Recenzje

Recenzja #510 Śledztwo w Białym Domu

Czy marzyliście kiedyś, aby rozwiązywać kryminalne zagadki niczym Sherlock Holmes? Szukać śladów, przesłuchiwać świadków, gromadzić dowody? Te marzenia są teraz bliższe niż kiedykolwiek! Spróbujcie zagrać w Śledztwo w Białym Domu, dedukcyjną grę wyobraźni!


Informacje o grze

Autor gry Śledztwo w Białym Domu: Greg Gajek

Wydawnictwo: Edgard Games

Liczba graczy: 2+

Czas gry: 20 minut

Wiek: 16+Przegląd elementów

Śledztwo w Białym Domu to gra zajmująca niewielkie pudełko, które bez problemu zabierzecie ze sobą na każdy wyjazd, czy spotkanie. Patrząc na okładkę, od razu wiemy, że będziemy prowadzić śledztwa kryminalne, krwawe i bezlitosne. Wiek okładkowy to 16+ i myślę, że jest on w tym przypadku dobrze określony i w grę nie powinniśmy grać z młodszymi detektywami.

W opakowaniu znajdziemy ponad 100 kart, dzięki którym będziemy mogli przeprowadzać profesjonalne śledztwa. 28 czarnych kart to karty zbrodni, na podstawie których będziemy tworzyli kryminalne sprawy, 80 szarych kart to karty śledztwa, które wskażą nam podejrzanych, motywy, przedmioty, osoby oraz miejsca zbrodni. Dodatkowo mamy jeszcze 2 pomocnicze karty pytań, które przydadzą się w początkowych rozgrywkach i pomogą w prowadzeniu przesłuchań.

Do gry dołączono również dobrze napisaną instrukcję, która przeprowadzi nas po zasadach gry. Instrukcja zawiera również objaśnienia niektórych miejsc i osób z kart śledztwa, dzięki czemu podczas rozgrywki wszystko jest już jasne.


Zarys Rozgrywki

Śledztwo w Białym Domu to gra narracyjna, w której jeden z graczy zostaje świadkiem, a pozostali wcielają się w przesłuchujących go śledczych. Najpierw rozkładamy po 4 karty Śledztwa z każdej z 5 kategorii oraz wręczamy Świadkowi losową kartę Zbrodni. Następnie Świadek na podstawie wyłożonych kart wymyśla historię przestępstwa, którą będą musieli odtworzyć Śledczy.

Kiedy sprawa jest już gotowa, rozpoczyna się przesłuchanie. Śledczy mogą zadawać tylko pytania zamknięte, na które odpowiedź brzmi „tak” lub „nie”. Na podstawie odpowiedzi typują po jednej karcie z każdej kategorii. Jeśli zdecydują, że są już gotowi rozwiązać sprawę, przedstawiają Świadkowi swoją wersję wydarzeń. Jeśli wersja Śledczych i Świadka jest podobna, a karty zostały wytypowane właściwie, śledztwo zostało pomyślnie rozwiązane!


Recenzja

Śledztwo w Białym Domu to kolejna odsłona doskonałej gry, dzięki której spróbujecie swych sił w rozwiązywaniu kryminalnych spraw! My mamy w swojej kolekcji również „Śledztwo Niewiarygodne historie” i bardzo lubimy grać w nie całą rodziną. Tym razem zagramy jednak w gronie dorosłych, gdyż tak jak wspominałam, gra jest przeznaczona dla graczy od 16 lat. Początkowo byłam negatywnie nastawiona do „politycznego” tematu gry, ale całe szczęście postanowiłam spróbować i nie żałuję! Zabawa okazała się wciągająca, a dzięki różnorodnym kartom można stworzyć naprawdę szczegółowe i interesujące śledztwa, w które możemy uwikłać znane nam w świecie postaci i miejsca.

Dzięki naprawdę dużej liczbie kart możemy stworzyć ogromną ilość śledztw, co więcej nawet historia oparta na tych samych kartach może różnić się w zależności od świadka, który ją stworzy! Daje nam to praktycznie nieskończone możliwości zabawy. W grę można zagrać już we dwie osoby, możemy stworzyć również grupę śledczych, którzy będą przepytywać jednego Świadka.

Pojedyncza partia gry zajmuje około 30 minut, ale wszystko zależy od trafności pytań i od stopnia skomplikowania wymyślonej historii. Gra jest dynamiczna, często zabawna, bardzo wiele zależy tutaj od wyobraźni Świadka, który kreuje też klimat śledztwa. Na początku gracze muszą się nieco „otworzyć” i pozwolić działać swojej wyobraźni.

Wszyscy gracze mają podczas gry stały kontakt ze sobą, rozmawiają, a śledczy dodatkowo dzielą się spostrzeżeniami. Dzięki temu gra świetnie nadaje się na towarzyskie spotkanie, integrację w grupie. Zasady są bardzo proste, odrobiny treningu wymaga jedynie tworzenie pytań, tak, aby omijać słowa klucze, które zbyt łatwo wskazałyby na właściwą odpowiedź.


Podsumowanie

Śledztwo w Białym Domu to wciągająca gra dzięki której oprócz logicznego myślenia i dedukcji można poćwiczyć również wyobraźnię oraz tworzenie własnych historii! Jeśli lubicie kryminalne zagadki, ciekawą rozgrywkę i grę z interakcją między graczami to ta pozycja na pewno przypadnie Wam do gustu. Spróbujcie też innych gier z tej serii, a jeśli gracie z młodszymi detektywami to szczególnie polecamy Wam Śledztwo. Niewiarygodne historie, z pomocą którego możecie również poćwiczyć z dzieciakami język angielski!


Mocne Strony:

  • niewielkie opakowanie,
  • świetny klimat
  • duża regrywalność,
  • postacie znane z amerykańskiej polityki,
  • ćwiczy wyobraźnię i dedukcyjne myślenie,
  • niektóre historie powstające podczas gry nadawałyby się na świetny kryminał!

Słabe Strony:

  • na początku problem może sprawiać zadawanie właściwych pytań.
  • nie sprawdzi się dla osób, które nie lubią tworzyć opowiadań (chyba, że będą grali tylko jako Śledczy).

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Edgard Games. Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *