Recenzje

Recenzja #245 Kwiat Wiśni

Kwiat Wiśni to lekka, dedukcyjna gra utrzymana w pięknej japońskiej scenerii. Sprawdź, czy szczęście Ci sprzyja, powstrzymaj chciwość i zostań kolekcjonerem najliczniejszej kolekcji kolorowych kwiatków.


Informacje o grze

Autor gry: Hinata Origushi

Ilustracje: Sylvain Sarrailh

Wydawnictwo: Foxgames

Liczba graczy: 2 – 4

Czas gry: 20 minut

Wiek: 8+

Mechaniki w grze: Push Your Luck, Set Collection, Deduction


Pudełko
Zajrzyj do pięknego pudełka i sprawdź swoje szczęście!

Legenda głosi, że tajemnicze wiśniowe drzewo zakwita tylko raz na dekadę, a jego kwiaty mają ogromną moc. Zbierz ich jak najwięcej, lecz uważaj – drzewo niechętnie patrzy na zanadto chciwych!

Opadłe z wiśniowego drzewa kwiaty czekają, aż ktoś zabierze je ze sobą. Podejmij decyzję, czy do zbioru podejdziesz z dużą ostrożnością, czy odważnie sięgniesz po kolorowe kwiaty licząc, że dopisze Ci szczęście? Musisz jednak uważać, żeby Twoja zachłanność nie odebrała Ci tego, co sobie przygotowałeś…


Przegląd elementów gry

Elementy
Utrzymane w japońskiej scenerii elementy gry

Pudełko do gry zostało tak zaprojektowane, że nawet bez zaglądania do jego wnętrza przenosimy się myślami do Kraju Kwitnącej Wiśni. Oprawa graficzna wykonana całkowicie w japońskim klimacie przyciąga spojrzenia – szczególnie dziewcząt.

Wewnątrz tego ładnego, niedużego pudełka znajdziemy 4 tekturowe zasłonki – po jednej na gracza, 3 karty mistrzostw, instrukcję i to, co najważniejsze, czyli 96 żetonów kwiatów oraz woreczek do przechowywania i losowania.

Instrukcja, choć ma 12 stron, napisana jest w sposób przejrzysty. Jej dużą część stanowią przykłady poszczególnych zasad i utrzymane w japońskiej scenerii ilustracje. Przez pierwsze tury na pewno będziemy z niej korzystać, dopóki nie zapamiętamy, co przy danym zbiorze lub jego braku możemy zrobić.

Instrukcja
Instrukcja

Zasłonki przygotowano w taki sposób, aby możliwe było ich zagięcie i ustawienie przed graczem na stole. Ich zadaniem jest ukrywanie części naszych zbiorów przed innymi graczami. Każda z nich posiada inny obrazek na zewnątrz oraz zasady końcowej punktacji wewnątrz. Dzięki temu przez całą grę możemy na bieżąco podliczać punkty swoje i innych, bez konieczności zaglądania do instrukcji, co w przypadku tej gry będzie miało duże znaczenie. Żeby możliwe było ich stabilne ustawienie na stole, musimy je dobrze zagiąć. Niestety, po kilku rozgrywkach nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć, czy ciągłe zaginanie nie wpłynie negatywnie na tekturowe zasłonki.

Zasłonki
Zasłonki – po jednej na gracza

Karty mistrzostw z jednej strony są różowe, a z drugiej niebieskie. Każda z nich przedstawia jedną z sześciu kombinacji zebranych kwiatów, które zapewniają nam dodatkowe możliwości. Niebieska strona to wariant podstawowy gry, natomiast różowa to wariant zaawansowany. Będą one urozmaicać rozgrywkę, ale grając z dziećmi, możemy je wprowadzić po rozegraniu jednej lub więcej rund.

Karty mistrzostw
Karty mistrzostw – strona zaawansowana

Najistotniejszym elementem gry są oczywiście plastikowe żetony kwiatów. Występują one w 6 kolorach: różowym, żółtym, błękitnym, granatowym, białym i czarnym, przy czym tych ostatnich jest 6, a pozostałych po 18. To z nich będziemy dobierać nasze kwiatki, licząc na szczęście, że u nas zostaną i zasilą naszą rosnącą kolekcję.

Żetony
Kolorowe żetony kwiatów

Zasady gry

Kwiat Wiśni to lekka gra dla od 2 do 4 osób, podczas której w każdej swojej turze będziemy dobierać kwiatki z woreczka. Ich liczba wewnątrz zależna jest od liczby graczy. Wylosować można od 1 do 8 kwiatków w jednym, dwóch lub trzech losowaniach. Za każdym razem sprawdzamy, czy zbieranie się powiodło. Udało się to, jeśli wśród wylosowanych żetonów nie występują 3 w jednym kolorze lub 5 w różnych. Czarne kwiatki to jokery – jeśli jest taka możliwość, zastępują ten kolor, który aktualnie zadziałałby na naszą niekorzyść (np. po wylosowaniu dwóch kwiatków różowych i jednego czarnego, ten ostatni zastąpi właśnie różowy).

Jeśli zbieranie się powiedzie, żetony w jednym kolorze możemy schować za zasłonkę, a pozostałe umieszczamy przed zasłonką. W przeciwnym przypadku wybieramy dwa kwiatki w różnych kolorach (poza czarnymi) i układamy je przed zasłonką. Żetony przed zasłonką punktowane są w zależności od ich liczby w danym kolorze. Za zasłonką zbierać będziemy dwie grupy kwiatów: w barwach ciepłych (żółte i różowe) oraz w barwach zimnych (błękitne i granatowe). Jeśli nasz zbiór będzie bardziej liczny niż rywali, otrzymamy za niego więcej punktów.

Zbieranie kwiatów
Zbieraj kolekcje ciepłych i zimnych kwiatów za zasłonką!

Jeśli zbieranie się powiodło, a ponadto spełniliśmy odpowiedni warunek, możemy od razu skorzystać z karty mistrzostwa. W grze spotykamy się z trzema kombinacjami zebranych kwiatków, które nam to zapewniają:

  • dwie różnokolorowe pary,
  • 4 kwiatki w różnych kolorach,
  • 6 kwiatków w dowolnych, dopuszczalnych kolorach.

Jak widzimy, są to sytuacje ryzykowne, gdyż niewiele od nich do nieudanego zbioru. Dzięki spełnieniu któregoś z powyższych warunków możemy otrzymać dodatkowe żetony, podmieniać je innym graczom, a czasami nawet odbierać rywalom ich zdobycze.
Karty mistrzostw są dwustronne, więc na początku każdej gry wybieramy, czy będziemy grać na błękitnej (klasycznej) czy różowej (zaawansowanej) stronie.

Karta mistrzostwa
Spełniłeś warunek! Możesz teraz dobrać dodatkowy kwiatek przed zasłonkę

Jak widzimy, Kwiat Wiśni wymaga opanowania niewielu zasad, więc ich wytłumaczenie nie powinno nikomu zająć wiele czasu. Po ustawieniu przed sobą zasłonek możemy od razu przejść do rozgrywki. Dzieci na początku na pewno będą potrzebowały naszej pomocy przy ustalaniu, czy ich zbieranie się powiodło i co w związku z tym mogą teraz zrobić (my zresztą również przez pierwszą rozgrywkę mieliśmy przed sobą instrukcję). Z doświadczenia wiem jednak, że po kilku turach same już będą wiedziały, co mogą zrobić ze swoimi kwiatkami. Nasza pomoc przyda się więc ponownie dopiero przy pierwszym podliczaniu punktów.

Punktacja
Punktacja końcowa: po lewej stronie za zasłonką, po prawej przed zasłonką

Recenzja

Na pierwszy rzut oka gra natychmiast skojarzy się wielu osobom z Wyspą Kwitnącej Wiśni od Lucrum Games. To, co gry mają ze sobą wspólnego to podobnie brzmiący tytuł i japoński klimat. Wystarczy jednak zajrzeć do wnętrza obydwu pudełek, aby stwierdzić, że rozgrywki będą wyglądały zupełnie inaczej.

Kwiat Wiśni to gra, w której wiele będzie zależało od naszego szczęścia. Losowanie kwiatków z woreczka przynajmniej dzieciom zapewni wiele emocji i dylematów, czy mają odwagę sięgać po kolejne. I tu, gdzie starsi gracze odpuszczają, kierując się ostrożnością, młodsi stawiają na ryzyko. Co ciekawe, rozegrane przez nas partie pokazują, że czasem to ryzyko się opłaca! Ale oczywiście, jeśli nie należymy do osób mających szczęście w takich małych sprawach, prawdopodobnie nasza chciwość zadziała przeciwko nam.

Woreczek
5 różnych kwiatów – niestety, tym razem zbieranie się nie powiodło…

Na duży plus zasługuje wykonanie żetonów. Plastikowe kwiatki na pewno sprawdzają się znacznie lepiej niż tekturowe. Kwiat Wiśni to gra familijna, a jak wiadomo, dzieci przykładają mniejszą uwagę do ostrożności, a większą do radości z zabawy.

Zasady są na tyle przystępne, że po kilku ruchach nawet najmłodszy gracz bez problemu je opanuje. Oczywiście, gra z dziećmi będzie się znacznie różniła od rozgrywki w starszym towarzystwie. Młodsi potrzebują więcej czasu, aby zwrócić uwagę na to, jak istotna jest wiedza o ukrytych za zasłonką zbiorach przeciwników.

Kwiat Wiśni nie wymaga zbyt dużego zaangażowania, nie jesteśmy też w stanie za wiele zaplanować. Jest to raczej spokojna rozgrywka, w której dedukujemy, jaka jest szansa na zebranie najkorzystniejszych kolekcji i jakie mamy szanse na punkty w ostatecznym podliczeniu. Kwiat Wiśni sprawdza się najlepiej przy czterech graczach, gdyż wymaga od nas większej czujności. Przy dwóch graczach jesteśmy znacznie bardziej ograniczeni.

Woreczek
Losuj kwiatki z dołączonego woreczka

Czas rozgrywki to około 20 minut. W przypadku tej gry uważam to za plus, gdyż dłuższa rozgrywka mogłaby stać nużąca. Dzięki krótkiemu czasowi możemy za to rozegrać kilka partii, a ponieważ jest to gra losowa, na pewno nie będą one jednakowe. Z czasem jednak regrywalność może znacznie się obniżyć. Niewielka liczba dostępnych akcji może spowodować, że zaczniemy powtarzać wcześniejsze strategie zbierania.

Choć w Kwiecie Wiśni istnieje możliwość podkradania innym kwiatków i dążymy do pokonania rywali na drodze zdobycia największej kolekcji żetonów, interakcja pomiędzy graczami jest niewielka. Przez całą rozgrywkę powinniśmy co prawda obserwować, co zbierają inni, jednak nie mamy zbyt wielu możliwości, aby im w tym pomóc lub zaszkodzić.

Podsumowanie

Kwiat Wiśni to familijna gra, w której testujemy swoje szczęście, zbierając kolekcje kwiatów. Duża ilość koloru różowego i kwiatowy motyw sprawiają, że od strony estetycznej tytuł ten na pewno bardziej będzie wpadał w oko dziewczynkom. Nie oznacza to jednak, że płeć przeciwna nie odczuje żadnej przyjemności z gry. Jeśli mamy ochotę na lekki tytuł lub przerywnik, od którego nie będziemy wymagali układania większych strategii, Kwiat Wiśni na pewno sprawdzi się tutaj doskonale. Warto jednak pamiętać, że najwięcej przyjemności z gry będziemy mieli przy maksymalnej liczbie graczy.

Zawartość

Wykonane z plastiku, kolorowe kwiatki i utrzymany w japońskim klimacie woreczek na pewno długo będą nam służyły, a proste zasady i krótki czas rozgrywki mogą nam pomóc zachęcić do gry osoby oporne na cięższe tytuły. Jeśli jednak preferujemy bardziej wymagające rozgrywki, Kwiat Wiśni nie będzie najlepszym wyborem.


Mocne strony:

  • solidne wykonanie elementów,
  • estetyczne wykonanie w pełni utrzymane w japońskim klimacie,
  • proste zasady.

Słabe strony:

  • duża losowość,
  • mała liczba dostępnych akcji.

Przydatne linki:

Gra dostępna do kupienia w salonach sieci Empik

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Fox Games. Bardzo dziękujemy!

foxgames

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *