Recenzja #630 Na ile ogarniasz?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak oceniasz swoją wiedzę na różne tematy? Co wiesz na temat żeglarstwa, świąt, muzyki, czy…balonów? Na ile ogarniasz? to niesamowita gra quizowa rozszerzająca wiedzę o świecie, która zawiera aż 4000 pytań z różnych dziedzin! Jesteście gotowi podjąć wyzwanie?


Informacje o grze

Wydawnictwo gry Na ile ogarniasz: Muduko

Liczba graczy: 2-16

Czas gry: 30 minut

Wiek: 14+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Wydawnictwo Muduko nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

Na ile ogarniasz to pierwsza, aż tak duża gra quizowa w naszej kolekcji. Pudełko naprawdę robi wrażenie! Jest duże, a wszystkie karty kategorii mają swoje własne przegródki, dzięki czemu można łatwo znaleźć kartę powiązaną z danym polem na planszy. Karty są porządne, czytelne i kolorowe. Na każdej z podstawowych kart z pytaniami (losowe, szkolne, dorosłe oraz rozrywkowe) znalazło się aż 10 pytań o różnym stopniu trudności! W sumie otrzymujemy 4000 pytań na ponad 500 kartach! Taka liczba zdecydowanie robi wrażenie.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest rozkładana plansza, która równocześnie stanowi wieczko opakowania. Bardzo spodobał mi się ten pomysł! Dodatkową ciekawostkę jest brak…pionków. Twórcy gry wyszli z założenia, że każdy ma przy sobie jakiś drobiazg, który może je zastąpić – drobne monety, kamyczek, małą zabawkę…. Do gry załączono również krótką instrukcję przedstawiającą zwięźle zasady gry.


Zarys Rozgrywki

Zasady gry są bardzo proste. Gracze dzielą się na drużyny (które mogą być nawet 1-osobowe) i przemieszczają po planszy swoje pionki o tyle pól, ile było „warte” pytanie, na które właśnie udzielali odpowiedzi. W grze ważny jest element ryzyka. Wybrać łatwiejsze pytanie, które pozwoli pójść o jedno bądź dwa pola do przodu, czy ryzykować i wybrać trudniejsze pytanie? Zwykle pytania do 5 nie były specjalnie trudne, ale powyżej zaczynała się istna rzeź… Wstyd się przyznać, ale u nas raczej nikt nie decydował się odpowiadać na „dziesiątki”.

Oprócz standardowych pytań w grze mamy również dodatkowe pola specjalne: porażkę, doskonale oraz wyzwanie. Warto sprawdzać, gdzie staniemy po udzieleniu dobrej odpowiedzi na pytanie, gdyż na wyzwaniu, czy doskonale można się przeważnie wzbogacić w punkty, a na porażce łatwo można je stracić, czy nawet się cofnąć! Po dotarciu na końcowe pole czeka nas ostatnie starcie, czyli pojedyncze trudne pytanie, na które trzeba odpowiedzieć, aby wygrać grę.


Recenzja

Na ile ogarniasz zaskoczyło mnie mnogością dziedzin oraz pytań. Na jednej karcie mamy aż 10 pytań do wyboru, myślę więc, że każda rozgrywka będzie inna i wyjątkowa! Gra jest niesamowicie zabawna, przypomina mi nieco stare teleturnieje, w których trzeba było licytować pytanie, a następnie jak najszybciej podać na nie właściwą odpowiedź. Niektóre pytania wywołują salwy śmiechu, z tym że inne mogą wywołać śmiech przez zły, kiedy staniemy przed faktem naszej niewiedzy… Ja dla pewności nie brałam tych najtrudniejszy pytań, ale i tak czasem nie na wiele to się zdało.

Gra przeznaczona jest dla graczy od 14 lat, ale myślę, że po wcześniejszym przejrzeniu kategorii pytań można zagrać z młodszymi dziećmi. W rozgrywce z dziećmi najgorzej sprawdzały nam się pytania rozrywkowe i dotyczące popkultury. Dzieci świetnie kombinowały i uczyły się współpracy w ramach swojej drużyny. Dla nich była to świetna gra edukacyjna, gdyż zapamiętały sporo ciekawostek, na przykład ile mierzą wskazówki Big Bena, czy kim była Joanna D’Arc. Gra najlepiej jednak sprawdzi się na imprezie, jako szalona zabawa dla sporej ilości osób. W grupie siła więc wtedy spokojnie można wybierać „wyższe” pytania i wspólnymi siłami na nie odpowiadać. Jednakże… we dwie osoby również da się pograć, a zabawa nadal jest satysfakcjonująca!


Podsumowanie

Na ile ogarniasz to quizowa gra imprezowa, zawierająca ponad 4000 pytań z różnych dziedzin! Gra ma bardzo proste zasady, jest ładnie wykonana i poszerza wiedzę o świecie. Poziom trudności pytań w ramach jednego tematu jest zróżnicowany, każdy ma więc szansę na wygraną po obraniu odpowiedniej dla siebie strategii. Polecam, nam bardzo przypadła do gustu, ja osobiście wykorzystuję ją również jako grę edukacyjną dla dzieci.


Mocne Strony:

  • mnóstwo pytań,
  • dobrze opracowane tematy,
  • uczy ciekawostek o świecie,
  • karty z dodatkowymi wyzwaniami,
  • ładne wykonanie,
  • insert umożliwiający zachowanie porządku w pudełku,
  • ciekawa gra imprezowa.

Słabe Strony:

  • niektóre pytania astronomicznie trudne.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *