Recenzje

Recenzja #466 Fiesta Mexicana

Czas na ucztę! Pomóż przygotować wspaniałe przyjęcie i jak najlepiej dobierz potrawy na swój stół. Licytuj, kombinuj, obracaj swoją planszę i urządź przyjęcie nie z tej ziemi… na cześć swoich przodków. Oto Fiesta Mexicana!


Informacje o grze

Autor gry Fiesta Mexicana: Christian Fiore, Knut Happel

Wydawnictwo: Granna

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30 minut

Wiek: 8+Bardzo ucieszyłam się, gdy Wydawnictwo Granna postanowiło wydać w Polsce grę Fiesta Mexicana. Widziałam już ją jakiś czas temu i bardzo chciałam spróbować w nią zagrać. W zeszłym roku bardzo spodobała mi się imprezowa Fiesta de los Muertos (naszą recenzję znajdziecie TUTAJ), czekałam więc z niecierpliwością na kolejną grę związaną z meksykańskim świętem zmarłych Día de Muertos. Świętem wyjątkowym, wpisanym na Listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Tym razem do rozgrywki możemy zaprosić młodszych graczy i wspólnie z nimi przygotować uroczystość na cześć przodków. Bardzo podoba mi się oswajanie tematu śmierci i wspominanie najbliższych z radością. Sprawdźcie koniecznie naszą recenzję gry Fiesta Mexicana!


Przegląd elementów gry Fiesta Mexicana

To, co pierwsze rzuca się w oczy to… duże, kolorowe pudełko! Gra jest naprawdę pokaźnych rozmiarów, a wszystko to za sprawą 4 dużych plansz stołów, na których będziemy prowadzić rozgrywkę. Każdy stół podzielony jest na pola, które umożliwią nam przeprowadzenie licytacji. Plansze wykonano z dużą starannością, dzięki czemu świetnie prezentują się podczas gry.

W pudełku znajdziemy również karty, które możemy możemy podzielić na karty celów oraz karty potraw. Wszystkie prezentują się świetnie, są kolorowe, a przysmaki na zastawionym stole wyglądają bardzo apatyczne…

Bardzo podoba mi się gruba, solidna karta pomocy, która przypomina graczom zasady rozgrywki. Każdy ma do niej dostęp i może w każdej chwili sprawdzić punktacje.

Świetne wrażenie robią też żetony punktów, które mają kształt… kolorowych czaszek. Nadaje to świetny klimat grze i przypomina, że wyprawiamy ucztę na cześć przodków. W ogóle wszystkie elementy gra są bajecznie kolorowe i radosne, bardzo dobrze pokazują więc klimat Día de Muertos.

Do gry dołączono również czytelną instrukcję, która bardzo dobrze przedstawia zasady gry. Liczne przykłady wyjaśniają wątpliwości i myślę, że wystarczy spokojnie raz je przeczytać, żeby cieszyć się rozgrywką.


Zarys Rozgrywki

Fiesta Mexicana to gra, w której głównym mechanizmem i sposobem zdobywania kart jest licytacja. Po odkryciu karty z potrawą gracze proponują za nią ceny, korzystając z wartości na swoich stolikach. Każde pole na planszy gracza ma ich cztery. Kiedy wykorzystamy już najlepsze kwoty, nic straconego! Po nieudanej dla nas licytacji, mamy możliwość przekręcenia naszej planszy o 90 stopni w prawo lub w lewo, uzyskując tym sposobem dalszą możliwość zdobywania najkorzystniejszych dla nas kart.

Na początku gry każdy gracz otrzymuje cele, których wypełnienie podczas gry zapewni mu dodatkowe punkty na koniec rozgrywki. Może to być na przykład zebranie 3 identycznych sosów, kolekcjonowanie wybranej potrawy, bądź ułożenie w rzędzie określonej liczby smakołyków. Oprócz tego, na każdej karcie z potrawą znajdziemy informacje, ile przysługuje nam za nią czaszek. W grze trzeba również zwracać uwagę na kolorowe sosy, których właściwe ułożenie może nam dodać punktów, a niewłaściwe… odjąć. Oczywiście rozgrywkę wygrywa gracz, który stworzy najlepszy stół dla swoich gości.


Recenzja

Fiesta Mexicana od pierwszej rozgrywki trafiła w nasze gusta. Proste zasady dzieciaki załapały w sekundę i po wybraniu kart celów wszyscy przystąpiliśmy do licytacji potraw. Im więcej osób bierze udział w zabawie, tym licytacje są bardziej zacięte i tym trudniej dostać upatrzoną potrawę. Trzeba się więcej nakombinować i często korzystać z możliwości obracania swojego stołu o 90 stopni, w celu pozyskania wyższych numerów do licytacji. Rozgrywka dla 2 osób, była bardziej spokojna, licytacje nie były, aż tak zacięte, jak przy pełnym składzie. Zabawa jednak również była świetna i bawiliśmy się tak samo dobrze, zarówno we dwie, jak i w trzy, czy cztery osoby.

Wykonanie gry jest bardzo dobre, podoba mi się wesoły charakter tej gry i kolorowe żetony punktów, które świetnie nadają klimatu. Fiesta Mexicana jest dynamiczną grą, nie ma tutaj przestojów, każdy gra w tym samym czasie, aby zdobyć kartę na najbardziej odpowiadające miejsce. Cele są ciekawe i wymagają niezłego kombinowania, w celu uzyskania przewagi nad innymi graczami. Negatywna interakcja jest dość zauważalna (możemy podebrać komuś kartę, jak widzimy, że chce ułożyć na stole określony wzór potraw), ale nie jest zbyt uciążliwa, gdyż szybko możemy się odegrać i zrobić to samo.

Pojedyncza rozgrywka zajmowała nam około 40 minut i był to świetnie spędzony czas. Fiesta Mexicana jest jednak dosyć sporą grą, samo pudełko jest duże, a rozłożona gra również wymaga trochę miejsca. Na pewno rozłożona na stole, wywoła u dzieciaków efekt „wow”, ale to ładne, na wycieczkę jest jednak trochę za duża.

Zasady gry są naprawdę proste, układanie odpowiednich układów potraw, czy dobieranie odpowiednich sosów, przypomina trochę puzzle, które musimy zmieścić na naszej planszy. Podoba mi się również edukacyjny charakter Fiesta Mexicana, w instrukcji znajdziemy sporo ciekawostek, a sama gra może dać początek ciekawej dyskusji, na temat Meksyku, obchodzenia różnych świąt, podejścia do śmierci itd. Bardzo polecam Wam tę grę i mam nadzieje, że spędzicie przy niej czas równie miło, jak ja i moje dziewczyny.


Podsumowanie

Podsumowując Fiesta Mexicana to interesująca gra dla całej rodziny, w którą można zagrać już spokojnie z 8-latkami. Świetnie przybliża nam meksykańskie święto, jakim jest Día de Muertos, a przede wszystkim zapewnia świetną rozrywkę! Gra jest pięknie wydana, ma proste zasady gry, a jednocześnie wymaga myślenia i planowania. To bardzo udana gra dla dzieci i myślę, że zobaczymy się z nią w naszej corocznej topliście najlepszych gier dla najmłodszych!


Mocne Strony:

  • pięknie wydana,
  • interesująca, skłaniająca do myślenia rozgrywka,
  • edukacyjny charakter,
  • ciekawy mechanizm licytacji,
  • dla graczy już od 8 lat!

Słabe Strony:

  • wymaga sporo miejsca.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Granna. Bardzo dziękujemy!

granna

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *