Recenzje

Recenzja #567 Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej

Na ulicy Nadrzecznej doszło do zabójstwa… Wstąp do jednostki Krymianutów – specjalnej grupy śledczych i pomóż rozwiązać sprawę! Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej to niesamowita gra kryminalna, która z pewnością spodoba się miłośnikom gatunku i nie tylko. Sprawdźcie sami!


Kryminauci: Tajemnice NadrzecznejNa rynku pojawia się coraz więcej gier kryminalnych, w których zadaniem graczy jest przeprowadzenie śledztwa i rozwikłanie sprawy. Gry te działają fantastycznie zarówno w rozgrywce solowej, jak i w towarzystwie. Do tej pory jednak żadna z tych gier nie pozwalała wczuć się tak mocno w śledztwo, jak Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej. Dlaczego? Sprawdźcie sami w naszej recenzji!


Przegląd elementów

Grę dostajemy w nietypowej wielkości, płaskim, dużym i ciężkim pudełku. Po otwarciu wieczka naszym oczom ukaże się krótka informacja o panelu online z kodem, który będziemy musieli wpisać na stronie, aby uruchomić grę oraz 6 dużych, wypchanych kopert. Żeby rozpocząć rozgrywkę musimy zalogować się na stronie, wpisać kod i otworzyć pierwszą kopertę…

Bardzo zaskoczyła mnie jakość elementów gry, wszystko prezentuje się naprawdę znakomicie i bardzo dobrze pozwala wczuć się w śledztwo! W każdej kopercie dostajemy cały plik różnych dokumentów, notatek, zeznań, zdjęć, bilingów, zestawień… To wszystko wygląda bardzo realistyczne i wertowanie tych informacji sprawia, że możemy poczuć się niczym prawdziwi detektywi!

Po zalogowaniu do panelu gracza wszystkie najważniejsze informacje przedstawi nam sierżant Tomasz Sercz. To również on będzie przeprowadzał przesłuchania podejrzanych, które będziemy mogli nie tylko przeczytać, ale również odsłuchać! Wszystkie nagrania zostały wykonane bardzo profesjonalnie, lektorzy doskonale wcielili się w rolę.


Zarys Rozgrywki

Naszym zadaniem jest oczywiście rozwikłanie sprawy i odkrycie kto dokonał zabójstwa. Po drodze, po zapoznaniu się z informacjami z poszczególnych kopert będziemy musieli odpowiedzieć na kilka pytań, które sprawdzą nasz tok rozumowania. Zwykle odpowiedzi polegają na połączeniu ze sobą kilku elementów, które musimy zaznaczyć w panelu. Muszę przyznać, iż jest to dość trudne zadanie, gdyż poszczególne dokumenty, a nawet zdjęcia „pocięto” na kilka mniejszych fragmentów i czasem ciężko określić, o który dokładnie chodzi. Parę razy zdarzyło nam się, że byliśmy wręcz pewni odpowiedzi, a we fragmenty nie mogliśmy trafić… Na szczęście w razie wątpliwości mamy podpowiedzi, które mogą naprowadzić nas na właściwy trop.


Recenzja

Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej to gra, która aż kipi klimatem. Żadna z gier kryminalnych, w które grałam do tej pory, nie oddała prowadzenia śledztwa tak realistycznie. Połączenie panelu, w którym możemy odsłuchać osobiście zeznań świadków z całą dokumentacją, robi niesamowite wrażenie! Gra nie jest zbyt tania (kosztuje ok. 200 zł), ale praca włożona w jej przygotowanie musiała być rzeczywiście ogromna!

Przejście całej gry zajmie nam około 5-6 godzin. To godziny pełne napięcia, logicznego myślenia i zagłębienia się ze szczegółami w fabułę. Jeśli lubicie gry kryminalne, podobał Wam się Detektyw bądź Kroniki Zbrodni to Kryminauci też z pewnością przypadną Wam do gustu. Jest to zupełnie inne doświadczenie, które moim zdaniem warto sprawdzić.

Jeśli chodzi o niezbyt dobry system udzielania odpowiedzi, podeszłam do tego na spokojnie i z nim nie walczyłam. Jeśli byłam pewna swoich podejrzeń, a sierżant Sercz kazał mi się od nowa brać do roboty, odkrywałam podpowiedzi i zwykle moje podejrzenia okazywały się słuszne – jedynie źle zaznaczone w dokumentach.

W Kryminautów gra się dobrze zarówno z gronie znajomych, jak i solo. Ja preferowałam ten drugi wariant, chociaż czasem do śledztwa przyłączał się mój mąż. Gra ma proste zasady, właściwie nie ma instrukcji, więc można od razu do niej zasiąść i grać!


Podsumowanie

Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej to kawał dobrej gry kryminalnej! Przechodzenie przez wszystkie etapy śledztwa niesamowicie wciąga i kiedy już się zacznie rozgrywkę, jest się ciekawym końcowych wniosków. Koperty należy otwierać w miarę nieodległym czasie, gdyż informacje w nich zwarte są powiązane, a po dłuższej przerwie można zapomnieć niektóre szczegóły. Polecam, jeśli lubicie wcielać się w detektywów!


Mocne Strony:

 • gra robi niesamowite wrażenie,
 • ogromny realizm dokumentów,
 • wciągający klimat,
 • dla fanów gier kryminalnych.

Słabe Strony:

 • niezbyt dobry system udzielania odpowiedzi na różnych etapach śledztwa.

Przydatne linki:

Link do strony gdzie kupicie grę


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Bardzo dziękujemy za przekazaną grę!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

3 thoughts on “Recenzja #567 Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej

 • 200,00 zyka??? well well well

  i jeszcze wysyłka… yhymmm

  Odpowiedz
 • Czy gra nada się dla mojego 16-letniego syna ? Jak myślicie ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *