Recenzje

Recenzja #661 Kryptyda

Kryptyda to unikalna wieloosobowa gra dedukcyjna, w której wcielimy się w rolę poszukiwaczy legowiska tajemniczej kreatury.


Informacje o grze Kryptyda

Autor gry Kryptyda: Hal Duncan, Ruth Veevers

Wydawnictwo: Lucrum Games

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 30-60 minut

Wiek: od 10 lat


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Lucrum Games. Wydawnictwo Lucrum Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plKryptyda to ciekawa gra dedukcyjna, w której każdy z graczy będzie usiłował odszukać legowisko tajemniczego stwora. Wszyscy uczestnicy rozgrywki dysponują unikalną wskazówką, która ma na celu zawęzić krąg poszukiwań, jednak tylko połączenie wszystkich poszlak pozwoli niezawodnie wskazać miejsce, w którym czai się poczwara. Kluczem do sukcesu będzie czujna dedukcja i analiza, bowiem żaden z uczestników poszukiwań nie będzie chętny podzielić się swą sekretną wskazówką.


Przegląd elementów

Kryptyda to średniej wielkości prostokątne pudełko, które skrywa w sobie skromne wnętrze. Mamy tu instrukcję oraz pięć unikalnych arkuszy z poszlakami. Cała akcja rozgrywać się będzie na modularnej planszy złożonej z sześciu płytek. Wybór wskazówek oraz rozłożenie pola do gry zależeć będzie od wybranej przez nas karty, których jest całkiem sporo. To od nas będzie zależeć, czy wybierzemy wariant łatwy, czy trudny. Całości towarzyszyć będą kolorowe, drewniane znaczniki.


Zarys Rozgrywki

Akcja gry Kryptyda rozgrywa się na planszy złożonej z sześciu połączonych ze sobą segmentów. Każda część modularnej mapy zawiera osiemnaście sześciokątnych pól, które przedstawiają jeden z pięciu typów terenu. Ułożenie planszy oraz poziom trudności zależeć będzie przede wszystkim od wylosowanej karty scenariusza. Po dopasowaniu wszystkich elementów terenu do siebie, musimy jeszcze umieścić głazy narzutowe (podłużne słupki) oraz opuszczone szałasy (trójkąty). Karta scenariusza determinuje także unikalną wskazówkę, jaką otrzyma każdy z graczy.

Gdy wszystko gotowe, możemy przejść bezpośrednio do rozgrywki i ruszyć tropem tajemniczego stwora znanego jako Kryptyda. Będziemy teraz na zmianę zadawać sobie pytania, czy określone pole na mapie może być siedliskiem. Pytany gracz, dysponując jedynie swoim zestawem wskazówek, odpowiada przy użyciu swoich znaczników. Jeżeli wybrany punkt spełnia kryteria – układa dysk, jeżeli nie – kwadrat. W związku z tym wraz z postępem gry, trop będzie się stale zawężać.

Gdy natrafimy na właściwy trop, możemy wykorzystać naszą turę na przeszukanie. By wywołać tę akcję, musimy umieścić dysk swojego koloru na wybranym przez nas polu. Tym samym deklarujemy, że wybrany przez nas obszar spełnia kryterium naszej wskazówki. W tym momencie dochodzi do weryfikacji poprzez innych graczy, którzy poddadzą próbie słuszność naszej tezy. Aby próba zakończyła się sukcesem, wybrane miejsce będzie musiało pasować do wskazówek wszystkich uczestników poszukiwań. Gra kończy się w momencie odnalezienia legowiska tajemniczego stworzenia.


Recenzja gry Kryptyda

Kryptyda to prosta i szybka gra planszowa, której rozłożenie zajmuje tyle, co zaparzenie herbaty. Z początku wnętrze trochę mnie rozczarowało, jednakże po rozegraniu dwóch partii, rozgrywka zrekompensowała lekki zawód. Cienkie segmenty mapy są tu cieńsze, jak w przypadku Wyprawy do El Dorado, w związku z tym trochę martwi mnie ich trwałość oraz to, czy nie będą podatniejsze na uszkodzenia. W związku z tym sugeruję obchodzić się z tym elementem względnie ostrożnie. Bezsprzecznie figurki są pokryte farbą zdecydowanie lepiej, w przeciwieństwie do gry 80 Days, gdzie ewidentnie widać prześwity.

Instrukcja oraz wskazówki są napisane na tyle dobrze, że z pewnością Kryptyda nie sprawi trudności początkującym fanom gier planszowych. Jednakże warto mieć na uwadze jedną, ważną rzecz. Mianowicie nie każdy gracz może podejść do poszukiwań rzetelnie, w związku z tym radziłbym grać w towarzystwie osób, które lubią zachowania fair-play, a rozgrywka toczyć się będzie z poszanowaniem zasad.

Rozgrywka nabiera barw z każdym kolejnym graczem, i choć instrukcja obejmuje wariant dwuosobowy, niewątpliwie Kryptyda wypada lepiej w większym gronie. Nie jest to jakiś większy problem, ponieważ przystępność zasad pozwala szybko wprowadzić nowych graczy. W przypadku tego tytułu nie będzie też problemu z regrywalnością, ponieważ do egzemplarza dołączono mnóstwo różnych scenariuszy.


Podsumowanie

Kryptyda to całkiem przyjemna gra dedukcyjna na rozgrzewkę oraz całkiem poczciwy pomysł na wieczór wśród znajomych. To lekkie i przystępne euro, które z początku nie budzi entuzjazmu, jednakże po szerszym zgłębieniu tematu rekompensuje swoje skromne wnętrze. Osobiście nie mam do tej gry większych zastrzeżeń, poza tym, że segmenty mapy mogłyby być nieco grubsze. Tytuł ten co prawda oferuje wariant dwuosobowy, ale w naszym przypadku największą frajdę sprawiała gra we czwórkę.


Mocne Strony:

 • bardzo przystępne zasady,
 • szybka rozgrywka,
 • wynik zależny od zdolności dedukcji, nie losowości,
 • wiele scenariuszy do ogrania,
 • potrafi wciągnąć,
 • regrywalność,
 • wskazówki są krótkie i proste,
 • prosta mechanika.

Słabe Strony:

 • lepiej skaluje się w większym gronie,
 • lichej jakości segmenty mapy,
 • kolorystyka pionków i wskazówek mogła być dopasowana dokładniej,
 • niewielka pomyłka w interpretacji wskazówki komplikuje całą rozgrywkę.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Łukasz Małek

Na ogół pogodny i twardo stąpający po ziemi człowiek, który lubi od czasu do czasu pobujać w obłokach. Nie pogardzi Tiramisu lub partią w grę planszową oraz dobrą premierą kinową. W wolnym czasie warto szukać go w kuchni, gdzie w towarzystwie swojej ukochanej pisze rozmaite kulinarne rozdziały. Choć lubi jeść, ciężko trawi spóźnialstwo, ale gdy tylko odpali mu się tryb działaj - niejednokrotnie traci poczucie czasu, dopóki nie uzna, że uzyskał zadowalające rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *