Recenzje

Recenzja #822 Ekosystem 2: Rafa koralowa

Zapraszamy do podwodnego świata, pełnego zachwycających morskich organizmów, które żyją ze sobą w idealnej harmonii… Czy uda Ci się zaprojektować ekosystem, tak aby spełnić wymagania wszystkich gatunków i utworzyć dobrze prosperujące sieci pokarmowe?


Informacje o grze

Autor gry Ekosystem 2: Rafa koralowa Matt Simpson

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 1-6

Czas gry: 15-20 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Wydawnictwo Nasza Księgarnia nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plEkosystem to jedna z naszych ulubionych karcianek. Wyróżnia się interesującą mechaniką, która skupia się na zależnościach między kartami, szybkim setupem, pięknymi grafikami i idealnym czasem rozgrywki. Z niecierpliwością czekaliśmy na morską odsłonę gry, czyli Rafę Koralową (do tego stopnia, że pokusiliśmy się nawet sprowadzić z Niemiec grę od oryginalnego wydawcy Genius Games). Myślę jednak, że warto było czekać na nasze polskie wydanie od Naszej Księgarni i to nie tylko ze względu na oszałamiające grafiki… Zapraszamy do recenzji!

Przegląd elementów

Ekosystem 2: Rafa Koralowa zajmuje niewielkie pudełko w standardowej wielkości dla większości gier od Naszej Księgarni. Jeśli mamy więc w kolekcji pierwszy Ekosystem, Sen, czy może ostatnio wydane Sowy, możemy być spokojni o wygląd naszej półki – wszystko będzie idealnie do siebie pasowało! Sama Rafa Koralowa prezentuje się przepięknie! Ogromne ukłony dla Martyny Szpil, która wyczarowała cudowne ilustracje z morskimi stworzeniami. Moja ulubiona karta to ta przedstawiająca przezroczysty plankton! Najmniej podoba mi się krab, ze względu na to, że został ukazany… na plaży. Nie pasuje mi to, szczególnie podczas umieszczania w środku rafy.

Co ciekawe, polskie wydanie gry znacząco różni się od Coral Reef! Nasza Księgarnia wydaje gry idealnie przygotowane, w których zadbano o każdy szczegół. Już samo wnętrze opakowania i przezroczysty insert wprowadzają nas w podmorski klimat… Przejdźmy jednak do najważniejszego: karty celów i wraków! Dzięki nim nasza rozgrywka staje się jeszcze bardziej taktyczna. Karty celów sprawiają, że musimy jeszcze bardziej kombinować nad ułożeniem kart, a wraki ograniczają nieco losowość doboru kart.

Do gry załączono również dobrze napisaną, bardzo szczegółową i popartą przykładami instrukcję. W opakowaniu znajdziemy również notesik do podliczania punktów i ołówek. Jeśli jednak nie będziemy mieli ochoty samodzielnie podliczać punktów, nic straconego. Wydawnictwo pomyślało nawet o specjalnym kalkulatorze, który nam to ułatwi!

Zarys Rozgrywki

W grze będziemy mogli spotkać 11 gatunków zwierząt. Każda z kart punktuje w inny sposób i jest połączona z innymi gatunkami niezwykłą siecią zależności. I tak, niektóre stworzenia lubią żyć w stadzie (kryl), a inne przemierzają morskie przestrzenie w samotności (żółwie). Przede wszystkim gatunki muszą mieć jednak dostęp do preferowanego przez nie pożywienia. Innymi słowy, Ekosystem 2: Rafa Koralowa to gra, w której będziemy tworzyć łańcuchy pokarmowe.

Główną mechaniką gry jest draft, gracze przekazują więc sobie kolejne karty, wybierają jedną z nich i posyłają pozostałe dalej. W każdej z dwóch rund rozdawanych jest 11 kart. Pod koniec rundy powinniśmy mieć przed sobą 10 kart (jedna zostanie nam na koleje rozdanie). Na koniec gry nasza rafa będzie miała 4×5 kart, zajmie więc dość spory kawałek stołu. Oprócz punktów za poszczególne gatunki, otrzymamy również punkty za łańcuchy pokarmowe, warto więc, aby w naszym ekosystemie panowała równowaga.

Jeśli zdecydujemy się na rozgrywkę z kartami celów, musimy jeszcze uważniej dobierać karty. Zrealizowanie wszystkich założeń może dać nam spory zastrzyk punktów, który może przesądzić o zwycięstwie lub porażce.

Recenzja

Ekosystem 2: Rafa Koralowa to fantastyczna gra karciana, w którą zagramy niemal w każdym gronie. Nie różni się ona znacząco od pierwszej części, nadal układamy karty na stole i zwracamy uwagę na zachodzące między nimi zależności. Co prawda, mamy tutaj nieco inne wymagania różnych gatunków, ale sam feeling z gry jest właściwie taki sam. Ja uwielbiam gry ze zwierzęcą tematyką, cieszę się więc, że mam w kolekcji oba Ekosystemy.

Podobają mi się zależności między gatunkami, wszystko jest tutaj przemyślane i świetnie odwzorowuje naturę. To doskonała pozycja edukacyjna, która pokazuje złożoność ekosystemu i to, że wszystkie gatunki zwierząt są ze sobą ściśle powiązane. Zarówno na pudełku, jak i na końcu instrukcji znajdziemy mnóstwo ciekawostek o zwierzętach! Rozgrywka jest szybka i ma proste zasady, a wiek na pudełku został właściwie dobrany. Ekosystem 2: Raga Koralowa to gra, w której trzeba nieźle pogłówkować, młodsze dzieci mogą się więc nieco frustrować niepowodzeniami.

Świetnym pomysłem było wprowadzenie do gry kart celów i kart wraków. Nie wyobrażam już sobie rozgrywek bez nich! W Rafie Koralowej bardzo fajnie sprawdza się również wariant solo, który jest szybki, zapewnia sporo główkowania, a jednocześnie pozwala się zrelaksować.

Podsumowanie

Ecosystem: Coral Reef to szybka gra karciana polegająca na układaniu kart w taki sposób, aby otrzymać za nie jak najwięcej punktów. Podczas rozgrywki przed graczami będą pojawiały się nieoczywiste wybory, co sprawia, że gra jest tak naprawdę ciekawą łamigłówką. Dodatkowo posiada aspekt edukacyjny, gdyż podczas zabawy dowiemy się sporo o upodobaniach oraz stylu życia niektórych morskich gatunków. Polecamy!

Mocne Strony:

 • każda karta (gatunek) punktuje w inny sposób,
 • stanowi ciekawą łamigłówkę,
 • karty celów,
 • karty wraków,
 • staranne wykonanie,
 • szybki czas rozgrywki,
 • dużo możliwości kombinowania,
 • posiada tryb solo,
 • posiada aspekt edukacyjny.

Słabe Strony:

 • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

One thought on “Recenzja #822 Ekosystem 2: Rafa koralowa

 • Wady: liczysz punkty pół godziny. Myślisz nad ruchem kilka minut studiując kartkę z wyjaśnieniem punktacji.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *