Recenzja #329 Łap za słówka!

Rzeczy kanciaste z literami C i F? Rodzaje i marki słodyczy mające w sobie A i H? Czas leci, konkurencja główkuje – czy uda Ci się ją pokonać w imprezowej karciance Łap za słówka?


Informacje o grze

Autor gry: Hartwig Jakubik

Ilustracje: Kinetic

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 3-8

Czas gry: 30 min.

Wiek: 8+

Mechaniki w grze: Party Game, Word Game


Popuść wodze fantazji!

Łap za słówka! to karciana wersja większej gry o tej samej nazwie. Poznajcie nowość od wydawnictwa Egmont, którą dzięki niewielkim rozmiarom możecie wszędzie ze sobą zabrać!


Przegląd elementów gry

Łap za słówka! to gra (dosłownie!) kieszonkowa. W niewielkim pudełku znajdziemy 110 kart, w tym: kategorie, litery i punkty oraz bardzo krótką instrukcję. Do gry przydadzą się jeszcze kartki i coś do pisania, co musimy załatwić we własnym zakresie, ale przecież zawsze możemy pisać na telefonach, które praktycznie zawsze przy sobie mamy. A wtedy bez wahania możemy powiedzieć, że do gry potrzebna będzie tylko ona sama.


Zasady gry

Jak to zwykle bywa w grach imprezowych, tak i tutaj zasady są niezwykle proste do przyswojenia. Grę zaczynamy od wręczenia każdemu dwóch kart kategorii oraz kartki i długopisu. Na środku stołu układamy dwa stosy kart z literami oraz punkty i pozostałe karty kategorii w taki sposób, aby każdy miał do nich dostęp. Pierwszy gracz wybiera jedną spośród kategorii, które ma na ręce i odkrywa dwie karty liter. Od tej pory każdy gracz próbuje znaleźć słowa należące do wybranej kategorii, zawierające w sobie obie litery leżące na stole.

Osoba, która pierwsza zapisze trzy wyrazy, może przerwać grę. Jeśli chce, ma też możliwość spróbować wymyślić kolejne, ale nie więcej niż 5. Po wykreśleniu powtarzających się słów, gracze otrzymują jeden punkt za każde słowo na swojej kartce. Następnie osoba, która wybierała kategorię, dobiera do ręki nową kartę, a kolejny gracz zaczyna nową turę. Gra kończy się po rozegraniu ustalonej liczby rund.


Recenzja

Łap za słówka! to lekka, choć wymagająca główkowania imprezowa gra słowna. Ma ona proste zasady i krótki czas rozgrywki, który bez problemu możemy skracać bądź wydłużać, w zależności od naszych chęci. Jej niewielki rozmiar i mała ilość zajmowanego miejsca podczas rozgrywki sprawiają, że doskonale sprawdzi się na przykład na wakacjach. Możemy ją rozegrać zarówno w spokojnych domowych warunkach, jak i na plaży.

Dynamika gry zależy głównie od zestawu liter i kategorii, na jakie trafimy. Niektóre rundy są więc walką z czasem, aby zapisać słowa szybciej, niż rywale, a inne przeciągającą się ciszą, kiedy to nikt nie jest w stanie wymyślić słów pasujących do danej kategorii. Niestety, takie rundy się zdarzają i nie mamy na to wpływu. W takich sytuacjach nie raz wspólnie decydowaliśmy się po prostu na przerwanie, zanim ktoś zapisał trzy słowa. Aby usprawnić trochę grę i unikać podobnych sytuacji, włączaliśmy w telefonie stoper, co pozytywnie wpływało na rozgrywkę. Nie mieliśmy okazji zagrać w Łap za słówka! w pełnym 8-osobowym składzie, ale jestem pewna, że im więcej osób, tym ciekawsza gra. W większym gronie rozgrywka na pewno stanie się bardziej emocjonująca.


Podsumowanie

Łap za słówka! przywołało mi szkolne wspomnienia, kiedy to dużo grało się w Państwa Miasta. Tutaj mamy jednak znacznie większą regrywalność ze względu na różne kombinacje liter i kategorii, na jakie możemy natrafić, więc nie jesteśmy w stanie szybko nauczyć się gotowego materiału, który pozwoli wygrać każdą rozgrywkę. Gra świetnie sprawdzi się w towarzystwie, które lubi walkę z czasem i własnym zasobem słów.


Mocne strony:

  • niewielki rozmiar,
  • szybka rozgrywka niewymagająca uczenia się zasad,
  • idealna na rodzinne spotkania lub wyjazd w gronie przyjaciół.

Słabe strony:

  • niektóre połączenia liter i kategorii stopują rozgrywkę.

Przydatne linki:

Grę kupisz między innymi tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Egmont. Bardzo dziękujemy!

egmontpolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *