Recenzje

Recenzja #657 Rainbow

Rainbow to sprytna gra karciana, w której dwie osoby zmierzą się ze sobą w tęczowym pojedynku umysłów! Wykładaj karty i staraj się zapamiętać, co jest na odwrocie kart przeciwnika.


Informacje o grze

Autor gry Rainbow: Mathias Spaan

Wydawnictwo: Piatnik

Liczba graczy: 2

Czas gry: 10 minut

Wiek: 7+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Piatnik. Wydawnictwo Piatnik nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Tęczowa zawartość

Rainbow to niewielka karcianka, która zajmuje całkiem zgrane, fajnie zaprojektowane pudełeczko. Dzięki małym rozmiarom można je ze sobą wszędzie zabrać. Jeśli jednak nadal okaże się dla nas zbyt duże… nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjąć z niego talię kart, która jest dodatkowo umieszczona w stojaku! To bardzo fajny pomysł, gdyż karty nie latają nam po całym opakowaniu i wygodnie z nich korzystać podczas gry. Stojak możemy umieścić pionowo w pudełku, dzięki czemu nie będzie się przesuwał.

Talia kart, którą znajdziemy w opakowaniu, bardzo dobrze się prezentuje, karty są porządnie wykonane i mają żywe, jasne kolory, które łatwo od siebie odróżnić. Co ciekawe w grę o kolorach mogą zagrać również osoby, które ich nie rozróżniają – wystarczy, że spojrzą na nadrukowane na kartach symbole.

Do gry załączono również instrukcje w kilku językach. Zasady gry są krótkie, a sama gra jest niezależna językowo.


Jak grać?

Rainbow to gra przeznaczona dla dwóch osób. Zadaniem graczy jest jak najszybsze ułożenie tęczy. Aby tego dokonać, wystarczy zebrać na stole zestaw 6 różnokolorowych kart. Możemy wykorzystać do tego białą kartę (jokera), która zastąpi jeden z kolorów. Należy równocześnie uważać na czarną kartę, której wyłożenie oznacza natychmiastową przegraną rundy. Podczas jednej rozgrywki będziemy układali kilka tęczy, gdyż zwycięzcą zostanie osoba, która uzbiera najwięcej kart.

Podczas naszej tury możemy wyłożyć na stole więcej niż jedną kartę do wspólnej tęczy. Aby było to jednak możliwe, musimy odwrócić jedną już z leżących tam kart… Do tego przydaje się dobra pamięć, ponieważ podczas zabawy widzimy rewersy kart przeciwnika. Jeśli zapamiętamy jaki kolor kryje się pod którą kartą, będziemy mogli ją odwrócić w wybranym przez nas momencie. Jeśli jednak źle zapamiętaliśmy, karty mogą się powtórzyć lub może ukazać się nam czarny kolor…


Recenzja

Rainbow to niewielka, gra dwusobowa, która spodobała mi się przede wszystkim za proste zasady i nie za długi czas rozgrywki. Mam sporo gier przeznaczonych dla dwóch graczy, ale zwykle są one dość mocno mózgożerne… Rainbow wymaga delikatnego kombinowania i zapamiętywania, ale nawet jeśli nie uda nam się odwrócić właściwej karty i przegramy, za chwilę możemy się odegrać. Oczywiście, jak we wszystkich grach pamięciowych moje dzieci czują się jak ryby w wodzie i z bezczelnością mnie ogrywają…

Gra ma niski próg wejścia, a zasady można wytłumaczyć w kilka chwil. Nie wiem dlaczego, ale Rainbow działa na mnie niezwykle relaksująco. Może przez te tęczowe kolory? Podoba mi się, że w grę można zagrać z każdym i w każdych warunkach. Gra zawiera dość sporo losowości, gdyż nie wiadomo, na jakie karty trafimy (możemy nawet zaryzykować i wyłożyć naszą kartę rewersem do góry), ale niezbyt przeszkadza to w rozgrywce, gdyż i tak to my mamy decydujący wpływ na to, jak potoczy się rozgrywka.


Podsumowanie

Rainbow to niewielka karcianka dla dwóch osób, którą można zabrać ze sobą na każdą wycieczkę. Bez problemu zmieści się nawet w kieszeni, a do rozgrywki wymaga bardzo niewiele miejsca. To sympatyczna gra, która wymaga analizowania sytuacji na stole, lekkiego kombinowania, dobrej pamięci i odrobiny szczęścia. Podoba mi się również za proste zasady i szybki czas gry. Polecam, jeśli lubicie grać 1:1!


Mocne Strony:

  • niewielkie rozmiary,
  • stojak na karty,
  • krótki czas gry,
  • śliczne, relaksujące kolory,
  • ćwiczy pamięć,
  • można ją przetestować na BGA,
  • wymaga kombinowania i skupienia!

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *