Recenzja #511 Sen – Edycja Jubileuszowa

Kto z nas nie zna Snu – jednej z najpopularniejszych karcianek wśród młodszych graczy? Z okazji 100-lecia wydawnictwa, Nasza Księgarnia wydała edycję jubileuszową gry, którą możemy dołączyć do wersji podstawowej bądź potraktować ją niezależnie. Spójrzcie, jakie ilustracje tym razem przygotował dla Was Marcin Minor!


Informacje o grze Sen

Autor gry Sen – Edycja Jubileuszowa: Gamewright Team

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 20 min.

Wiek: 8-108Po czterech latach od wydania Snu Nasza Księgarnia wypuściła na rynek jego jubileuszową edycję. I chociaż karty prezentują zupełnie nowe ilustracje, powtórzenie rewersu z wersji pierwotnej pozwala na łączenie obydwu gier. Przekonajcie się, czy i Sen – Edycja Jubileuszowa skradnie Wasze serca!


Przegląd elementów

Nie tylko karty, ale także pudełko otrzymało odmienioną szatę graficzną. Na pierwszy plan ponownie wysuwa się charakterystyczna złota rybka, tym razem jednak w pięknych, połyskujących odcieniach. Pozłacane elementy pojawiają się także na kartach, na których wytłoczono kruki oraz wartość i działanie kart.

Sen – Edycja Jubileuszowa składa się z 56 kart, notatnika wraz ze złotym ołówkiem oraz instrukcji wyjaśniającej różne warianty gry. Jeżeli chcielibyście zobaczyć, jak wygląda wydanie podstawowe gry Sen, zapraszam do naszej wcześniejszej recenzji, z którą możecie zapoznać się TUTAJ.


Zarys rozgrywki

Zasady gry są na tyle proste, że spokojnie możemy przedstawić je zarówno tym najmłodszym, jak i najstarszym graczom. Dzięki temu Sen doskonale sprawdza się jako gra rodzinna. Czy to jedyny atut tej karcianki? Przekonacie się w dalszej części.

Na początku każdej rundy gracze otrzymują po cztery karty i, nie podglądając ich, układają je na stole rewersem do góry. Karty te tworzą sen gracza. Z pozostałych kart układamy stos, z którego wierzchnią odkrywamy i kładziemy obok, tworząc stos kart odrzuconych. Następnie gracze mogą podejrzeć dwie ze swoich kart w taki sposób, aby inni nie poznali ich treści.

Gracze na przemian biorą po jednej karcie ze stosu odkrytego lub zakrytego i decydują, czy chcą ją wymienić na jedną ze swojego snu, czy odrzucić. Gra trwa do chwili, w której któryś z graczy powie „Pobudka!”. Wówczas wszyscy odkrywają swoje karty i sprawdzają, ile kruków uzbierali. Im mniej, tym lepiej!

Na niektórych kartach pojawiają się dodatkowe akcje:

 • Weź 2 – Karta pozwala na wzięcie z zakrytego stosu dwóch kart i rozpatrzenie jednej z nich.
 • Podejrzyj 1 – Gracz może poznać zawartość wybranej karty ze snu swojego lub innego gracza.
 • Zamień 2 – Umożliwia zamianę miejscami dowolnych dwóch kart bez podejrzenia ich zawartości.
 • Wybierz 1 – Pozwala graczowi na wybranie jednej z kart spośród odrzuconych i umieszczenie na miejscu jednej karty ze swojego snu.

Ostatnia akcja jest jednym z nowych elementów gry, których nie było w pierwotnej wersji. Dodatkowo w talii pojawiają się wyjątkowe okazy z klepsydrami, które dają 0 lub 9 kruków w zależności od tego, czy udało nam się skompletować parzystą liczbę tych kart.


Recenzja gry Sen

Sen – Edycja Jubileuszowa prezentuje się naprawdę wyjątkowo, a pozłacane elementy dodatkowo uatrakcyjniają estetykę wykonania! Ilustrator uwiecznił na kartach nowe piękne wizerunki, które są tym bardziej mroczne, im więcej kruków zawierają. Te o najniższej wartości punktowej wyglądają uroczo i na pewno młodsi gracze będą się o nie także intuicyjnie bardziej starać. Złote grawerunki mają jednak niewielką wadę. Niektóre z nich przebiły się delikatnie na drugą stronę, ale na szczęście trzeba się dobrze przyjrzeć, aby to dostrzec. Na jednej z moich kart jest również nie w pełni wygrawerowany kruk. Są to jednak na tyle nieznaczne błędy, że prawdopodobnie jedynie bardzo spostrzegawcze osoby zauważą je podczas rozgrywki.

Na regrywalność Snu nie możemy narzekać. Ilekroć wyciągamy go na stół, wciąż zapewnia przyjemnie spędzony czas. Sen jest pozycją familijną i to właśnie w gronie najmłodszych sprawdza się najlepiej. Jej proste zasady i krótki czas pojedynczej rozgrywki sprawiają, że możemy ją zaproponować na przykład po świątecznej kolacji lub podczas rodzinnego wyjazdu. Jeżeli znudzi Wam się wersja tradycyjna, możecie zapoznać się z dodatkowymi wariantami gry, które znajdziecie w instrukcji.

Sen najlepiej sprawdza się w gronie trzech lub więcej osób. Zawiera elementy interakcji, także negatywnej. Rozgrywka przebiega dynamicznie i nie brakuje jej losowości, a że nie jest bardzo wymagająca, owy tytuł możemy wykorzystać jako rozgrzewkę przed bardziej wymagającą pozycją. Jednym z największych walorów omawianej dziś gry jest to, że doskonale rozwija pamięć i uczy, jak ważne jest śledzenie ruchów innych graczy, jeżeli nie chcemy zostać niemile zaskoczeni.


Podsumowanie gry Sen

Sen jest jedną z gier, od których zaczynało wielu młodszych graczy. Nic w tym zadziwiającego: gra prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, rozwija pamięć, a do tego zapewnia przyjemnie spędzony czas. Sen – Edycja Jubileuszowa wygląda jeszcze ciekawiej, a ponadto wzbogaca zestaw podstawowy o nowe akcje. Wersja pierwotna nie jest jednak konieczna, aby zagrać w jej nowe wydanie. I chociaż po większej liczbie partii odkładamy go na półkę, prędzej czy później nadchodzi dzień, w którym ponownie do niego wracamy. Szczególnie, gdy w naszym towarzystwie pojawiają się dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grami. Niech tworzenie pięknych snów pokaże im, że to zaledwie początek ekscytującej wędrówki w świecie gier planszowych!


Mocne strony:

 • piękne karty wzbogacone złotymi grawerunkami;
 • proste zasady;
 • więcej akcji niż w wersji podstawowej;
 • niewielkie pudełko podróżnych wymiarów;
 • możliwość łączenia z poprzednią wersją;
 • niewysoka cena;
 • dodatkowe warianty gry;
 • doskonała jako pozycja rodzinna;
 • rozwija pamięć i przygotowuje do większych tytułów.

Słabe strony:

 • grawerunki na niektórych kartach delikatnie przebija na drugą stronę;
 • możliwe występowanie pojedynczych niedociągnięć w grawerunkach.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Nasza Księgarnia. Bardzo dziękujemy!

Nasza Księgarnia

2 thoughts on “Recenzja #511 Sen – Edycja Jubileuszowa”

 1. Dla mnie jedynym bólem w tej pięknej jubileuszowej edycji gry, była wypraska – o 1 mm za ciasna, aby zmieściły się w niej karty w koszulkach… Taki drobiazg, a wszystkie koszulki mają zagięte rogi…

  1. 😮 Ból uzasadniony, również nie wyobrażam sobie nie zabezpieczyć wkrótce kart. Być może jednak zrezygnuję z wypraski. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *