Recenzje

Recenzja #696 Psi Park

Wybierz się na spacer do pobliskiego parku i zabierz ze sobą urocze pieski! Psi Park to pięknie wykonana gra dla miłośników czworonogów oraz dla fanów planszówek z przyrodą w tle. Zrelaksuj się z rodziną przy miłej rozgrywce i sprawdźcie, kto okaże się największym miłośnikiem psów!


Informacje o grze

Autor gry Psi Park: Lottie Hazell, Jack Hazell

Wydawnictwo: Galakta

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 40-80 min

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Galakta. Wydawnictwo Galakta nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPrzegląd elementów

Psi Park to gra, która zdecydowanie zwraca uwagę swoją tematyką i wykonaniem! Bardzo lubię gry z przyrodą w tle, dlatego, kiedy tylko ukazała się jej zapowiedź, zapragnęłam mieć ją w swojej kolekcji! Psi Park to dość duża gra, wymiarami dorównująca Everdell i Na Skrzydłach. W środku opakowania znajdziemy całe mnóstwo kolorowych elementów i co ważne – bardzo dobry insert. Wszystko ma tutaj swoje miejsce, dzięki czemu setup gry jest szybki i przyjemny. Zadbano nawet o pudełeczka na drewniane żetony w kształcie kości! Trzeba przyznać, że prezentują się świetnie!

Teraz przyjrzyjmy się bliżej kartom psiaków. W pudełku mamy ich aż 163! Czworonogi zostały podzielone na grupy, mamy więc psy pasterskie, myśliwskie, pracujące, gończe, użytkowe, ozdobne i teriery. Każda karta jest wyjątkowa i pięknie zilustrowana! Na każdej oprócz psa i potrzebnych do jego wyprowadzenia zabawek i przysmaków znajdziemy opis cechy i zdolności, a także krótką ciekawostkę o danej rasie. Bardzo fajny pomysł, moje córki z zainteresowaniem czytały o wszystkich pieskach!

W grze znajdziemy również całe mnóstwo innych elementów, na które warto zwrócić uwagę! Planszetki graczy są porządnie wykonane, a znaczniki patyków, piłek, przysmaków i zabawek wyjątkowo urocze! Spodobały mi się również drewniane pionki wyprowadzaczy i reputacji, szkoda tylko, że nie przedstawiają tej samej rasy psa. Ale to drobny kosmetyczny szczegół, w końcu wyprowadzamy do parku różne psiaki. Instrukcja jest dobrze napisana i szczegółowa, wiec nawet początkujący gracze nie powinni mieć problemu ze zrozumieniem zasad.

Zarys Rozgrywki

Celem gry jest zostanie wyprowadzaczem psów o największej reputacji. Jak możemy zdobyć cenne punkty? Na nasz końcowy wynik wpływa kilka istotnych elementów. Przede wszystkim musimy zgromadzić na naszym wybiegu różne psiaki, które następnie zabierzemy na spacer do parku. Podczas przechadzki będziemy zbierać wyposażenie, które następnie będziemy mogli wykorzystać na różne sposoby. Za pomocą patyków, piłek, zabawek i przysmaków możemy zarówno zachęcić kolejne pieski do spaceru, jak i zdobyć więcej punktów na koniec gry.

Rozgrywka w Psi Park trwa 4 rundy, a każda z nich dzieli się na 4 fazy: pozyskanie, wybór, spacer i powrót do domu. W pierwszej fazie gracze wybierają z planszy głównej pieska, a następnie go licytują (wykorzystując punkty reputacji). Gracze kolejno dokładają swoje smycze na plansze, a następnie rozpatrują wyniki. Licytacje powtarzane są dwukrotnie, w pierwszej rudzie będziemy mieli więc na swoim wybiegu dwa gotowe na spacer psiaki. W drugiej fazie wybieramy, które czworonogi chcemy wyprowadzić (pamiętając o zachęceniu ich odpowiednimi znacznikami). Kolejna, trzecia faza to spacer po parku i pozyskanie wyposażenia. Ostatnia, czwarta faza to dodanie (lub utrata za niewyprowadzone psiaki) punktów reputacji.

Podczas spaceru warto zbytnio się nie ociągać, gdyż ostatni gracz otrzyma punkt ujemny. Po 4 rundach następuje ostateczna punktacja, gdzie zyskamy punkty na umiejętności końcowe naszych psów, karty psiego eksperta, zrealizowaną kartę celu oraz pozostałe zasoby.

Recenzja

Psi Park to bardzo sympatyczna gra dla familijnych graczy. To nie jest skomplikowana rozgrywka, w której przepalimy zwoje mózgowe, starając się stworzyć, jak najlepszy silniczek. Kart jest sporo, ich dociąg na stół jest losowy, więc nigdy nie wiadomo, ile kart danego rodzaju pojawi się w grze. Jeśli chcemy uzyskać psy, za które dostaniemy najwięcej nagród psiego eksperta, musimy liczyć się ze sporą rywalizacją. Zwykle jednak gracze nie chcą tracić cennych punktów reputacji podczas licytacji, widząc więc na co głosują inni gracze, dokładają swoją smycz na „wolną” kartę i biorą ją za niską opłatą. Najbardziej opłacalne karty wskazują nam również niekiedy karty prognozy, które co rundę zapewniają dodatkowe korzyści przy doborze określonych psów podczas licytacji, czy spaceru.

Jeśli chodzi o liczbę graczy najlepiej grało nam się w 3 i 4-osobowym składzie. Gra niezbyt sprawdza się dla dwojga, gdyż wymaga wtedy dołożenia autowyprowadzacza i jego obsługi. Instrukcja zawiera również wariant solo, ale w nim musimy dołożyć aż 2 boty… W większym gronie natomiast wszystko działa płynnie, a sama rozgrywka jest bardzo przyjemna i sprawia sporo frajdy! Pieski są przesłodkie, a dzieciaki uwielbiają zbierać w parku urocze znaczniki.

Pojedyncza rozgrywka zajmowała nam około godziny. Myślę, że to optymalny czas na grę rodzinną, w której można stworzyć całkiem niezły wybieg psiaków. Pod koniec gry mamy już pokaźne stadko i sporo punktów do podliczenia! Spodobał mi się klimat gry i delikatna interakcja między graczami podczas licytacji i w parku. Psi Park to gra przy której można się zrelaksować i miło spędzić czas. Jest sporo prostsza od Na Skrzydłach, nie mówiąc już o Everdell, można więc również spokojnie zagrać w nią z dzieciakami!


Podsumowanie

Psi Park to obowiązkowa pozycja dla miłośników psów oraz dla osób lubiących ładnie wydane gry o tematyce przyrodniczej. Gra prezentuje się na stole przepięknie! Dodatkowo ma aspekt edukacyjny – dzięki niej można poznać najprzeróżniejsze rasy piesków i ciekawostki na ich temat. Mam nadzieje, że w przyszłości pojawi się również dodatek, w którym znajdziemy kundelki, to wspaniale urozmaiciłoby grę! Psi Park to gra familijna, dość szybka i z prostymi zasadami, dzięki czemu można zagrać w nią razem z dziećmi. Polecam, jeśli szukacie czegoś lekkiego i relaksującego!

Mocne Strony:

  • śliczne wykonanie,
  • bardzo dobry insert,
  • spora różnorodność kart psów,
  • proste zasady,
  • idealny czas rozgrywki,
  • urocze psiaki!

Słabe Strony:

  • najlepiej działa od 3 graczy,
  • licytacja, w której wiemy kto, co obstawia.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *