Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Recenzja 316 1 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Akademia Mądrego Dziecka od niedawna zaczęła pojawiać się na naszych półkach. Zaczynaliśmy od “Pierwszych Słówek”, a teraz przyszła kolej na “Pierwsze Gry”. Nie uwierzycie, ale w Mniam! i Zwierzątka możemy zagrać już z dwulatkami. Te gry naprawdę wspomogą rozwój Waszych pociech.


Informacje o grze

Autor gry: Reiner Knizia (Mniam!) / Stefan Kołecki (Zwierzątka)

Ilustracje: Marzka Dobrowolska

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 2-4

Wiek: 2+

banner 280 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Pierwsza Gra 1 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Do niedawna myślałem, że z moją córką zagram w pierwszą grę planszową, gdy będzie miała 3 latka. Bardzo chciałbym, aby od małego poznawała najliczniejsze tytuły, które mogą być doskonałym narzędziem do rozwoju malucha. Ostatnio usłyszałem jednak, że istnieje cała masa gier przeznaczonych już dwuletnich dzieciaczków. I tak całkiem przypadkiem wydawnictwo Egmont zaproponowało mi “Pierwsze Gry” z serii Akademia Mądrego Dziecka, a tą w postaci “Pierwszych Słówek” nasza córka bardzo polubiła. Co prawda ma dopiero roczek, ale pod naszym nadzorem dobiera pierwsze elementy z woreczka i stara się je dopasować do uroczych i kolorowych zwierzątek. Oczywiście grę testowałem również na nieco starszym dziecku. Jak wypadła podczas testów? Sami zobaczcie.

Pierwsza Gra 2 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Przegląd elementów obu gier

W grze Zwierzątka do naszej dyspozycji oddano: krótką instrukcję, duże, twarde i solidnie wykonane zwierzątka: biedronkę, motylka, żółwika, kaczuszkę oraz rybkę. W każdym zwierzątku znajdują się 4 otwory na tekturowe elementy w kształcie: koła, serduszka, kwadratu i trójkąta. Elementy te będziemy dobierać z materiałowego woreczka.

Pierwsza Gra 9 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Oczywiście w grze Mniam! również otrzymujemy zwięzłą instrukcję przedstawiającą zasady gry. Oprócz tego przygotowano dla nas jeszcze tekturowe koszyczki, do których będziemy wkładali najróżniejsze owoce i warzywa oraz dużą drewnianą kostkę, której raczej żadne dziecko nie połknie.

Pierwsza Gra 6 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Na deser, do każdej gry dołączono mini książeczkę odpowiadającą jednej literze alfabetu. Znajdziemy w nich krótkie historyjki oraz malowanki. Bardzo mi się one spodobały i chętnie zakupię pozostałe literki do kolekcji.

Pierwsza Gra 4 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Zasady gry

W grze Zwierzątka maluchy będą losowały kolorowe figury z woreczka i będą starały się dopasowywać je do wybranych przez siebie na początku gry zwierzątek. Gracze mogą dotykać figur w woreczku, tak by starać się rozpoznać figurę, na której im zależy. Gdy wyciągną kafelek w kolorze zwierzątka przeciwnika, muszą go do niego dopasować. Zadaniem drugiego gracza jest oczywiście wypowiedzenie magicznego słowa “Dziękuję”. Gra kończy się w momencie, w którym zwierzątko, któregoś z graczy zapełni się wszystkim figurami. Ten gracz zostaje zwycięzcą.

Pierwsza Gra 8 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!
Pierwsza Gra 10 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

W grze Mniam! gracze przygotują wszystkie koszyczki, umieszczając w nich po jednym żetonie owocu lub warzywa odpowiedniego koloru. Następnie będą na zmianę rzucali kolorową kostką, która wskaże, z jakiego koszyka zdobędą żeton. Gdy kostka wskaże kolor, którego warzywa/owocu nie ma już w koszyczku, maluch musi obejść się smakiem. Rzucamy w ten sposób kostką do momentu, aż zbierzemy wszystkie żetony. Jeśli koszyczki są puste, należy dołożyć nowe żetony. Na kostce widnieje również symbol robaczka, który pełni funkcję jokera i pozwala na pobranie dowolnego koloru. Gracz, który weźmie ostatni żeton i zakończy tym samym grę, otrzymuje dodatkowo kafelek z sokiem. Ze zwycięstwa może cieszyć się zdobywca największej liczby kafelków.

Pierwsza Gra 5 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Na stronie wydawnictwa widnieje dodatkowo wariant gry “Owocowa uczta”, który łączy elementy obu gier. Nie miałem jednak przyjemności go testować, ale przesyłam link do strony, na której go znajdziecie:

Link do pobrania instrukcji tutaj


Krótka recenzja

Bardzo się cieszę, że ja i moja córka poznaliśmy Pierwsze Gry. Co prawda, aby w pełni rozkoszować się rozgrywką, musimy jeszcze trochę poczekać, ale już teraz mogą one służyć jako edukacyjne narzędzie wspomagające jej rozwój. W bardziej zaawansowanych grach istnieją mechaniki pobierania elementów z woreczka, czy też rzucania kostką, a te gry idealnie wprowadzają malucha w podstawowe niuanse planszówek. Obie gry rozwijają, są solidnie wykonane i przemyślane. Nam odrobinę bardziej przypadła do gustu gra Zwierzątka i do niej wracamy częściej.

Pierwsza Gra 3 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

W Zwierzątkach maluszki poznają podstawowe kształty, uczą się rozpoznawania i nazywania kolorów, ćwiczą dłonie i paluszki, a także poznają magiczne słowa typu “proszę” i “dziękuję’. W planszówkach ważna jest również interakcja społeczna i umiejętność przegrywania. To idealne narzędzie do nauki tych bardzo ważnych w codziennym życiu rzeczy. Nauka poprzez zabawę – to hasło od razu przychodzi mi na myśl.

Pierwsza Gra 11 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

W Mniam! najmłodsi również będą uczyli się rozpoznawania kolorów, ale także najróżniejszych warzyw i owoców, które przecież tak chętnie jedzą. Oprócz tego uczą się liczyć. Dzieciaczki w tym wieku dynamicznie rozwijają najróżniejsze cechy emocjonalne i społeczne, a gry planszowe mogą w tym tylko pomóc. Warto grać z dziećmi i pokazywać im planszówki. Może niedługo razem zagracie w Terraformację Marsa.

Pierwsza Gra 7 1024x576 Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Mocne strony:

  • gry przeznaczone już dla dwulatków,
  • solidne, kolorowe i trwałe wykonanie,
  • bardzo proste zasady,
  • rozwijają maluszka w wielu aspektach,
  • uczą podstawowych mechanik wykorzystywanych w grach,
  • dzieci nabywają umiejętność przegrywania,
  • nauka poprzez świetną zabawę,
  • wariant łączący obie gry.

Przydatne linki:

Grę Mniam! kupisz np. tutaj

Grę Zwierzątka kupisz np. tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Egmont. Bardzo dziękujemy!

egmontpolska Recenzja #316 Pierwsza Gra: Zwierzątka/Mniam!

Dodaj komentarz