Recenzje

Recenzja #751 Periodic: A Game of The Elements

Gier naukowych na naszym rynku jak na lekarstwo… Na szczęście z pomocą przychodzi wydawnictwo Genius Games, które w swojej ofercie ma fantastyczne pomoce edukacyjne! Periodic: A Game of The Elements to pełnoprawna, sprawnie działająca gra planszowa o… układzie okresowym pierwiastków! Zapraszamy do recenzji.


Informacje o grze

Autor gry Periodic: A Game of The Elements: John Coveyou, Paul Salomon

Wydawnictwo: Genius Games

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 40-60 min

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Genius Games. Wydawnictwo Genius Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPeriodic: A Game of The Elements to gra, która wzięła na warsztat Tablicę Mendelejewa. Najpierw był temat, a następnie do niego dobrano mechanikę. Czy twórcom udało się stworzyć sprawnie działającą grę, która połączyła chemię z dobrą grą planszową? Sprawdźcie sami!

Przegląd elementów

Periodic: A Game of The Elements to gra naukowo piękna. Dopracowana w każdym najmniejszym szczególe. Oczy cieszy już sama plansza, na której w przejrzysty sposób przedstawiono różne grupy pierwiastków. Myślę, że spokojnie można byłoby się z niej uczyć… Bardzo podoba mi się dobór barw na planszy i kartach. Jest kolorowo, ale nie krzykliwie.

Pozostałe elementy gry również pięknie się prezentują. Mamy tutaj płótnowane, czytelne karty, żetony punktacji w kształcie probówek i kolb, drewniane znaczniki, a nawet urocze małe mikroskopy! Raj dla prawdziwego naukowca i raj dla miłośnika planszówek.

Do gry dołączono również czytelną instrukcję w języku angielskim oraz dodatkową książeczkę z wyjaśnieniem niektórych pojęć i rozszerzeniem naukowego tła gry. Gra nie została wydana po polsku, ale spokojnie można kupić wersję angielską. Właściwie każdy punkt instrukcji jest wsparty ilustracją, a same zasady gry nie są skomplikowane.

Zarys Rozgrywki

Periodic: A Game of The Elements to gra, w której oczywiście staramy się zdobyć, jak najwięcej punktów. Jak tego dokonać? Podczas rozgrywki będziemy poruszać się po planszy i będziemy „robić przystanki” na różnych pierwiastkach. Zatrzymanie na którymś z pierwiastków, który znajduje się na obecnie obowiązujących kartach celu, umożliwi dołożenie nam swojego znacznika na karcie. Kiedy uda nam się ukończyć taki cel – otrzymujemy kartę, a wraz z nią określoną liczbę punktów.

Ale to nie jedyny sposób zbierania punktów. Nasze znaczniki mogą poruszać się również po torze naukowym! Odkrycie kolejnych grup pierwiastków daje nam możliwość awansowania i podskoczenia w punktacji! Aby poruszyć się naszym pionkiem (kolbą), mamy dwie możliwości ruchu… Albo wykonujemy jedną akcję i zabieramy z niej znaczniki energii albo wykonujemy więcej akcji, za które musimy zapłacić naszą energią. Punkty możemy zdobyć również dzięki indywidualnym kartom celów, które otrzymujemy na początku rozgrywki.

Recenzja

Periodic: A Game of The Elements to bardzo dobra gra naukowa, a zarazem niezła planszówka, w którą mogą zagrać nie tylko osoby związane z nauką. Myślę, że właśnie taka jest jej rola, żeby zaprzyjaźnić z chemią duże grono osób, które uważają ją za trudny przedmiot. To wprost doskonała pozycja, żeby wprowadzić uczniów w świat pierwiastków, liczb atomowych, odkryć, właściwości pierwiastków! Myślę, że nie mamy co liczyć na takie pomoce w szkołach, więc jeśli chcecie zainteresować swoje dzieci chemią (lub przekonać się do niej samemu) to proponują zainwestować w Periodic. Ja żałuję, że nie miałam takiej gry, kiedy sama uczyłam się chemii…

Gra jest naprawdę dobrze zaprojektowana, nie mamy tutaj nudnego poruszania się po planszy, ale dobrze skrojony wyścig po punktujące karty. Mamy kilka rzeczy do przemyślenia, czyli jak zaprojektować swój ruch, żeby mieć z niego, jak najwięcej korzyści. Podoba mi się, że pierwiastki na kartach nie są ułożone bez sensu, ale mają swoje logiczne wytłumaczenie. Dzięki temu można zapamiętać, które pierwiastki są na przykład trujące, a które występują powszechnie w roślinach…

Jedyne do czego mogę się przyczepić to podobne do siebie kolorystycznie pionki różowe i fioletowe. Mogą się pomylić podczas rozgrywki… W grę zagrają już 10-latki, dzięki czemu mogą zapoznać się z chemią sporo wcześniej niż w szkole!

Podsumowanie

Periodic: A Game of The Elements to bardzo dobra gra naukowa dla wszystkich zainteresowanych chemią (bądź tych, co chcieliby się do niej przekonać). Niestety nie mamy polskiego wydania gry, ale zamówienie jej na stronie wydawcy jest bardzo proste, a gra przyjdzie świetnie zapakowana dosłownie w kilka dni. Bardzo Wam polecam ta planszówkę, bo to wartościowa pozycja, która łączy naukę z dobrą zabawą!


Mocne Strony:

  • piękne wydanie,
  • czytelne grafiki,
  • doskonale łączy naukę z zabawą,
  • przekazuje mnóstwo wiedzy,
  • potrafi zainteresować chemią,
  • proste zasady rozgrywki,
  • świetna zabawa dla całej rodziny!

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *