Recenzje

Recenzja #357 Uwaga, spoiler!

Zaproś przyjaciół do rozgrywki w Uwaga, spoiler! – towarzyskiej gry od Trefla, w której będziecie rywalizować o miano najlepszego znawcy filmów i seriali.


Informacje o grze Uwaga, spoiler!

Wydawnictwo: Trefl

Liczba graczy: 4+

Czas gry: 20 min.

Wiek: 14+

Mechaniki w grze: Communication Limits, Team-Based Games


Potrafisz opowiedzieć o filmie lub serialu, nie zdradzając kluczowych elementów fabuły?

Jak wyglądałoby Taboo, gdyby zostało wydane w wersji dla fanów kina i seriali? Omawiany dziś Uwaga, spoiler! doskonale Wam to wyjaśni. Zapraszam do recenzji.


Przegląd elementów gry

Jedno spojrzenie na pudełko i już wiemy, że w grze nie zabraknie filmowych wątków. A wewnątrz znajdziemy: 220 kart, klepsydrę, żetony z karnymi punktami oraz instrukcję. Na każdej karcie widnieją dwa tytuły filmów lub seriali oraz po trzy hasła nawiązujące do ich fabuły. Przy każdym takim spoilerze można zauważyć ikonę z ujemnymi punktami, które otrzyma drużyna, jeśli wspomni o nich w trakcie rozgrywki. Ich odwzorowanie znajdziemy też na 24 żetonach w kształcie koła, trójkąta i pięciokąta.

Niezbędnym elementem Uwaga, spoiler! jest też klepsydra, która będzie odmierzać 60 sekund. Zasady gry wyjaśnione zostały w sposób bardzo przystępny w niedługiej instrukcji.


Zasady gry

Przed rozpoczęciem rozgrywki należy podzielić się na dowolną liczbę drużyn w taki sposób, aby każda składała się z co najmniej dwóch osób. Drużyna rozpoczynająca wybiera spośród siebie recenzenta. Jego zadaniem będzie naprowadzenie swoich towarzyszy na jak największą liczbę seriali lub filmów z kolejno odkrywanych kart. Ma na to dokładnie jedną minutę. Co ważne, podczas opisywania jednego z dwóch widniejących na karcie tytułów (wybranego przez recenzenta), nie może on użyć haseł zapisanych poniżej! Wypowiedzenie tych spoilerów lub ich synonimów kosztuje drużynę utratę podanej liczby punktów. Kontrolą recenzenta i upływającego czasu powinien zająć się ktoś z innego zespołu. Jeśli gracz nie zna żadnego z filmów, może wziąć kolejną kartę, tracąc jeden punkt. Za każdy odgadnięty tytuł drużyna otrzyma na koniec rundy 10 punktów.

Po upływie 60 sekund następuje podliczenie zebranych punktów, a do odgadywania przechodzi kolejna drużyna. Gra kończy się, gdy każdy będzie miał możliwość bycia recenzentem, ale oczywiście rozgrywkę możemy przedłużać. Co oczywiste, wygrywa zespół, który zdobędzie więcej punktów.


Recenzja gry Uwaga, spoiler!

Myślę, że nie tylko mi Uwaga, spoiler! przywiódł na myśl inną popularną grę towarzyską – Taboo. W każdej z nich gracze dzielą się na drużyny i odgadują hasła, opisując je w taki sposób, aby nie użyć zabronionych słów. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi tytułami jest taka, że tematyka Uwaga, spoiler! nawiązuje do filmów i seriali.

Rozgrywka w Uwaga, spoiler!

220 kart daje nam 440 haseł, co daje nam sporą ilość zabawy, zanim hasła zaczną się powtarzać. Podczas 60 sekund zazwyczaj udawało nam się omawiać trzy karty. Sporadycznie bywało ich więcej, jeżeli trafialiśmy na proste do wyjaśnienia tytuły. A wśród nich można znaleźć takie, które już lata temu odegrały ważną rolę w historii kina, jak na przykład Forrest Gump oraz znacznie nowsze, które swoich fanów zbierają dopiero od kilku lat, na przykład La La Land. To różnicowanie sprawia, że każdy powinien znaleźć swoje ulubione filmy i seriale, na które z ogromną chęcią będzie naprowadzał swoich towarzyszy.

Podczas kolejnych rund przekonaliśmy się, że nie trzeba być znawcą kina, aby poradzić sobie w Uwaga, spoiler!, co bardzo nas ucieszyło. Często zdarzało się jednak, że do gry podchodziliśmy jak do Taboo, a więc zamiast skupiać się na fabule danego filmu, próbowaliśmy naprowadzić drużynę na zwrot lub słowo będące tytułem. Z całą pewnością mogę jednak powiedzieć, że nie zawsze było to szybsze, choć czasami było po prostu łatwiejsze – szczególnie, gdy tytuł nie był dla nas znany, a nie chcieliśmy tracić punktów i czasu na wymianę karty.

Dynamika gry Uwaga, spoiler!

A skoro już o czasie mowa… 60 sekund to naprawdę niewiele czasu, aby naprowadzić drużynę na swoje hasła. Sprawia to, że gra jest bardzo dynamiczna, a recenzent nie ma czasu, aby pozwolić sobie na jej przeciąganie. Wpłynęło to bardzo pozytywnie na mój odbiór Uwaga, spoiler!, bo uważam to za istotny element gier imprezowych, do których ten tytuł zdecydowanie należy. Do tego proste zasady, duża integracja i czas rozgrywki, który możemy przedłużać, jeśli mamy na to ochotę – ode mnie kolejne duże plusy!

Na ile osób?

Jeśli zastanawiacie się, w jakim gronie zasiąść do Uwaga, spoiler!, aby dobrze się przy tym bawić, możemy zapewnić, że wystarczy Was czwórka. Jeżeli jednak chcemy jeszcze bardziej podnieść poziom przyjemności z rozgrywki, zachęcam zacząć od grona 6-osobowego podzielonego na dwie drużyny. Dzięki temu zgadującymi będą zawsze dwie osoby, a nie jedna, co w praktyce sprawdza się znacznie lepiej. Jednocześnie nie musimy długo czekać, aż kolej na zdobywanie punktów wróci do naszej drużyny.

Wykonanie

Jakości kart nieco brakuje do ideału, ale na plus zasługuje duża ich liczba i wygląd doskonale dopasowany do całości. Największym minusem wykonania, a jednocześnie całej gry jest pudełko, którego rozmiar co najmniej trzykrotnie przekracza rzeczywiste zapotrzebowanie. Całość zmieściłaby się w znacznie mniejszym opakowaniu, które na półce zajęłoby po prostu mniej miejsca.

Filmowy klimat i jego zróżnicowanie – od Lśnienia przez Zieloną Milę i Przyjaciół po Grę o tron – daje w połączeniu bardzo sympatyczną grę towarzyską, do której śmiało możemy zaprosić początkujących graczy i fanów gier imprezowych. Nie jest to jednak gra dla dzieci, ale nie ze względu na zasady, bo te są bardzo łatwe do przyswojenia. Młodsi gracze mogą po prostu nie znać większości spośród występujących tutaj tytułów.


Podsumowanie

Wśród ostatnio poznanych gier imprezowych (linki do naszych recenzji gier Myśl Kolorem oraz Logo), Uwaga, spoiler! wypadł bardzo pozytywnie. Przyjemna tematyka, duża dynamika i proste zasady sprawiają, że dobrze sprawdzi się, kiedy mamy ochotę na coś lżejszego, przy czym łatwo możemy manipulować czasem gry. Doskonała dla początkujących i nie tylko, którzy lubią kino i seriale.


Mocne strony:

  • przyjemna tematyka, nie tylko dla znawców kina,
  • występowanie tytułów kultowych oraz tych zupełnie nowych,
  • bardzo dynamiczna rozgrywka,
  • łatwe zasady,
  • krótki czas gry, który łatwo możemy przedłużać.

Słabe strony:

  • zdecydowanie zbyt duże pudełko,
  • łatwo oderwać się od fabuły i skupić na samym tytule, co nieco odbiera satysfakcję.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Trefl. Bardzo dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *