Recenzje

Recenzja #595 Duos

Poznajcie nową grę towarzyską od wydawnictwa Granna! Duos: Rzeczy & Zwierzęta oraz Duos: Sport & Baśnie to gry, w których będziemy starali się dobrać jak najlepsze pary skojarzeń pośród wyłożonych na stole obrazków. Jesteście gotowi na szaloną rozgrywkę pełną śmiechu i dobrej zabawy?


Informacje o grze

Autor gry Duos: Niklas Gestrin, Markus Tångring

Wydawnictwo: Granna

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 30-60 minut

Wiek: 8+


Gry zostały przekazane mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Granna. Wydawnictwo Granna nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

Duos: Sport & Baśnie oraz Duos: Rzeczy & Zwierzęta to średniej wielkości gry, których pudełka wypełnione są po brzegi kolorową, energetyczną zawartością. Granna znowu stanęła na wysokości zadania i wydała kolejne ekologiczne gry, bez grama plastiku! Uwielbiam te papierowe pudełeczka na żetony i drewniane znacznik, prezentują się dużo lepiej od woreczków strunowych, są również praktyczniejsze, bo nie trzeba przy każdej rozgrywce wysypywać zawartości na stół.

Wykonanie obu gier jest bez zarzutu, wszystkie elementy wykonano z należytą starannością. Bardzo spodobały mi się planszetki graczy, które dzięki wyciętym otworom są bardzo wygodne w użyciu. Na uznanie zasługują również karty z obrazkami, które pomimo swojej prostoty zachowują czytelność i bez problemu można odróżnić pojawiające się na nich postacie i przedmioty.

Instrukcja jest czytelna, a w każdym egzemplarzu gry znajdziemy zarówno jej polską, jak i angielską wersję. Dzięki temu możemy zagrać Duos praktycznie z każdym i wszędzie, gdyż sama gra jest niezależna językowo, a symboliczne obrazki są uniwersalne!


Zarys Rozgrywki

Duos to gra towarzyska, z reguły powinna więc posiadać proste zasady, które można wytłumaczyć dosłownie w chwilę. I rzeczywiście, znajomi, którym pokazałam grę, w mig zrozumieli o co w niej chodzi i od razu mogliśmy przystąpić do rozgrywki. Zadaniem graczy jest dobranie par skojarzeń, a wyboru dokonują pomiędzy 12 rozłożonymi na stole kartami. Oznacza to, że na stole pozostaną 4 „niesparowane” karty. Cała sztuka polega na dopasowaniu się do skojarzeń narratora. Im więcej par będziemy mieć z nim wspólnych, tym dostaniemy więcej punktów.

Gra posiada również genialny wariant 2-osobowy. Zamieniamy w nim rywalizację na kooperację i staramy się dobierać takie same pary kart. Bardzo spodobał mi się ten wariant, a rozgrywce towarzyszyły spore emocje! Dodatkowo możemy użyć tutaj „koła ratunkowego” i raz na turę użyć po jednej dodatkowej „mocy”: jednego słowa, które pomoże dobrać karty, sparowanej karty lub takiej, której na pewno nie wskażemy.


Recenzja

Duos: Sport & Baśnie oraz Duos: Rzeczy & Zwierzęta to uniwersalne gry, które sprawdzą się właściwie w każdej sytuacji i w każdym gronie. Nie ma tutaj czytania haseł, nie ma pisania, więc gra sprawdzi się również dla młodszych dzieci. Moja 7-latka zachwyciła się grą i porównała ją do również wykorzystującej skojarzenia Piątki (recenzję znajdziecie tutaj). W Piątce trzeba jednak dużo pisać, a dla młodszych dzieci szybkie wymyślanie haseł i ich zapisywanie okazywało się dość problematyczne. W Duos nie ma tego problemu, a dzieci z grą radzą sobie doskonale.

Wymyślanie skojarzeń okazywało się niekiedy zabawne, szczególnie jeśli sparowane karty niezbyt się zgadzały… I tak, gdy ja sparowałam statek z piracką flagą, jedna z moich córek sparowała statek z syrenką, ponieważ oba obrazki były związane z wodą. Później szło nam już coraz lepiej (może dlatego, że w wariant kooperacyjny dziewczyny chciały grać co chwilę).

Pojedyncza rozgrywka zajmowała nam około 30 minut i myślę, że to bardzo dobry czas na zabawę z dziećmi. Duos sprawdzi się również jako filler, czy lekka gra imprezowa na rozruszanie towarzystwa. Bardzo się cieszę, że mam obie gry w swojej kolekcji (chociaż kategoria sport sprawia mi trochę problemów, gdyż niezbyt znam się na tych wszystkich rzutach i piłkach… na osłodę jednak na odwrocie są baśnie, czyli moja ulubiona kategoria).


Podsumowanie

Duos: Sport & Baśnie oraz Duos: Rzeczy & Zwierzęta okazały się u nas prawdziwymi hitami! Moim zdaniem sprawdzą się w każdym towarzystwie, zarówno na imprezie, jak i przy zabawie z dziećmi, czy na randce. Gra ma bardzo proste zasady, a dobieranie skojarzeń to fantastyczna, emocjonująca zabawa, która pozwala się lepiej poznać. Dwie kategorie w pudełku w zupełności wystarczą do zabawy, ale jeśli zależy Wam na większej różnorodności skojarzeń, to pomyślcie o obu grach.


Mocne Strony:

  • bardzo przyjemna rozgrywka,
  • gra niezależna językowo,
  • rozwija słownictwo i logiczne myślenie,
  • śliczna oprawa graficzna,
  • bardzo dobry wariant 2-osobowy,
  • szybkie do wytłumaczenia zasady,
  • ciekawe obrazki w kategoriach,
  • sprawdzi się w każdym towarzystwie.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę Sport i Baśnie najtaniej kupisz tutaj

Grę Rzeczy i Zwierzaki najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Granna. Bardzo dziękujemy!

granna

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *