karty, gdyż będą stale „jeździły” po stole.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Muduko. Bardzo dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *