Recenzja #958 Ekosystem 3 – Sawanna
Wybierz się na słoneczną sawannę i obserwuj życie tamtejszych zwierząt. Stwórz dobrze prosperujący ekosystem, w którym zwierzęta będą żyły w harmonii i dla każdego z nich wystarczy pożywienia… Zdobywaj punkty zarówno za roślinożerców, mięsożerców, jak i padlinożerców.
Informacje o grze
Autorzy gry Ekosystem 3: Daniel Dávalos, Steve Schlepphorst, Matt Simpson
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba graczy: 1-6
Czas gry: `15-20 minut
Wiek: 8+
Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.
Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Ekosystem 3 – Sawanna to najnowsza odsłona gry Ekosystem. We wszystkich częściach gry, czyli Ekosystem oraz Ekosystem 2 – Rafa koralowa zadaniem graczy jest stworzenie układu kart, który najlepiej odwzoruje zależności między organizmami. Tym razem wybierzemy się na sawannę, gdzie przyjrzymy się bliżej występującym tam roślinom i zwierzętom. W tej części gry spory nacisk położono na… odżywianie. A zatem nasi mięsożercy będą polować na roślinożerców, a następnie zapewniać pożywienie padlinożercom. Jesteście ciekawi, jak wypadł Ekosystem 3 w porównaniu do poprzednich gier z serii? Zapraszamy do recenzji.
Przegląd elementów i zarys rozgrywki
Ekosystem 3 – Sawanna to niewielka gra, zajmująca pudełko identycznych rozmiarów, jak dwie poprzednie gry z serii. Oprawa graficzna utrzymana jest w jasnych, „suchych” barwach, a na okładce możemy podziwiać majestatycznego lwa. Za wszystkie ilustracje odpowiada Martyna Szpil-Augusiewicz, która kolejny raz wykonała świetną robotę! W porównaniu do oryginalnego wydania Genius Games nasza polska wersja gry jest o niebo ładniejsza! Zwierzęta i rośliny wyglądają jak prawdziwe, a po stworzeniu układu kart całość prezentuje się niezwykle klimatycznie. Wszystkie „Ekosystemy” to jedne z piękniejszych gier o zwierzętach w mojej kolekcji. W opakowaniu z grą oprócz kart znajdziemy notes punktacji, instrukcję oraz mały ołówek przydatny przy podliczaniu wyników graczy. Wszystkie elementy zostały bardzo ładnie wykonane, a sama gra może stanowić świetny upominek.
Ekosystem 3 – Sawanna podobnie jak dwie poprzednie gry z serii charakteryzuje się prostymi zasadami, które równocześnie dają sporo możliwości kombinowania. Zadaniem graczy jest ułożenie układu z kart w siatce 4×5. Każdy rodzaj kart ma inne zasady punktowania, dlatego ważne jest, w jakim sąsiedztwie je umieścimy. Sawanna daje nam nową ciekawą opcję, która nie występowała w poprzednich częściach, mianowicie polowanie. Nasi mięsożercy będą zjadać roślinożerców, za co oczywiście dostaniemy punkty. Po „upolowaniu” danej karty będziemy usuwać ją z naszego układu, co nie przeszkodzi jednak aby „resztkami”, czyli pustym miejsce po karcie pożywili się jeszcze padlinożercy, czyli sępy i hieny. Za samych roślinożerców, którzy padli ofiarą drapieżników (antylopy i zebry) również dostaniemy punkty (jeśli oczywiście zapewnimy im odpowiednie warunki, np. trawy w ich pobliżu). Główną mechaniką gry jest draft, czyli dobieranie karty i przekazywanie pozostałych kolejnemu graczowi.
Recenzja gry
Ekosystem 3 – Sawanna to krótka gra, która zapewnia jednak sporo emocji i zabawy. Bardzo podoba mi się, że mechanika świetnie współgra z tematem, układając zwierzęta, ma się wrażenie, że rzeczywiście to wszystko jest ze sobą połączone w całość i tworzymy sprawnie działający ekosystem. Bardzo ciekawe są polowania i punktowanie „warstwowe”, najpierw za roślinożerców, a następnie za mięsożerców i padlinożerców. Gra spodoba się zarówno początkującym graczom, jak i graczom rodzinnym, czy zaawansowanym, jako przyjemny przerywnik między cięższymi tytułami. Warto docenić również wariant solo (identyczny jak w Rafie koralowej), w którym układamy nasz ekosystem oraz ekosystem „przeciwnika”, który powinien przynieść, jak najmniej punktów. Następnie obliczamy różnice między uzyskanymi wynikami i sprawdzamy, jaki wynik udało się nam osiągnąć.
Przygotowanie gry jest błyskawiczne i polega jedynie na przetasowaniu i rozdaniu kart. Duży plus za to, że nie trzeba odkładać kart w zależności od liczby graczy. Samo podliczenie punktów zajmuje już więcej czasu, gdyż wymaga przeanalizowania wszystkich gatunków po kolei (często również u współgraczy, na przykład w przypadku antylop). Na szczęście wydawca o tym pomyślał i przygotował bardzo praktyczny kalkulator, który znajdziecie na tej stronie. Ja co prawda wolę liczyć punkty sama, gdyż z kalkulatorem mam wrażenie, że tracę połowę gry i nie mogę obserwować, jak wyglądają współzależności między moimi kartami.
Jeśli nie graliście jeszcze w żaden z Ekosystemów, wybierzcie ten, który najbardziej wizualnie przypadł Wam do gustu. Wszystkie części są dość równe i nie ma tutaj tej „naj”, która bije inne na głowę. Ja najbardziej lubię Rafę Koralową, która według mnie jest dodatkowo „dopakowana” (punktacja za łańcuchy pokarmowe, karty celów i wraków). Podoba mi się również za oceaniczny klimat. Sawanna stanowi dopełnienie kolekcji i jest odrobinę trudniejsza przez to nakładające się punktowanie, w którym musimy myśleć bardziej wielowarstwowo. Chętnie zagram w każdą z części i wszystkie zostają w mojej kolekcji.
Podsumowanie
Ekosystem 3 – Sawanna to kolejna udana cześć z serii, w której używając mechaniki draftu, dobieramy kolejne karty, a następnie tworzymy z nich na stole układ pełen zależności. Gra jest interesująca, bardzo ładnie wykonana i sprawdzi się w każdym gronie. Rozgrywka jest szybka i daje sporo satysfakcji. Gra świetnie sprawdzi się również jako pozycja edukacyjna pokazująca zależności w przyrodzie oraz jako świetna łamigłówka do gry solo. Polecamy!
Mocne Strony:
- fantastyczne ilustracje,
- ciekawa mechanika,
- świetnie ukazuje zależności w naturze,
- możliwość „polowania” daje dodatkowe możliwości punktacji,
- bardzo dobrze sprawdza się solo,
- uniwersalna pozycja dla każdego.
Słabe Strony:
- rozłożone karty zajmują dość sporo miejsca na stole, dlatego nie sprawdzi się w podróży.