Recenzje

Recenzja #750 Ecosystem: Coral Reef

Zaprojektuj najlepszy podwodny ekosystem, w którym morskie zwierzęta będą żyły ze sobą w idealnej harmonii. Coral Reef to sympatyczna gra edukacyjna, w której stworzycie niesamowitą rafę koralową! Gotowi na morską przygodę?


Informacje o grze

Autor gry Ecosystem: Coral Reef: Matt Simpson

Wydawnictwo: Genius Games

Liczba graczy: 1-6

Czas gry: 15-20 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Genius Games. Wydawnictwo Genius Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plZnacie Ekosystem? Ta szybka i świetnie zilustrowana karcianka, którą wydało u nas wydawnictwo Nasza Księgarnia, doczekała się nowej wersji! Tym razem przeniesiemy się w morską toń, aby wybudować piękną, tętniącą życiem rafę koralową. Przedstawiam Wam Ecosystem: Coral Reef w wersji od oryginalnego wydawcy, czyli Genius Games, specjalizującego się w grach naukowych.

Przegląd elementów

Ecosystem: Coral Reef to niewielkich rozmiarów karcianka, zamknięta w kolorowym pudełku. Bardzo lubię gry z morskim klimatem, więc i tutaj grafiki przypadły mi do gustu! Morskie stworzenia zostały przedstawione dość realistycznie, a wszystkie karty wykonano w podobnym stylu, dzięki czemu na stole świetnie prezentują się jako całość. Jestem bardzo ciekawa grafik w polskiej wersji Coral Reef, która już wkrótce ma zostać wydana przez Naszą Księgarnie.

W grze będziemy mogli spotkać 11 gatunków zwierząt. Każda z kart punktuje w inny sposób i jest połączona z innymi gatunkami niezwykłą siecią zależności. I tak, niektóre stworzenia lubią żyć w stadzie (kryl), a inne przemierzają morskie przestrzenie w samotności (żółwie). Przede wszystkim gatunki muszą mieć jednak dostęp do preferowanego przez nie pożywienia. Innymi słowy, Coral Reef to gra, w której będziemy tworzyć łańcuchy pokarmowe.

Oprócz kart w pudełku znajdziemy również dobrze napisaną instrukcję (po angielsku, ale nie jest ona zbyt skomplikowana, a wszystko zostało dobrze wyjaśnione prostymi słowami), planszetki pomocnicze, które nieraz okazują się bardzo przydatne, gdyż na kartach nie znajdziemy żadnych dodatkowych informacji oraz notes punktacji, który bardzo przydaje się przy podliczaniu punktów. Wszystko zostało starannie wykonane i cieszy oko.

Zarys Rozgrywki

Rozgrywka w Ecosystem: Coral Reef jest stosunkowo prosta. Główną mechaniką gry jest draft, gracze przekazują więc sobie kolejne karty, wybierają jedną z nich i posyłają pozostałe dalej. W każdej rundzie rozdawanych jest 10 kart i również tyle kart powinno się znaleźć przed nami po jej zakończeniu. Na koniec gry nasza rafa będzie miała 4×5 kart, zajmie więc dość spory kawałek stołu.

Po dołożeniu 20 kart podliczamy punkty za zwierzęta, które zamieszkują naszą rafę. Dodajemy również punkty otrzymane za producentów, ofiary oraz drapieżniki. Dostajemy także bonus za sieć pokarmową, czyli dopisujemy do naszej punktacji najniższą wartość uzyskaną za daną grupę zwierząt. Oczywiście wygrywa gracz z największą liczbą punktów.

Recenzja

Ecosystem: Coral Reef to gra bardzo podobna do swojej poprzedniczki. Obie gry mają praktycznie identyczne zasady, różni je oczywiście rodzaj ekosystemu, a także działanie niektórych kart. Do Coral Reef dodano również tryb solo, teraz możemy się więc cieszyć grą nawet w pojedynkę.

Podobają mi się zależności między gatunkami, wszystko jest tutaj przemyślane i odwzorowuje naturę. To doskonała pozycja edukacyjna, która pokazuje złożoność ekosystemu i to, że wszystkie gatunki zwierząt są ze sobą ściśle powiązane. Rozgrywka jest szybka i ma proste zasady, a wiek na pudełku został właściwie dobrany. Ecosystem: Coral Reef to gra, w której trzeba nieźle pogłówkować, młodsze dzieci mogą się więc nieco frustrować niepowodzeniami.

Szkoda, że nie można zagrać równocześnie w obie wersje ekosystemu. Każda z nich to odrębny świat i osobne łańcuchy pokarmowe… Coral Reef to przyjemna łamigłówka i chętnie wyciągnę ją na spotkania z mniej ogranymi graczami. Sprawdzi się również dla nieco starszych dzieci oraz jako mały filler. Na mnie działa relaksująco i Wam również polecam zaprosić ten podwodny świat do swojego domu!

Podsumowanie

Ecosystem: Coral Reef to szybka gra karciana polegająca na układaniu kart w taki sposób, aby otrzymać za nie jak najwięcej punktów. Podczas rozgrywki przed graczami będą pojawiały się nieoczywiste wybory, co sprawia, że gra jest tak naprawdę ciekawą łamigłówką. Dodatkowo posiada aspekt edukacyjny, gdyż podczas zabawy dowiemy się sporo o upodobaniach oraz stylu życia niektórych morskich gatunków. Polecamy!


Mocne Strony:

  • każda karta (gatunek) punktuje w inny sposób,
  • stanowi ciekawą łamigłówkę,
  • staranne wykonanie,
  • szybki czas rozgrywki,
  • dużo możliwości kombinowania,
  • posiada tryb solo,
  • posiada aspekt edukacyjny.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *